m 5978. Donderdag 23 October 1890. Lang, laag is het geleden! Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever A. H. Dit Had vsTichijBt J1..nd*t en Donderdagmiddag. A bonnement per 3 maanden fl,—Franco per VAN CLBEFF P"* /M». AdvertentiSa 1- -8 regelt IJO Ote.; elke regel meer 10 Ctt. Oroote lettert naar plaaUruftnteroer randen en andere extra iarigting geschiedt hooger prijeberokening. Legale olDeieéleea onteigen. Air. per regel U Ott. Reclame, per regel 81 Cta. - Af,, nnmmer, 10 Cta. hOOk KortegrSOht, Wfjk B 60 Bureau HUURHUIZEN te Amersfoort. Hel bestuur der Westlaalsche hoerenvereeni- ging wekt de leden (22000 in getal) op, uiieisl waakzaam le zijn legen de pogingen der sociaal democraten om 1111 ook het platteland te gaan bewerken liet vermaant de leden ieder geval van openlijke o( heimelijke opruiing ter kennis van hel bestuur te brengen. «De sociaal demo cratie zoo luidt dit manifest van hel bestuur verder verwerpt liet Christendom hel Chris lelijk gezin den eigendom zij tracht den troon en de monarchie omver te werpen en hoopt op zegepiaal, indien hel haar gelukt ook de plat telandsbevolking in hare nellen ie verstrikken. Zonder vrees en vastberaden willen wij het dreigende gevaar tegengaan dat niet te hoog geschat mag worden dit zou lafhartig zijn doch ook nioi te laagwant dit ware straf bare lichtzinnigheid. Al is en blijil hetgeen de sociaal-democratie beoogt onuitvoerbaardan kan en zal toch een ook maar gedeeltelijke zegepraal harerzijds onein dig veel onheil en ellende bloed en tranen over het vaderland Ivengon en in de plaats van de tegenwoordige orde een berg van puinhopen plaatsen.» Voorzitter van gemeld bestum is baron Von Schorleiner-AUlhet welbekende en alom geachte cenlruiulid. Het dezer dagen te Parijs verschijnen van des «Coulisses du Uoulangisme» heelt de uitgifte vertraagd van het hoek waarin generaal Bou- ïanuer zelf de gebeurtenissen verhaalt. Vele voorstellingen van zaken zijn gewijzigd nu liet aan Boulanger gebleken isdal anderen zoo nauwkeurig aanleekening gehouden hebben. Ken hoofdstukgeheel tegen minister Constans ge richt, is Reheel vervallen. De Kamer zal de eenvoudige orde van den dag aannemen op het voorstel Hubbard om direct de wijziging in de senanisverkiezing te behandelen en eenige andere intorpellaliën om de begrooting te kunnen behandelen Over het algemeen heerscht er een zeer ver zoenende geest onder de leden hoewel men niet zeker is, wat het lot zal wezen der belas tinghervormingen, die de regeering voorstelt. De radicalen nemen een teruggetrokken houding aanen zullen tegen die ontwerpen stemmen oin 't volk te gerieven niet tegenstaande zij 3l8eds in theorie de directe belastingen toejuichen. Slot Vrij naar 'l Duitsch door S. Doch sedert dien dag zoek ik vruchteloos naar haar. Menige roos zag ik bloeien rnenig oogenpaar scheen mij aan liet bare gelijk, maar als mijne hand zich naar die bloem wilde uit strekken of mijn blik zich dieper in den haren wilde dringendan bemerkte ik eensklaps, dat dit alles niet aan mijn bruidje uil dien prach- ligen tuin behoorde. Op die wijze ben ik op weg om een ouden vrijer te worden Ik zoek en zoek want ik ben slechts een hall mensch zonder dat be koorlijke meisje. Kn toch, ondanks al die vruchtelooze pogingen fluistert oene geheime stem mij loc, dal ik haar vinden zal 1 «Waarom zijl gij dan niet eens teruggekeerd naar dien schoonen tuin, waarin gij naaronl- moetlel, heer ritmeester?» vraagde gravin Elma. «Dat heb ik natuurlijk gedaan,» antwoordt Reichor.