Nit de dapperste en vermetelste der Fransche maarschalkende Nedei kmdsche carre's wilde doorbreken, om de bijeenzameling van het Engelsche leger en derzelfs vereeniging met het Pruisische leger te belettenen daardoor Napo leon overwinnaar in den slag bij Lignyden weg naar Brussel en Noord-Nederland te banen. De dappere Prins van Oranje, van wicn Napoleon getuigdedat deze een groot gene raal was hijterecht de held van Quatre-Bras genoemd begreepdat daarzelfs ten koste van de bloedigste offers moest stand worden gehouden hij en zijne dapperen hielden stand en hebben daardoor de overwinning bij Waterloo voorbereid. En ook bij Waterloo streden moedig de Ne derlanders. wederom aangevoerd door dezen jeugdigen held.» Generaal van Merlen ontvangt voortdurend navrage omtrent alle nog in leven zijnde oud strijders van 1815. Zeer gaarne voldoen wij aan zijn verzoek ora aan de veteranen dringend te verzoeken voor zoover zij dit nog niet gedaan mochten hebben, hun naainouderdom rang en adres op te geven aan den heer Generaal van Merlen te Haarlem. Inlichtingen van vrienden en familieleden van oud strijders van 1815 zijn natuurlijk even welkom. Men haastte zichdaar de gedenkdag kort op handen is. AMERSFOORTden 16. Juni 1890. Aangezien in de laatste jaren diverse nationale feestelijkheden te Amersfoort luisterrijk plaats hadden, o. a. op 28 Nov. 1888 het «Onathan- kelijkheidsfeestin Mei 1889 de viering van het 40jarig jubilé van Z. M. den Koning en op 30 April jl. openbare muziekuitvoeringen vuurwerk enz. ter gelegenheid van den feeste- lijken intocht van het le bat. 5e reg. Infanterie, zoo zullen hier vermoedelijk de veldslagen van Quatre- Bras en Waterloo zonder groote feestelijkheden doch niettemin gewis met de innige vaderlands liefde die Amersfoorts ingezetenen steeds be zielde worden herdacht en mag men zich ook voorstellen dat aanst. Woensdag schier alom de vaderlandsche driekleur alhier zal wapperen. Naar wij vernemen zullen op dien dag de ge- mcentegebouwen met de nationale vlaggen prijken. De aangekondigde Dank- en Bedestond ter herdenking van den Slag van Waterloo had gisterenavond in het gebouw «Volksheil» te Amersfoort plaats. Eene talrijke schare was aanwezig en trad Professor Dr. J. J P. Valelon als leider en spreker der bijeenkomst op. Geopend met gebedwerd vervolgens Psalm 77 7 gezongen en hield de hooggeachte Spreker eene krachtigeopwekkende rede. Zijne be zielende taal werd gevolgd door het zingen der vergadering van Gezang 2596. Daarna uitte Spreker een vurig en aangrijpend dankgebed, en zong de schare Gezang 96. Door heeren Burg. en Weth. van Amersfoort is heden aanbesteed de levering van een eiken houten meslpraam. Daarvoor is ingeschreven door de heeren H. de Goedete Doesburgh 11100. G. J. Westers, te Utrecht, f695, en E. J. Overmarste Hasseltf 576. De levering is den minsten inschrijver gegund. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hooldkiesdistrict Amersfoort bedraagt 3009 tegen 29*28 in 1889, en dat voor de Provinciale Stalen 2.395 tegen 2353 in 1889. Door burg. en weth. is tot plaatsvervangend lid van den schuttersraad der dienstdoende schutterij benoemd: de 2. luitenant J. R. van de Gumster, in de plaats van den 2. luitenant G. Beins, die als plaatsvervangend lid van dien raad eervol is ontslagen. Door het kiescollege bij de hervormde ge meente alhier zijn Vrijdagavond geplaatst op net zestal dr. P. J B. K. Simon van der Aa te Purmerend, dr. A. F. H. Blaauw te Eist, dr. F. II. J. Grundlehner te Delft, N. Jolles te Beusichem, dr. A. J. Th. Jonker Hz. te Elle- com en I Kuylman, te Heemstede, en op het drietal de heeren Grundlehner, Jonker en Kuylman. Het ministerieel besluitbetreffende de afle vering van couranten treft uitsluitend die post kantoren die door een directeur worden be heerd de heeren brievengaarders mogen voort gaan couranten aan particulieren voor eigen rekening le leveren. