Donderdag1 2 April 1891. NIET BEGREPEN! j\s 4021. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEï'l te Amersfoort. üit bind verschijnt Vaaiulaj en DomlerilaymiUitay. Abonnement per 3 maanden f 1.Franco per Bill fcall post 1,15. Adrcrtenti'1!!1—6 rebels 00 Cis. elke regel meer 10 Ct«. Groote letters naar UÜRHUIZEN plaatsruimte voor rrnden en andere extra inrigtintt erscliiedt honger prijsberekening. Legale officiedeeu onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclames per regel 85 Cu. Af:. nummert 10 Ctt. hOQk Kortegracht Wijk B 60 HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hel geven van gei.dkn tbr lekn zal eene Commissie uit liet bestuur op M A A N I) A (1, den 0 A PHIL aanslaande, 's namiddags van iulftwek lol halfdrie, zitting houden in een der localen van bel Haadlmis, alwaar de be langhebbenden zich 'kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. I1ERM. P. VAN IIASELEN, Seerelaris-Penningineester. Politieke Revue Volgens de Commercial Advertiser Itcefl Mac- Kinley beslolen zich voor de presidents-ver- kiezing eandidaat te stellen en zal hij met dat doel beginnen zich ie laten verkiezen lol gouverneur van den staal Ohio. De minister van financiën van Bulgarije Beltqewis Zaterdagavond op de straat door een revolverschol gedood. Des middags waren alle mini'Iers bijeen geweest in bel calé Panach, legen den avond gingen de prcsident-minisier Stamboelofi* en de minister van financiën te voet door lu i stadspark naar buis. Voor de woning van dr. Tsjaieg kwamen vier mannen twee van de rechter- en twee van de linkerzijde toeloopen en scholen op de ministers Belu-jew viel, door twee kogels getroffen, op den grond en süerl weldra. Politieagenten vervolgden de daders en wondden een hunner doo.- een sah'-lhouwmaar allen ontkwamen in liet donker van hel park. De stad werd door politieagenten en troepen ingesloten, het stads park door kweekehngen der militaiie school bezet Er zijn vele huiszoekingen gedaan en men hoopt de moordenaars gevangen te nemen. Delljew bemoeide zich weinig met do poli'.iuk en had geenc vijanden. Hel schijntdal de kogel*die hein troffen voor iiainboelolï be stemd waren. De moord valt samen met de nieuwe vcronl- rus'e.ode beweging in Russische klingen tegen Bulgarije,. Den fidou April vervali bul mandaat, 'tw.- k door de conferentie te Konslantinopel aan den vorst Alexander als stadhouder van Oosi-Humelië werd verstiekl en niet alleen in Ru* ischo maar ook in Engelsche bladen is te vei staan gegeven, dat voor dien lijd allicht iels zou kunnen gebeuren. Te Parijs stonden terecht 7 rekruten van St. Denis, die. toen zij bun liaaidsieden verlieten, 7) Vrij gevolgd naar 't Duilsch door S. Esther verscheurde den brief onmiddellijk. Neen neen dal mocht, dal kon niet gebeuren. Zij had gedroomd thans was zij ontwaakt 't was inmiddels dag geworden. Zij kleedde zich haastig aan waarna zij zich naar de kamer van haar man bega! om alles voor zijne terugkomst in gereedheid te brengen. Zij slofte elk hoek zorgvuldig af. elk voorwerp werd gereinigd zij had die kleinigheden reeds te lang verzuimd. Dat scheen haar nu een onrecht toe, hetwelk zij door verdubbelde zorgvuldigheid moest pogen goed te maken. Zij had een gevoel, alsof zij haar kortstondig geluk betalen moest, wanneer zij de herinnering daaraan behouden wilde «Kom Liliblijf toch bedaard! De trein komt tocli geen oogenblik vroeger, of gij de conduc teurs al vraagt waar hij blijft. De sneltrein heelt zich verlaatzooals dit gewoonlijk het geval is,» troostte consul Holm met een ironisch lachje zijne dochterdie met alle teekenen van ongeduld het perron aanhoudend op en neer liep. «Geduldig wachten Neen papa dat kunt u toch