De meeting voor algemeen stemrechtZondag te ileercnvcn op de weièe van den heer de Vries gehouden, werd talrijk bezocht Daar liet algemeen stemrecht de leuze is ge worden van de socialistische partij was liet rood overlieerschend te lleerenveen. Kr was ook de heer Vitus Bruinsmadie ecne andere oplossing van 'l maatschappelijk vraagstuk voor slaat dan «Ie orthodoxe socialister was eene dame, die zich minder om hel kiesrecht be kommert dan om de rechten der immers in ÏS'ederlaud verdrukte en «verslaafde» vrouw. Waai de belijders van eene andere leer gingen op in de menigte. Wij weten zeer goed, dat, als in Nederland zoovele duizenden bijeenkomen, niet allen het ernstig meenen met hel doel waarvoor zij bijeengeroepen zijn. Kr zullen pleizierreizigers zijn geweest onder de menigte, die het gras plattrapte op de weide van burger de Vries. De extratreinen geven eene goedkoope gelegenheid, om eens een onbekenden hoek van 'i land te zien en voor een Amster dammer, die lleerenveen bezoekt, is dat een ontdekkingstocht. Op zich zelf is het reeds een genoegen een dag uil te zijnzich te bewegen met vele duizenden in het vrije. Maar wij zullen niet tc veel aldingen het is een feitdal meer dan tienduizend personen, twaalt-vijtiienduizend, zoo men wil voor éénen dag zich geschaard hebben onder eene banier, die niet de Neder- landsche is, de banier van eene revolulionnaire partij. Kr is daarin trouwens niets, dat ons verontrust, liet gevaar is de ziekte; de ver schijnselen zijn hel niet integendeelzij kunnen, goed waargenomen, tot eene genezende behandeling leiden. Wat hei meest de aandacht verdient, isdat deze betooging kon worden gehoudenrustig zooals zij gehouden is. Dat is eerder een gunstig dan een ongunsiig teeken. De eenige vrouwelijke spreker, mej Drucker, uit Amsterdamhad een zeer talrijk publiek om zich heen verzameld, iels waar haar slemorgaan echter wel legen opgewassen is. Wij hoorden slechts een gedeelte van haar redevoeringde uiteenzetting hoe de vrouw altijd door den man onderdrukt waseerst door ruw geweldtoen in naam van den godsdienst, en nu dezeafge- daao heeftin den naam der maatschappelijke orde. Bitter beklaagde zij zich over de gruwe lijke achteruitstelüng van de vrouw. Toch zou zij thans voor de vrouw geen stemrecht wen schcn. Wel is het een gruwel, dat aan ontwik kelde vrouwen het recht onthouden wordt, dat de eerste de beste lummel onder de mannen kan uitoefenen, doch waar de vrouw stelsel matig verzwakt is geworden zou zij thans niet in staat zijn ineens met vaste schreden haren weg te kiezen Zij zou de speelbal worden van twee partijenelk van welke haar een hemel afschilderende eene een hemel hiernamaals de andere een op aarde; deze laatste een hemel van luiheid en vadsigheid in den huise- lijken kring, een hemel, zoo heerlijk, dat de mannen dien niet in willen. Neenvoor het oogenblik moeten onze jonge vrouwen voor het stemrecht worden rijp gemaaktdan kan het haar over vijl en-twintig jaar gegeven worden. Het spreek terrein van Mej. Drucker werd het drukst bezocht Te Wiesbaden is op het kerkhof het kort geleden van Bad- Wildungen herwaarts gebrachte lijk van de weduwe Maria Fossard de Lillebonne opgegraven en in beslag genomenop grond van vermoedens van vergiftiging. De overledene heeft een vermogen van eenige millioen nage laten. Haar onverwachte dood wordt ia verband gebracht mei het door haar gekoesterde voor nemen om haar testament te veranderen dewijl zij wenschte te hertrouwen. Haar toekomstige echtgenoot maakte het gerecht op verdachte bijzonderheden opmerkzaam tengevolge daarvan de bovengemelde maatregelen verordend werden. Ook de eerste echtgenoot en eene dochter der overledene zijn indertijd plotseling gestorven. sprake van hofraaken weer teedere blikken worden er niet meer op je gevestigd een vader van twee jongens moet zich het laten welgevallen om als een vaatje zuur hier ter zijde geschoven te worden. Je begrijpt waar achtig nietbeste Reclowwelk genot je zoo «Dadelijk van je wijst.» Dat is w«l mogelijkmaar als ik ooit eene vrouw neemdan wil ik haar niet uil bere kening winnen; het toeval alleen moge haar tot mij voeren.» Wat zouden wij loch goed bij elkander ssen sis het lot onze rollen verwisseld had. aaroin ben jij niet dc onverschillige, ge trouwde