DE MODISTE. Donderdag1 6 November 1890. .w 3083. Politieke Revue. FEUILLETON. una Goiw. ".".".l."1!?®" o-*»*;-*.,. Ah.,,....,s „„.a„ Bureau A. H. VAN CLEEPP I". 11- "H. «H c».; ,11. 1 m ct.. OmaulMun .-r MDORHUIZPN te Ameraloort 'ÏÏ.7'r"'" rlM-fa* u*i. muuKUUXZEN XX.. ,.,.1 >1 0,,. K.ci.n» ,.,.1 u cu. - if 10 Cu hoek Kortegraoht, WUk B BO Aan de Times wordl uit Madrid gemeld dat uil Cuba verontrustende berichten ontvangen zijn betreffende der werking der Auierikaansche tariefwetdoor welke de handel en nijverheid op Cuba verlamd worden Dertig tabaksfabrieken zouden gesloten moeten worden De minister Canovas heeft echter in den ministerraad de hoop uilgesproken dat do regeering der Ver- eenigde Staten tot «ene wijziging der wel ge neigd bevonden zul worden De Portugeesche rcgcertng heeltnaar men weelte Londen een voorstel ingediend om de onderhandelingen over Aliika weder ie openen en een voorloopige schikking te ircflen totdat de besprekingen zijn geëindigd. Lord Salisbury heeft hierover nog geen beslissing genomen maar wel wordl reeds uil Londen gemold dat de Kngelsc.be minister Portugals voorstel zeer gunstig heelt ontvangen. Over de wijziging in de houding der Kngel- soho regeering wordl nog steeds getwist. Hel Journal des Déhats beweerde, dat hetvoo;alde Duitsche en Daliaansche regeeringeo zijn ge- woest die hij lord Salisbury op insclirikkelijk- heid jegens Portugal hebben aangedrongen. Hierop antwoordde de Norddeutsche Allgemeine Zcitung: «Wat Duilschland betreft, is dit on juist, want de Duitsche regeering, hoezeer zij ook een bijleggen van hel geschilmoge wen- scben, heelt zich niet bemoeid rnet een twist, welks oplossing door bemoeiingen van derden slechts belemmerd kan worden.» De Kölnische Zeilung steunt nu echter het Parijsrlte blad cn verzekertdat de Norddeutsche hol glad mis heeft Wel degelijk heelt de Duit sche regeering te Londen medegedeeld dat een bevredigende oplossing van het Portugeesch- F.ngelschc geschil haar zeer wenschelijk voor komt, vooral met het oog op de belangen der Portugeesche monarchie. Hoe dit ook zijin elk geval is het een gunstig verschijnseldat de Kngelsche regeering bereid is een ander trjctaal te sfuiien en daar door een bevredigende oplossing van het geschil, ook voor Portugal mogelijk maakt. De bij de invoering der repeteergeweren uit gesproken verwachting, dat deze wapens oorzaak van vele ongelukken zouden zijnwordt den 4) Vrij uit 't Duitsch door S. Toen hij het huis bereikt hadontdekte hjj, dat zich aan heide kanten van de deur winkel kasten bevondenwaarin sierlijke hoeden en allerlei damcsinodeartikelen uitgestald lagen. Met zwarte letters stond op een verguld bordje den naam «Malhilde Weber, modistete lezen. Eensklaps word 'l licht voor Wolfgangs geest, hij kon niet langer twijfelen of' de schoone onbekende en de hem aanbevolen bloedverwante waren dezelfde persoon. Doch daar scheen iets te bestaan waarvan hij en de zijnon onkundig waren. Kon echter gekrenkte trotsbaleedigdc eigenwaarde de zaak niet erger doen opvatten, dan ze verdiende? Maar hii zou het te weten komen Wolfgang Horn kende geene veroordeelen, vooral wanneer er zooveel schoonheid, zooveel aantrekkelijkheid in 't spel was en vaster dan ooit nam hij hel besluit om alle pogingen tot eene ontmoeting in '1 werk te stellen. Hij wenschte in haar geene bloedverwante te vindende schoone vrouw in haar trok hein slechts aan. Zonder te aarzelen trad Wolfgang dus ook den winkel binnenreeds bij den eersten oog opslag ontdekte hijdat zijdie hij zocht niet aanwezig was. Vele jonge dames hielden zich, achter de toonbank staande, onledig inel het rangschikken van bloemen. Met