hel getal ingezetenen, sedert 12 jaren. met <72 personen verminderd. De oorzaak is natuurlijk, wijl er de laatste tien jaren van huwelijken bijna geen sprake wasslechts weinige echtverbinte nissen werden in dien tijd gesloten en meer dan eene werd door don dood ontbonden. Eenige huwelijkendie op lateren leeftijd werden aan gegaan zyn kinderloos gebleven. Het getal echteliedenrijk met kinderen gezegendis geringweshalve ons dorpje wellicht langzamer hand uitslrelt. Wie draagt nu de schuld De jongensdieof uithoofde van sufheid of wegens andere oorzaken de meisjes de hand niet durven vragen. De arme deernen kunnen het niet helpen; zij reiken zelf den jongelingen wel eens de handmaar helaas l niemand heelt den moed ze te grijpen. Zou 't aan den slechten tijd liggen. Een timmermansknecht te Stokkum, in de Graafschap, was vertoornd op de wed. M. te Ellen omdat deze hare dochter had overgehaald de verkeering met hem af te breken. Terwijl moeder en dochter op de kermis warenslak hij 's avonds haar huis in brand. De marée- chaussécs van Deutichera hebben den dader op gespoord en hem in hechtenis genomen. De ver liefde jongeling heelt zijne misdaad reeds bekend. Te Warschau is een strafgeding ingesteld tegen de kooplieden Holtzberger, Rittenberger en Kahano wegens smokkelarij op groote schaal. Met behulp eener geregelde bende van grens- agenten en door het orakoopen van machinisten der Warschau-Weener Weichsel spoorwegbaan hebben zij verbazende hoeveelheden zijden stoffen over de Russische grens gebracht. De aange klaagden zijn voorloopig na hel stellen van een waarborg van 400,000 roebels op vrije voeten gelaten. De processtukken zijn 600 foliovellen in omvangbel aantal opgeroepen getuigen bedraagt 214. Te Nijmegen hebben deskundigen die door het gemeentebestuur waren belast met bet on derzoek van de boeken en de inventarisatie der panden in de bank van leeoing aldaarvastge sleld, dal het geheele tekort bedraagt f5131.12$. Dat de administratie van den directeur der back en bet toezicht van de gemeenleraadscom missie voor die bank veel te wenschen overlaat, kan o. a. blijken uil de omstandigheid, dat door den directeur in 10 jaar geen balans is opgemaakt. In den laaislen tijd schijnt het toezicht van de politie te Amsterdam op de prostitutie ver scherpt te zijn. Er zijn in het jongste «Politie blad» ongeveer 60 vrouwen gesignaleerd die door den kantonrechter aldaar zijn veroordeeld wegens overtreding van bepalingen der politie verordening. Te Bielefeld heeft men Dinsdag den honderd- twaalfdon verjaardag gevierd van deu heer Jordan. De jaren hebben nog niets van zijn geestelijke vermogens weggenomen hij is nog even frisch en gezond als iemand beneden de zestig. Zijn hoogen ouderdom heeft hij misschien grootendeels te danken aan zijn betrekking hij is rentenier. Beter dan een tleschje levens elixer Te New-York werd op een der laatste dagen van September het theaterseizoen geopend door de tooncelspeelster Margaretha Mather en haar gezelschap met het treurspel «Homcó en Julia. Mevrouw Matherdie zelve de rol van Julia in het sluk speelt, gebruikte tot nu toe, in het laatste bedrijf altijd gen voor haar vervaardigden, ongevaarlijken dolk die echter op de eene of andere manier zoek was geraakt. Daarom gaf men haar, bij haar optreden aangezien men geen ongevaarlijkon dolk had kunnen krijgen een echten dolk, waarmede zij op het tooneel kwam. Gedurende het spel vergat de kunstenares welk gevaarlijk wapen zij bij zich had en richtte het op haar borstwaardoor haar japon en corset werden doorboord De spits van het wapen drong daarop in het vleesch door en gleedeen duimbreed beneden het hartop de zesde rib af. Mevrouw Mather sfaakte een onderdrukten gilmaar had tegenwoordigheid van geest genoeg hel bedrijf ten einde te spe len totdat hei scherm viel. Een geneeskundig onderzoek bracht aan hel licht, dal zij zichzelve gelukkig niet beduidend gekwetst had. Te Norotcherkask in Rusland is een nieuwe fabriek van valsche banknoten ontdekt. De politie heeft tot een bedrag van 2 millioea in beslag genomen. Verleden week vroegtijdig werd bij een winke lier te Altona door twee personen inbraak ge pleegd. De kerels wilden juist, ieder met een zak suiker beladenden winkel verlaten toen