Kostelooze Verschaffing van Brood en Koffie te Amersfoort. Zaterdagmiddag had de laatsto vergadering der commissie ter kostelooze verschaffing van brood en kofGe aan behoeftigenm*t hel dames-comité plaats. De secretaris, de heer G. F. Mezger gaf een verslag van de oprichting en werking dier tijde lijke instellingwaaraan wij in hooldtrekken 't volgende ontleenen 't Is titans ongeveer drie maanden geleden, dat de burgemeester dezer gemeente, de heer Jhr Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en de heer H. W. Kalffeene oproeping tot eenige ingezetenen richt ten om de behoeUigen bij de toen heerschende strenge koude krachtdadig le ondersteunen Aan deze uitnoodiging gaven de hh. W. A. Croockewit, W. van Eeden, A. Herschel Uzn., G. F. Mezger, J. v. Ommen en F. W. Putman Cramer dadelijk ge hoor en in eene bijeenkomst ten raadhuize was men 'l er weldra over eens, dal die ondersteuning 't doeltreffendste geschieden zou door den armen in een verwarmd locaal brood en koffie te verstrek ken tot het verkrijgen van 't daartoe benoodigd bedrag zouden er intcekenlijsten bij de inwoners circuleeren. Uit het midden der genoemde heeren werden tot bestuursleden gekozen de heeren Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, voorzitter, H. W. Kalff, vice-voorzitter en G. F. Mezger, secretaris- penningmeester, tot de commissie van uitvoe ring de heeren H J. Croockewit, W. van Eeden, G. F. Mezger en J. van Ommen. Verder werd be sloten dat de uitreiking van 't voedsel (commies brood en koffie) eiken morgen van 8£ tot 10} uur Cater wegens 't schoolgaan der kinderen van 810 gewijzigd) en eiken avond van 68 uur zou geschieden(met uitzondering van zon- en feestdagen, waarop zij slechts 's morgens plaats vond) en wel in het Kinderhuisonder voorbe houd dal de gemeenteraad zijne goedkeuring hechtte aan 't benuttigen van dit locaalwelke later dan ook ontvangen werd terwijl deze even eens welwillend banken en tafels voor de wacht en voedingsvertrekken beschikbaar stelde. Overal vond meH sieun en medewerking, dit bewees 't aanzienlijk bedragdat de inteekenlijst bedroeg dat loonden de 21 dames, die zich gaarne bereid verklaarden om 't voedsel den be- hoeltigen uitte reiken, waardoor aan het geheel nis 't ware een eigenaardig, ja, een meer hartelijk, als we't zoo mogen noemen waas gegeven werd. Na al deze voorbereidingendie een betrekkelijk korten tijd vereischtenals men bedenktdat de eerste bijeenkomst den 17der* Decemb. plaatshad, geschiedde de eerste uitdeeling op Maandagmor gen den 22den Dec waarvoor zich reeds dadelijk 225 personen aanmeldden. Dit aantal vermeerder de steeds'tgeen blijkt uit 't feit, dat er gedurende 't bestaan der inrichtingen wel in tien weken tijds, aan -40408 personen voedsel verschaft i3. 't Totaal bedrag aan giften bedroeg 11615 23, waarbij nog werd gevoegd f 11,50 toen hel bleek, dat de uitgaven I' 10,21 meer dan de ontvangsten beliepen zoodat er thans nog een batig saldo van f 1,29 in kas is. De uilgaven bedroegen aan 21956 h. kilogr. brood f966,04 143 kolfie >125,28 met 74 pakjes stroop. 101 h. kilogr. boter 70,59 320 margarine >130,60 660 Liter melk 45,72 voor aanschalfing van benoodigd- heden en loon aan hulppersoneel >287,21 Tl 625.44. zoodat elk persoonongeveer 2£ ons brood met 2 kop kolfie bekomende(de kinderen slechts één) per dag voor nog geen 4 ct voedsel ontving. Den 28sten Jan. werd de uitreiking van twee- op éénmaal per dag gebracht, eerstens, wijlde via gen «Waarom ben ik juist zoo streng gestraft geworden waarom is de voorzienigheid on verzoenlijk jegens hendie eenmaal zondigen?» En ishetgeen hij misdreven heeft, eigenlijk wel eene zonde te noemen Mogen wij hem beoordeelen naar den maatstaf onzer alledaagsche gevoelens en toestanden Wie onzer zich in buitengewone omstandigheden bevindt en dan op de rechte wijze weet te handelen, die matige zich een oordeel aandoch hijwelke niet verder ziet dan tot de engste grenswelke zich nimmer daaruit begeeftdie zwijgege dachtig aan de woorden t't Menschelijk leven is een raadsel Van de wieg tot aan 'tgrafU We mogen hopen nimmer in tweestrijd te komendat verbiedt ons niemandmaar hel ligt niet op onzen weg om den staf te breken over hemaan wie 