Donderdag- 21 Augustus 1K90. EET MOT35MD. JU 5959. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad varachijnt Maandag en litnderdnjmhMajAbonnement per 8 maanden f\,franco per post 1,1*6. AdvortentiPn 1--8 rugcis 80 'lts.; elke regel meer 10 CtB. Oroote letters naar pluutsririnilcvoor randen eta andere extfïi Iflkigling geschiedt hooger prijsberekening. Legale officieMeen onteigen. Adv. per regel 15 Ots. Roelame. per rngel 25 Cta. - Afz. nummer, 10 Cta. hOOk KortOgraCkt, Wijk B 60 Bureau MUURHUIZEN HULPBANK te AMERSFOORT. Tol het geven van gelden tkii leen zal eenc 'Commissie nil hel bestuur op M A A N I) A G den 25 AUG. aanslaandes namiddags van ïialetwee lot HALKDME /.kling houden in een •der localen van liet Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HEUM». P. VAN HASELEN, Secrelaris-Penningmeester. Politieke Revue. De keizer van Duitschlamlmeent de Spec tator wil aan de wereld looncndal hij IJis- ma reks rol kan vervullenen met nog meer succes dan de gewezen kanselier. Hij liccft reeds gedaan wal de groote diplomatiek nimmer heeft kunnen doen Helgoland met Duiischland ver eenigen en hij wil nu zijne onderdanen over tuigen, dat hij er evenzeer in zal slagen den •vrede van Europa te bewaren. Het Duitsche volk stelde vertrouwen in Bis marck omdat hel geloofdedal hijcn hij alleeneen oorlog kon afwenden. De keizer wenscht bovenal een dergelijk vertrouwen in te boezemen. Djarloe heelt hij Rusland noodig. In dien de czaar rustig kan worden gehouden is <er niet de minste vrees voor het uitbreken van vijandelijkheden. Maar als hij twist zoekt met Oostenrijk Bulgarije of Turkije dan zal vroeger of later Duiischland voor zijn beslaan moeten kampen. Naar de Standard uit Konstantinopel verneemt hebben drie Turksche ambtenaren verl. week bij den Sultan verslag ingediend omtrent den toestand in Armenië. Zij verklaren dat er onder de bevolking geen oproerige geest voorhanden isen dal de beslaande ontevredenheid zal op bonden zoodra er aan de Christenen dezelfde •veiligheid wordt verzekerd als aan de Moham medanen. De hoop wordt uitgesprokendal de Armenische patriarch zijn ontslag weder zal intrekken. De Daily News geels eiken dag verschrikkelijke verhalen van do gruwelenwelke de Turken jegens dc Armeniërs begaan Ofschoon, evenals indertijd met den opstand der Crelenzers het geval wasook deze medodeelingen van het orgaan van den heer Gladstone wel zeer over dreven zullen zijn blijft het toch een feildat FEUILLETON. i) Vrij naar 'l üuilsch door S... Wie eenmaal hel Noordzeehadplaatsje Wcs- terland-Sylt bezocht heelt, die stemt zeker met ons toe, dat het daar zoo wonderschoon is, dat men een steeds wedeikoerende stam gast op dat even aangename als idyllisch plekje •wordt. En zoo voert de boot jaarlijks vele getrouwe vereerders van Sylt aan cn niemand vertrekt met ledige handen van hel heerlijke eiland menigeen vindt er wat bij zoektja dikwijls zei Is veel meer, dan hij droomde. Dachten dat soms ook op zekeren Julidag de beide niet zeezieke passagiers van de «Sfinx,» die met opgeslagen halskragen op hel dek heen en weer wandeldenaangetrokken door het schoonc gezicht, dat ecne onrustige zee oplevert. Dc weinige passagiers welke don overtocht gewaagd haddenwaren allen in do kajuit verdwenen, mot uitzondering der heide heeren cn een jong echtpaar, dal zich op zijne huwe lijksreis bevond. De blonde, kleine vrouw zat op een veilig plaatsje nevens haar echtgenoot, wiens hand zij gecne seconde losliet uit vrees, dal een rukwind hem aan haar ontvoeren moge. «Daar hebben we 'lal,» mompelde een der heeren met een zijdelingsehen blik op de jong gehuwden. «Binnen vijf minuten snelt het