beleefden groot, naderde hij cono jeugdige bloudine, halsten tijd maar al te ze«r bewaarheid. Te Stel 'in sprong bij de scbieloeleninuen der gre nadiers Je loop van zulk een geweer uil el kander waardoor een soldaat weid gewond. Gelijke ongelukken hadden ook te Wittenberg plaatstoen de reserve met hel repeteergeweer geoefend werd. De steen der wijzen in zake hel belasting stelsel schijnt eindelijk in Frankrijk gevonden te zijn. Door de heeren Bouvier en Gaillard is in de Kamer een wetsvoorstel ingediend, strek kende oin door hel kapitaal te belasten in zoo danige verhouding dat daardoor een opbrengst van Ij milliard verkregen wordt, de andere belastingen af te schaffen Behalve deze onlwerp- belasling hervormingwelke gewis op socialis- tischen grondslag rustbevallen de Fransche bladen geen staalkundig nieuws van beteekenis. De debatten over de begrooiing leverden nog niets merkwaardigs op; de president der repu bliek jaagt te Rambouilletde minister van openbare werken opende een spoorweg; do Russische grootvorst Nicolaasde Deensche kroonprins en andere groole personages ver- loeven te Parijs. De verkiezingen voor het huis der volksver tegenwoordigers van hel tweeën vijftigste congres hebben ditmaal nog grooter belang dan anders en de strijd wo dl daaiom met nog grooter hevigheid gevoerd Eene Atnerikaansche ver kiezingsbeweging overtreft ver de politieke drukte van 'toude Europa. Weken lang wordt het land overstroomd met programma's aanbevelin gen vlugschriften. De partijen zenden hare beste redenaars uit om stemmen te werven en waar noch liet geschreven, noch hel gesproken weord invloed uitoefenen, helpt de almachtige dollar, do koning der republiek. Het koopen van slem- men op groote schaal is zoo algemeendal het bijna een geoorloofd middel wordt geacht, om het doel te bereiken. Hoe feller de strijd wordt des te meer geld besteden de staatspartijen. Ditmaal, zooals men weet, is detariefwet.de McKinley-billde groole staatkundige quaestie, diena in het congres te zijn beslist, nog eens door de kiezersmet een macht van woorden en van geld moet worden uitgevochten. Do quaestie is zeer duidelijk gesteld door Karl Schurz in eene redevoering voor de Reform Club te Boston in Msssachusels. Hij begon met welke juist een bouquet rozen in eene doos wilde leggen, (lij vraagde haar den prijs daarvan en verzocht haar om de bloemen voor hem in te pakken en terwijl hij haar 't geld betaalde, gal hij haar zijn verlangen te kennen om de eigenares der zaak, mejuffrouw Weber, to spreken. Het meisje antwoordde hem vriendelijk, dal deze zich in hel kantoor bevord ea bood zich aan om hem daarheen te geleiden, waarin Wolfgang dankend toestemde. Aan de bewuste deur gekomenklopte zijne geleidster aan om zich daarop snel te verwijderenwijl haar plicht haar elders riep. Weinige seconden later betrad hij op het zachte «binnen» hel kleine vertrek. Mathilde was aan eene met boeken en pa pieren bedekte schryftalel gezeten; voor haar stond een glaslot op de helft mot water pe- vuldwaaruit eerst sedert korten lijd eentgo bloemen schenen genomen te zijn, tenminste te oordcelen naar de rozenblaadjes, welke hier en daar verspreid lagen. Een kleed van zwaredonkerblauwe slof omsloot hare gevuldeslanke gestalteeen glad wit kraagje was 't eenige versiersel, dat zy droeg, door wolken eenvoud hare schoonheid nog verhoogd werd. Nieuwsgierig keek zij naar de deurdochternauwernood had zy Wolf gang herkend ot zij stond haastig op. terwijl een gloeiende hlos haar gelaal kleurde. Toornig staarde zij don jongen man aan en vraagde hem op wreveligen loon Waarom komt gij hier? Wees verzekerd, dat ik u wegens gewichtige redenen