heeft vin «enige der fraaiste ponten waaronder de watervaltontcin en besproeiing, uitmuntend geslaagde photuyraphiëii gemaakt. Vervolg en slot van bet verslag der gemeen teraadszitting van Woensdag jl. Ten slotte werd door den voorzitter een com missie benoemd tot onderzoek der geineente- rekening over 1889, die werd ingediend en bij een ontvangst van f416574 391 en een uitgaat ▼an f390095.08een voordeelig slot aanwijst van f26479 311. Zij bestaal uil de hh. Visser, v. Lanschot llubreoht eo v. Beek. Bij de in diening der rekening stelde de voorzitter nog aan de orde een ontwerp besluit lot af- en over- acbrijving op de begiooting voor 1889, dat werd aangenomen en strekt ter verhooging van den post voor kosten der schutterij met 1168 42, tengevolge van verhooging der schutterij begroo ting voor kosten voor vervoer van manschap pen naar en van bet terrein «de Vlasakkers.» Ter talel werd gebracht bet proces-verbaal van kasopoeming bij den gemeente ontvanger op 59 dezerbat verslag der commissie van bysland in zake de veemarktenbetreffende de voorjaars premiemarkten ia 1890 gehouden, Hel bedrag der daarvoor uitgegeven kosten beloopt f 31G 434 - waarin door de Araersfoort- ache landbouwaldeeling f 100 is bijgedragen. Voerzoover dat uil de gedane aangiften is na te gaan zijn op de acht premiemarkten 434 runde ren aangevoerdwaarvan 275 koopers vonden. Verder werd overgelegd hel rapport der com missie in wier handen ter onderzoek zijn ge steld de voorstellen nopens de helfing van schoolgeld aao de openbare lagere scholen van de heer jlir. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Op verschillende gronden meent de commissie het aannemen van de voorstellen voor zoover zij helretTen het hefTen van een progressief schoolgeld op de scholen 1. en 2 soort (hoofden mej. Delincéeen de heeren v. d. Nagel en De Heus) ten sterkste te moeten ontraden, en niet daa noode adviseert zij lot heffing van f2.40 per jaar en voor ieder volgend kind uit het- zellde gezin f 1.80 per jaar aan de scholen 3. soort (thans kostelooza scholen)oredat de hoop niet mag worden gevoeddat een eventueel ver zoek om ontheffing van de verplichting van schoolgeld aan die scholen zou worden inge willigd en omdat zij daaruit voor de gemeen tekas slechts luttele voordeelen voor hel on derwijs daarentegen niets dan nadeelen tege moet ziet. Een mild gebruik maken door B. en W. zegt de commissie aan het slot van haar rapport hunner bevoegdheid tot bel splitsen in categoriën (vermogenden, on- en minver mogenden) zal de te verwachten nadeelen veel kunnen verkleinen, en zij spreekt daarom hel vertrouwen uildat B. en W. bij die splitsing meer op de belangen van het onderwijs dan op die der geraeente-financiën zullen letten. Nog werden ingebracht de rekeningen over 1889 van hel burgerlijk armbestuur en de dienst doende schutterij benevens de begrootingen voor 189I van voormeld weeshuis en armbestuur; ea goedgekeuring op het raadsbesluit tot ver hooging der jaarwedde van den onderwijzer C. J. F. Prins en de onderwijzeres i. van Goor, benevens die op de besluiten tel af- en over schrijving van posten op de gemeente begrooting en op die der schutterij voor 1889. In den aanvang der vergadering deed de voor- wearmede hij verstandig en soms peinzend rondom zich heen staarde. Hij was anders dan gewoonlijk jongens op zijn leeftijd plegen te wezen. Hij hield er niet van om halve dagen op de straat te slenterenallerlei kattekwaad uil te voerenen het daardoor een ieder lastig te maken. Neenhij was het liefst alleen bezig met eenig knutselwerk. Ilij bracht zijn vader niet zelden door zijne vragen in groote verlegenheid en eigenlek schaamde de goede man zich tegenover zijn jongen, dat hij hem ■iet wist te antwoorden. 's Winters zat hij gewoonlijk in de venster bank en sloeg onophoudelijk hel leven en be weging in de straal gade in de lente en in den zomer echter was zijn lievelingsplaats op de onderste trede der trap. Kr was slechts ëën wezendat hem uit zijn gepeins wekken kon en dal was het dochtertje van den professor, Lola geheeten. Nauwelijks had hij haar gezien ol hij ijlde met van vreugde filinsterende oogen naar haar toe terwijl het haar grootst genot was om met hare mollige handjes in zijne krullende lokken te woelen. En dat deed hem dikwijls zooveel pijn dat hij de tanden op elkander moest drukteen om niet luidkeels te schreeuwen. Een feest was het voor hem als de bonne hem raedenam om met haar en Lola eene wandeling te maken maar dat moest onbemerkt geschieden want de ge nadige vrouw hield fan die vertrouwelijkheid