«maar inij werd medegedeeld, dat de vroegere bewoners ieed9 sedert lang ver trokken waren waarheen, dal wist men mij niet te zeggen.» «Had het meisje u dan haar naam niet ge noemd onderzocht de gravin verder. «Neen, gravin, want wc vergaten op dien schoonen Septemberdag in onzen jeugdigen overmoed alius, zelfs otn ons aan elkander voor te stollen Ik ben echter overtuigddal dit liclelijkc wezen eens haar blondgelokt hooid aan 't Is niet de kolonide qnaeslie, maar His het behoud van den iroon waarom 't nu in Por tugal gaat. De verklaring van den nieuwen pre mier Souza toont duidelijk aan dat hij en zijn collega's meer angst gevoelen voor de gevaren, die den troon dreigen dan voor Kngelands vij andschap. John Buil gevoelt dit zeil ook wel maar vindt toch dat de kleine Portugeesche slaat tegenover een zoo aanzienlijke machtige natie als de Kngelscheniet de gepaste houding aanneemt en ten slotte blijkt nu dal Engeland in het verre Afrika kalm doel alsof de conventie reeds ware goedgekeurd men sluit verdragen en bezet landstreken wetend dal niemand er iets legea durft inbrengen. Het hoofd der politie te New-Orleansde heer De Hennesy weid dezer dagen, toen hi] bij donkeren nacht naar huis ging, vermoord Hij wilde juist den hoek van een straat omgaan toen een aantal revolverschoten op hem gelost werden die hem doodelijk troffen. Eenige oogen- blikken later stierf hij aan zijne wonden. Vijltig personen, bijna allen Italianen, zijn in verband met dezen moord gevangen genomen. Men verondersteltdal het misdadig plan is uitgegaan van de «Mafia», een geheim Siciliaansch Vendeilagertootschapen dat het eene wraakne ming was voor maatregelen door den heer ilen- nesy legen hel genootschap genomen. Het barkschip Van Linderen dreef Zaterdag avond voor de haven vanlJmuiden. Het seinde om een loods, die niet te bekomen was, daar de loodskotler niet uil kon zeilen. Het vaartuig ging voor anker liggenmaar weldra lieten de ankers los. zoodat het Wegdreef in de richting van Zandvoort en daar strandde het. Alle sche pelingen werden door de reddingboot van IJmui- den gered. De Zandvoortsche reddingboot sloeg driemaal om en liet een man in de golven achter; diens dochter stierf van schrik. Een der matrozen brak een been een ander de ribben. De heer F. A. L- de Gruijlerop de Leidsche- straat te Amsterdam, brengt een nieuw artikel in den handel, dat bij de winkeliers hoogst welkom zal zijn. Het is een winkel contróle- cassa, die zoowel van vernull, als practischen zin getuigt en tal van voordeelen biedt. Door een vernuftig uitgedacht mechanisme wordt er bij de betaling een dubbele quitantie mijne borst vlijen zai.» Ongemerkt had hij zijn stoel langzamerhand dichter in Vera's nabijheid geschoven. Zijn blik rust verlangend op Vera's schoon gelast en hij opent de armen met eene hartstochtelijke be weging. Zij kan niet langer in de kamer blijven hare kalmte dreigt haar te begeven met alle kracht bedwingt zij zich echter en slaat, uiterlijk bedaard, op «Waar gaat gij heen?» fluistert Reichen smeekend. «Naar de kinderen,» antwoordt zij natiw hoorbaarzich haastig verwijderende. De lijd gaat voorbij zij keert niet terug Eensklaps is Reichen ongemerkt verdwenen. Ilij sluipt naar den tuin. Daar heerscht eene kalmis en vrede, welke 't onstuimige bloed tot bedaren brengtdat doet hopen op geluk en genotOveral noodigen banken uit om zich neer te zetten, maar Bodo von Reichen slaat geen acht daarop, langzaam schrijdt hij voort met de bewustheid, dal hij nu of nimmer zijn doel bereiken zal. Eensklaps ontdekt hij op eene der banken beschenen door het zachte licht der maan, eene slanke gestalte. Voorzichtig neemt hij plaats. «Vera zoo begint hii nauw hoorbaar, «Vera waarom weent gij Welk antwoord hebt gij mij op mijne geschiedenis te geven?» Zij kan echter geen woord uilen, ilij wacht tevergeefs. «Heelt 't slot dan uw medelijden met den eenzamen