Op de derde verdieping van een huis in de Nadorsteeg bij de Nes le Amsterdam woonde een kellner, K genaamd, met een vrouw van lichte zeden, Magdalena S. Een dergelijke ver houding kon niet anders dan nu en dan aanleiding geven tot heilige tooneelenwaarbij de drank natuurlijk een-- hooldrol spoelt. In den laatslen tijd hadden dergelijke tooneeien herhaaldelijk plaats gehad waarbij het niet zelden tol hand tastelijkheden en vechtpartijen kwam lederen nachtkwam F. thuisgewoonlijk smoordronken, terwijl hij meestal zijn wederhelft ook in een dergclijken toestand aantrof. Eindelijk kwam het tol een ernstige uitbar sting nadat hij de bescheiden meubeltjes zijner schoone te gelde had gemaakt om van de op brengst tc kunnen uilgaan. Maandagmiddag kwam hij beschonken thuis en vond er Magdalena S., mede in alles behalve nuehleren toestand. Zij overlaadde hem met verwijten wegens het vetkoopen barer meubelen, waardoor hij zóó kwaad werddal hij haar te lijf ging, om haar af te ranselen. Eene vechtpartij begonwaarbij van weerszijden klappenslagen en stompen vielen. Plotseling geelt zij een gil en valt op den grondhij had haar een schop tegen den buik gegevendie haar meer dood dan levend deed neerstorten, Up haar gekerm kwamen buren toegeschoten die haar op hed legden en haar de eerste behandeling toeuienden vermoedende, dat het geval niet van zoo ernstigen aard was. Den volgenden dag bleek het echter, dal de in wendige verwonding zeer ernstig was en ge neeskundige behandeling vereischte. Dr. de Haas werd ontboden, die onmiddellijk gelastte haar naar het Üinnen-Gasthuis te ver voeren. De ongelukkige is Donderdagmiddag onder de hevigste pijnen bezwekenterwijl haar minnaar onder beschuldiging van doodslag werd gearresteerd. De miliciëns der lichting 1890. die voor hunne inlijving in den wapenhandel zijn geoelend nemen reeds deel aan deo garnizoensdienst en zullen in Augustus a.s. bevorderd wordenvtot miliciënkorporaalwaartoe ze nu reeds worden opgeleid. Te Sl Jean nabij Brest, brak de brug, welke was gelegd van een schip naar de landings plaats onder het gewicht van de van het schip Komende passagiers. Ongeveer 50 personen vielen in de zee. Het aantal verdronkenen is nog niet vastgesteld. Des middags had men zeven lijken opgevischu dag de heer Turner, een rechter, met zyn dochter en prol'. Davis, bestuurder van eene Dames-Academie aldaarte praten, toen het jonge meisje plotseling een revolver uithaalde en zich doodschot. Haar vader ontrukte haar den re volver en schoot Davis neerdie eveneens dood bleef. In hechtenis genomenweigerde Turner alle opheldering omtrent het gebeurde. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Men iszoowel in het naburig Delft als hier, druk in de weer om eene beweging op louw te zeilen ten einde maatregelen te verkrijgen tegen den onhoudbaren toestand der stinkende grachten, liet komt mij voor dat men daarmee toch voorzichtig moet zijn. Hoe treurig de toe stand ook zijhet gaatna de voor dit jaar genomen beslissingniet om aan de sluizen open te zetten dan onder jaer Njzondere omstandig heden. Het is een feit dat doo. den onhoudbaren toestand onzer grachten en de vreeselijke at mosfeer in den Haagde vreemdelingen weg blijven die Scheveningen moeten onderhouden het is zichtbaar, Jat de ontstemde Hagenaars het Kurhaus veel minder bezoeken dan voorheen omdat zij aan die inrichting het ongerief wijlen waarover zij klagen en waarin zij een gevaar voor de algemeene gezondheid zien men heelt Delfland reeds in den arm genomen; er is gisteren, naar ik meen te wetenin een geheime raads zitting over den toestand gesproken en hel zou niet onmogelijk zijn dat rnen binnen kort toch zag gebeuren wat lot nog toe krachtig werd tegengegaan. Daar 't om de zaakniet om «Rechlhabereii le doen moet zijn acht ik hel verstandig als de voorstanders der spuiing nog wat geduld oefenen. Twee actualiteiten voor besluit, lieden is een melkinrichting te Scheveningen geopend achter het hotel d'Orangehet is een keurig nel inge richte melkerijwaar de badgasten en an deren melk, warm van de koe kunnen ge bruiken. Het gebouwtje van de 's Grav. melkinr. ziel er allerhelst uit en deze kleine aanwinst I voor Scheveningen voorziet werkelijk in een behoefte. Men zegt dat er een groot plan in de maak