't leven buitengewone eischen stelt. Dacht Johannes wellicht daaraan toen hij met doodsbleek gelaat, opstond en zich inhei aangrenzende vertrek begafwaar zijne jonge vrouw sluimerde mei een lach om de lippen voor eene wijle onbewust en gevoelloos om trent den on^elukkigen toestand, waarin zij verkeerde. Wie weet het? koude niet meer zoo fel was en ook, omdat men rekening met de kas moest houden. liet brood werd geleverd door de Amersfoort- sche broodfabriek legen 8,8 et, per Kgr. nadat 't gebleken wasdal de bakkers hier ter stede hooger prijzen vorderden. De koffie echter is door elf verschillende winke liers geleverd geworden terwijl wij tevens ver melden dat de heer Vermolen firma II. G. M. van Beek 1U kilogr. koffie en de heer Ockhuizen een aantal wittebrooden schonk. Na voorlezing van dit verslag, betuigde de voorz. den heer G. F. Mezger in 'tbijzonder en vervolgens de dames dank voor hetgeen zij voor 't goede doel verricht hadden terwijl Mej. C J. Gcertsen de heeren II. W. Kallfen II. J. Croockewit benoemd werden tol de commissie ter onderzoek van de rekening des penningmecsleis. De heer Kallf uitte als zijne meening op de vraag, door den voorz. tot de vergadering gericht, of met het oog op den volgenden winter een voortbestaan der instelling al ol niet wenschelijk wasdal hij dit wel noodig achtte voor de schoolgaande kinde ren wijl hem uit de mededeelingen van eenige hoofden der scholen gebleken wasdat de kinde ren, beter gevoed, inet meer lust en opgewektheid aan 't onderwijs deelnamenterwijl zulks niet anders dan een goeden invloed op lateren leeftijd kan uitoefenen. Naar aanleiding daarvan werd vastgesteld, dat de voorzitter vice voorzitter en secrelaris-penningin- in functie zouden blijven opdat dezen, indien noodig, den volgenden winter, wederom een oproeping konden richten om nog maals, zij't ook gewijzigd, eene dergelijke instel ling tot stand te doen komen. De vraag van den voorz. of iemand der aanwezi gen wellicht nog eenige wenken verlangde te geven met't oog op eene lotsverbetering der be hoeftigen, schonk mej. M. Meihorst aanleiding om de oprichting van een informatiebureau hier ter stede in overweging te gevenwaarna zich eene algemeene discussie ontspon. De voorz. kon zich met dat denkbeeld zeer goed vereenigen, doch meendedal de pogingen daartoe van de verschil lende armbesturen moesten uilgaan en niet van het hoofd van de gemeente, hoewel deze, zoo men zich tot hem wenddegaarne bereid was om alle mogelijke inlichtingen te verschaffen en mede werking te rerleenen. Niemand meer 't woord verlangende werd de vergadering daarna gesloten. Verkooping van vaste goederen. Zaterdagavond 7 Maart in «HET VALKJE> te Amersfoort, Notaris: de heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Een winkelhuis met erf ah Bloemendal f 1290 2. met erf in de Lavendel straat ,J820 3. Een huis in de Lieve Vrouwestraal490 4. met erf in de St. Jorisstraat 560 5. in de Groote (laag 140 6. en erf naar het voorgaande >150 7. naast hel voorgaande 185 8- en erf in Sl. Jorisstraat op Rommelenbtirg>190 9 Een huis en erf in de Groote Haag 150 10. Een dito naast het voorgaande 210 15185 Kennisgevingen De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in dc afgeloopen week geen sterfgevallen aan in deze gemeente zijn voorge komen. Amersfoort, den 9 Maart 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet opart. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het publiekdat een door I. A. DE VRIES ingediend verzoek met bijlagenom vergunning tot hel oprichten van eene bewaarplaats van lompen en beenderen in het perceel alhier gelegen aan de Paternos terstraat, wijk F, No. 154, bij hel kadaster hekend onder Sectie E, No 3374, op de Se cretarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandagden 23. Maart aanstaandedes voor- iniddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven omten overslaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoortden 9. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemecbter T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 9 Maart 1891. De op heden 9 Maart door Heeren Burge meester en Wethouders van Amersfoort opge maakte lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provin ciale S'alen en den Gemeenteraad bevatten respectievelijk 795. 