wezenlijk niet van mij verlangenIk heb mij daarvoor reeds te lang op Esthers komst verheugd. En nu wilt u, dat ik bedaard zal wezen U zijt dit evenmin als ik, al tracht hadden geroepen: «Leve de anarchie weg met hei vaderland weg met hul leger». Een hunner diu een geladen revolver bij zich droegwerd schuldig verklaard en tol l i dagen gevangenis- stral veroordeeld, maar de 6 andeien werden door de jury vrijgesproken. Bij hei verlaten der gerechtszaal liepen zij wederLeve de anarchie. Gravin Mirabeau en haar dochter mevrouw Martel (Gyp! ontkennendat de thans ver schenen memoires van Talleyrand gelijk zijn aan 't alschrilt, dal hun oom de Baceurt daar van maakte en waaibij zij hem hielpen. Zij ont kennen dal het de mémoires van Talleyrand ol van de Bacourl zouden zijn. Bacourl was van gevoelendar de mémoires niet konden worden uitgegeven, zoolang een der daarin be sproken personen nog leelde. Hij rekende dat de mémoires 15 groote boekdeelen zouden uit maken. Toen Bacourl stierf, liet hij al de pa pieren over aan de zorgen van de heeren Andral en Chatelain. De darnes zijn overtuigd dat de hertog de Droglie ter goeder trouw wasmaar golooven dat Andral dien zij o a. bij Thiers hoorden beweren, dat de mémoires van Tal leyrand niet veel zaaks waren de gedenkschrif ten -wijzigde». Vóór zijn dood gal Andral mis leidende verklaringen over Talleyrand's mé moires. waarover de gravin en haar dochter zoo verwonderd waren dal zij aan de couranten schreven wat zij er van dachten. Quinton de commissaris-generaal van Assam was mei iwee regimenten Ghoorkas vertrokken om het hoofddat den rajah had onttroond in hechtenis ta nemen- De inlanders deden een aanval op de Engelschen wier ammunitie uit geput raakte en die de vlucht moesten nemen. De overlevenden zeggendat 460 Ghoorkas ge dood zijn. Qninton en zeven Engelsche olfi- ciuren worden vermist. Drie regimenten zijn naar Manipoie vertrokken. In het ministerie van Pruisen schijnt 't al weer niet pluis te wezen von der Goltzde minister van marine zou nu hel veld ruimen en enkele hooge inarine-autorileiten zouden met hem heengaan. «Nieuw bloed» schijnt keizer VVilhelms leuze te blijven, want niet alleen is 'teen vaststaand leit, dat nieuwe bezems schoon vegen, maai de nieuwe krachten kan de keizer ook geheel naar zijn hand zeilen die hebben nog geen gij het ook te schijnenpapaatje. Ik ken u daarvoor veel te goedzoodra u aan Esther denkt slaat uw vaderhart onstuimig van trots en blijdschap.» «Jaje bent eene uitstekende raenschen- kenster.» riep de consul lachende uit, een welgevalligen blik op zijne jongstebevallige dochter werpende. «Maar, scherts terzijde, Lili,» vervolgde hij ernstiger, «ik ben werkelijk angstig om Esther te ontmoeten. Krabbe die haar ons nog nooit langer dan acht dagen wilde afstaan schreef mij dezen keer. «Houd Esther zoolang bij u, als zij wil. Venwen haar, schenk haar zooveel afleidingals ge kunt. Zij heelt eene verandering van omgeving hoog noodig, zij moet geheel andere indrukken opnemen, dan als zij hier heelt en daarom houd ik onzen jongen ook thuis. Ik begrijp haar in den laatsten tijd niet meerzij is droefgeestig en zenuwachtig geworden...» Bovendien verzocht Krabbe mij aan T einde van zijn brief nog om dokter Haller over haar te raadplegen.» «Dat is een verstandige inval van Krabbe. Ik stel het volste vertrouwen in dokter Haller en ben vast overtuigddat hij de kundigste geneesheer in de geheele stadjavan het gansche land is.» «Ja, ja, mijn kind, ik weet, dat je tot eene der vurigste bewonderaarsters van den mode dokter behoort,» schetste de consul vroolijk. Lili bloosde. «Dat ben ik niet, papa,» bracht zij tegen deze bewering in «ik houd eigenlijk niet