tusschen haar dochtertje en den portiersjongen niet. De professor echter zag die verhouding met geheel andere oogen aan, en hij zelf praatte ook gaarne met den Hinken, bescheiden knaap. Wordt vervolgd. zitter mededeeling van een ingekomen schrijven nopens het overlijden van het raadslid den heer W. 11. J. Vermolen, en werd op zijn voorstel beslotenonder betuiging van deelneming dien brief voor kennisgeving aan tc nemen. De dag waarop de verkiezing, ter vervulling van de daardoor ontstane vacature zal plaits hebben, wordt nader door B. en W. bepaald Amsterdam is weer een fraai perceel rijker gewordendank zij den ondernemingsgeest der Assurantie-Maatschappij tegen Brandschade «de Nederlanden» te Zutphen. Door deze Maatschappij werden in den loop van hel vorige jaar aange kocht twee onooglijke percealenhoek Sophia- plein en Kalverstraatmet het doel daar een harer bijkantoren te vestigen. Daar dit terrein wel een gunstige ligging, maar zeer weinig opper vlakte baden het dus een moeilijk vraagstuk was daarvoor eene goede indeeling te vinden werden door haar eenigc architecten uitgenoo- digd hiervoor plannen in te leveren. De uitslag dezer besloten prijsvraag was, dat aan aichitect Evert Breaaan, den bouwmeester van den sigarenwinkel aan de overzijde van het Sophia- pleinde uilvoering zijner goedgekeurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duitsche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteenis hel verder boven den cordon band geheel opgetrokken in rooden baksteen met ruime toepassing van Udelfanger zandsteen voor de raaraomlijstingen enz. De ruime winkel met magazijnen isnaar wij vernamen, verhuurd voor een zaak in Amerikaansche artikelen, de overige verdiepingen, met afzonderlijkrn toegang, zijn deels door de Assurantie-Maatschappij in gebruik genomen, deels als kantoren verhuurd; terwijl de zolderverdieping, als photografisehe werkplaats ingericht, door een bekend Aiaslor- damsch pholograaf zal worden betrokken. Nog zij vermeld dat raidden October des vorigen jaars de bouw werd begonnen door den aannemer J. N. Hendrix, die door zijn voort- varenden arbeid tot de spoedige en deugdelijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. (Hdlsbl.) Uil 's Gravenhage wordt gemeld Men noemt hel een kinderfeestmaar bet zal eigenlijk een soort van fancy-fair zijn op het heerlijk «Zorgvliet» door eenige dames uit de hoogste standen ten behoeve van ons Kinder ziekenhuis te houden. Nog een lOtal dagen scheiden ons van deze kermiswaarbij allerlei vertooningen zullen plaats hebben om de kleinon v rooi ijk bezig te houdenik boor zelfs van een wafelbakkerij en poffertjeskraamwaarin adellijke Friezinnetjes zullen bedienen en levens de groolen te behagen. De houdsters der kramendie op de wijze van een kermis worden opgerichtzullen allerhande luxearti kelen en speelgoed verkoopen en de buffelten zullen als salons de reffraichissement dienen. Als 't zoo heet blijft als nu wordt dit eengoudmijnl Van Scheveningen mag ik met veel genoegen constateerendal de vreemdelingen in grooten getale komen opdagen het loopt in de hotels tamelijk vol en mij is verzekerddat de di rectie van het Kurhaus reeds velschillende aan vragen om logies heeft moeten afwijzen. Dit zal goed doen ook om tot een duurzamevrede lievende oplossine van de spuiingsvraag te ko men. Als net blijkt, dal die spuiing geen kwaad hoegenaamd aao Scheveningen doeltal de oppositie van zelf zwijgen. Ons korps Kon. scherpschutters is bijna ont bonden wegens gebrek aan deelneming. Het is jammer. Dat was een tijd. We liepen in kokette uniformrokken met bronzen knoopen en zwarte belegselsdito pantalons met gele biezen en een ronden jagershoed met hanenveer, zwierig in de lucht Badderendmet verlakte koppels, waarin in den rugkleine patroon- taschjes en op zij bajonnetscheden. Voor de Rotterd. rechtbank stond Vrijdag jl. terecht G. N. ten Pierik, die 16 Juni jl. zijne vrouw met een revolver heeft gedoodwaarna hij op zich zeiven een schot lostte. Hel Op. Min. eischte 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger, Mr. fl. Vaillant, voerde aan Waarlijkhet is geen gemakkelijke taak voor iemand op te treden die zichzelven reeds ge oordeeld heeft door te trachten zich van het leven te benemen en ik geloof dat het voor hem beter ware geweest ihdien het schol een einde aan zijn leven gemaakt haddan een langdurig verblijf in de gevangenis gefolterd door hel be wustzijnde vrouwdie hij lief hadvan het leven te hebben beroofd. Over het bewijs zal ik niet spreken dit is zoo in alle deelen ge staafd