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Met hel einde van hel loopende zittingjaar zal onze tweede kamer een hurer meest karak teristieke illustraties, een van de incest bespro ken en beschreven types van de vergaderzaal verliezen De oude bode de Fooimeer bekend onder den naam van Michel, de gedienstige, soms met zijn Maleisclie uitdrukkingen aardige, trouwe en werkzame Michel gaat henen Na 25 jaren dienst wil de brave rust nemen en zijn laatste levensjaren genieten van het klein pen sioen dat hem wacht en van den Hinken spaar potdien hij wist te maken door de deels in Indië, deels hier tolande oververdiende pennigen Die rust is hein gegundmaar men zal Michel toch met spijt zien heengaan hij was een typisch ornament der kamer. Hij was altijd dezelfde luimige, goedhartige, vlugge dienaardie bij een zekere vergeellijke familiariteittoch steeds den aan zijn superi euren verschuldigden eerbied in 't oog hield Men zal Michel missenen vergeten wordt hij niet in onze parlementaire historie-bladen. Men zou dit ook van Paulez tot zekere hoogte kunnen zeggen, maar meer in extra parlementairen zin. Hel hotel Paulez zal dezer dagen 40 jaren bestaan en de tegenwoordige eigenaar zoon van den stichter zal dit feit met een feestdiner herdenken. Het zou niet onaardig zijn om eens na te gaan wat er in die 40 jaren bij Paulez zoo al niet is geprojecteerd en beslist omtrent 's lands gewichtigste aange legenheden. De talrijke leden der beide kamers, die er steeds de heer van Eysinga o. a. reeds gedurende de volle 40 jaren hun intrek namen zouden merkwaardige dingen kunnen verhalen van de plannen aan de tafel van Paulez bedacht en uitgevoerdvan de feestdiners daar gegevenwaarbij de grondslagen werden gelegd voor coalitiesvoor nieuwe partij indee lingen. In 't hotel Paulez is menige wetmenig amendementmenige motie uitgebroed. Doch ook zonder dat mag het 40jaar beslaan van dit steeds zeer gezochtdeftige établissement wel even als een feit voor de weekkroniek en als een hulde aan den kloeken eigenaar worden herdacht. In he Foncier's Journalte Philadelphia uit gegeven wordt een allereenvoudigst middel aan de hand gedaan ora kippen en kippenhokken van ongedierte te bevrijden. Men heeft slechts de kippen te besprenkelen en de hokken ie wasschen met water waarin aardappelen gekookt werden. Bet Journal slaat voor de deugdelyk- heid van dit middeldje in. Een treurig rutschbaan-ongeluk wordt uit Antwerpen bericht. Op de jaarmarkt aldaar is een wagentje der Montagnes Russes ontspoord en een 12jarig meisje, dat door den schok er uitvieldaaronder geraakt. Het arme kind werd deerlijk aan het hoold gewond en met verbrij zelden linkerarm onder het wagentje vandaan gebaald door twee onmiddellijk toegeschoten be dienden die b:j dat werk ook gewond werden. De onsteltenisdoor hel ongeluk veroorzaakt, was groot en in hel gedrang geraakten ver scheidene kinderen onder den voeL De «rutschbaan» is nu op last der politie ge sloten. Nona Te Kerk-Avezaath heeft zich ook een geval van slaapziekte («nona») met doodelijken afloop voorgedaan. Een jongelingdoor die ziekte Vrijdag aangetastoverleed Dinsdag daa rop vol gende zonder één oogenblik wakker geweest te zijn. De gelegenheid tot deelneming aan de door de bekende reisonderneiners Thomas Cook Son te Londen georganiseerde 19e jaarlijksche gezelschapsreis om de wereldonder geleide van hunne agenten, is weder opengesteld. Het vertrek voor deze reis is bepaald op Zaterdag 9 Augustus 1890. Achtereenvolgens zullen bezocht, wordende Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika Japan China Mallacca Indië Egypte Palestina, Italië. Frankrijk enz. De terugkomst wordt gerekend op 26 Februari van 1891. De prijs, waaronder alles begrepen is, (1e klasse vervoer van Londen tot Londen, hotels, enz., enz.) bedraagt 540 pd. st. Treurig einde van een held. Dam Wilcox die voor het uit het water redden van achttien personen, tijdens een hevige overstrooming, een medaille ontving