jk 5955. #S#s Donderdag 31 ®Ejf Juli 1890 iHnOB cow. Dit Mai verschijnt Maandag en DonderdagmiddagAbonnement per S mstnnden f\,Franco per BllTOSU A. H. VAN C L E EP P Advortentifln 1- -fl regels 00 Ol*. elite regel meer 10 Cts. Broote letters naar {J U R B U 1 2 E N tA A m .0f plaatHrnimteveor randen en andere extra inrigliog geschiedt honger prijsberekening. Legale L0 amersioort. offioieflle..» onteigen. Adv. per regel 15 Cte. Reolan.es per regel «5 Cts. - Aft. nummer, 1(1 Cts. hoek KortOgraCht, Wjjk B 60 Kdii ni sn« v in jou Re BURGEMEESTER van A MRRSFOORT, Gezien de aanschrijving van den hoor Commis saris dus Konings in de provincie Utrechtvan <len 22. Juli I«90 No. 4, Az., (Piovinciaal- lilad No. 55) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen ler bekoming van machtiging om voor ecu bepaalden lijd op den openharen weg ol op eenige voor het publiek toegankelijke plnels een wapen hij zich te hebbendoor personen niet genoemd onder de nommers 1 tol en met 8 van artikel 3 der wel van den i) Mei 1890 (Staatsblad No. 81) schrillelijkop gezegeld papier, bcliooren te worden gericht aan 's Konings Commissaris in de provincie en ingeleverd hij den Burgemeester der gemeente waarin de verzoeker woont. Voorts dal de machtiging door 's Konings Commi.-saiis wordt gesteld op zegel van f U,75, doch dal onvermogenden niel lot betaling van zegelr. clil zijn verplicht. Amersfoortden "28 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN YV1JCK. De BURGRMËIÏVmi en WETHOUDERS van AMEUM-OURT, Gezien art.. 5 der wet lot regeling van den kleinhandel in steiken drank en lol beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ler openbare kennisdat een ver zoekschrift om vergunning lot verkoop van sterken drank in hei klein hij hen is ingekomen van DIRK SCHIPPER in het perceel wijk 11, Nummer 76 Amersfoort, den 29 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. Politieke Revue. Het geforceerde toetreden der midden Ameri kaansche Staten lot den Arnerik. Bond zou te betreuren zijn daar nu juist in de Vereenigde Stalen de Mac Kinley Bill in werking treedt die nog sterker dan vroeger de Staten met een Chineeschen muur alsluit tegen Europeesche im- porlalie De bepalingen tegen den invoer zijn zoo verscherptdal eenige Duitsche garenla- brikanlen plan hebben hunne industrie naar Amerika over te brengen, liet zal le bezien wezen ol de industrie-oorlogdie Amerika Europa aandoet, nog langen lijd kan worden voortgezetzonder verzet van de Europeesche Staten hetzij door contra-bepalingen dus een tarieven-oorlogof door kracht van wapenen. Engeland voerde in het begin dezer eeuw den hardnekkigeu krijg met Napoleon om bet con tinentale stelsel te verbrekende Japansche havens zijn ook door oen gemengde vloot ge opendden Chineeschen oorlog voerden Frank rijk en Engi'-nd om een geschil wegens verbod van invoerzuu een der groote mogendheden niet op gelijke wijze tegen Amerika kunnen optreden Uit Buenos Ayros wordt gemeld: Daartoe aangezet door hunne olfirieren zijn de soldalen van liet tiende regimentgekanlonneerd te Buenos-Ayresin opstand gekomen tegen de regeering. De plaatselijke autoriteiten en hel centraal gouvernement nemen krachtige maat regelen om den opstand le onderdrukken en te beproevenmet medewerking der politie, de opstandelingen te isoleeren, De opstand heeft een bijna algemeen karakter en de insurgenten zijn meester in hun kanlonnement De regecring heelt den slaat van beleg afge kondigd Men vreest, dal do opstand eene groote uitbreiding zal krijgen. De beurs en de banken zijn gesloten, liet agentschap llavas meldtdat hot gezant schap van Guatemala eene officiëele depêche ontvangen heeft, waarin gezegd wordt, dat alle pogingen van Guatemalaom den vrede te behouden zijn te niet gedaan door e.en inval der troepen van San Salvador op Guatemaiaansoh