dat er niet een slipje is bedekt gebleven van het bloedine drama. Wat ik echter wel moet zeggen dat is treurigomdat het strydig is met de golden spreukde cmortuis nil nisi bene» (van de dooden niets dan goeds), doch ik moet spreken in het belang van do verdedi ging. De verslagene was een slechte vrouw het huwelijksgeluk was van korten duurnei ging openbaarde zich bij de vrouw om xich met itidere mannen op te houden en een politie agent sinidklerk van het stadhuis en een kostganger, zij werden bij beurt, de uitverkorene. Ilij had haar lief, ineenn-den sin< ekte hii haar van gedrag te veranderen doch het werd in tegendeel hoe langer hoe slechter en toen zij zich nu eindelijk met den ko-(gangerdien hij het huis uitgezet hadverwijderdewas de genadeslag toegebracht en kwam in zijn door drank benevelde hersenen de gedachte op om haar te straffendoor haar te dooden. Waar hij dus is de moordenaar van zijne vrouwkuouen wij van de verslagene zeggen, dal zij hein eerst zedelijk vermoord heelt. Rele- veerende dal hij bij allon bij wien hij in dienst geweest iszeer goed aangeschreven staal spreek ik deo wensch uil, dat de straf voor het leil, dat hem een moordenaar gemaakt heeftniet te zwaar moge zijnin verband met verzachtende omstandigheden. Uitspraak Dinsdag. K e ii li i sfc© v n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vai AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van deo 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiekdat een door NATHAN LEV1E ingediend verzoek, met bijlagen om vergunning tol het opi ichten van eene Slaohterij in hel perceel alhier gelegen aan de Lievevrou west raatwijk F n°. 63bij hel kadaster bekend onder Sectie E n°. 3461 op de Secretarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandag, den 18 Augustus aanslaande, des voorraiddags te ell uren gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om., ten overslaan van het gemeentebestuur oi van oen ol inecr zijner ledenbezwaren legen het oprichten van de inrichting inlebreogen. Amersfoort, den 4 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd t De Buigeineesler T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCI1ELTUS. Marktprijzen te Amersfoort. AMERSFOORT Vrijdag 1 Aug. 1890. Zandaardappelen 11.60 a f2.40 de hecL Hoendereieren f3.50 f4per 100 st. Boter 11.10 4 f 1.30 per kila Kippen f 0.60 4 19.10 p. at. Kuikens i 0.50 4 f 1.30 p. al.— Piepkuikens f030 4 f090 p. si. Eenden fO.OO 4 10.90 p. al. Tamme Konijnen f 0.30 4 fl.— p. at Duiven f 0.30 4 10 80 p. paar. Biggen 16—4 f li. p. eL Schrammen f IT4 1 58.— per stuk. Aangevoerd waren 580 heet. Zandaardappelen, 8000 sU Uoondereieren1800 k. Boter AMERSFOORT, den 4. Augustus 1890. De 32e verjaardag van H M de Koningin is Zaterdag jl. te Amersloort gevierd door het uil- ateken der vlaggen aan de gemeentegebouwen en aan vele woningenklokkenspel van de nationale liederen groote parade en eene mu ziekuitvoering des avonds op den Hof door de muxiekverecniging «Cacilia» in eane verlichte en versierde tent. De parade is gehouden door het Ie bataljon van het 5e reg. inlanterie en hel escadron ordonnancen. Zij werd gecommandeerd door den majoor F. C. W. Juckema baron Rengers van Warroershuizen. Nadat de troepen waren ge ïnspecteerd defileerden zij tweemaal voor den luitenant-kolonel A. E. L. Wellan garnizoens commandant. Door hoeren Gtdep. Staten der prov. Utrecht is de opening der jacht op patrijzen voor dit jachtseizoen vastgesteld op 6 Sept e k.; die op hazen en iaisanten op 1 Oct. daaraanvolgende. De Majoor-commandant van de dienstdoende schutterij te Amersloort, de heer A. M. Tromp van Holstzal de eerlang te houden oefeningen in den veslingoorlog in de Nieuwe Hollandsche waterlinie bijwonen. Door Heeren Rurgemeester en Wethouders is met toepassing van art. 2, al. 3 der drankwei, aan den heer P. F. P. Smolders vergunning tol verkoop van sterken drank in het klein verleend, in het perceel wijk BNo. 30aan de Lange- slraalhoek Stoovestraalthans nog bewoond dooi den heer S. 11. van Gelder. HedenMaandagochtendte ongeveer zeven urenonstond in de Keuken van het Mjliiair Hospitaal te Amersfoort twist tusschen iwee miliciens hospitaalsoldatenmet liet gevolg dat de milicien van Noovmet een mesden milicien Vermeulen een steek oadcr het hart toebrachtwaarna diens dood binnen eenige ©ogenblikken volgde. Zaterdag 26 Juli heeft de heer H. van der Meeronderwijzer aan dc R. C jongensscholen te Amersfoortmet goed gevolg te Breda het examen voor hoofdonderwijzer afgelegd.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2