sprong eenige dagen geleden van een 90 voet hooge brug boven de Ohio, te Cincinnatiin het water en werd gedood. De sprong ging oin een weddenschap. De heer Krieger, ingenieur te Amersfoort, is werkzaam met hel geheel opnieuw bewerken van het ontwerp locaalspoorweg Gouda—Schoon hoven. Het groote feit van den dag te Parijs is de pro motie van eene dainemej. Sarinisa Bilccaco tot meester of meesteres iu de rechten. Men heelt in Frankrijk vrouwelijke arisen de vrouwelijke advocaat is nog oenig Ongelukkig is inej. Bitcesco geene Franschein.mr eene Humeenschete Bucharest geboren. Zij heelt eerst daar en vervolgens te Parijs gestudeerd en is nu met glans bevorderd op eene disser tatie over den wettigen slaat der vrouw naar hel Fransche en naar hel Roineinsclie recht. Volgens de Fransche bladen bezit zij alle moge lijke deugden Zij is eene schoonheid bovendien en, wat alles zegt, «hare bescheidenheidJgrensi aan beschroomdheid Men zou het laatsie nau welijks gelooven als niet de autoriteit van bladen die nog verder zien dan de boulevards cu ge zellig over Bucharest spieken het bevestigen. Dus is het uitgemaakt, dat wij hier een advo caat hebbendie de bescheidenheid lot he t uiterste drijft. Voor eene ware feesigave voor den 75sten herdenkingsdag van den slag bij Waterloo heelt de uilgever Roelants gezorgd Bij hem is eene volksuitgave verschenen van het uitstekende ge schrift «Quatre-Bras en Waterloo» door generaal Knoop. Het is zeker niet noodig iets van dit werk le zeggen; wij willen er alleen op wijzei», dat het thans lot fabelachtig lagen prijs slechts 15 cents verkrijgbaar word ge-leid. liet werk koste oorspronkelijk I 2.25. liet is versierd met een portret van den held van Quatre-Bras, koning Willem II. Onder de kalveren en liokkelingen in Scho- terland heerschl een vreemde ziekte Des avonds drinken de dieren nog goed en den volgenden morgen liggen zij dood in het land. Sommige veehouders hebben in een paar dagen 3 en 4 hunner beste dieren verloren. De veearts kent de oorzaak dezer ziekte niet. Wegens een geval van hondsdolheid waar genomen in de gemeente Bennebroek is door den Commissaris des Konings in Noord-Holland bepaald dat in die gemeente en omliggende gemeente alsook te Haarlem de inuilkorvenwet zal worden toegepast. Te Bennebroek moeien niet minder dan 5 kinderen door hel dolle beest gebeten zijn. K e ti it i s e v i ii ii De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tol beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare keinis, dal een ver- xoekschrift om vergunning lol verkoop van ster ken drank in liet klein bij hen is ingekomen van A. MASTWIJK in liet perceel wijk F No. 320. Ainersloorlden 16 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEW1T De SecretarisWeth., 1°. Br. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95) Brengen ter kennis van het publiek dal een door J. DE JAGER ingediend verzoek met bij lagen om vergunning tol het oprichten van eene llakkcrl| in het perceelalhier gelegen aan de Krominestraat wijk FNo. 286 bij het kadaster bekend in sectie ENo. 556op de Secrelarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandag, den 30. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid len raad- huize wordt gegeven omten overslaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden bezwaren tegen hel oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 16 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. GROOCKEWIT De SecretarisWeth., k Br. W. L. SCHELTUS. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Mei 1890. 1 Mej Breaker ymsterdam, 2 M. Willemse 's llage. 3 W. ilomans 4 CrescendoNiouweramsteL Mej. de Heuvel Nijmegen. 6 A. lleimansRozcndaal. v. Maarsborgen. 7 ZeckapteinOudshoorn. 8 Wed. Brug Amsterdam, v. Woudenberg. 9 M. KramerAmersfoort. Briel kaart. 1. H. Ericht Utrecht. Rechthebbenden vervoegen zich aan 'tposlkantoor

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2