kleine vrouwtje eveneens haastig naar beneden. Van morgenvóór de afreishoorde ik toevallig het Turksche bestuur in Armenië ontzaglijk veel te wenschen laat. Reeds meermalen beloofde de Porie hervormingen, welke echter, gelijk gewoonlijk nimmer werden uitgevoerd. Gelijk dc andere liuropeesehe parlementen ging thans ook het EugeUche Lagerhuis inet vacant ie, na zittingen gehouden te hebben die somtijds 14 ol 10 uur achtereen duurden. De laatste zittingen hebben een belangrijke politieke beieekenis gehad en het schijnt dat hel lol der conservatieve partij daarmede is beslist Lord Salisbury heelt reeds lang zien aankomen dat zijn politieke loophaan ten einde spoedt, dat hij het veld zal moeten ruimen voor Gladstone; allei lei pogingen heelt hij gedaan om de verschillende partijen tevreden te stellendoch steeds is het te vergeefs geweest. In de laatste zes maanden zijn de werk/aamheden van het Engelsche Lager huis dan ook zoo onvruchtbaar mogelijk geweest, er kon niet veel tol stand komen waar men het zwaaien van hel kabinet zag en diens zwen kingen dan rechtsdan linksniet vertrouwde. Om de begane fouten te herstellen, veroor zaakt door het voorstellen van verschillende wettendie zeer inpopulair bleken schijnt de regeering er zelfs op bedacht in de vacantia nog veranderingen in het ministerie te brengen, in elk geval bel lluis is niet uiteengegaan tot Februarizooals anders gewoonte isdoch de leden zullen in November weder samen komen om de wellen te behandelen die de Regeering lijd zal hebben, gedurende de vacantie te wijzigen. De nieuwe regeering der Argentijnsche Repu bliek heelt heel wat te doen ter zuivering van den Augiusstalonder Gelman's regime ont staan. Zoo heeft president Pellegrini nu bevel gegeven de directeuren van de nationale bank in Cordoba te arresteeren en Celman gouver neur van Cordoba broeder van den ex president, werd te verstaan gegeven dat hij, bij een poging om zijn vrienden te helpenspoedig aan zijn deur zou worden opgeknoopt. De nationale bank heelt zoo ongeveer dertig millioen geleend aan leden van Celman's partijzonder voldoende zekerheid. In 53/* dag van Europa naar Amerika Niet per ballon maar per stoomboot. Zoo'n snelvaart heeft Robert Fultonde Amerikaansche werktuigkundige zeker niet ver wachttoen hij in 1807 het eerst de stoom op de scheepvaart toepaste. De wedrennen te land zullen nu wel spoedig in tal van wedvaarten op den grooten wereld oceaan concurrentie verkrijgen. Men leze slechts wat hier volgt De snelste leis, tot dusver uil Engeland of liever uil Ierland naar de Vereenigde Stalen werd dezer dagen algelegd door de Teutonic een stoomboot, die den tocht van Queenstowii naar Sandy Hook deed in 5 dagen 19 uur ert 5 min. Daar het een weddingschap gold tegen de City of New York werd de zaak met de meeste belangstelling gevolgden toen Wocrs- dag de Teutonic als overwinnaar te New-Yorll aankwam, werd de boot met groot gejuich be groet. De City of New-York kwam drie uur later aan Hel laatste record van den overtocht Werd door da Teutonic met 15 min. geslagen. dat haar man haar waarschuwde om zich heden niet op zee te begevenmaar zij wilde na tuurlijk niet naar hem luisteren. Nuzij zal eenc harde les ontvangen en ik hoop, dat deze haar gehoorzaamheid zal leeren.» De andere heer lachtegroette op militaire wijze doch daar de spreker van zooeven voort schreed wandelde hij ook, zonder het gesprek te vervolgenverder. Zij zagen er beiden zeer voornaam uit, doch de eenc scheen jonger en droeg geen trouwring zooals de andere. Plotseling vernamen beiden een angstkreet er den uitroep «Siegfried, kus mij, ik sterf!» Het zeer zee zieke jonge vrouwtje wierp