een nachtwaker hen op heelerdaad betrapte. De twee mannen gooiden hel gestolene op den grond en namen de vlucht. De een ontsnapte maar de ander werd door den waker gegrepen. De boef haalde toen eensklaps een revolver te voorschijn en loste twee schoten op den beambte, wien twee kogels in het onderlijf drongendie zware verwondingen teweeg brachten. Toen had de gekwetste nog kracht genoeg den boosdoener vast te houden, totdat, op zijn luid geroep om hulp, bewoners der straat toesnelden fhans kwamen ook andere nachtwakers opzetten en de boeldie van het verontwaardigde publiek een geweldig pak slaag kreeg, werd naar de gevan genis overgebracht. Een hevige storm heeft in Noord-Carolina over een breedte van een 200 meter, langs een grooten afstandhuizen schuren, fabrieken en wouden vernield en neergeworpen. Vele personen verloren het leven. Omtrent de vermoedelijke vergiftiging van een meisje te Boden vernemen wijdat na het over- i;«len van hei meisje aan den geneesheer ge wegerd werd het lijk te schouwen. Natuurlijk deed deze hiervan aangifte bij de justitie. De misdaad hadgelijk zoo dikwijlszich zelve verraden. Opmerking verdient nogdat herhaal delijk doch vruchteloos bij den dokter gezonden was om een slaapdrank. Ware hij gegevenwaarschijnlijk zou de moeder dan bebben uitgestrooiddal de drank te sterk en de oorzaak van den dood geweest was De vrouw had bij allen, die baar kendeneen zeer slechten naam. Na hel overlijden van haar man was hel geldvan hem geërfdspoedig opgemaakt evenzoo het erfdeel van den zoon. De bezitting van hel meisje was bij den voogd in veiligheid doch zoodra zij den wettigen leeftijd voor het maken van een uitersten wil 19 jaren bereikt had liet de moeder haar een testament maken, waarbij zij zelve lot erfgenaam werd benoemd. Men meldt uit Asseadat in de ingewanden van hal te Roden zoo plotseling gestorven meisje (rallenkruid) gevonden moet zijn. Ook werd ten huize der moeder een fleschje met dal goed ontdekt. Een vrachtrijder had hel voor haar uil Groningen medegebracht. haar vestigt, smelt het ijs.plotseling buigt *ij zich tot hem en vlijt het hoold aan zijne borst. «Verai jubelt hij hartstochtelijk uil, «Vera, eindelijkzijl gij dan mijeindelijk zullen mijne lippen dan weer de uwe zoeken en vinden Boven hunne hoofden zingt de nachtegaal zijn liefdeslied geheimzinnig ruischt de avond wind door de boomen en de maan be schijnt met zachleo glans die twee gelukkige jMiuchea, welke elkaar innig onvet houden. Onder leiding van den burgemeester is te Bel last eene vergadering gehouden waarop de wenschelijkheid van het maken van een tunnel lusschen Ierland en Schotland werd betoogd. Een comité is benoemd om de zaak te bevorderen. In de kathedraal van Siena is door een he- vigen brand ernstige schade aangerichtnaar schalling voor ongeveer I 50.000 voornamelijk aan het dak. Het inwendige der kerk met de talrijke kunstschatten, is volkomen onbeschadigd ;eblevea. De kathedraal van Siena is een der raaiste gehouwen uil deu eersten tijd der re naissance. Zij beslaat uit wit rood en zwart marmer. Zij bevat fraai houtsneewerkaltaar beelden van Michel Angelo en Donatelio, fresco's van Pinturicchio en vele andere kunstwerken. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van loodgietersdie op het dak werkten. Jack the Ripper heoft aan den directeur van het particuliere veiligheidscomité in Whitechapel te Londen een nieuwen brief, ditmaal uit Liver- >ool gedagleekendgeschreven waarin hij aan kondigt dal hij nu eens de politie in laatstge noemde plaats het bewijs zal leverenhoe ge brekkig zij is. J. C. Smitte Rhenengewezen poetser bij de Ooslerstoomiraminaatschappijdie wegens diefstal gevangen genomen isis thans door de rechtbank te Arnhem te dier zake lot 9 maanden celstraf veroordeeld. Uit Amsterdam wordt gemeld Heden avond had in «ilaison Stroucken» een nationale gedenkdienst plaatsdoor het Leger des IJeils uitgeschreven wegens Het overlijden van mevrouw Booth» eene bijeenkomst, die zeker de kroon zet op al wat men van deze 19c- eeuwschc godsdienstuiling al voor zonderlings heeft gezien. Van acht tot elf uren werd er onafgebroken gezongen gepreekt en gebeden waarna een groot aantal op eene estrade gezeten officieren van beiderlei kunne alle