787 en 786 nainen (waar onder 5 lodgers). In 1890 resp. 765 762 en 762. De luit. ter zee 2e kl. G. C. D. baron van Har- denbroek van Ainmerstoldezer dagen op uuii- aciiviteit gesteld, is thans benoemd lot adjudant van den Commandant der Zeemacht in Ned. lndiê. Rij Kon. besluit is de ritmeester-instructeur der Rij- en lioelsmidschool to AmersfoortG. A. baron Benlinckop pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 11430 'sjaurs. De ritmeester J. G. Blaauw zalin plaats van den op zijn verzoek gepensionneenlen ritmeester C A. baron Rontinck optreden als Instructeur bij de Rijschool en wordt als commandant van hel escadron Ordonnancen vervangen door d n ritmeester L. Bollevan het 2e reg. huzaren. De 2e luit. J. C. A. BosSulpke, van hel 2e bat. 5e reg. infanterie tc Nijmegen is overge plaatst bij het le bul. le Ainersfoot t in garnizo< n. De le luitenant Jhr. L A. Ram, van de 5e batterij van het le reg. veldartilleriele Amers foort, wordt met 1 April aanst. overgeplaatst bij de 4e balt. van dat reg., te Utrecht in garnizoen. Bij liet op 5 Maart jl. te Utrecht gehouden examen in nuttige handwerken is o a geslaagd Mej. J. C. E. Leinweber van Amersfoort. Dinsdag 10 Maart zal op het Garnizoensbureel de aanbesteding plaats hebben voor de levering van turlstrooisel voor de paarden der veld artillerie alhier. Ter Vrijdag 6 dezer gehouden Keuring van Hengsten in de Militaire Manége alhier vanwege de Aid. Amersfoort van hel Utr. Gen. v. Landb. en Kruidk. waren aangevoerd in aid. A. Hengsten geboren in 1838 of vroeger, 8 Exemplaren en in afd. B Hengsten geboren in 1889 slechts 2 Exemplaren. In geen der beide aldeelingen werd door de Keurmeesterszijnde de heeren J. G. Blaauw ritmeester der huzaren A. Frederikse paarden arts 2e klasse beiden te Amersfoort, en J. Mazure te Amsterdamden eersten prijs toegekend. In afd. A. behaalde den 2en prijs van f 25 een bruine hengst van J. van der Fliert te Woudenberg den 1en Bestuursprijs van f25 een zwarte hengst van G. Hartman (e Stouten- burgen den 2en Bestuursprijs van 1'15 een bruine hengst van Verbeek le Leusden. In aid. B. werd de 2e prijs van I 20 toege kend aan een zwarten hengst van G llilhorst te Eemnes Uil hel niet toekennen der ecisle prijzen blijktdal de hoedanigheid der hengsten niet aan de verwachting beantwoorddeal waren er dan ook volgens heeren keurmeestersonder de bekroonden tamelijk goede exemplaren. Uit 's Gravenhage wordt gemeld. Het diplomatiek dinerten hove gegeven moet zeer schitterend zijn geweestde llaagsche leveranciers hebben dan ook wel reden zich over de opvatting der koningin van haar taak en verplichtingen te verheugen Men heelt zich afgevraagd, waarom de pauselijke gezant dit maal nietgelijk vroeger steedsde ecreplaats aan den disch hadna den doyen van de diplomatie. De oorzaak is zeer eenvoudigde gasten werden niet naar rangmaar naar an ciënniteit geplaatst. Zoo zal het ook weder gaan bij de twee diners dieMaandag en Woensdag telkens aan de helft der twee kamerzullen worden aangeboden Maandag aan de 50 oudste leden mei den griffierWoensdag aan de 50 jongste leden met de beide commiezen grifficier. Reide diners zullen door een cercle worden voorafgegaan en, naar ik hoor, door de kleine koningin worden bijgewoond, wat bij het diplo matiek diner hel geval niet was. De heer Domela Nieuwenhuis, lid de Tweede Kamer, heeft voor de uitnoodiging bedankten daaraan deed hij wijs. Er heelt zich eene commissie gevormd tot oprichting eener coöperatieve vereeniging voor het houwen en verhuren (met uitzicht op eigen domsrecht na een zeker aantal jaren) van ar beiders- en kleine burgerwoningen. Dat is een nuttige zaak, die zeer zeker ook in Den Haag medewerking vinden zal. De socialist Ete Hoornsterzwaagdie den heer G. mishandelde, toen deze was opgetreden in de daar gevestigde aldeeling van Patrimo nium,is deswege veroordeeld tot een gevan genisstraf van 21 dagon en in de kosten. In 't Noord-Oosten van Groningen heeft een troep van meer dan 100 zigeuners getracht ons land binnen le komen met het plan naar

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2