is voor een casino of Edeniheater te Sche- veningeH op de terreinen van de Belicvuede laatste mooie plek aan den duinwegdie de gemeente op erfpacht zal uitgeven. Scheveningen gaat dus steeds voort met verbeteringen en verfraaiingen o. a. is hel hotel Garni dit jaar weer met eenige zalen bijv. een kinderspeel kamer, verrijkt. Van de electrische tram be- merkt men daarentegen nog niets. eenige mededoelingen gedaan omtrent de^^ dit jaar plaats gehad hebbenden verkoop Tl concessie voor porselein en aardewerk welk op gunstige voorwaarden geschieddezoodat het bestuur zich voorstelde in de maand Juli eene buitengewone algemeene vergadering op le roepen, eerslens tol bespreking en vaststelling van een dividend, en verder om den mede commissaris Jbr. Mr. T. A J. van Asch van Wijck, die op ziine tehuisreis is uil de Transvaalde gelegenheid le geven H. H. aandeelhouders van zijne indrukken van toestanden en waarde der bezittingen in kennis le stellen. Sederteenigen tijd worden vanwege den Water- staal opnemingen gedaan langs de rivier de Eem door den opzichter van 's rijks Waterstaat der le klasse de heer D. van der Werf en den op zichter bij den Provincialen Waterstaat den beer D. Boersema van Utrecht. Naar men verneemt geschiedt zulks op last van den Minister van Waterstaatin verband met de voorgenomene verbetering der rivier de Eem. Bij de vesting-artillerie is het gebruik van telefonen bij de piactische oefeningen meer en meer behoefte geworden. Tol heden moest echter bij storingen in de toestellen te voel vreemde hulp worden ingeroepen waardoor het doel snelle overbrenging van berichten slechts ten deele wordt bereikt Dientengevolge is door den inspecteur van hel wapen der artillerie bepaald, dat eenige onderofficieren en korporaals van iederen compagniedie daartoe door ontwik keling het meest in aanmerking komendoor oen officier van hel korps, waartoe zij behooren, zullen opgeleid worden lot telefonisten. Deze zullen levens geoelend worden in het opsporen van storingen en hel herstellen van kleine ge breken. Het uit Taganrog van Falmouth 27 Juni binnengeloopen stoomschip «Marpessa» heelt den kapiteinde bemanning en 93 passagiers van het Nederlandsche Stoomschip «Prins Frederik», van Southampton naar Java daar aan wal gezel. Laatstgenoemd stoomschip is op 25 dezer ten gevolge van mist in de golf van Biscaye in aanvaring gekomen met de «Marpessa». en binnen 10 minuten tijds gezonken Van hel aan boord van de «Prins Frederik» zijnde detachement troepenzijn de 2e luitenantder inlanterie H. van Wijk een korporaal en 5 soldaten ver dronken. (De «Prins Frederik» had een millioen specie aan boord het schip was voor een derde aan de Amsterdamsche beurs verzekerd.) Eenige dagen geleden kwam de 74jarige werk man Anton Trebikowsky in eene badinrichting le Weenen en bestelde een badkuip Het werd voor hem in orde gemaakt en de oude man die nog vrij kras wasbevond zich thans alleen in het kamertje Nadat hij ongeveer een kwartier in het water had doorgebracht, maakte hij. daar 't water inmiddels koud was gewordende warm water-kraan open De temperatuur er van was echter voor den grijsaard le hoog en op het oogenblik dat het op hem werktekreeg hij eene beroerte. De oude man had geen kracht meer om de kraan le sluiten en daar hij ook niet meer bij hetnaast de kuip hangende schelkoord kon komenstoomde onophoudelijk het warme water uit de geopende buis. In het badhuis vermoedde natuurlijk niemand in welk gevaar de arme man verkeerde eerst toen het over den rand van de kuip stroomende water onder de deur van het badkamertje te voorschijn kwam begreep men dat er onraad was. Men maakte de deur open en ontwaarde met ontzetting, dat de oude man levenloos tegen den wand van de tot den rand gevulde kuip leunde. Doordien het warme water onge veer een half uur op Trebikowsky'* lichaam had gestroomd had een groot deel der huid geheel losgelaten en het water reikte tot aan den mond van den ongelukkige. De grijsaard werd uit de kuip genomen en men stuurde orn een dokter, die na een paar minuten kwam. Hij kon echter geen redding brengen en constateerde dal de dood reeds was ingetreden. De 9e vergadering van het Nederlandsch land- bouwcomité zal te Utrecht gehouden worden den 5 Juli. Daarbij zijn o. a. aan de orde