Donderdag1 19 Maart 1891. NIET BEGREPEN! 4020. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever Uit blad verschijnt Vttaniitf en D»itdeTti*gmiUUat/ Abonnement per S maanden f 1.Franco per A H. VAN CLEEFF P°#t /M®- Advertentie»1—6 regel* 60 Cu. elke regel meer 10 CU. Groote letters te Amersfoort Bureau MUURHUIZEN plaatsruimte voor randen en andere extra iarigtiug geschiedt hooger prijsberekening. Legale offieiefileen onteigen. Adv. per regel 16 Cta. Reclames per regel 85 Cts Afu mmuurr 10 Cu. hoek Kortegracht Wijk B BO Windthorsl was klein van lichaamdoch groot van geest. Grooten en kleinenarmen en rijkenzij allen tnoeien den tol aan de natuur betalen. Doch wól te leven, wèl te wei ken, wèl te handelenis slechts het voorrecht van weinigen. Onder dezen nam Windthorsl eene eere plaats in. Zijn stoffelijk overschot is ter aarde besteld. Een groote krans van den «Keizer» dekte hel hoofdeinde van liet lijk. Ecre ook den Protestsntschen Keizerdie den Catholieken Centrumleider zóó waardiglijk vereerde. in den rijksdag herdacht Levelzkowal? voor zitter, Windthorsl. In warme woorden herin nerde hij aan Wiodthorst's huiletigemeene geest en werkkracht, en aan zijne groote gave oin zich persoonlijken invloed te verschaffen en invloed van hein te doen uitgaan. Daardoor werd hij in de gansche wereld beroemd, als een politicus en parlementariër van den eersten rang. Zood*a hij het woord nam luisterden alle leden van den rijksdag inel de grootste oplettendheid en aan zijne opvattingen nopens de politieke vraagstukken werd ook huiten den rijksdag groot gewicht gehecht. In den djgelijkschen omgang was hij zeer beminnelijk. Noch aan de rechter- noch aan de linkerzijde van den rijks dag is er tiijna iemand die zóó zeer geinisl zal worden als deze «Kleine Excellentie Hij had een leven vol moeite en arbeid van zijne jeugd lol aan de stervensure Hij ruste in vrede. Terwijl de voorzitter sprakwaren de leden, ter eere van den doode van hunne zetels op gestaan. Windthorsl had peen enkelen persoonlijken vijand, ge'.uigt de Freis. Ztg. Wel was hij schrandermaar eene oneerlijke wijze van strijden was hem geheel vreemd. Zijn verlies voor liet centrum is onherstelbaar. Herd- lane openbaarde zich verdeeldheid in de vroeger zoo vast aaneengesloten partij en zonder W'nidiliorsl's onbetwist gezag was eene scheuring mi .-chien reeds ontslaan. Hel voorbeeld van een partijleider, wist hij, als hei n»odig was zijn eigen meening ten oiler te brengen en den schijn van heerschzucht en onverdraag zaamheid te vermijdensteeds tegenover de 3) Vrij gevolgd naar 't Duilsch door S. «Ik begrijp niet, hoe gij dut beweren kunt, dokter,» antwoordde zij eenvoudig, «ik ben zoo ouderwetsch en onbeduidend; de weinige huise lijke deugdenwelke ik bezitkunnen toch •nmogelijk de bewondering van zulk een modern man als gij zijlopwekken. Gij zult toch nim mer anders eene vrouw tol uwe echlgenoote te kiezen die niet op denzclfdea trap van ont wikkeling staatals gijmei een doklercs bijvoorbeeld. Ik denk we! dikwijls, dat mijn man ook gelukkiger me' eene dergelijke vrouw zou wezen dan met mijhoezeer ik ook tracht om hem nabij te komen. Krabbe gevoelt zichgeloof ikmenigmaal zeer eenzaam en verlaten. Hij bezit daarbij ook een achter houdend karakterhem ontbreekt ietswat ik hem niet te verschaffen weet wellicht ook niet kan dat gevoel ik maar al te goed Er ligt eene breede klove tusschen ons. Ik beproef wel om dieper in zijn wezen door te dringen maar eigenlijk schijnt het ons nog verder van elkander te verwijderen daar 't hem duidelijk mijne zwakke krachten toont. «Je bent mij goed en lief zooals je bentvrouwwaarom zou jij je mol onnoodige geleerdheid kwellen?» is gewoonlijk het antwoorddat ik ontvang als ik eenige vragen tot hem richt over