Donderdag 27 November 1890. IE MODISTE. M 3988. FEUILLETON. Politieke Revue. Uitgever Dit hl >4 Ttraehgat ikMiMnt aar I -rr-illn fl fraaaa aar 4. H. VAM CLI1FF ,-4 c. la Amersfoort. JS?**1.r«— te Amersfoortp« m,.i is cu. i«u.h r, r^« e% - a*. 10 cw. hoek Kortegraoht, Wtfk B 60 Bare* a MOD RHÜ1ZEW PHOCLI 91 «TIK (a naam van Hare Majesteit Wilhelmina. bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses Van Oranje Nassauenz tnz.ens. Wij Emma Koningin-Weduweregentes van het Koningrijk Het heelt Gode behaagd mijnen geliefden en geéerbiedigden gemaal Koning Willem den Derde iot sich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaardt sich hel Sedcrlandsche volk om Zijnen troonen ge durende dit tijdvak werden onder 's lleeren zegenrustvrede en welvaart aan het vader land geschonken. De kroon is door sijo afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op mijne beminde dochter Wilhelinina Helena Pauline Maria Haar troon vinde lijnen hechten jteun in de innige trouw en verknochtheid van hel Nedei landsche volk aan het huis van Oranje. Moge de almachtige God de gebeden ver hoeren die tot Hem opgezonden worden voor ome Koningin WilhelminaHij neme Haar onder Zijne heilige hoede en btscherming. Krachtens de wet ben ik gedurende hare ninderjai igheid geroepen als regentes van het ioniogrijk het koninklijk gezag voor baar waar te nemen. Vertrouwend* op Hem ia wiens hand hel lot is der vorsten en volkerenneem ik de mij toevertrouwde regeeringstaak op mijmei de liedcdat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van land en volk en tot be lediging van het Koningrijk. Lasten en bevelendat deze proclamatie in al dc gemeenten dea rijks zal worden aangeplakt «n algekondigd ter plaatsewaar zulks ge bruikelijk is en dal zij in h«t Staatsblad zal woidcn geplaatst. Paleis het Loo, den 24. November 1890. EMMA. (Door alle ministers gecontrasigneerd). 10) Vrij uit 't Duitsch door S. Hij beproefde haar tot andere inzichten tc brengendoch vruchtelooswant zij voelde maar al te goeddat hij die bedenkingen uil plicht opperdezijn hart nam er weinig of geen aandeel aan en voor het eerst kwam zij tot de overtuigingdat hij tot een der velen behoorde die het oordeel der inenschen vreezen en lerwille waarvan zij hun eigen geluk en dat van anderen opolTeren. Inlusschen had mon zich van de zijde zijner familie op de hoogte welen te stellen van dc betrekking, welke Wolfgang met Mathildeaan geknoopt had. Ingevolge onderling overleg was men overeengekomen oin den jongen man niet te laten vermoedendat men zijn geheim kende, want dal zou anders aanleiding kunnen gaven tot pijnlijke scèneswelke tot iederen prijs moesten vermeden worden. Den president, die den advocaat werkelijk eeno schier vaderlijke genegenheid toedroeg, viel het niet moeilijk om hem voortdurend in zijne nabijheid te houden door steeds op zijn gezelschap beslag te leggen. Wolfgang, wien doortastend handelen niet eigen was, liet zich medesleepenzoodat de arme Mathilde hem in eene geheele week niet zag. «Alles gaal voortreffelijk,» zeide zijne moeder op zekeren avond tot den president«en ik zou voor niets incer vreezenals wij hem De Reichsanzeiger bevestigt hel bericht, dat aan prof Koch liet grootkruis der orde van den Rooden Adelaar is verleend. Verder b<:vat het blad den tekst van de lus- schen de Duitsche rijksregeering en den Engel schen gezant te Berlijn gewisselde nola's over de reeds bekende transactie tusschea Duitsch- land en den sultan van Zanzibarwaarbij zeker grondgebied aan Duitschland wordt algeslaan. Volgens de Nord Jcutsche zijn da Duitsche en Fransche regeeringen het eens geworden over een tractaatwaarbij Duitschland het protecto raat van Frankrijk over Madagascar. Frankrijk daarentegen hel oppergezag van Duitschland over het door den sultan van Zanzibar afgestane grondgebied erkent Dc onderhandelingen door den Franschen gezant te Berlijn gevoerd, zijn gesloten. In het Duitsche huis van afgevaardigden is door Eugen Bicbier eene redevoeringdie eenige uren duurdetegen de belading-ontwerpen gehouden. De minister van financiën Miquel zeide in zijn antwoord dat de regeering er naar streeltallen naar gelijke verliouding te belasten ol te ontlasten. Richter brengt de verschillende belangen op kunstmatige wijze met eikander in strijd. Het is thans de geschiktste lijd om hel roerende vermogen zwaarder te belasten en hel onroerende te verlichten. Ten slotte wees de minister ten stelligste Richter's bewering al dat hij een minister uit de nationaal-liberaie partij is, Zijne voordrachten hebben in geen enkel opzicht een karakter van partij-politiek. Hij vertrouwt in samenwerking met alle verstan dige lieden te kunnen arbeiden in hel algemeen belang en tol steun der monarchie. Zondet deze verwachting zou de minister zijnen post niet aanvaard hebben (Levendige bijval) Volgens de Matinzijn er te Parijs f 125000 exemplaren gedrukt van een manifestwaarin de lotelingen tot oproer worden aangespoord MaandagDinsdag en Woensdag zijn zij in pak- konden overreden om ons naar huis te verge zellen. Indien wij heaa hier achterlaten want wij kunnen toch niet voortdurend hier blijven, dan vervalt hij natuurlijk weer in de oude ge woonte en zoo zal het 't meisje weinig moeite en overreding kosten om hem dan lot eiken slap te bewegen. 