grondgebied. Die troepen weiden echter met groote verliezen teruggeslagen. Aan >ie Gaulois wordt uit Buenos Ayres ge meld De opstand is vooral in de prouincicn Buenos AyresCatamarca Cordova en Santé Fe. De spoorweggemeenschap tusschen Bosario en Buenos Ayres is gedeeltelijk gestooid. De onder prefectuur der marine wordt door troepen be waakt. Alle vc'fkeer met Peru en Bolivia heeft opgehouden. Te Santa Fe hebben booswichten de voor anker liggende schepen beklommen en geplunderd. Te Formosa aan de rivier Para guay Iralerniseerde hel geheelc garnizoen met het volk. Uit Rio wordt van 28 Juli gemeld Uit be richten uil Buenos Ayres blijktdal de oproer lingen aangevoerd door de generaals Campos cn Arreditozich hebben mces'er gemaakt van bel arsenaal de kazerne en hei plein Lavalle. Bij de insurgenten zijn 5 liniebaialjons en 2 bataljons nationale garde. De strijdmacht van hel gouvernement beslaat uit 7 bataljonsdie versterkt zullen worden door troepen uil de provinciën. Vele gebouwen zijn vernield. De marine blijft onzijdig. Be vice president Pellegrini treedt als president op. Een groot aantal soldalen weigerden dienst te doen, omdat zij geen soldij ontvangen. Men vreestdat de troepen gemeene zaak zullen maken met de opstandelingen. Troepen volk doorkruisen de straten onder het roepen van «Dood aan Barillas.» President Barillas heeit de gcheele republiek in staat van beleg verklaard Uit Amsterdam behelst de Prov. Dr. en Asser Ct- een interessant relaas dat verkort hier volgt Het bezoek van de Koningin en van haar lieve dochter behoort al weer tot de geschiedenis, en le betreuren is het dat zij niet langer onder ons heeft kunnen verblijven. Men heelt haar overstelpt met bloemen maar haar tevens voort gejaagd van den eenen hoek van de stad naar den ander, het was te veel voor één dag. Het Amsterdainsche publiek hieldbehalve toen de Koningin zich op hel balkon van het Palcis op den Dam vertoonde zich vrij koel. Er waren heeren met hooge zijden hoeden op die naar de Beurs gingendie het niet de moeite waardig achtten hun hoofddeksel af te nemendat zij anders diep zullen doen voor eiken rijken klant; er waren dames wier rugge- graat zoo recht bleef als waren zij nog in den lijd van het recht-op-zitten-Ieeren. Ons volk is een lomp volkook de groote heeren. Op een der Engelsche stoomjachten stond de bemanning in het wanteen viertal dames, keurig gekleedstonden op het dek en daar achter vijf heeren in gekleed kostuum Zij bogen en groettenmaar de in officiéél kostuum ge stoken leden van den Raad en van de Kamer van Koophandelaan boord van de cCeres» verwaardigden zich niet hun leelijke stekel af te neincn. Dat kostuum was me ook een ergernisde heeren zagen er uit als de moderne aansprekers van de Amsterdamscho begrafenisvereeniging terwijl zij geen weg wisten met de degensdie tusschen hun beenen slingerden. Zij geleken veel op de figuranten van een schelling per stukdie voor hovelingen in het een of ander drama spelen. Een der bekwaamste en meest geestige raadsleden had onder zijn steek de meest domme tronie en een coryfee van de «Liberale Unie» geleek precies op een carnavalsfiguur. Toen de Koningin op de salonboot haar ver langen te kennen gaf om de kennismaking met de raadsleden te hernieuwen speelde er een ondeugend glimlachje op het lieve gelaal van hel Prinsesje. Zij is gewoon andere figuren te zien. Waarom den goeden smaak niet gevolgd van een paar andere leden van den Raad en zich in den zwarten rok gestoken Maar wat gaan 'mij ook eigenlijk al die mannen aan die zich om de doorluchtige vrouw ver drongen in de hoop een glimlach van haar op te vangen een welwillend woord van haar te hooronik heb haar gedurende den gcheelen dag van nabij gadegeslagen en ik heb oneindig meer in haar ontdekt dan de regcerende Vorstin die met één woord aan h