zwerver die zoekend door de wereld doolt, niet opgewekt, zoekend naar zijn geluk, geschreven waarvan de koöner een e* ontvangt, terwijl de kassier niet in de gelegenheid is de tweededie in het loket blijftin handen te krijgen daar alleen de patroon den sleutel van het loket heeft. Daarenboven kan de kassier het geld niet in ontvangst nemen zonder vooraf de quitantie te schrijven. Hel geld blijft inmiddels onder glas zoowel voor den kassier als den kooper zicht baar en verdwijnt eerst bij de boeking Zoo w orden alle geschillen onmogelijken heeft de kooper alle contróle- De quitanlie kan on mogelijk veranderd worden De toestel we kt zeer gemakkelijk en is voor iedere zaak van eenige beleekenis van giool practisch nut. Tegen een spreker in de Tindalsche dubbeltjes- vergadering van Maandagavond der vorige week, in hel Gebouw voor den Werkenden Stand Krekel genaamd., is een slralvervolging ingesteld wegens een door hem aldaar gebezigde uit drukking welke voor Z. M den koning be- leedigend was De geïncrimineerde uitdrukking wasdat Z M het volk aan de galg heelt ge bracht. Eenige verslaggevers zijn te dien op zichte reeds in verhoor genomen Velen meenen dal in den naam van dien persoon de eerste letter overtollig is en viagcn tevens waarheen de socialisten die in (h'ze vergadering overlalrijk warenhel volk zouden brengen Door den rijksveldwachter te Groesen en den gemeenteveldwachter te Duiven is een gep. O -I. aangehoudentoen deze aanstalten maakte zijn voormalige kostvrouw te vermoorden. Des mor gens te 4 uren trachtte hij in huis te dringen, voorzien van een geladen revolver. Door een toeval werd de aanslag verhinderd kon de man worden aangehouden en gevankelijk weggevoerd. De Pall Mall bericht, dat de berg 'Etna tot een uitbarsting is gekomen. Een breede zuil van rook en dampen stijgt uil den middelsten krater op en een stroom lava vloeit langs de oostelijke helling naar benedenwaardoor het dorp Giarre groot gevaar loopL De bevolking verkeert in grooten angst. Uil Wintelre komt de volgende weeklacht Helaaseen zekere ondergang slaat ons té wachtenwant bij de laatste volkstelling was dat zich eens onder uwe gedaante aan zijM oog vertoonde Hebt gij hem niets te zeggen, Vera «Ja,» fluistert zij bevend, «ja, ik heb werkelijk iets te zeggendoch wellicht niet dat, wat gij verlangt te hooren. Ik weet wat het meisje u toevoegen zou, indien gij haar VondL Zij zou u toeroepen«Laat het verledene be graven zijnlaat ons er niet meer aan den ken de omstandigheden zijn veranderd Dé een bevindt zich op het toppunt van roertw de andere is van 't eens ingenomen standpunt afgedaald cn ligtnaar lichaam en ziel ge-, broken ter aarde, zoodat zij zich niet vermelen mag om zich op te richten. De klove lusschefl die beiden is te breeder voert geen weg overen gescheiden blijven zij aan elke zijde staan. Nog een laatsten groetdan schrijden zij beiden voorwaarts hij, 's levens vreugde en geneugten tegemoet zij neemt 'tjuk der dienstbaarheid weer op!» «En op deze wijze wil het door mij zoo innig geliefde meisje handelen zoo wilt gij ons beiden door misplaatsten trots ongelukkig raakenf Wijl het leven geeoe rozen op uw pad strooide, wilt gij u zelve en mij elke bloera misgunnen welke de toekomst ons biedt. En omdat gg den weg van liet geluk voor eene wulo verliet» moet ook ik daarvoor boeten Is aal recht vaardig Vera? !s dat edel? Neen, gij dwai't mijn kindmijne bruid Ik voeldal gij m\f ook beminttracht u zelve toch niet tfr misleidenkunt gij mij nogmaals afwijzen?» Hij slaat den arm om haar heenen heft met de andere hand haar gelaat tot liet zijn* op. En onder den vurigen blik welken bij op>

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1