den toegang tol rayne woning verbood [lij naderde haar eenige schreden en anl- de verklaringdat hij oorspronkelijk had inge stemd met de voorstanders van hooge bescher mende rechten. Maar hij was grondig bekeerd door de geschiedenis der ontwikkeling van het land. Hij gaf daarvan een overzicht cn toonde inel de stukkenmet de tariefwelgeving sedert 1789 aan. dat het proteclionnisme'twelk de buitenlandscho concurrentie uitslootde vor ming van vereenigingen tol hel opjagen der prijzen en het opkomen van monopolies be- gumsiigde. De levensbehoeften werden noodelooa duurder dan zij moesten zijn. Maar dit is niet hel ergste. Het proteclionnisme heeft eenen demoraliseerenden invloed liet publieke leven van een zicli zeiven door 't algemeen stemrecht regeerend volk moet gedemoraliseerd worden als het geld bij de verkiezingen de hoofdrol speeltgelijk het doel. Er gaan thans van verschillende zijden stem men op, die hervorming vragen. Ook tc New- York baar zijn behalve congresleden ook ge meen ter-adsleden te verkiezen en er heeft zich eene vereeniging gevormd«The People's Municipal League,» die krachtig aandringt op een beter en eerlyker beheer. Het is een goed teeken voor de vereeniging dat zij de vrouw-n aan hare zijde heeft. De Amerikaannche viouw heeftbehalve in vele andere zaken ook in da politiek een woord mee ie spreken en zij u.aakt van dal voorrecht gebruik. De New York cho vrouwen ijveren over 'l geheel voor de candi- daten der Leagueen Tramtnany en de zijnen zullen schatten moeten offeren om haren krach- ligeo invloed afdoende te bestrijden. De Hooge Raad heeft thans uitspraak gedaan in de zaak van den predikant te Amsterdam die door het kantongerecht aldaar was veroor deeld ter zake van het voltrekken van een kerkelijk huwelijk voordal partijen hem hebben doen blijken, dat hun huwelijk voor den amb tenaar van den burgerlijken stand voltrokken was. Da rechtbank te Amsterdam had dit vonnis vernietigd op grond dat het tronwbrieljeafge geven door den ambtenaar aan den burgerlijken standvoldoende bewijs zou opleveren dal het huwelijk burgerlijk voltrokken was. De Hooge Raad nu heeft zich vcreenigd mal hel oordeel van den kantonrechter en beslist dal de woorden «doen blijken» in art. 130 Burg. Weth. en art. 449 W. van Strafr. niet de strekking hebben woordde op zachtensmeekenden toon «Vergeef mijmejuffrouw. Ik heb uil uw brief niets anders vernomendan dal wij bloed verwanten zijn en dat ik daarom eene verdere kennismaking met u vermijden moet. Noopt u daartoe wellicht niet een misverstandeen ge voel van raisplaatstcn trots Zij boog het hoofdals wilde zij zyn blik ontwijken. «Welnu, vraag dat dan maar eens aan uw vader «Mijn vadar is reeds vijfjaar dood, mejuf frouw,» meikte hij treurig aan. Die mededeeling trof haar en één oogenblik liet zij het den blik deelnemend op hem rusten. «En uwe moeder dan was de brief, welken gij in mijn huis verloren hebt, niet van haar?» «Neen, mejuffrouw, van mijne zuster.» «Leeft uwe moeder nog?» «Ja.» «Heeft zy u nooit iets omtrent mij verteld?» «Nooit tot voor weinige dagen bij eene onverschillige aangelegenheidwaarbij het mij duidelijk bleek hoe weinig zij met u en uwe omstandigheden bekend was. Zy raadde mij aan om u te bezoekendoch ik deed dat niet. Wat ging mij die vreemde bloedverwante aan? Wilt gij mij thans mcdcdeelen, wal ons scheidt, mejuffrouw Zij schudde ontkennend het hoofd «ik kon het niet doen, tenminste nu nog nietmijnheerWellicht nimmer. Vraag niet verder, verlaat mij, als ik u verzoeken mag.» Er sprak zooveel angst uil haar toon dat Wolfgang geene tegenkantingen waagdedoch

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1