iar gemaal een ridder orde kan doen verleenen ik heb in haar ge zien de beminnelijke vrouw en de liefderijke moeder. De Duitsche jonge vrouwdia van verre kwam om de laatste levensjaren van den Koning met een zonnestraal van jeugdvan lieftalligheid te verlichten, kon nielonmiddelijk rekenen op de sympathie der koele Hollanders, en zij zou deze wellicht nooit veroverd hebben ware hel niet dal haar een dochter werd ge boren op wier blond hooldje de toekomst van hei aloude Vorstenhuis rust. «Steraan de kimme der toekomst gerezen «Pand van geluk en van trouw en van vreê», was hel voor het Nederlandsche volk van het grootste belang hoe de moeder de Kroonprinses der Nederlanden zou opvoeden. Niel de uiterlijke opvoeding, maa»- de innerlijke, die vooral zoo innig een band knoopt tusschen ouders en kind. Welnu aan allesaan iedere beweging aan eiken blik der Koningin, aan de innige aansluiting van hel Prinsesje kon men zien welk een band van liefde en verknochtheid is geweven tusschen de jonge moeder en jiet blonde Koningskind. De Koningin mogezooals zij daar door de lenen van «Arlis» wandelde, niel zijneen fiere vrouw, die men liefst zou zien in fluweel en hermelijn met den van juweelen fonkelenden diadeem op het hooge voorhoofd, neen, maar mei haar doch tertje aan de handwas zij voor mij veel meer een lieve moedergelukkig in hel heerlijk genot van de innige liefde van haar aanvallig kind. Als het onbescheiden publiek over gras- en bloemperken kwam aanhollen en naar den kleinen stoet, die do Koningin omringde, opdrong, dan greep hel Prinsesje met haar kleine hand in de plooien van de traaie robe van hare mama op dezelfde wijze als een gewoon menschenkind zien aan de rokken van zijn moeder vasthoudt. Dit was kinderlijkmaar het toekende De zeeleeuwen werden gevoederd en sprongen vlug. in hel bassin rond waarin van de rots door den oppasser hun de vischjes werden toegewor pen. Let Prinsesje stondmet de beide armen geleund op hel ijzeren hek en de kin op de handen gebogenhet vreemde schouwspel aan te staren. Een visch komt op den rand van het bassin le vallende vlugge zeeleeuw springt er uitgrijpt met zijn bek het voedsel en plompt zich niet storende aan het hooge gezelschap weer in hel waterdat hoog opspat tol op net crême-alpaca kleedje van het Prinsesje. Lachende keerde het kind zich om zocht de oogen van haar moeder en beiden lachten hartelijk. Die harmonische lach van moeder en dochter beiden klonk me als liefelijke muziek in de ooren, vrij wat heerlijker dan het donderen der ka nonnen van de drijvende doodkistendia in het IJ lagen en de gecommandeerde hoerah's van de bemanning. En de Koningin zelve, haar vriendelijke oogen waren steeds wakende over haar kind ook als dit met anderen praattein het bijzonder met den burgemeester die bepaald het hart van het vorstinnelje had gestolen. Het hoold van het machtige Amsterdam schijnt een groot kinder vriend te zijn, want er was iets vertrouwelijks in de houding van hel Prinsesje zoo iels alsof ze wilde zeggentik weet dat je van me houdtomdat ik een kind bengelijk andere kinderen die steeds behoefte gevoelen aan toe genegenheid en vriendelijke lachjes ea niet omdat je in mij ziel de aanstaande Koningin. Bovendien je bent een vriend van papa en daarom heb je in mijn kinderhart een streepje voor.» En zoo babbelden het blonde konings kind en de machtige edelachtbare heer vroolijk cn tevreden bij de leeuwen en tijgers, de boeren en hyena'shier veilig in kooien gesloten, alsof daar buiten in de groote menschonmaatschappij de leeuw bij hel lam neerlag en de hyena heil soldaat ware geworden. En nu ben ik van oordeeldat de groote dagbladen in hun mcnschenvereering zich wel beijverd hebben om de namen te noemen van allerlei groot- en kleinhedendie de Koningin

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1