'ju 4019. Maanda? 16 Maart 1891 NIET BEDRETEN! Ullgevor Mad verichijnt Maandag en Donderdagmiddag Abonnemnnt per 3 maaiuleu f 1.Franco per jj VAN C L E E F F f' Ad*ertenti'n1—6 regels 60 Cts elke regel meer 10 Cis. Groote letters naar te Amersfoort. ppruimtcvocir renden en andere extra inrigting geschiedt honger prijsberekening, olefieeu onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclame» per regel 25 Cta. AJs. nummert Legale Buiuau MUURHUIZEN ct<. hoek KortegrachtWijk B 60 Politieke Revue. Het was dezer dagen dertien jan geleden dal liet verdrag van San Slclano we gesloten men weel dal hel Rerlijnsche congs van dal verdrag nie! veel heell laien beslaar Nu fhijnt men hel plan gehad le hebben, onvorsl Igna- lieiï. den man van bel verdragle Iciteeren eene kleine boosaardigheid Maar balieff, die op 'loogenblik onschadelijk is, n morgen weereen man van invloed zijn; d|« vader der leugenen» gelijk de Turken hemnoemden is een man van hulpmiddelen. Drom heefl men hel voorzichtiger gevonden d aardigheid achterwege le lalen Mei de Turken schijnt Rusland reer iels te doen te hebben De Russische getfit Nelidoff heell eene onaangename woordenwieling gehad inel den grootvizier. Volgens gewonte was Rul garije weder aan de orde. Rtislai schijnt hel noodig le achten de Porie nu enilan le herin neren dal hier de zaken niel nir zijnen zin gaan. Thans dreigde Nelidoff. Ilijtal te kennen, datals de Porie zoo weinig gaotn hare sou- vereiniieiis' echlen ten opzichte in Rulgarije Rusland die rechlen in Egypt ook moeilijk langer kon erkennen en dus Ver 'l hoofd van den sullan heen mei de Knguche autoriteiten in Egypte zou onderhandelen vereen handels verdrag. Nu is Egypte een dojn in 'l vleesch van de Poriedie liefst nietficrinnord wordl aan de Engelsche bezetting. Mirgelijk Jochen Nüssler zegl«'lis zooals 'liwal zalmen doen?» Inmiddels is hel vrij interessantdal de Fransche gezantde Monieellozich onmid dellijk heell aangesloten bij ajnen Russischen collega. De Elzas-Lolliaringersdicrie hoop te kennen geven dat de deputatie dildoor welke keizer zal ooi vangen worden lenende het adres be trekkelijk den passendwungRe overhandigen, eenig resul'aat z.>l verkrijge/. voeden zich met eon ijdele hoop en zij weien rit ook welevenals de bladen die hun verw$htingen steun ver leunen maar de hoop is zo zoet en zoo gaarne nee.ui men den wenscli vor de werkelijkheid. De ontvangst, den heereifdoor den keizer ie bereiden, /al welwillend J heleeld en holTelijk zijn dat lijdt geen twijfeljmaar daarmee basta prne.iischc resultaten zijn ii deze niel te wachten. FEUILLETON. 5) Vrij gevolgd naar 't Duilsch door S. «Ach, toen kondt ge niet denken, welk een goede jongen ik nog was; 'twas immers vóór mijn studietijd niet Esther keek hem glimlachend aan. «*t Zal mij steeds genoegen doen om u te hooren vertellen, hoe wij de dagen onzer jeugd doorbrachten, dokter. Gij leerdel mij destijds vele dingen, welke u zelfbelang inboezemden; ik ben toen zeker wel erg onbevattelijk en dom geweestmaar thans zal ik aandachtig naar u luisteren. Wij zullen sainen weer dezellde goede vrienden zijn als vroeger, niet waar eindigde zij hartelijk. «Vrienden, genadige vrouw? Gelooft ge werkelijk nog aan vriendschap tusschen man en vrouw Ter voorkoming van alle misver stand wil ik u reeds dadelijk mededeelendat deze naar mijne mecning niet bestaan kan.» De jonge vrouw keek den dokier verwonderd aan zijne diepe volle stein had plotseling ocne onaangename klank aangenomenwelke haar nog onvriendelijker klonk dan zijne afwijzende woorden. Zij hadden intusschen het huis bereikt. De groote, openslaande ramen van do eetkamer, vanwaar uit inen