daar aanwezige kcllnerin een bankbiljet van f 40 Ier inwisseling. De kellnerin is mei het bankbiljet spoorloos verdwenen. Een te Berlijn verschijnende kalender voor 1891, Der Bar geheeienweet de volgende gevallen van hoogen ouderdom ie melden uit de 18e eeuw Anna Brakauin te Linum, geboren in het jaar 1706, werd 104 jaar oud; na haar lOOen verjaardag bracht zij nog kinderen ter wereld. Men behoeft echter alles niet te geloovenwal in een kalender staal. Henochdoodgraver der Joodsche gemeente te Berlijn, stierf op 100 jarigen leeftijd in 1741 Kort voor zijn dood at hij il »g met zeer veel eetlust zure augurkjes en andere zwaar te ver teren spijzen. Een oude vrouw te Nörmebeekvierde in 1714 haar 107e geboortedag Zij ging nog ge regeld zonder hulp naar de kerkterwijl zij haar eigen stoel meénam. Zij kon ook nog goed zien en hooren. Cristoph Kleinau een landbouwer te Dahren- stadtgest. 17*21 in den ouderdom van 113 jaar. Hij was te Bremen geboren en had nog 5 jaar gediend onder koning Guslaal Adoll van Zweden. Karl Magnus, geboren 1629 in Zweden, stierf in den ouderdom van 114 jaren. Een ander man die op 109 jarigen leeftijd te Berlijn stierfwas lot op 'l laatst van zijn leven een groot liefhebber van pruimen. Toen hij dood wasvond men onder zijn bed een gtoote hoeveelheid pruirneniiten. Te Buberow stierf eene vrouw 110 jaar oud, wier lichaam tot de lengte van een 9 jarig meisje was ingekrompenzonder nochtans misvormd te zijn. Als de oudste inwoner der Berlijnsche Mark wordt genoemd Achiin Ganzow die den leeilijd van 120 jaar bereikte. Waarmede de parlementaire werkzaamheden zullen aanvangen schijnt nog onzeker zegt de schr. der brieven uit de holstad in de Midd. Cl. De stedenwet zal door anti revolulionnairende legerorganisalie dooi de R.-Katholieken op den voorgrond worden geschoven. In de wenschen van de rechterzijdeom dat tot zooveel twist onder broedere leidend wetsontwerp te laten rusten tot de verkiezingen in 1891 onder be stendige vriendschappelijke samenwerking zullen zijn afgeloopcnschijnt, voor zooveel de R.- Katholieken betrefteenige wijziging te zijn gekomen. Deze laalslen willen nu weer wel spoe-lig de Icgerwel behandelen, en nu zal het van de vrijzinnigen afhangenof zij dan welde anti revolulionnairen in die vraag van legeling van werkzaamheden zullen overwinnen. Walde linkerzijde doen zal, is echter vrij onzeker; een deel wil mede uitstel, tol de kamer-verkiezingen zuilen hebben plaats gehad daartoe behooren vooral de anii-mililairis»cn die ten slotte met de R Katholieken logen het ontwerp zullen stemmen. Een ander deel verlangt de zaak zoo dia mogelijk af te doen en het ontwerp aan te nemenen zal dus eerst geheel tegenover de anti-revoluiionnairen laanal zal bij de stem ming over Ie voordracht zelve dal deel met de laatstgenoemde partij samengaan. Men ziet hel er bestaal nog heel wal verwarring ook in de gelederen van rechter- en linkerzijde zelve beerscht verdeeldheid, niet enkel over de hoofd zaak maar tevens over de vraag van tijdigheid. Daarover zai ook weer menig woordje gesproken worden. Te Nieuw-York is een der voornaamste han- spreken. 0 'l is zoo heerlijk om met zijne gedachten bij hen te vertoevenik beloof u, mijnheer Erksdorff, dal ik aandachtig en met belangstelling naar u luisteren zal.» Hij keek haar onderzoekend aan. t Daarmede zoud' gij mij eene groole opof fering brengen mejuffrouw, want jonge meisjes houden gewoonlijk van andere gesprekken en zijn bovendien niet bijzonder gesteld op hel gezelschap van een onbestorven man die van vrouw en kind den mond vol heeft. Zij schudde echur levendig het blondgelokte hoofdje. <U denkt bij die woorden zeker aan zoovele jonge dames welke slechts naar eene badplaats reizen om zich onbekommerd hel hol te kunnen laten maken. Het is ook tegen mijn zin, dal ik S'vlt«het Verlovingsbad.» zooals het genoemd wordt.» bezoek; integendeel het is mij zeer on aangenaam want het beleedigl mijn trots, dat de menschen denken kunnen dat ik hetzelfde hier zoek als zoovele meisjes. Daartoe ben ik evenwel te verstandig en bezit ik te veel eigen waarde ik weel, dal onvermogende meisjes in den legenwoonligon lijd niet trouwen en acht bel daaiom beneden mij om door kunst grenen en listen eindelijk een echtgenoot te verkrijgenWordt vervolgd. delshuizonde firma SawyerWallace 5: Co. tengevolge van ongelukkige spcculatiën in var kens vh'esch failliet gegaan, liet passiel wordt geschal op 2 millioen dollar Deze firma deed zaken voor 150 millioen 'sjaars. XEbi'Hh.CEXTU.UI. SPOOK WK0 MAATSCHAPPIJ. Opbiengst over dc maand Augustus 189U. Reizigers70912 158552,24 Bagage (tonnen) 155 1773.00 Beslelgoederen313 4071.75 Koopmansgoederen 10140 »117.14.44 Vee, paarden en rijtuigen .