met witte en ronde zakdoeken zwaaiden en een halolujah zongen. Een milicien van het 8c reg. infanteriedie toen hij onlangs met verlof in België waszich in de uniform van luitenant van hel Ned leger vertoondeis deswege door den krijgsraad te LeeuwardeH lot 1 maand gevangenis veroordeeld. Vrijdagavondvóór de eerste uitvoering van Lamoureux' orkest in het Concertgebouwte Amsterdamwilde de koetsier van hel rijtuig waarin Lamoureux gezeten was langs de station- neerende rijtuigen naar het Concertgebouw door rijden, doch werd door de politie gedwongen pluais te nemen aan den staart der lange rij. Lamoureux vreezende niet op zijn lijd te. zullen zijnliot hel raampje neer en riep e-n politie agent driltig toeLaissez done passerje suis Lamoureux I 'l Mocht evenwel niet batenwant het sto'icijnsche antwoord van den uitvoerder der politie-verordening luidde «Jawel ze motte allemaal naar Lameren». Hoeveel duizenden lounerres en cornichons over de lippen van den terecht vertoonden or kest-directeur zijn gestroomd is ons onbekend, zegt De Tijdmaar wél weten wedat het concertwegens dit oponthoud een kwartier te laat begonnen is. AMERSFOORT, den 23 October 1890. De Staatscourant bevat h l volgende bericht omtrent den toestand van Z. M don Koning. De toestand van Zijne Majesteit d- n Koning is sedert het laatste bericht bijna dezellde ge bleven. Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meerdere belangstelling iu Hoogsldeszclfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. De Ministerraad oordeclende dat Z. M. de Koning buiten staat geraakt is de Re geering waar ta nemenheelt thans de Stalen-Generaal in vereen, vergadering bijeen geroepen op Dinsdag 2 s October ten 2 ure. Aan het huis van H. M. de Koningin is als hofdame verbonden jonkvrouw A. Juckenta van Uurmania baronesse Rengers ter vervanging van jonkvrouw F. L. II. van de Polldie voortaan zal worden toegevoegd aan 11. K 11 prinses Wilhelmina. 11. M. de Koningin schonk f300 ain de vereeniging «Moed, Beleid en Trouw,» die werkzaam is in het belang van de ridders der Militaire Willemsordebenedon den rang van officier. De Minister van Oorlog heoft gisteren do ge meente Amersfoort bezochto. a. lol bet hoiniea eener inspectie over de infanterie kazerne alhier. J.l. Zaterdag vergaderden in hel Caié «de Arend» oud- en actief dienende onderofficieren. Nadat de heer J. L. A. IssellAlgem Secre taris van den Bond te Utrechthel doel en de strekking van den Nederlandschen Bondgoed- Rekeurd bij Koninklijk besluit van 8 Maart 1888 o. 24, had uiteengezet en die rede besloot met een couplet uil ons volkslied werd er ge legenheid gegeven lid te woi den van genoem den bond, waarop uil de aanwezigen 14 als leden 1 als beschermer en 4 als donateurs zich aanmelddenzoodal Amersfoort thans de 20e afdeeling van dien bond uitmaakt. Hel voor loopig bestuur bestaat uil de Heeren J Busquet, De Raadt en J. Riegen gekozen uit de aan wezigen op voorstel van den algem. secretaris. Op de 2e en 3e bladzijde van dit nummer vestigden wij de aandacht van winkeliers op de winkel eontrólecassa, door den hcor F. A. L, de Griyter te Amsterdam, in den handel gebracht en thans voegen wij daarbij dat dezeingevolge nevenssL adv.dagelijks bij hem te bezichtigen is. De aandacht van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is van wege het departement van financiën gevast igd op het gebruik van bank-assignaliën om gelden bij de betaalmeesters over te storten. Die assignation zijn, legen betaling van de hoofdsom benevens een vast recht van 30 cents voor zegel en provisie verkrijglwar bij alle kantoren en correspondentschappen le en 2e klasse en betaalbaar bij de hoold- of bijbank bij een agentschap of sub agentschap. De ontvangers op plaatsen, waar geen agent schap of sub-agentschap is gevestigd kunnen voor de maandelijksche eindsloiting geen asig- natiën gebruikenwanneer die stortingen meer dan f2000 bedragen. De looptijd van hankassignatiöu is slechts acht dagen. Een 17jaren jongeling, zekere V., werkzaam op een kantoor te Rotterdamheelt zich aan hel agentschap der Nedorlandsche Bank op den Schiedamschon Dijk f4200 welen te doen al- geveo op een wisselwelken hij valsclieljyk

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2