titel. Hel komt eipenlijk in 'l Land aan vader Ceü niet to pas met een stokpaard utl rijden te raio. De gonoemde heelt er veel legen en denkt er kwaad van. Dal laatste doet hij meer Het is een twak van de moralistenlij zijn wan trouwig. Zij wetendal de onschuld op «arde zeldzaam is, en daaraan hebben zij gelijk. Maar zij hebben ongelijk als zij naar diepverscholen booae neigingen zoeken. Als Gals de jongens van xynen tijd ziet wedrennen op houten paar den foorloopere onzer hedendaagschen wielrij ders maakt hij natuurlijk een tere op 'l geval. «Het kind. dat op een slokje rijdt, En reet een slok en stekje smijt. Meent, dat hij drijft een moedig paard Wel duizend Fransche kroonen waard Daar is het een kind voordoch Gats is wijs «Maar iemand, die het wel beziet, Die vindt een hout en anders niet.» Dat is wijsheid niet waar en dat is de prozaïsche werkelijkheid. De wereld zou uit hare voegen gaan als zij door de verbeelding geregeerd werd. Maar dan volgt deze betrachting «Hoe menig rijdt er op een stok I Hoe menig zit er op een blok Hoe menig woont er in een poel En meent het is een koningsstoel I Teel rijdenschoon zij gaan te voet Hun paard, dat is een hooge moed.» Zelden werd voor de rechtbank te Roermond aan iemand van de zoogenaamde «zwakke kunne» zooveel lof toegezwaaidals dit Dinsdag met de 23 jarige Maria Peelers uil Venraai hel ge val was. Dezen lof heeft zij dan ook ten volle verdiend en haar moedig en flink gedrag vraagt aller waardeering. Aan haar is het te danken dat de eveo gevaarlijke als beruchte Uubert Buri in handen der justitie viel. Des nachts ;n haar woning eenig geritsel hoorende, springt zij moedig uit haar bed, loopt naar de plaatsvanwaar het gerucht komt, en ziet daar genoemden B., een woest mei allerlei gereedschappen gewapend man die de woning door een openstaand venster wil veriaten. Zij grijpt hem echter dadelijk vast trekt hem uit hel venster naar binnen roept om hulp en houul den dief, totdal haar broe ders en een der huurliedenTh. Gommans zijn toegesneld, stevig vast, niettegenstaande hij haar met een scherp voorwerp eene wonde •ader den arm loebrachL Door genoemde per sonen van haar zwaren last ootzetblijft B. eenigen tijd onder bewaring van G. en een der broeders P., terwijl de andere broeders de hulp der politie is gaan inroepen. Op een onverwacht oogenblijk grijpt de dief echter den bewaarder G. op een gevaarlijke plaats vastwaardoor deze machteloos werd en B. thans weder de vlncht kan nemen. Den volgende morgen dwaalt bij echter weder om de woning van P., doch ook nu heeft genoemde Maria Peeters hem weer dadelijk in het oog bespiedt zijne gangen ont neemt hem de gelegenheid om ook nog maar iets kwaads te willen doen en is eindelijk oor baalde de gebochelde een fijn haakwerk te voorschijn, waaraan zij ijverig begon te arbeiden. Het schoone meisje echter strekte hare kleine, maar welgevormde band naar een politiek blad nit, dal Wolfgang juist ter zijde legde. Nieuwsgierig sloec Wolfgang haar gadewelk gedeelte haar belangstelling zou inboezemen. De advertentiekolommen zag zij vluchtig door, 't feuilleton sloeg zij over, maar het leading- artikeldat de arbeidskwestie behandelde, werd door haar aandachtig gelezen en herlezenja zij knikte menigmaal goedkeurend alsof zij zich met du denkbeeldendaarin breedvoerig uit gewerkt kon vereenigen. Dat eene vrouw en daarenboven eene jonge het arbeidersvraagstuk zoozeer ter harte ging, scheen Wolfgang on gewoon toe en met nog meer opmerkzaamheid dan te voren beschouwde hij de schoone on bekende die eene wijle peinzend naar den grond bleef starenals dacht zij na over het gelezene. Plotseling wendde zij zich tot hare steeds yverig werkende vriendin en fluisterde deze eenige woorden toe, waarna beiden haastig opetooden en met een nauw merkbaren groet lot Wolfganghet tafeltje verlieten De jonge man had beleefd den hoed afgenomen en keek de beidezoo verschillende gestalten nieuws gierig na. Wie waren die dames en tot welken and behoorden zij toch Om aan alle onzekerheid een einde te maken, Öi de advocaat den kellner, die de dames iend hadlol zich en vraagde den man om eenige inlichiingen. Deze kon hem weinig rne- dedeelen wijl zij heden voor 'teerst