*1914,09 Diversen2257 ."II Totaal f 8200.1 49 Ter dagkilomeler 20,0:1 Opbrengst van 1 Januari al »533 250,20 Per dagkilometer 21,51. AMERSFOORT, den II. September 1890. Bij Kon. besluit van 9 September 1890 No 18 is aan deu heer P. A. J. Blom, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. Schutterij te Amersfoort. Hel was gisteren 25 jaren geledendat de heer II. 11 E. Moiwkn zich alhier als heel- en verloskundige vestigde, en is hij 7 April 1808 tot gemeente heel- en verloskundige benoemd. Hij verwierf zich in dit langdurig tijdvak veler genegenheid en hoogachting. Namens een aantal ingezetenen heeft eene door dezen benoemde commissie hem gisteren, met hunne gelukwenschen. een prachtig geschenk aangebodenbestaande uit eene pendule met candelabresantiek porseleinen vazen met twaall bordenzoomede een sierlijk Album behelzende de namen der gevers in schoonsehrili van den bekwamen calligraaf, den lieer Antonie Greven stukte Amsterdam. Ook van vele andere zijden ontving de verdien stelijke Jubilaris blijken van belangstelling en waardeering. Op 2223 en 24 September a. s. worden te Amersfoort ingekwartierd de brigadeslafde regi mentsstaf en twee escadrons van liet 2e regiment huzaren ter sterkte van 0 hoofdofficieren 23 officieren, 255 manschappen en 270 paarden, welke deel nemen aan de groole cavaleric- manoeuvres. Heden keerde uit Amersfoort naar Utrecht terug liet detachement infanterie, hetwelk van daar Dinsdag 2 Sept. jl. te Ainersloorl is aan gekomen onder bevel van den le luitenant A. F. K. Graswincke!teneinde aldaar den garnizoensdienst vraartenementijdens de oefe ningen van de 2e divisie inlwaaraan ook het le bataljon van het 5e reg. infanterie deelnam. In de Dinsdagavond in Amicitia gehouden Septenibervergadering van de Aldeeling tToon- kunst,» weid de rekening over het aigcloopen maatschappelijk jaar, sluitend met een batig saldo van ruim f 100 onderzocht en goedgekeurd" hei jaarverslag gelezen en voorzien in de perio dieke aftreding van de bestuursleden de heeren Mr. J. lleyligers en S. D. B. Hompel. Eerstge noemde werd herkozenin de plaats van den beer Hompeldie verzocht had niet meer in aanmerking te komenwerd gekozen uit het voorgestelde dubbeltal de heer majoor F. II. Boogaard. Bij liet uitloten van twee aandeelen in de vleugclpi molecning wei den, van de vijf nog uitstaande aandedenter aflossing aangewezen nos. 3 en 12. Eindelijk werd in bijzonderheden besproken de eerlang te houden openbare les van de Verceniging voor Volkszangonderwijs. Naar wij vernemenhebben zich voor de met October weer te openen lessen der Burger avondschool alhier reeds 51 j mgelieden aange meld en komen voor de onderscheiden klassen nog dagelijks aangiiten in. In de Zaterdag te Amersfoort gehouden ver gadering van Clir. onderwijzersin de aid. Amers foort en omstreken is in de plaatst van den heer J. Jansen van Rijssen tot president benoemd de heer U. Ferwetda van Harderwijk en in plaats van den heer II. Ilaspertot secretaris de heer J. G. Kijltcnbelt te Amersfoort. De paardenarts 2e klasse A. Frederiksevan het 1e reg veld-artillerie le Arnerslbortwordt met 1 Oct. aanst verplaatst bij hel le reg. huzaren aldaar in garnizoen terwijl de paar denarts 3e klasse J M. Knipschuervan hel le reg. huzaren te Deventerop denzellden datum wordt verplaatst bij liet le reg. veld artillerie te Amersfoort. De Ode lijst van de 12de jaarcolleetc voorde scholen met den bijbel bedraagt f 27332 10 zijnde de opgave van 150 locale cornités's. In strijd rnet heigeen het Nieuws meldde kan het