inan onder wiens bescherming ik ge rust eenige dollo streken uitrichten kon 1 Als ik op reis b» n gevoel ik mij altijd wel tien jaar jonger en «ene eigenaardige gewaarwording maakt zich van ruij meesterals ik overal leien en Jrischheid ontwaar.» «Nu, nu.» Wordt vervolgd. Tegen een 21-jarige dienstbode is door de Rotterdamsche politie proces-verbaal opgemaakt als verdacht van zich ie hebben schuldig ge maakt aan kindermoord Zij moet des nachts op de Maasbrug zijn bevallen en heelt zich al dadelijk na haar bevalling van haar kind ont daan door het in de rivier te werpen. De Chineeschc handelaar Kiem Khoen Lian te Socrabaja is getailleerd met een deficit van 1050.000. In de kliniek van Pasteurte Parijs worden twee officieren en tien soldaten uil Portugal verwachtdie door dolle honden zijn gebeten. Ken gelukkige huisvader te Hof van Delft heeft op hel bureau van den Burgerlijken Siand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20ste kind. Eenige roovers hebben Vrijdag een passagiers- trein op den Ballimore-Ohioschen spoorweg van hel spoor doen loopen. Daarbij zijn drie personen omgekomen en verscheidene andoren gekwetst. Aan een der politie-bureaux te Rotterdam is in de afgeloopen weck niet minder dan door 42 personen aangille gedaan dat zij valsche kwartjes hadden ontvangen. Een streng onder zoek wordt ingesteldwie de uitgever van die muntspecie is. De exprestrein van Parijs naar Bordeaux is Zondagavond op de brug bij het station Jonzac gederailleerd; de machine en verscheiden wagons kwamen in een in de nabijheid van de spoor baan gelegen boschje terecht. Zes passagiers werden inin of meer ernstig gewona. Wonder genoeg, verloor niemand bij het ongeluk hel leven. De trein is waarschijnlijk gederailleerd door een breuk van een rail. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzo- k is gebleken, dal alleen door de tegenwoordigheid van gee9t van den machinist een groot ongeluk voor komen is. Zoodra hij bemerkte, dat de machine derail leerde bracht hij de rem in werkingen opende, op gevaar af van levend verbrand te wordenalle kleppenom te voorkomendat de machine uilelkander zou springen en om den trein des te spoediger tot staan te brengen. De moedige man redde daardoor 107 reizigers het leven. Hijzoowel als de stokerbekwamen brandwonden. Uil Curasao wordt aan het Berliner Tageblatt emeld dat de senaat van Venezuela het besluit eefl genomen lot invoering van eene belasting op de jonggezellen. Aan de nieuwe belasting zullen alle mannen onderworpen zijn, die den leeftijd van 35 jaren hebben bereikt en nog niet gehuwd zijn, ot gehuwd zijn geweest. De belas ting bedraagt 1 pet. bij inkomens beneden de fr. 25000 en 2 pcL voor hoogere inkomens. In de memorie van toelichting tot dit ontwerp wordt gezegdda', de lasten over alle burgers gelijkmatig verdeeld moeten zijnmaar dat de vaders van gezinnen aan het vaderland, behalve door het betalen hunner belastingook daardoor een grooten dienst bewijzen dat zij zorgen voor de toeneming der bevolking en voor de verhef fing van het zedelijk peil der natie. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is hel departement Aude deerlijk door een wervelstorm en hagelslag geteisterd. De schade is groot en de wijnslok heeft zoo geledendal men ook den oogst van het volgende jaar verloren acht. In den laten namiddag wandelden Maandag eenige infanteristen van het garnizoen te Vlis- singen langs de duinen aldaar, toen een hunner lust kreeg om een zeebad te nemen. Nauwelijks was hij tc waterof de kameraden vernamen zijn hulpgeroepdoch zij moesten hem voor hunne oogen zien verdrinkenzonder eenige hulp te kunnen verleencn. De zwemmer was waarschijnlijk in eene draaiing gekomen en door kramp overvallen. Te Utrecht zijn door dc politie niet minder dan tien personen aangehoudendie allen hun verlangen te kennen gavenom naar eene rijks werkinrichting te worden opgezonden. Te Epse (Gorsel) viel de wed. B., oud 64 jaren, uit een pruimenboomterwijl zij bezig was pruimen te plukkenzij bleef op de plaats dood, Een wielrijder van naarn te Newhavenin Conneclient (Ver. St.) de heer H. F. Bacusis onlangs getrouwdin wielercostuum gekleed evenals zijn bruid. Gedureudc het laatste gedeelte van de huwelijksplechtigheid zat hel bruidspaar op een «tandem» en zoodra zij man en vrouw verklaard warenreden zij pijlsnel heen om een huwelijksreisjc te doen naar verscheidene zeeplaatsen. 