daar ge weest waren, 't Eenige wal hij wist te ver- lellen wasdal zij tol elkander gezegd hadden den volgenden avond fe zullen terugkeeren. Verdrietig en ontstemd verliet ook Wolfgang weldra den tuin die vrouwen hadden in hooge male zijne belangstelling opgewekt en do on dervonden teleurstelling was riein pijnlijk, zonder dat hg zich zolf rekenschap geven kon van het Iwaarom.» Wordt vervolgd. zaak, dat hij later van uit een hoop stroo, waarin hij gekropen was, door de politie wordt gevangen genomen. Door den Oificier van Justitie werd tegen hem 0 maanden gevangenisstral7 dagen hechte nis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar geëischt, Door den Minister van Oorlog is bepaald dat voortaan elke maand de troepen éénmaal moeten worden geoefend in het laden en in het lossen uit spoorwagens van manschappen paar den en voertuigen on dat in garnizoenen waar geen bereden artillerie aanwezig is, de paarden voor het overbrengen der voertuigen moeten worden gerequireerd. Volgens de New-York Herald zou het niet onmogelijk zijndat de pas afgekondigde Mc. Kinleywct binnenkort wegens een gebrek in den vorm van onwaarde zal verklaard worden. Een der artikelen door de Kamer verworpen doch door den Senaat aangenomen zou door onacht zaamheid uit den tekstdoor president Harrison geleekendzijn weggelaten. De Senator Mac Pherson raadpleegde hierover met verscheidene bekende advocaten die in het belang van de nijverheid, eerlang de nietigverklaring der wet zullen eischen. Onder de gemeente Barneveld op de boeren hofstede «de Bruinezeug,» is dezer dagen be graven gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. De dienstbode Joh. T. heelt bekend2 maanden geleden Ie zijn bevallen naar haar beweren van een levenloos kinden het lijkje daar begraven te hebben. Vrijdagavond heeft in de Mariênburgkazerne te Nijmegeneen droevig voorval plaats gehad. De korporaal milicien N. van de lichting 1889 maakte nL door een geweerschol een einde aan zijn levelterwijl hij zich op de soldatenkamer bevond in he« bijzijn van eenige militairen, die meendendat hij zich bezig hield roet hel schoonmaken van zijn geweer. De ongelukkige was terstond een lijk. Welke reden dezen jongen mandie als zeer oppassend bekend stond, tot zijn wanhopige daad gedreven heeft, weel men met Bij een brand in de Hoogstraatte Arnhem, Woensdagnachtwaren de vijf kinderen van deo bewonerden heer Schuddeboom. op de slaapka mer, die op de brandende verdieping was ge legen. Een der bewoners van het aangrenzende huis, Nathan Levie, begaf zich, ondanks rook en vlammennaar die kameren had het voorrechtmei gevaar van zijn levende kin deren te redden. Eergisteren is de als schryver van beleedigend artikel legen den minister Loluuan vervolgde mr. J. W. Spinop een geneeskundige verklaring dat hij zich in staat van krankzinnigheid be vindt, op bevel der justitie ler verpleging op gezonden naar 's Rijks krankzinnigengesticht Ie lledemblik. Twee njksveldwacbiers waren met zijne overbrenging belast. In zijn toestand van verstandverbijstering, had mr. S. zich eergisteren vervoegd bij een hoogge plaatst rechterlijk ambtenaar, die zich verplicht zag hem nit zijne woning te doen verwijderen. Op straal gekomenmaakte hij kabaal voor het huis van bedoelden magistraatwaaraan de politie een einde maakte. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Mei de buitengewone zitting van den minister raad Woensdagavond gehouden wordt hel ae rucht in verband gebrachtdal de koningin nader zou hebben verklaard bezwaar te maken in de dadelijke aanvaarding van het regentschap. Wij zullen nu Dinsdag vernemen wat de regcering wil. Denkelijk zal hel voorloopig wel bij de grondwettelijke verklaring blijven en.zal de raad van state wéér gedurende een maand met de uitoefening van het koninklijk gezag blijven bekleed. Nog een ander onderwerp is deze week door den raad behandeldde prostiluliequaestie. Hel voorstel van de heeren van Kempen en drie andere anti-revoiulionnairen in den raad om de reglementen (verplichte inschrijvingsanitair toezicht enz.) af te schaffen en eenvoudig hel houden van huizen van ontucht strafbaar te stellenis met overgroote meerderheid verwor pen en tot behoud van de