stonden van tot 7 uur in deze benauwde po sitie terwijl het Delllsche publiek dat vau liet perron door den tunnel mar huis keerde, in de- aeli'do conditie was. Als er een trein aankwam werd die letterlijk bestormd: twintig personen in een coupëe van 10 was gewoon. In de bagage wagens stonden de menschen arm aan arin.» 11 e ii ii i s s? e v i bi ss- NATION ALU iff I L IT I S. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOOR l' Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1868 (Staats blad No. 44), betrekkelijk de nationale militie be nevens het koninklijk besluit van den 17. Decem ber 1861 (Staatsblad No. 127) Doen te weten, dat op DONDËRD tG, den 8sten en ZATERDAG den ID**0 J \NÜARI 1891, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaatshebben van jongelingen, die in den loop van hel jaar 1872 geboren en alzoo in 1892 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15. «Jaarlijks worden voor de militie inge- «schreven alle mannelijke ingezetenen die op den <1. Januari van het jaar hun negentiende jaar «waren ingetreden. «Voor ingizeten wordt gehouden: 1. hij «wiens vader, ol, is deze overleden, wiens moe- «der, of zijn beide overleden, wiens voogd inge- «zeten is volgens de wet van den 28. Juli 1850 «(Staatsblad No. 44)2. hijdie geen ouders of «voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het «in de eerste, zinsnede van dit artikel vermeld «tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Ne- «derland verblijf hield; 3. hij, van wiens ouders «de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd «geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijl «boude. «Voor ingezeten wordt niet gehouden de «vreemdeling, behoorende toteenen Slaat, waar «de Nederlander niet aan den verplichten krijgs- «dienst is onderworpen, of waar ten aanzien van «de dienstplichtigheid het beginsel van weder- «keerigheid is aangenomen.» Art. 16. «De inschrijving geschiedt: 1. van een «ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is «deze overleden, de moeder, of, zijn beide over deden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waarhij «woont; 3. van hem die geen vader, moeder of «voogd heeft of door dezen is achtergelaten of «wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de «gemeente waar hij woont; 4. van een builen «'s lands wononden zoon van een Nederlander «die Ier zake van 's lands dienst in een vreemd «land woont, in de gemeente waar zijn vader of «voogd hel laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. «Voorde militie wordt niet ingeschre ven: «1. de ineen vreemd Rijk achtergebleven «zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; «2 deineen vreemd Kijk verblijf houdende zoon «V3n een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten «3 de zoon van een Nederlander, die ter zake van «'s lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont.» Art. 18. «Elk die volgens art. 15 behoort te «worden ingeschrevenis verplicht zich daartoe «bij Burgemeester en Wethouders aanlegeven «tusschen den lsten en 31 sten Januari «Dij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis cis zijn vader, ol. is deze overleden zijne inocder, «of zijn beide overleden zijn voogd tot het doen «van die aangifte verplicht.» ArL 20. «Hijdie eerst na het intreden van zijn «18de jaar, doch vóór hel volbrengen van zijn «2f>sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra «dit plaats heeft, ter inschrijving aanlegeven bij «Burgemeester en Wethouders der gemeente «waarde inschrijving volgens att. 16 moet ge- sollieden.» Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft met eene boete van f 25 lol f 1UÜ of subsidi aire hechtenis van ten hoogste tien maanden. oplettendheid aan. dal die aanwijzing vooreen even groot bedrag gesteld was als de sommen beliepen welke zij hem geleend i»ad. Zij liet den wissel in haar zak glijdenwaarbij hare hand het koude metalen voorwerp aan raakte. dat zij voor Mientje verborgen had in hare opgewondenheid had zij er niet aan gedacht om liet weer op zijne gewone plaats te leggen. Een gevoel van plotseling opkomende koude deed haar sidderendoch slechts ecnige secon den toen wierp zij het hoofd trotscn in den nek. Wat kon haar deren; was zij immers niet zeker van Wolfgangs toewijding VVat beduiden die spoken van hel verleden die haar geen rust wilden laten Behoort hel