den tuin kon betreden stonden wijd open on de hanglamp wierp een zacht, licht op de sierlijk ingerichte theetafel, liet geheel maakte dadelijk een gczelligen liet is thans een voldongen feil, d^t de Duiische keizer het verzoek van den Minister van Eeredienstden heer von Gos«ler om pnt- slagen te worden, heefl toegc>laan. In Duilsch- land heerschic de grootste spanningwie zijn opvolger zal zijn, daar zijn post bijzónder moeielijk is, nu het centrum inhei Parlement de toongevende partij geworden is. Zelfs de dagbladen der liberale oppositie wijden dqn altredenden Minister vriendelijke groeten ten afscheid daar hij h. i. wel zwak was wat zijn politiek karakter betreftmaar een zeer flink man bij hel van regeeringswege bevorderen van kunst en wetenschap. De nieuwe minister is reeds benoemd. De graaf von Zedlitz-Trusschein tot nu toe gou verneur (Oberpraesident) van Posen, zal den lieer Gossler opvolgen. Hij is in zooverre een nieuw man als hij nooit in de eigenlijke politiek eene rol speelde. Zijne bekwaamheid als ambte naar wordt geroemd en hij is oud genoeg ge worden ,54 jaar om le welen welk een zwaren last hij in de gegeven moeilijke omstan digheden op zijne schouders neemt. In den rijksdag heelt, hij de behandeling van het voorstel der begrootingscommissie betreffende de pantserschepen Bö;licher gezegd de bonds- regecringen hebben 'en aanzien van deze zaak nog geen besluit genomen maar de Pruisische regeering zal het voorstel der commissie in den hondsraad verdedigen ennaar het schijnt bestaat er alle kans dat de bondsregeeringen zich er mede vereenigen zullen. De rijksdag stond daarop de twee pantser schepen toe en deed de rest der marine-be- grooting af. De leeningswet werdzonder debataange nomen en de patentwet in tweede lezing en bloc. liet verdrag tuschen Frankrijk en Engeland betrekkelijk Newfoundland is te Londen onder teekend. Het status quo zal zoolang gehandhaafd blijven, tot de quaeslie door een scheidsgerecht zal zijn geregeld. De heer Tirrnan die thans als gouverneur- generaal van Algerië is algelredenheeft als gouvernementscommissaris deelgenomen aan de beraadslagingen in den Franschen senaatnaar aanleiding van het beheer der bloeiende kolonie. De meest tegenstrijdige meeningen kwamen bij de discussiên aan den dag. Terwijl de een huiselijken indruk op den geneesheerwant eene vrouwdie den zin voor de bezigheden harer sekse ontbrakwas in zijne oogen een onbruikbaar wezen. «Hoe gezellig ziet 't er hier uitgenadige vrouwzeide hij vroolijk. «Ik wil u dan ook bekennen dat ik u zeer hongerig zijnde dankbaar bendat u mij dadelijk inet de thee tafel laat kennis maken. Ik ben tot de over tuiging gekomen, genadige vrouw, dat slapen en eten toch eigenlijk de eenige, ware genoegens zyn, welke het leven den mensch biedt.» «Zijt u werkelijk zoo prozaïsch geworden, dat had ik niet kunnen denken. Ik herken u nauwelijks, dokter.» «Gelooft ge «ïangenadige vrouwdat ik thans nog dezelfde blikken op 't leven zou kunnen hebbenals toen ik nog een twintigjarig jon geling was Neengenadige vrouw, eene goede toebereide beefsteak is een tastbaarder genot en laat geen ledig, onaangenaam gevoel achter. 