omvingen, en van de jonge juffrouwtjesdie bouquetten vereerden, en van «ie dames«met wie H. M zich minzaam onderhield» en van de leveranciers van Perzische tapijten en van bloemversieringenmaar dal zij weinig oogen hadden voor de lielhebbende moeder, die niel alleen zorgtdat de Natie uit haar handen een Koningin ontvangt, maar ook een lieftallige vrouw die omdat zij de waarachtige lielde van een moeder heeft gekendook een moederhart zal hebben voor hel volk dal zij geroepen zal zijn te regeeren. En nu nog ietsIk vond het verschrikkelijk wellicht gebood dit die leelijke etiquette dat de koningin en het Prinsesje om een oogen- blik uit te rusten en zich te verfrisschen haar intrek moesten nemen in de groote holle zalen van het Paleis op den Dammet zijn leelijk entree als van een kazerne. Waarom schenkt do hoofstad des rijks op eene plekje vol groen en bloemen geen bekoorlijke villa aan de vrouw, die zoo teeder over de hoop van Nederland waakt? Misschien dat het dan aan Arasterdam gegeven zou zijn, om beiden meermalen te ontvangen, en dan zou het publiek leeren datwanneer een Koningin voorbij rijdtmen ten minste den hoed afneemt. Wij Hollanders, zijn nu eenmaal niet anders, maar toch viel er bij de ontvangst van de Koningin iets op te merken dat me toch eenigszins tot tevredenheid stemde. Ik vond het, ook met 't oog op de vele vreemde lingen die in dezen tijd in Arasterdam zijn, hoogst interessant, dal de Koningin met haar dochtertje zich in haar open rijtuig te midden van het volk begat zonder eenig escorte. De stoet werdom een beetje ruim baan te maken, alleen voorafgegaan door twee inspecteurs van politie te paard. «Groscartig» was het niet, maar het pleit voor een volk, wanneer zijn vorsten aldus ver trouwen stellen in den goeden geestdie in zijn midden heerscht. De Fransche overste Varennes had aan iemand, dien hij als zijn vriend beschouwdebrieven geschreven waarin hij zich de weelde veroor loofde, verschillende militaire maatregelen van keizer Napoleon 1 af te keurensoms zelfs zeer scherp. De ontvanger maakte van deze vertrou welijke brieven een slecht gebruikde zaak kwam den keizer ter oore en nadat Napoleon zich overtuigd had van den inhoud der brieven, liet hij den overste in zijn kabinet komen. «Hebt gij dat geschreven vroeg hij hem. Varennes verloor niet een oogenblik zijne tegenwoordigheid van geestofschoon hij zich bewust was van zijne verkeerde handelwijze. «Ja, sire.» luidde zijn kalm antwoord. «En gij schaamt u niet over zulke brieven? vroeg Napoleon opnieuw. «Neen, sire antwoordde de overste «maar» strak richtte zijn oog zich op het gezicht van den keizer «wel over hun adres I» Napoleons gezicht klaarde op. «Gij hebt gelijk,» zeide hij «Uwe brieven waren vertrouwelijk, en uw vriend heeft den Judas gespeeld. Indien gij echter in 't vervolg mijne bevelen aan uw oordeel wilt onderwerpenricht owe meening dan liever aan een heter adresaan mij zeiven. Van dit oogenblik ai zijl gij lid van mijnen krijgsraad.» Aan den ingenieur J. J. Krieger te Amersfoort, is door de heeren jhr. Barchman Wuy tiers van Vliethoogheemraad van den Lekdijk Beneden- darnsde Sombesburgemeester van IJselstein en Cambier tan Nooten burgemeester van Jaars veld opgedragen het ontwerpen van een plan voor een Locaalspoorwegverbinding Schoonhoven Utrecht. Deze lijn zal SchoonhovenCabouw, Lopik, Jaarsveld, Zevenhoven, Vreeswijk, Vianen, ÏJselslein en Jutlaas met den Nederl. Rhijnspoor- weg te Utrecht moeten verbinden. Wordt voor dit plan concessie verleenddan zullen de aandeelen in het vereischte kapitaal uitsluitend bij de bewoners van genoemde ge meenten worden geplaatst Zekere Marcos Mayereen Californisch million- nairwedde met "24 zijner landgenooten om £4 diners van 24 couverts A 150 Trs. het cou vertin hel Calé Anglais te Parijs, dat hij in 15 dagen de reis zou maken van San Francisco naar Londen. Maver heelt de weddenschap ge wonnen; hij deed de reis in 15 dagen, minus 1 uur en 35 m. Te Doornspijk sprong de landbouwer D. Dijk huizen door het op hol gaan van het paard van den hooiwagen. Hij werd overreden en bleef op de plaats dood. Te 's Gravenland is een wagentjewaarin een joog kind zatte water geraakt terwijl de dienstbode zich even had verwijderd orn een ander kindje terug te halen. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong de flinke meid Ie wateren had hel geluk de kleine drenkeling uil de vrij diepe vaart te redden. Te Veenendaal is weder een winkelier het slachtoffer geworden van een paar oplichters die Haarlemmerolie te koop aanbiedendoch don koopor iets in de hand stoppendat alles behalve die olie is. De Veener.daalsche winkelier kocht voor f 100 mei 10 percent korting voor contante betaling. Toen de verkoopers weg waren onderzocht hij het geleverdetien pakjes hielden tleschjos Haarlemmerolie indoch de andere bevatten een volkomen waardeloos vocht. De man ach tervolgde de oplichters dadelijk cn vond ze te Eedevan teruggave van het geld wilden zij evenwel niets welen Hij reisde daarop mede naar Arnhem, waar hij beiden echter uit het oog verloor. De zaak is in handen der politie gesteld. Eenige onergdenkende inwoners van Helmond zijn de dupe geworden van een paar oplichters, die hen waardelooze papieren onder den naam van Obligation Stad Brussel en Antwerpen ver kochten. De bedriegers zijn te 's Bosch gevat en thans naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Te Tilburg kreeg het tienjarig zoontje van mevr. de wed. D.terwijl het in een ezelwagen reedeen steentje in hel oog dat door een jongen met een zoogenaamde «katapult» was afgeschoten. Het knaapje is naar Utrecht ge bracht onder behandeling van prof. Snellen, liet oog moest worden uitgenomen. De Duitsche Keizer, die Dinsdag in goeden welstand in het vaderland is teruggekeerd, vertrekt reeds de volgende week naar Engeland, en zal dan tegelijk den Koning van Belgie te Ostende een bezoek brengen. Zondag kwam de equipage van den Beier- schen prins regent in botsing met de stoom tram van Nyraphenburg naar Miiachen. Da prins-regent werd uit zijn rijtuig geslingerd doch gelukkig volstrekt niet verwond de ad judant van den vorst werd licht gewond. Te Chicago stak mej Sara Warner, de dochter van een der rijkste inwoners, den spoorweg overtoen onverwachts een trein in beweging kwam. De jonge advocaat Gairtwrigthaar ge vaar ziende snelde haar te hulp. Beiden werden door de locomotief gegrepen en aan stukken gescheurd. De 44-jarige weduwe D. B. uit Rozendaal verdacht van kindermoordis wegens gebrek aan bewijs uit de gevangenis te Breda ontslagen. Te St. Petersburg zullen van 11 tot 14 Augus tus afgevaardigden der verschillende spoorweg maatschappijen bijeenkomen tot het opstellen van nieuwe invoertarieven voor hel verkeer van Duitschland en Nederland naar Rusland. Reeds meer dan 2000 geneeskundigen uit alle oorden der wereld hebben zich aangemeld om deel te nemen aan het 10e internationale congres van geneeskundigendat le Berlijn zal worden gehouden. Het bestuur rekent op 5000 deelnemers. Een vrouwelijke heilssoldaat te Yerseke wilde zich Zondag naar 't Heilsleger begeven wat haar man, geen volger dier richtingminder geschikt voorkwam. De vrouw zeide nu hare ouders te willen bezoeken, doch poogde toch lempelwaarts te gaanwaarin zij echter door haar man werd verhinderd. Te huis gekomendiende de heils soldaat haar man een paar vuistslagen in het gelaat toewaarop dezedoor drilt overmees terd een zenuwtoeval kreeg. De vrouw is naar tie ouderlijke woning gevlucht en de man nog steeds ernstig ziek. De Amstcrdamsche Courant meldt Wij maakten gisteren met een paar woorden melding van een buitenman die in de 0. Z. Armsteeg weder het slachtoffer was geworden van de «lieve» bewoners en nog «liever» be woonsters uit die buurt. Nader vernemen wij nog daaromtrentdat de man ruim 11000 aan bankpapier bij zich had en zich Maandagavond dooi een der nimfen die dat gedeelde der stad vooral bij avond on veilig makenhad laian verlokken om mede te gaan. Na een borrel gedronken te hebben waarin hoogstwaarschijnlijk een slaapmiddeltje was gemengdis hij zijn bewustzijn kwijt ge raakt. De politie vond hem gisterenmorgen nog slapende op een stoep op den 0 Z. Voorburgwal. De man was letterlijk van alles berooid en kon niet opgeven in welk buis hij geweest isnoch wie de vrouw is die hem heelt meegelokt. Hij herinnert zich niets meer, alleen wel, dat