heden niet aan het levende geslacht en leefden zij niet beiden In afwachting van eene gelukkige toekomst Weg dan mei alle sornhere gedachten en zij nam vas', bei aden hel blaadje papier, welke Wolfgangs brief bevatte, op. Slot voigd. Bij aangifte van hen, die elders geboren zijn wordt de overlegging van eene gebooi tó-acle ge vorderd tol wier koslclooze vei krijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 6. December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN VVIJCK. De Secretaris W. L. SCI1KLTUS. Een jong geneesheer te Breslau had verzocht op hel hoofd van een ter dood veroordeelde wetenschappelijke onderzoekingen te mogen doen en dit werd hein toegestaan. Dadelijk na da terechtstelling ontving hij hel hoofd van den veroordeelde uit de handen van den scherp rechter en bracht eenen galvaniscben draad met het uiteinde van een der afgesneden sp'eren in verbinding. Dadelijk hierop volgden samentrek kingen der spiervezelenen toen hij helzeltde met hel overgebleven ruggemerg herhaalde kreeg het gelaal een pijnlijke uitdrukking, terwijl de oogen zich zenuwachtig sloten en weer openden. Toen hij de oogen van het hoold naar het schelle zonlicht wenddesloten deze zich. Een proel met het gehoor had ook merkwaar dige resultaten. Hij riep tweemaal luid den naam van den veroordeeldeen telkens openden zich de oogen en keerden zich naar dc zijde van waar het geroep kwam terwijl zells eenmaal de mond zich tot sp eken opende. Eerst n drie minuien kon de dokter den dood consta- teerendaar in het hoofd geen enkele bewe ging meer merkbaar werd. Men meldt uit Praag het volgende ongeval De bovenste vier verdiepingen van een nieuw gebouwd hotel stortte terwijl men bezig was eenige reparaliën aan de gevel versieringen aan te brengenplotseling in. Van onder het puin werden inel behulp de militairen 8 dooden en 6 gewonden te voorschijn gehaald. Eén kalk- menger wordt nog vermist. Men schrijft uil Veenendaa! aan de Arnh. Cl., dal in zake den voor enkele weken plaats gehad hebbenden brand ter spinnerij vande«Veenen daalsche stoomspinnerij en weverij» thans voor den rechter van instructie te Arnhem moeten verschijnen: de boekhouder der labriek en meer dere arbeiders, even als de man, die erkent dat de brand door hem ontstjan is. In den laatslen lijd zijn verscheiden personen op de geheimzinnigste wijze te Brussel verdwe nen waarvan inen moeilijk ol niet het spoor kon terugvinden. Nu spreken de Bnisselsche bladen van eene nieuwe geheimvolle verdwijning Zaterdagavond, ten 8 ure, verliet Ernest Ance- lot19 jaar oud, zijne woning, om zich naar den Parkschouwburg te begeven. Sinds werd de jongeling niet meer gezien. Hij wa« in hei zwaï l gekleed Men vreestdat hij hel slachtdier van eene misdaad is geworden. Bij het Belgische station Bcrchem is een spoor wegaanslag gepleegd, rnaar mislukt. Er waren daar 2D sieenen op de rails gelegd oni den trein te doen ontsporen. Het roisd uiig doel werd echter niet bereikt; de trein bleef op hel spoor, maar de locomotief werd beschadigd. In den nacht van 22 October om hall drie werd in de charnbrée van het militair personeel, verbonden aan hel militair hospitaal te Semaratig een hulpgeschrei gehoord. De sergeant-ziekenvader van de wacht liep er dadelijk heen. Toen hij de ehainbrëe binnen kwam zag hij den inlandschen handlanger Saridjo slaandie eenige oogenblikken na de komst van den sergeant tegen den giond sloeg. Toen de sergeant naderbij kwam en Saridjo poogde op te richtenzag hijdat deze over goten was met ruwe carbol. Uit was geschied door zijne huishoudsterdie na deze alscliuwe lijke misdaad gepleegd te hebbenonmiddellijk gevlucht was. Dokter Swerver, die al het mogelijke deed Saridjo het leven te redden *u nem omniddclüjk hulp verleend hadzag al zijne behandeling den laatslen adem uitblies. De moordenaarster woont in eene kampong en heeft het vingerglaswaar het carbol in geweest isin de haast achtergelaten. Onder de vele treinendie Donderdagden dag van de begrafenis des Koningste laat te Rotterdam aankwamen behoorde ook een uit Middelburg diedes morgens reeds bijtijds uil die plaats vertrokken legen 1 uur 's middags eerst te Rotterdam arriveerde Den reizigers werd toen in overweging gegeven onmiddellijk inaar weer naar hun woonplaats te keuren, daar er anders veel kans zou bestaan dat zij haar dien dag niet meer zouden bereiken. Na