3348t0 Staats-Loterij. DERDE KLASSE. Trekking van 18 en 19 Aug. (1UU9 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersloort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van l"45 1038 I059 1070 1072 1000 3005 3003 3081 4006 4043 4048 4053 4054 4000 12513 12542 12565 12500 12509 12575 12825 12840 12800 20012 20050 20910 20957 en 20003 Te z.uuen 28 pi ijzen. Trekking van 20 en 21 Aug. (000 loten.) Prijzen van I 45. 1039 1040 1103 3072 3003 4020 40'*3 4050 4059 4058 4070 12552 12555 12571 12811 12835 12876 12804 en 20022. Te zaïnen 19 prijzen. DAüELiJKSCHK WATERSTANDEN van de .Luntersotie beek en de rivier de £em. !>*- Roopm Haan Ovk» Lam- Pot- Ulnar.- lui tnm. bot*. bcDCHl. km. ov»l' ■uua. stein. aaED. 18 WO. M. M. M. M. M M 11. ÏOAUR 4,60 *,85 4.8* 3,38 s.71 2.16 0,83 11 - 4,68 *,85 4.87 3,31 2,70 2,l« 0.62 13 4.93 4.8' 4,67 3.35 2,78 3,18 0,ti8 IS 4,67 4.61 5,33 3,88 3,utf 2,36 U.58 I* 4,68 4,84 5.3* 3,71 3,11 2,3> 0.u8 15 6,00 4.85 5,18 3,86 3.18 2,30f u.5ij 18 5,01 4,68 6.1* 3.83 1,0* 2,2* 0,*5 Francois Coppée zond aan Gustave Rivet een zeer vleiend schrijven over zijn werk: Recherche de la Paterniléwaarin hij zijn verwondering er over uil dat een zoo rechtvaaidige en nood zakelijke hervorming zooveel tegenstand vindt hij verklaart zich geheel voor het beginsel ge wonnen en prijst den dichterdie hel voor een heilig wezen voor hel onschuldig kindop neemt. Helaas I roept Coppée uil. «wanneer zal de Regeering der zachtmoedigheid en van de rechtvaardigheid aanbreken De locaaltrein van HaarlemZandvoortin correspondentie met den trein van 4 20 uil Am sterdam is eergislerenuiiddag op 3 KM. van het slation Zandvoort in volle vaart ontspoord waardoor de bagagewagen werd verbrijzeld dc locomotief rechts en een waggon 2e kl links van de baan kwamen te liggen. De achterste wagens bleven op de rails. De machinist Hon gert was totaal versuft van den schrik, doch niet gewond. De machinist-leerling Born werd gedood. De conducteurs Van Eden en Teijken werden beiden gewond, doch niet gevaarlijk. Van de passagiers kwamen de incesloii met den schrik vrij. Min ol meer gewond werd>n inej. Sobels. de heer en mevrouw Du Parc.de heer en mevrouw Van de Stempel en de heer Ter Haar, terwijl de heer Vulner een sohou- derkneuzing beliep. Levensgevaarlijk is niemand gewond De oorzaak van liet déraillement is nog on bekend. Door dr. Gerke werd geneeskundige hulp ver leend Enkelen der gewonden werden per kar naar Zandvoort vervoerd anderen konden ie voet daarheen loopen. De gemeenschap werd zoowel telegrafisch als telefonisch gestoord. Onmiddellijk werd met opruimen begonnen nadat rar. Reihaan Macaré. olfieier van Justitie te Haarlem een onderzoek had ingesteld. De chef van mouvementde heer Nierslrasz, was eergisteren ter plaatse terwijl do inspecteur de heer van Lokhorst het onderzoek gisteren voortzette. Gisteren morgen 11 uur was de weg weder vrij en reden de treinen weer. Hel personeel van de llollandsche spoorweg maatschappij is niet verzekerd doch dc maat schappij neemtnaar wij vernemende zorg voor de gewonden Of zichook voor nagelaten betrekkingen. Eenige dagen geleden werd onder Garijp een kinderlijkje van hel mannelijk geslacht in eene sloot gevonden. Door de naspoiinecn der justitie is gebleken dal eene ongehuwde moeder zich op deze wijze van haar kind trachtte te ontdoen. De beschuldigde heeft volledige bekentenis af gelegd maar kan wegens ernstige ongesteld heid voorloopig niet in hechtenis worden ge nomen. Aan de verschillende korpsen van het leger, die van de nieuwe velduilms'ing zijn voorzien zijn door dc artillerie-inrichtingen te Delll een groot aantal ijzeren blokjes toegezonden w Ike moeten dienen om dc patroon-tasschcn op hel juiste gewicht te brengen; voor de houdérlasschen hebben deze blokjes den vorm van paliom- houders. De manschappen behoeven dus niet voortdurend voorzien Ie zijn van een groot aan tal scherpe patronen Men hoopt dal dit '-en begin zal zijn lol het nemen van een algemecnen maatregelom den soldaat voor laan in vredes tijd niet meer voortdurend in het bezit te laten van scherpe patrouen.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2