hij veel geld bij zich haddal nu verdwenen is. Dergelijke gevallen koiaen daar Ier plaatse bij herhaling voorzegt het N. v. N.liet gewone politietoezichtai is het nog zoo waakzaam, vol doet daar niet. De politie weet, dat daar levens een bende schuilt lot alles iu staal, tot moord zoowel als tol rootgeen deel der stad is zóó onveilig. Zou hel geen zaak zijn «lal daar. aan heiden uiteinden der beruchte stegen in de Wnr- moesstrautgedurende eenige maanden een politie-agenl dag en nacht op post werd gezet? Er zal geen einde komen aan de schandelijke misdrijven in die buurt, wanneer tgansche gespuis dal daar de wijk onveilig maakt, niet goed- ol kwaadschiks uiteengedreven en ver spreid woidt.» De Posterijwet. In Engeland is voor hel vervolg, naar de Londrnsche correspondent van het «lldbld. mededeelttoegestaan dal gewone stukjes karton tnet halvestuiversposizegels beplaktals geldige briel kaarten wonien verzonden. Engeland en Nederland zijn voor zoovei mij bekend is, de eenige landen waar de postadmi nistratie meer dan de zegelwaarde voor brief kaarten rekent. Er zijn hier intusschen sommige bepalingen die waarschijnlijk ook te onzent de aandacht trekken. Een daaivan veroorlooft toe passing der «paid» stempels bij gelijktijdige ver zending van een groot aantal gelijkvormige brieven of circulaires, waardoor hot lastige op plakken van zegels overbodig wordt, terwijl facturen en rekeningen hier als drukwerk voor A d kunnen worden verzonden. Daar bel gebruik van wrappers (omslagen voor drukwerk! in En geland zoo voldoetschijnt bel mij toe dat de invooring er van in Nederland zeker in den smaak van bet publiek zou vallen. Dit iaar is het juist 300 jaren geleden dat in 1590 ue stad Rotterdam bet eiland Feyenoord voor f2400 aankocht, inel geen ander doel dan om door het leggen van dui lehlamiuen op dal eiland de verzanding van den stroom voor de stad te voorkomen. Onze vooroudera zullen destijds niet gedacht hebben dat deze aankoop van zoo groote betoekenis zou zijn voor de ontwikkeling der stad welke door de overbrugging en de vestiging der lian.lelster- reinen eerst belangrijk werd. Thans is Fey enoord een tweede band«dswijk geworden en breidt er zich ook tegelijk hel fabriekswezen uit, daar behalve de groote Maehinelabiiek er verscheiden industrieën worden gevonden als: bierbrouwerij, koolzuurlabriek enz. en bin nenkort een kolossaal boterfabriek der firina Simon v. d. Berg. Voor Rotterdam zou er alle reden zijn om dien aankoop van Feyenoord feestelijk en dankbaar als een gewichtig historisch leit te vieren. Bij het gedeeltelijk afbreken en hernieuwen van eenige gebouwen eener holstede te Ossen isse, toebehoorende aan den heer D. Seidlitz te Hultz, vond men in een der muren gemetseld drie aarden potjes, die bij de opening bloken le bevatten pl. ra. 1600 gulden in rijksdaalders en geldstukkendragende verschillende jaartallen van 1831—1848; de schat is lusschen den vinder en den eigenaar verdeeld K e n ii i s ge v i n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 219 der gemeentewet. Doen ta weiendat de REKENING van ont vangsten en uitgaven der gemeente over hel jaar 1889, door hen aan den Gemeenteraad aange- boden gedurende veertien dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddagsop de plaatselijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoortden 30 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SGHELTUS. Verkooping van Vaste Goederen. Dingsdsgavond 29 Juli in «de Keizerskroon» aan den Hol te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. M. RICI1ELLE. Een Heerenhuisingericht tot Koopmanshuis, aan de Langestraat B No. 22 f7051). DAGELIJKSC11 li WATEHSTA NDEN van de Luntersohe beek en de rivier de Eetn. D>- ROODIK 0*M Lam Pot ÜMRR LUI IIK t«> b"yim bjartd. MM. Z: ui;» A till). .-.KM. 1800. M. M. M. M. M. M. M. M 29 Juli 4,86 4,70 5,38 3.70 8.21 2,25 1,00 83 21 4,02 4,83 5,40 3,37 3,30 J.3» 1,03 oo 22 +.U1 4,82 5,31 3,85 3.33 2,34 0.88 60 S3 4,82 4,81 6,20 3,77 3.2(1 5,2» 0.84 HO ti 4,02 4,81 5,16 3,88 3,11» 2,17 8.73 50 23 4.01 4.80 u 07 3,<13 8.00 2.10 0,70 5& 20 4,00 4,80 6.0+ 3,45 S.03 «•- 0,00 50

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2