0 daar is de heer des huizes ook De binnentredende begroette zijn gast hartelijk. Dokter Krabbe was recht in zijn nopjes want 't verheugde hem zeer om eens naar hartelust le kunnen uitwijden over datwat hem 'l meeste belangstelling inboezemde en wel zijne wetenschap. De beide heeren verdiepten zich weldra daarin zoozeerdat 't scheen alsof zij Esthers aanwezigheid geheel vergaten. Deze luul op eene kleine sofa plaats genomen en sloeg de twee mannen opmerkzaam gade. Krabbés persoonlijkheid kenmerkte zich door eene rustige zekerheid. Zijn hoofd was in ver houding met zijne gestalte te grootmaar zijn gelaat was daarentegen onberispelijk van vorm; Algerië te kostbaar achtte voor den Franschen slaat, wilde de ander de verstrekte subsidiëu nog verhoogen. Zelfbestuur door de Fransche kolonisten en uitbreiding van het algemeen stemrechtook tot de Arabierenvonden zelfs hunne voorstanders. Jules Ferry beweerde naar aanleiding van een door hem aan Algerië gebracht bezoekdat die kolonie niet kan worden geregeerd zooals Indié en Australië door de Engelschen worden be stuurd hij vreesde zeer een conflict met de drie millioen Arabieren en ried successievelijke gelijkstelling met de kolonisten aan Als middelen tot bevordering der samensmelting tusschen de verschillende volkstammen beval hij oprichting aan van talrijke scholen voor dc inboorlingen en het bevorderen van hun eigendomsrecht op den grond. liet van 2 tot 5 April le Utrecht te houden Ned. natuur- en geneeskundig congres zal on geveer 800 genees- en andere kundigen aldaar te zamen brengen en de gezamenlijke hölels kunnen slechts een 200-tal bergen. Er wordt daarom naar rniddeleo omgezien om al de con gresleden onder dak te brengen. Met het oog daarop hebben dan ook de heeren II. Snéllen als voorzitter en J. L. Hoorweg als secretaris der Vereenigingen de hh. W. Kaptein en Julius als leden der commissie van receptie een circulaire bij de studenten verspreidwaarbij hun wordt verzocht de congresleden gastvrijheid voor die dagen te verleenen. Reeds hebben velen zich daartoe bereid verklaard. De schoener «Elsie Smith» is bij Kaap Codd verongelukt. De geheele uit 18 man bestaande bemanning is verdronken. Te Monster verwondde een meisje zich den vinger met den tand van een veiroeste vork. De arm zwol weldra in hevige mate op en het meisje is daarna overleden. De bekende leeuwenteraster Retty Thieleman, die eenige weken geleden te Chemnitz in de Ehlbeckraenagerie door een ongeleenden leeuw, dien een nieuwe oppasser bij vergissing in de kooi der getemde leeuwen had gelalen zwaar gewond werd is na een hevig lijden aan hare verwondingen overleden. zijn haar bezat eene donkere kleur en zijne groote oogen vertoonden eene eigenaardig ern stige verstrooide uitdrukking. Oscar Halier was zeer blond te groot en te mager. Zijn gang was onrustigzijne be wegingen onberekenbaar en vlug en toch ging er van hem eene harmonie van ziel en lichaam uit, die bedwelmend werkte. Als hij' over iets sprakdat zijne belangstelling opwektedan sleepte hij zijne toehoorders door het vuur zijner woordenden gloed zijner voordracht totaal mede. En of hij zich scherp of spotténd, warm of ironisch uitdruktealtijd lag er in hetgeen hij zeide eene openhartigheid eene natuurlijkheid, welke onwillekeurig boeiden. Eensklaps bleef hij midden in zijn gesprek met Krabbe voor Esther staan. t't Is toch merkwaardignietgenadige vrouw dal wij in de eerste weken gezamenlijk te arbeiden hebben want ik hoor lot mijne groote verrassingdat gij volkomen op de hoogte van Krabbés praktijk zijl Wat ben jij toch 'n geluksvogelKrabbe Jij hebt in alle opzichten 't hoogste lot uit de loterij gelrokken, vriend «Jaja Esther is een practisch nuttig we zentje en bijzonder verstandig voor eene vrouw,» verzekerde Krabbe zijn arm otn Esthers hals leggende en haar willende kussen. Doch de jonge vrouw weerde hem zacht af en verliet met een haastig; «Goeden nacht» het vertrek. liet waren heerlijke dagenwelke Esther in Oscar llallers gezelschap doorleefde, dagen vol rust en genothaar onstuimig verlangen naar dal naamlooze was geheel verdwenen

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1