onderling overleg werd besloten dien raad op le volgenzoodal weldra dc terugreis werd aanvaardzonder dat men iets van de plechtig, beid, waarvoor men nogal uit Zeeland was ge komen had gezien. Een aardig gevalletje heelt te Oosterzee plaats gehad. Dc dochter van de overleden vrouw vaa den landbouwer G. aldaar en haar eersten inan stelde onlaugs haren behuwdvader voor, in huwelijk te treden met haren minnaar, een jonkman uit llaskerdijken. De lieer G. weigerde haar ditdoch in de vorige week schaakt met goedvinden van het meisje, de jonkman zijn beminderijdt eerst inct baar naar Lemmer geelt dc geboden aan en nceint haar direct maar mee naar zijne woonplaats De stielvader van 't meisje geelt van deze schaking kennis aan den olficier van de rechtbank te llcerenveen met dit gevolg datals de heer G. binnen een 8tal dagen geen toestemming geelt lol hul huwe lijk de zaak een rechtszaak kan worden. Met belangstelling ziel men den uitslag tegemoet. Bij de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen bestaat hel voornemen aan elk station plaats bewijzen verkrijgbaar te doen stellen voor .die Nederlandsche stationszoodal men voortaan voor elke reis éénmaal een biljet behoeit te noemen. In het district Schoterland ontving dezer dagen het hoofd eener school hel volgend schrijven Geachte Meester! Zoolang hel ijs is rijdt llannen middags. Dat is het eenige wat wij werklui hebben. De grooten kunnen in den zomer rijden. Dos vei zoek ik u hem hier niet over te slrallen. Uw vriendin Vrouw P Dinsdagnamiddag om 4 uur stonden er op de brug aan de Stadhouderskade bij de Ford. Bolstr. te Amsterdam eene massa nieuwsgierigen hel interessante schouwspel te bewonderen van den moed door twee jeugdige knapen aan den dag gelegd die zich op een paar drijvende ijssch'itsen in hel iniJuen van hel water hadden gewaagd. «Nou. die durven,» sprak een man uit het volk en hij juichte de jongens toe. «Wat'n rakkers!» zei eene vrouw, en dacht blijkbaar aan haar dito exemplaren. Doch hoor, krak. krak! de schotsen breken en beide waag halzen verdwijnen onder een hartroereuJ gegil en geroep in de diepte. Op dit oogenblik passeerde juist de heer K onderwijzer aan de Jacob van GampenschooL Zonder zich te bedenken, gooit hij zijn overjas op dc brug, springt te water, duikt oud *r en brengt beide jongens onder hel daver, n I gejuich der menigte op hel droge Zijn jas werd den lieer K door eene der locschouwerseene lieve 18 jarigeaangereikt Daarop ving de tocht aan naar hel nabijgelegen politiebureau in de Ferd Bolstr.waar de mcnschenrrdder en de drenkelingen voorloopig onder dak werden gebracht. Pas was men daar aangekomen door de lieve attentie van bovengenoemde j mge daine zuster van een zijner leerlingen werd den heer K. weldra een veikwikkenden drank «Vieux Gognac Fine Champagne.» benevens warme onder- en bovenkleederen verschaft zoodat het niet te vreezen is, dat de krachtige jonge man van hel koude bad eenig nadeel zal ondervinden Ol hel met de jeugdige waaghalzen even goed is afgi-loopenbetwijfelen wij. Te Eist bij Renen is op 82 jarigen ouderdom de oud strijder A. Schrijver overleden. Omtrent den voor ecnigen'lijd geopenden electrischon onderaardschcn spoorweg waarvan we te zijner tijd melding maakten kunnen we nog hel volgende mededeelen Wat men voor Londen onmogelijk achtteis een leil geworden de spoorweg heelt slechts ééne klasse zoodal lords en bedelaars niet meer afgescheiden zijn Alleen de splitsing tusschen rook- en niel-rook coupés heelt men behouden, liet tarief is dus ook uniform cn wel ID cent. De controle kon hierdoor zeer vergemakkelijkt worden en geschiedt derhalve ook door tourni quets in plaats van met kaaitjes Mcu betaalt boven aan de trap en niemand kijkt meer naar u om. De treinen vertrekken om de 5 minuten en daar er dubbel spoor ligt, is botsing onmogelijk. Te Chicago is een brutale diefstal gepleegd. Twee vreemdelingen wisten het kantoor der Al- lerlon Packing-Maatschappij binnen te dringen en noodzaakten den kassier met geladen pistolen een som van 3200 dollars uit zijn kas al te geven. Vervolgens gingen zij heen. grendelden du deur van builen dicht en zijn sedert spoorloos ver dwenen. liet zonderlingste van het geval is, dat op liet oogenblik van den üielslal 1800 werk lieden in hel gebouw aanwezig waren.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2