zich aan de borst van haar echtgenootdie zich haastte om haar naar beneden te brengen. De beide onbekenden stonden tegenover el kander en lachten ongedwongen. Zij overhan digden elkander ecnige minuten later kaaltjes, waarop de namen; «von Reclow, eerste lui tenant» cn «Erksdorff, geheimraad.» te lezen stonden hetgeen hen tot de ontdekking bracht, dat zij schoolkameraden geweest waren. Von Rectovv was nog ongehuwddoch Erksdorff behoorde reeds vele jaren lot het «huwelijks- gilde.» «Ga je naar Westerland?» vraagde de officier.» «Ja ik hoop je daar ook aan Ie treden «Natuurlijk, ik hen veroordeeld om daar drie weken te moeten doorbrengen.» «Kent gij dan dal hooggeroemde plekje gronds nog niet «Neen, maar na alles wal ik er van gehoord hebvestig ik er mij met een zeker wan trouwen.» Verleden week werd het dorpje Gap (Frank r geteisterd door een veischrikkelijken brand waarbij 140 van de 365 huizen werden in dé asch gelegd benevens de meubels en den oogst, die pas was binnengehaald. De bevolking is doof deze ramp geheel geruïneerd. Hel dorp dal voor een groot deel uit houten huizen met rieten daken bestond, werd door den hevigen wind en de vreeselijke droogte binnen twee uren geheel in vlam gezet. Aan blusschen viel niet te denken voor den gebrekkigen staat der brand weer. Vier personen werden gewonddoch zoover men weet, er is geen enkel doodelijk geval te betreuren. Een ongeluk heeft verslagenheid gebracht onder de baders te Ostende. Een groote golf bracht een oogenblik eenige verwarring tusscheri henen toen iedereen weer tot bezinning kwam, miste men in een der groepen een kameraad. Men zochtriepzwom een eind in zeedoch vruchteloosde kameraad was door den golf meegesleept en voor goed verdwenen. De ver dronkene is Lelevoixsoldaat bij het le jagers- regiment te voetin garnizoen te Ostende. Te Driebergen had de knecht vart dan mole naar de onvoorzichtigheid lusschen de wieken van den molen te passeeren, terwijl deze in snellen gang waren. Een der wieken trof hem aan het hoofdmet het gevolg dat dit ver brijzeld werd. «Waarom? Ik vernam juist want ook ik be zoek het eiland heden voor 't eerst dal het leven daar zeer gezellig en vroolijk moot wezen. Spel cn dans in overvloed Eene schaar be koorlijke jonge dames en een groot aantal jonge mannen.» «Het eiland heeft dan ook zijn naam van Vef- lovingsbad te danken aan het feit, dat daat4 zooveel engagementen gesloten worden.» «Juist dat is hetwat mij mishaagtbesté Erksdorff,» antwoordde von Reclow. «Je moet dan wetendat ik niets meer vrees dan móe ders met trouwlustige dochters! Bij elk gezellig, prettig verkeer denkt men onwillekeurig; «Iedef vriendelijk woordelke beleefdheid is zoo iet* als honig voor de vliegen!» Ik geloof niet mcef aan de beminlijkheid" van jonge dames, wijl ik dikwijls in de gelegenheid geweest ben om op te merken, hoe geheel anders haar gedrag is tegenover een ongehuwd dan tegenover een gehuwd man. Ik wil evenmin later teleurge stelde verwachtingen opwekken, als meisjes tot tijdkorting hel hof makendaarom heb ik het voornemen om in Westerland zeer terugge trokken te leven en mij bij geene enkele familie aan te sluiten. Op deze wijze hoop ik ten minste den dans te ontspringen.» «Wat is het toch zonderling dat ieder mensch een andere karakter heeftRcctow hervatte de geheimraad Ik zeidc zooeven nog tot mij zeil: «Wat is het toch jammer, Erks- dorfïdal je rol van galanten ridder nu geheel en al uitgespeeld is. Sinds je een ring aan den vinger dra'egt en een eerwaardig echtgenoot bent gewordenverwaardigen de jonge da toet je mét geen enkelen blik moer. Er is geeue

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1