'I Eenige middel, dat ons rest, iseene volkomen scheiding tusschen mijn zoon en die modiste. «Ik deel volkomen uwe raeening,» hernam de president peinzend. «Ook bij tnij zijn dergelijke gedachten reeds meermalen opgekomenmaar ik zie geene kans om hem van hier te ver wijderen zonder dat hij iets van onze beweeg redenen vermoedt en zoo dit 't geval isdan kunnen wij gerust ons spel verloren, hopeloos verloren noemen.» «Zoudt u niet denken,» hernam mevrouw Horn na eenige oogenhiikken«dal hij in het voorstel om ons te begeleiden toestemmen zal, indien u hem onder hel oog brengtdat zijn terugtrekken in de eenzaamheid als oen bewijs aangemerkt werd van voorbereiding tot zijn examen! In onze slille stad heeft hij immers minder afleiding dan in de residentie!» «Dat is een goed, verstandig denkbeeld,» riep de president opgewonden uil. «iaals ik hem dit verteldan zal hij geene achterdocht koesterenwant daarvoor is uw voorstel to logisch. Wij mannenkunnen toch altijd nog iets van de vrouwen leeren,» besloot hy, zich vergenoegd in de handen wrijvende. En de waardige man wist den jongen rechts geleerde zijne tijdolijke verwijdering uit do drukkewoelige hoofdstad zoozeer als eene I noodzakelijkheid voor te stellen dal Wolfgang ken van 2000 4000 en 5000 stuks, al naar gelang van de grootte der gemeenten, ver zonden. Thans moeten er nog slechts 5000 over zijnbehalve diewelke voor de Parijsche ka zernes in veilige handen worden bewaard. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen, en tevergeefs heeft de politie, die Woensdag ;ewaarachuwd werd getracht de geheime druk- terij te ontdekken of de verspreiding tegen te gaan. Crispi heeft de radicalen geklopt geklopt dat de lappen er al vlogen. Hij zelf ais driemaal gekozenzijn ministers van marine'en justitie en van laodbouw en zijn onder secretaris van Staat zij allen keeren zegevierend weer in hunne woningen, opnieuw vereerd met 't ver trouwen van 't Italuansche volk Of Crispi in de handen zal wrijven. Volgens een telegram van gisteren zijn reeds gekozen76 Crispinia nen een nieuwe groepwier naam tot nog toe niet in een Hollandsch woordenboek is te vinden een lid der linker oppositie, drie van de rechter oppositie 3 socialisten en 11 radicalen. Daarvoor hebben de radicalen nu nog wet honderdduizend francs uit Parijs ontvangen t Crispi heeft een meerderheiddat slaat vast Maar, filosofeert een Fransch blad, dat rais- schen steeds graag de zon naast het water ziet schijnenmen weet toch nog niet waaruit die meerderheid bestaat Er zijn zooveel nieuwe algevaardigdendie zich gematigd noemen maar die hij het scheiden van do markt wol eens gevaarlijke kooplui konden blijken. En dat het Drievoudig Verbond niet zoo erg bemind isis duidelijk als de dagin Rome is een vijand van de alliantie gekozen en de socialist And ré Costa wel tweemaal. En den laatste had Crispi nog wel de plechtige verzekering gegeven dal hij hem met bekwamen spoed zou doen opsluiten zoodra hij den moed of de brutaliteit had het ligt hem aan verschil van opvatting een voet op Italié'a grondgebied te zetten. zeil ni eenige dagen de onwrikbare overtuiging koesterdedal hij handelen moest naai de raadgevingen des presidents als hel hem ernst met zijne studie was. Daarbij scheen hel hom thans niet meer zoo onaangenaam als vroeger toe om eenigen lijd in de ouderlijke woning te verwijlen omdat allenzoowel moeder en zuster, als de president en Magdalena zich om strijd beijverden om zijne wcnschen te ver vullen. Bovendien was hij er nu aan gewoon geraakt om Mathilde niet meer dagelijks te zien of te spreken. Echterondanks aller aandringen kon hij niet besluiten om tegelijkertijd met het viertal de residentie te verlaten en de presidentals verstandig man van ondervinding wetende dat men de boog niet te sterk moet spannen nam ten laatste den schijn aan alsof hij Wolfgangs voorwendsels, om tc blijven, geloofde en billijkte, zoodat hij met de dames alleen de terugreis aanvaardde, evenwel niet zonder dal Wolfgang hun plechtig beloofd had hen binnen kort te zullen volgen. Het was op een Zondagmorgendat Wolf gang voor de eerste maal na een tiendaagsche afwezigheid de deur van Malhildes kamer opende, hopende haar te zullen verrassen. Het meisje zat op een leuningstoel aan het venster, waar voor ondanks het koude jaargetijdeeen paar rozestruiken in vollen bloei stonden. Mathilde hield de blanke handen in den schoot gevouwen; op eeno kleine tafel naast haar lag eenig naaiwerk, klaarblijkelijk tot haar uitzet behoorende- Zij staardo peinzend naar buiten, terwijl er nu en dan een traan Ungi hare wangen rolde. Het horloge lag niet nevens

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1