gesteld de volgende punten antwoorden der maatschap pijen op de vragen van het comitébetreffende progressieve grondbelasting, in verband met groot grondbeziten betreffende landbouwcoöpe ratie; rapport der commissie voor een Alg. Ned. Landb. weekblad rapport inzending tentoon stelling te Parijs: id te Buenos-Ayres, bevordering van het gebruik van zaaigranen vit Scandinavië; de toekomstige vertegenwoordiging der lsnd- houw-maatschappijen bij de regeeringverkiezing van een voorzitter en secretaris. Een jongensduël heeft dezer dagen plaats gehad in Kansas. James Halton on Buroey Lorinertwee knapen van goede familie, kregen Terwijl de trein van Keighley naar Leeds door een tunnel reed werd een jonge dame die alleen in een waggon zat, door een heer, die langs een loopplank in hel rijtuig was ge komen overvallen. De jonge dame vluchtte op de loopplank. Een heerin een volgenden waggon gezetenhoorde haar hulpgeroep en kwam haar le hulp. De beide heeren vochten in aen waggonwaarbij de aanvaller de ne derlaag leed. Aan het eerste station werd hq aan de politie in bewaring gegeven. De jonge dame was natuurlijk wat van streek van den schrik. «Wil eene vrou dat haerman haer hertelijck minne, die legge in sijnen slincker (linker) schoen een bladt van een noteboomgeraept op Sint Jansavondt (24 Juny) totdat men noen luydt, en hij salse wonderlijck liefhebben.» Ook wordt nog aan de vrouwen deze raad gegeven «Hebt ghij een quaden of kryghelen man, die u qualijck geit geven wil tot uwer behoef ten soo neemt den eersten knoop van een slroo nae der aerden op St. Jansavont geplucttotdat men noen luydten steekt dat in 't gat van den «loote des koffers, en hel sal opengaen.» Bovenslaando recepten zijn aan een oud too- vorbeek ontleend. Een stad in brand. Een telegram van den consul der Vereenigde Staten op Martinique berichL, dat de helft der stad Fort de France door brand is vernield en dat vijf duizend per sonen zonder dak zijn. De consul doet een be roep op de weldadigheid der Amerikanen. Te Grovetor, in Texas stond verleden Dins- van zelf geschikt lk wil daarom eerst met u over de werken van eenige dichters in hel algemeen spreken orn daarna het oog op hen die ze schiepen, te richten Ik sla hier juist op,» en hij bladerde wat lang in het boek «een schoon lied hetwelkhoe oud het ook is steeds zijne waarde behoudtik bedoel na melijk•Aennchen von TharauGij hebt het zeker meermalen gehoord, want wie kent het niet, die tol den beschaafden stand behoort! Het is van den... van denKoningbergschen... van <Jen prolessor Simon von Dachdie te Koningsbergen geboren werd. Slot volgt. K e u tl i s v i ii De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz in Noord Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de PERSONEELE BELASTING /wijken A, B, G. D en E) over hel dienstjaar 189091 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28. Juni 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. GROOCKEWITWeth. k Br AMERSFOORT, den 30. Juni. 1890 Z.Exc. de Commissaris des Koniugs in deze prov. zal aanst Vrijdag 4 Juli de gemeenten Baaro en Eeraies bezoeken. De kapitein A. R. Krayenhoff van de Leur, van het 5e regiment infanterie thans te Amers foort in garnizoen is met ingang van 1 Januari 1891 benoemd lot hoofd 7an onderwijs aan de K. M. Academie, ter vervanging van majoor J. N. Roelantsen wordt in verband daarmede op gemelden datuin overgeplaatst bij den stal der infanterie. Door het Kiescollege der Hervormde gemeente te Amersfoort is Vrijdagavond jl. met bijna alge meene stemmen, uit net vermelde drietal, tot predikant beroepen Dr. A. J. Th. Jonker Hzn., predikant te Ellekom. Tot leden van den gemeenteraad van Eemnes zijn gekozen de hecren A. van de Wardt en P. van Klooster met 55 en 56 van de 96 uitgebrachte stemmen. Hel aantal kiezers be draagt aldaar 153. Woensdag jl. werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Maatschappij voor Nijverheid en Landexploiiatie in de Transvaal. Tegenwoordig waren 8 aan deelhouders uitbrengende 17 stemmen. Er werd verslag uitgebracht over 1889 en de balans in handen der commissie gesteld tot onderzoek De aftredende commissaris, de heer J. Bos J.Az., werd herkozen. Daarna werden door het bestuur

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2