Hdbl. rnededeelen, dat het onderzoek in zake Aalke Kuipers nog niet is goslolen: Tegen het einde uezer week zijn nog personen gedagvaard. Een treurig ongeluk wordt uit Penzance (Eng. grs Cornwall) beiicht Een moeder oio 's avonds hare kinderen een zevenjarig in isje en een kleinen jongen goeden nacht kwam kussen en toedekken, stiet door een onvoorzichtige beweging oen brandende lamp omver, overliet liet bed, waarin de kleinen lagen. In haar eersten angst greep de vrouw hel voin aanliggend knaapje en droeg liet weg Toen zij een oogeuhlik later het meisje kwam halen, was het arme kind geheel door vlammen oim ingd. De moedor dn d wanhopige pogingen om de kleine te redden maar hel gelukte haar nieten zij vielniet ernstige bi and wonden aan handen en aangezicht, bewusteloos op den grond. Een aantal buren die op liare angstkreten kwamen toesnellen brachten haar in veiligheid en blusclitcn den brand. Maar hel arme meisje was toen reeds geheel vei brand. Op het kasteel Moyland bij Kleef, van bai on Steengrachl van Moylandbad het volgende treurige ongeval plaatsDe rentmeesterbe merkende dal in een der stallen een slier was losgeraakt, wilde hel dier weder vastbinden maar werd door hem aangevallen cu togen den muur geworpen. De lieer Cool stortte bewusteloos ter aardehet dier wierp zich op heinnam bel lichaam op de hoorns en wieip hel in de hoogteom hel vervolgens onder zijn hoeven le vertreden. De door een dienstmeisje te hulp gcroepen arbeiders konden slechts hel bloedende en ver minkte lijk uil den stal wegdragen. De slier werd op bevel van baron Steengrachl doodge schoten. Een treurig ongeluk heeft in het I aliaansclie plaatsje Forno di Zoldo plaats gehad. Tengevolge van een cycloon stortten vier huizen in, waarbij 18 personen om hel leven kwamen. Drie personen worden nog vermist. Aan het Centraalstation te Amsterdam had Dinsdagmiddag een droevig ongeluk phiais Een jongen van een der stedelijke bladen die cou ranten naar den trein wilde brengen liep daar mede trots de waarschuwing vjn een der spoorwegbeambten over de rails, juist loon de trein van haiivijf van den (laag liet station binnen reed. De onvoorzichtige knaap werd gegrepen en letterlijk in tweeën gereden. De commissionair in effecten V.le Amster dam is in verzekerde bewaring gebrachthij wordt beschuldigd van de wed 11. op de Ege- lantiersgrachl 100,000 aan effecten ontvreemd le hebben. Het verhuizen naar de sleden Door den uilerlijken schijn laten de meeste lui zich bedriegen. Het tot hiertoe gelukkige landvolk volgt de algemeene strooining. Wal vooruit wiltrekt naar de stad- Daar is hel loon liooger dan op liet land. Daar behoelt men zoo hard niet te werken als bij den boor. Zoo heet het ten minste. Het tegenovergestelde is vaak waar. Een groot deel van onze bevolking trekt naar België, en niet weinig naar Antwerpen. En wal is het gevolg? Hel aantal werklieden is daar zoo grootdat slechts d« helftals de zaken goed gaan er werk vinden. Een enkeledie flink in alles is en hel dubbele werk verricht van hetgeen hij op hel land deedkomt vooruil. Op dien wijst men. Doch van dc honderdendie gebrek lijden die een armoede hebbenwaarvan men op de dorpen geen denkbeeld heeltwordt niet ge^ pro ken. En hoevelen worden in korten tijd zedelijk en lichamelijk verwoest I Oudersdie hun kin deren liefhebbenmogen zich dat wel eens herinneren. Eergisteren vond men op den stadsmesthoop le Zicrikscc het lijkje van een pasgeboren kindjedal in een courant gewikkeld was. De justitie doel ijverig onderzoek. Te Sclieveningcn circuleert een adres aan den llaagsehon Gemeenteraad waarin krachtig wordt aangedrongen om maatregelen te nemenwaar door in het vervolg bij barden regen de woningen te Scheveningen niet meer onder water worden gezel. Voorgesteld wordt: ól liet moerriool tweemaal zoo groot te maken61 een sprank niet een bocht aan tc leggenwelke op het strand een uitweg vindt. Men heeft te Davonport ontdektdat het Kiigolsch pantserschip «Auson» door gebrekkigon |,ouw ol anderszins zoo zware averij bekomen ^eetl, dal hel vaartuig waarschijnlijk gezonkeu

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2