reglementen be sloten. Hel h zelfs niet tot een behandeling gekomen van de nieuw ontworpen verordening, die nu voor de rendoz vous-huizen volkomen vrijheid liet bestaan en die dus de clandestine prostitutie krachtig bevorderen zou. De raad wilde geen gewaagde proefneming op dit gebied. Indien de heoren van Kempen c. s., wier zedelijke bedoeling allen lof vei dientwerkelijk iets goeds willen uitvoeren dan zou ik hun in overweging geven pogingen aan te wenden om de schadelijke holen van ontucht en verderf de tenten in 't boschdie op domeingrond zijn opgericht en die alleen door de landsregeering zijn te vorwijderen te doen verdwijnen. Daar, in die tentjes in 't boschworden de meeste dochteren des volks op schandelijke wijze ten val gebracht; daar, en in een doir Faans Net- scher in zijn «Men<chcn om ons» zoo juist ge schetste uitspanning aan den ftezuidenhoutscheii weg. worden de vreeselijkste vergrijpen legen de zedelijkheid straffeloos gepleegd. Laat men bij de regeering aankloppen omvo«r zoover het van haar afhangtdeze poelen van ongerechtig heid op le ruimenla.»t mendoor gestreng politietoezichtdeze plaatsen des verderfs on schadelijk maken. En blijven er dan onder de strenge bepalingen eener scherpe veroidening, publieke huizen vin ontucht bestaan, men zal zich dan althans niet te verwijlen hebbendat men den val van onschuldigen langer in de hand werkt. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand October 1890. 1. J. Aartsen Amsterdam. 2. Lena 3. J. MullerBreda, 4. G. Kampen,mi Botterdam. 5 J. Verbeek Rechthebbenden vervoegen zich aan 'l postkantoor K e li tt i *t v i ii o n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewei. Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag dea 29. October aanstaandedes namiddags te één ure. Amersfoort, den 25. October 1890. De Uur geuiecster voornoemd T. A. J VAN ASCII TAN WUCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad n'. 95) Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan den KapiteinEerst-aanwetend Inge nieur, ten behoeve van bet Departement van Oorlog en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om drie smidsen opterichien op de perceelen. alhier gelegen aan oen Leader- weg zijnde het kazei ne-;nngsterrein kmfcislt aal bekend onder sectie C. n\ 2431, 24bis 25bis434 en 739. Amersfoort, den 27. October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A J. TAN ASCII TAN WUCK. De Secretaris W. L SCtlELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op ark 0 der wet van den 2. Juni 1875 (Suaublad No 95), Brengen ter kennis van het publiek dal een door LEON VAN GELDER ingediend verzoek met bijlagen om vergunning tol het oprichten van eene slachterij in hel perceel alhier ge legen aan de Langestraal wijk B, no. 19. bij het kadaster bekend onder Sectie E. No 2">25, op de Secretarie der gemeente ter visie ligten dal op Maandagden 10. November aanslaande des voonuiddags le elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overslaan van bet gemeentebestuur of van een of meer zijner ledenbezwaren legen hel oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoortden 27. October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WUCK. De Secretaris W. L SCHKLTUS. Woensdag 29 October 1890 namiddags een nur. zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Ontwerp-besluit tol heffing van 507» vaa hel tarief voor hel vuur-, haven- en iongeld. 2. Begrooting der dienstdoende schutterijvan het burger weeshuis en van het burgerlijk arm bestuur voor 1891. 3. Voorstel van Bur$. en Weth. ten aanzien van het drukken en uitgeven der verslagen van de raadszittingen. 4. Gemeente begroolin® voor 1891. 5. Reclame van II. Moll tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. 6. Verzoek van eenige gehuwde onderofficieren en minderen van het b.itaillon infanterie alhier in garnizoen om vrijstelling van belasting. 7. Voorstel van Burg. cn Weth. ten aanzien van het gebruik der brandkranen van do water leiding. 8. Benoeming van twee onderwijzeressen aan de openbare school, 1e soertvoor meisjes. 9. Ontwerp besluit lot vaststelling der jaar wedden van du benoemde onderwijzeressen.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2