on derwerpen die de grens van het enge. gebied overschrijdenwaarop de vrouw gewoon is buitenwereld de eenheid der partij handhavend. Zellbeheersching bezat bij in zeldzame mate. Naast hem kon niemandonmiddellijk op hem volgend, konden alleen von Frankenstein en von Scliorlemer-Alsl zich laten gelden- De eerste is doodde laatste oud en zwak niet meer in staal de leiding van het centrum op zich te nemen Onder zijne leden staan thans graal Ballestrem baron von Riieoe, de grijze Heichens- perger vooraan mannen van verdienste en talentmaar niet in slaat de plaats in ie nemen, die Windthorsl heeft ledig gelaten. Zijr. aandenken in het volk is even diep ge worteld als de herinnering aan zijn grooten politieken tegenstander in de rijkskanselarij. De grooie en de kleine excellentie behooren ge schiedkundig nu eenmaal hij elkaarin de heiinnenng zijn zij onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Maar de klsine excellentie heelt de grooie overwonnenvolgens alle regelen der parlementaire krijgskunst; overwonnen, gelijk de kleine David deo grooten Goliath met een steen worp heeft doen vallen. Met groote pracht en praal heeft Duilsclilands heerscher de algevaardigden uil Eizas-Loliiaringen ontvangentot hem gekomen om hel bekende adres over te brengen verzachting in en zoo mogelijk opheffing verzoekende van de dwang maatregelen. 'l Is of men de heeren te Üeilijn door al die heerlijkheid heeft willen overbluffen de hooge ooines waren in gala oin den troon geschaard en alles ging in den vorm maar hel resultaat was nul op 't requestzooals trouwens te voorzien was. Na voorlezing van het adres deed de keizer in hoogst eigen persoon den heeren weten wal hij in overleg met zijn raads lieden had goedgevonden te besluiten De keizer noemde zich met de gunstige gevoelens van de Delegatie bijster gelukkig maar betreurde het op 'l oogenblik niets voor de heeren te kunnen doen hierna be'.er misschien was de quintessens van 's keizers slotwoorden en daarna konden de heeren heengaan, 's Avonds mochten ze komen eten en de keizer liet ben allen hoog leven sprak met elk van hen cn daarmee uit. De Elzas is Duilsch en blijft Duilsch en de pasdwang wordt vooralsnog gehandhaald ziedaar de treurige of ten minste weinig opwekkende boodschap, die de heeren mee brengen. xich te bewegen Hij ziet in mij slechts een wezen van anderen aard dan den zijnendal met zachtheid en toegevendheid behandeld moet worden Eene vrouw is in een welgesteld huishouden ge woonlijk niet meer dan hel zich daarin be vindende kostbaarste luxe-artikel. Zij moet ver wend ontzien en op de handen gedragen wordennietwijl zij de gelijke van den man ismaar omdat in haar de oorsprong des levens zetelt omdat zij de moeder van zijn kindis!» llaller staarde Esther verwonderd aan. Was zij hel werkelijkdie zulke verbitterde woorden sprak? Hij kende haar slechts als de rustigezich zelve steeds beheerschende huis vrouw. Hij had haar zonder eenigen hartstocht en voor zeer tevreden met haar lot gehouden Wat beteokende deze uitbarsting Ze getuigde van eene jarenlange ontberingvan eene lang onderdrukte smart. Wat was er in dit huwelijk voorgevallen dat allen uiterlijk zoo gelukkig en kalm scheen? Een gedachte welke zijn bloed snellerdeed vloeien, kwam plotseling bij hem op. Als zij niet gelukkig was dan kon zij de zijne worden neen, dal ware laag. Een oogenblik later had hij zijne bedaardheid herwonnen en was hij zich zelf weer volkomen meester. Hij nam rustig naast Esther plaats en, haar onderzoekend aankijkendehernam hij. «Ik geloof, genadige vrouw dal gij Krabbe onrecht doetwant hij stelt u zeer hoog. Hij deelde mij meermalen vol geestdrift mede, dat gij zulk eene degelijke, opofferende vrouw zijt en gij hebt immers zelve ook gehoorddat hy mij aanraadde