eens van hein... inaar ik geloof, dal hij buiten gewoon knap is.) eigen denkbeelden geen eigen inzichtendie kunnen nng gebezigd worden tot de uilvoerders van 's keizers wilzonder meer. Volgens aankondiging te Dublin is Parnell voornemens aldaar aanstaanden Zondag een inonsler-ineeting te buleggen in hel Phoenixpark ten einde te protesleeren tegen de voortdurende aizondering en de onmenschelijke behandeling van Iersche en lersch-Araerikaansche gevan genen. De bevrijding van die gevangenen is bet hoofddoel der meeling In de jongst gehouden vergadering der «Ver- eeniging lot behartiging van Stoomvaartbelan- gen» is o. a. besloten de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen op hel gevaar waaraan de scheepvaart wordt blootgesteld door het plaatsen van ankerluiken in de rivieren welke veelvuldig op de Maas en de Waal worden aan getroffen en waarmede deze rivieren worden algevischt. Deze ankerkuilen zijn niet zelden geplaatst in de vaargeul en zijn vooral bij laag water zeer gevaarlijk. De ramen van die kuilen zijn zoo sterk gemaaktdat zij niet gemakkelijk brekenal vaart men er overheenen ook wanneer dit gelukt, dan veroorzaken net touw werk en anker opnieuw gevaar. In October van het vorig jaar voer een met bout geladen schip dat achter eene sleepboot ging, op dc Maas tegen zulk een raamtengevolge waarvan het schip kantelde en de boveniast mei den schipper en zijn knecht overboord vielen. De Krijgsraad te Brest heeft een 20jarig marinierBordelaisdie zonder cenige reden daarvoor te kunnen opgevenin de grootste onverschilligheid op zijn kapitein een schot loste zonder hem ie doodenlol de doodsiral ver ooi deeld. De jongeling hoorde 't vonnis met koelbloedigheid aan boog, toen hel vonnis werd voorgelezen en heelt geen oogenblik berouw geloond. Het schijnt dat hij 't leven moede was en er op die wijze een einde aan wilde maken. De wielrijders zullen voortaan ook tol hebbcu te betalen op de wegenwelke door den Staat worden onderhouden. Waar de hondenkar en de ezelwagen van den Minvermogende lolplichlig zijn is er, naar het oordeel der Regeering geen reden voor vrijstelling van het rijwiel, hoe nuttig dit ook als middel van lichaamsbe weging kunne zijn. ■gg— «Ja, dat is hij ongetwijfeld, Lili. Hij is als geneesheer even origineel als kundig en daarbij tracht hij volstrekt niet beminnenswaardig te wezen. Ja papa en toch is hij het vermakelijkste element van onze gezelschappen. Ik verveel mij steedsals hij. Hier bleef 'tjonge meisje steken en bloosde wederom onder den onderzoekenden blik, dien haar vader op haar vestigde. Het was toch eigenlijk dwaasdat zij juist datgene zeide wal zij 't liefst verzwijgen wilde. De zoozeer door haar verlangde trein kwam haar echter in hare verlegenheid te hulp. «Eindelijk!» Consul Holm had Esther reeds, aan 'tcoupévenster staande, ontdekt en ging haar gevolgd door Lili en den bediende haastig tegemoet. Het viel Esther in de eerste dagen recht moeilijk om zich thuis te gevoelen in de ouder lijke woning waar alles zoo rustig en bedaard toeging Esthers toilet wekte dadelijk liet misnoegen harer moeder op. Nadat de eerste vreugde over het weerzien bedaard was, reed mevrouw llolui dadelijk met haar naar hel voornaamste mode magazijn van de stad. «Je kunt je met de kleêren, die je hebtniet vertoonenmijn kind meende zij. «Je moet je in het vervolg ook hoog kappen je ziet er zoo ouderwetsch uit. Als jij je met je mooi figuur een beetje elegant kleedtdan kan jij je gerust met de voornaamste dames meten Esther. Zoo zonder corset moet iedereen je voor de vrouw van een dorpsdominé houden.» «Waarom niet voor de vrouw van een dokter,

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1