om inij in vcrscliillende ge- De vrouwen en het eigenbelang regeeren de wereldzegt men. Hier volgt eene lillipulische schets der vier laatste Fran«che Presidentsvrouwen 1. Mevr. Thiers was jong getrouwd spoedig ontmoedigd, gemakkelijk berustend, verstan dig maar niet levendig weck zachtin het geheel niet coquet. In den tijd harer grootheid droeg zij hare blondbruine haren in platte banden bij zwart wollen kleeren en scheef- getoopen schoenen zonder eenige pretentie en had er niets tegen vóór haar diner zelf bij den bakker een amandel- of crème taartje te gaan koopen; maar zij was vriendelijk en goed. Op haren man had zij niet den minsten in vloed als presidente sluimerde zij eigenlijk reedsgelijk zij het tegen hel einde van haar leven iederen dag den ganschen avond deed. 2. Mevr. de Mac--Mahon was een heel andere vrouw. Zeer bekwaam zeer ijverig handig buigzaam gaarne in alles de hand hebbende een beetje fier, altijd groote dame kon uien van de hertogin de Mac-Mahon zeggendat «haar man den degen droeg en zijde broek!» Maar zij gebruikte haren invloed met tact en bescheidenheid; was er iels nieuws of bijzonders te doen dan zeiden degenendie op de hoogte waren: «Wij moeten er met mevrouw over spreken en zij antwoordde Ik zal d<-n maar schalk vragen; zij vermeed zorgvuldig haren invloed le toonen. Hare huishouding was op zeer voornamen voet ingerichten zij zelve zeer elegantmaar toch droeg zij hare toiletten een voudig en zonder veel zwier. 3. Mevr. Grevy heeft weinig of niets goeds verricht. Geen diners, geen livreien, geen aal moezen de armen die aan de Elysée kwamen, werden naar den pastoor der parochie Sant Philippe du-Roule gezonden. Sparen en schrapen, alles houdentractement, representatiekosten en extra's was de leus van M en Mevr. Giévy. 4. Mevr. Carnot. Eigenlijk behoort zij tol den burgerstandmaar door tact en gematigdheid evenaart zij de aangeboren aristocratie van mevr. de Mac Mahon. Zij verwezenlijkt in de democra tische republiek geheel hel type der presidente, die noch te hoog wil stijgennoch ie laag wil aldalen De jaarwedde wordt royaal besteed op alle wijzen prachtig ingericht huiahouden, voort durend feesten, talrijke ontvangsten en bals, nieuwe en uiterst sierlijke toilettenen vallen tot u te wenden. Ik zou het werkelijk, zonder deze vergunning, ook niet gewaagd hebben, om uw tijd zoo menigmaal in beslag te nemen, zooals dat ik doe. Ik heb alle reden om Krabbe dankbaar te wezendat hij mij de gelegenheid schonk om u zoo nauwkeurig te leeren kennen. Ik heb nog nooit eene vrouw ontmoet, die een man zoo vastberaden en kloek ter zijde staat als gij, genadige vrouw. Denkt gij dan werkelijkdal eene wetenschap pelijk ontwikkelde vrouw, een vrouwelijke arts bijvoorbeeld, om uwe eigen woorden te ge bruikenvoor haar echtgenoot dal zijn kon, wat gij hem zijt Ik houd 't bepaald voor on mogelijk en ik ben er van overtuigd, dat Krabbe mijne meening deelt, 't Is altijd eene gevaarlijke zaak om met eene vrouw te huwendie onze collega is. Niet, dat ik er iets legen heb om met eene vrouw te arbeiden o, neen. waarom zou zij niet even goed als ik het recht hebben om op hetzelfde gebied werkzaam le wezen? Maar eene echtgenoole mijne echlgenoote, moet meer dan ik zijn zij moet hocger staan. Alles wat mij ontbreekt, wil ik bij haar zoeken en vinden, en als dit 't geval isdan is het huwelijkwat het wezen moet eerst dan heeft hel recht te bestaan! Ik moet sympathie en een fijn begrip een aangeboren taktgevoel bij mijne vrouw vinden anders wordt 't huwelijk eene gewoonte Juist op dat oogenblik berichtte hel dienst meisje hemdat er een rijtuig voor de deur stond om den dokter naar een zijner patiënten te voeren. Oscar stond haastig op.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1