tmi zoo mogelijk den volgenden dag hare loer te herhalen. Kr behoort eene groote waakzaam heid toe om haar te beletten voortdurend op Staatskosten te reizen. De rechters te Edinburg hadden dezer dagen «Ie vraag te beslissen o( iemand die in toestand van dronkenschap trouwtal of niet is getrouwd. Zekere Jeanie Kirdaley eischle van een landbou wer dat hij haar als zijn rechtmatige ega zou beschouwenof anders 5000 pd. st. schade vergoeding voor het gemis van dat voorrecht sou toekennen De rechters maakten uit dat iemanddie stom dronken door een trouw plechtigheid wordt heengesleeptniet als ge trouwd mag worden aangemerkt. Jullïouw Kir daley kon daarop naar huis gaan zooder een gemaal enzonder 5000 pd. st Te Vreeland is in den ouderdom van ruim 77 jaren overleden J. Koper, die in 1832 als kanonnier deol heelt genomen aan de verdedi ging van de Citadel van Antwerpen. Zondagavond omstreeks halltien geraakte te Hengelo de wisselwachter D. Jansen lusschen de buffers van een rangeerenden trein. De on gelukkige een oppassend jongmenscheerst sedert kort in deze betrekking geplaatstwerd deerlijk verminkt en was onmiddellijk een lijk. Zaterdagnamiddag omstreeks halfzes ontstond te Arnhem in het Ilêlel des Pays-Basaan de 'Groote Markteette gasontplolling. Nadat op eene der logeerkamers aan de achterzijde van hel gebouw eene sterke gaslucht was waarge nomen, ging een der bedienden derwaarts om •de oorzaak daarvan op te sporen waarbij hij de onvoorzichtigheid had een lucifer aan te steken •tengevolge waarvan hel gas ontplofte. Behalve dal de man zich de handen verbrand- *deleed hel vertrek ernstige schade. Kotta Radja. Uit Aljeh schrijft men aan de Sum. Crt. In den ochtend van den 2en dezer begaf zich 'de militaire commandant van Ketelaar Doea 'kapitein Van lleurnvergezeld door den luite nant Ostreigden adjudant-onderolficier Holï- man en vijl en twintig infanteristen buiten do 'Linie in een zuidelijke richtingalwaar eich op den heuvel Kasoemba een.Aljehsche benting van Tengkoe Kola Karang bevindt, waaruit onze "versterking te Keiapang Doea herhaardelijk be- :schoten was. Bij aankomst van onze troepen vóór de vij andelijke stctkte, vonden zij die onbezetdoch daarachter werden zij tal van gewapende A'jehers gewaar, die aldaar zeer gemoedelijk pasar hielden en van de aanwezigheid der onzen in hun on middellijke nabijheid hoegenaamd niets bemerk ten. Toen nu op hen eenige salvo's gelost werden, schrikten zij op en stoven uitéén, met achter lating van hun koopwaren en van acht gesneu velden. Een groote hoeveelheid wapenen werd door de onzen buit gemaakt. Sprongsgewijs trok daarop de troep op Ketapang Doea terugen toebereidselen voor hare reis gemaakt. Hij verlangde er naar om alleen te zijn En zij reisde in tweestrijd rnel zich zelve naar de ouderlijke woningwaar zij Oscar Halier wederzag. Geheel willoos, zich zelve opgevendewas zij in zijne sterke armen ge gleden die haar nu zoo vast omsloten hielden, dat zij zich daaruit niet ontwringen kon. zelfs indien zij hel wilde. Jahet was reeds zoover gekomendat zij haar inan heden alles ge schreven had. Zij had hem eerlijk alles gebiecht, hoe het haar steeds duidelijker was gewordendat zij hem niets zijn konhem die zijne gedachten, zijn tijd slechts aan de wetenschap wijdde. Zij verweet hem nietshij was steeds goed en vriendelijk jegens haar geweesthij had elk harer wen-clien dadelijk en bereidwillig vervuld, zoo zij die uitte, maar nooit had hij die trachten te radenzooals een man die zijne vrouw oprecht en innig liefheeftsteeds doet. Evenmin had hij hare kleine zorgen of genoegens gedeeldom de eenvoudige redendat hij er niets eens aan dacht. Haar geheel innerlijk leven was hein vreemd zij leefden naast en rnel elkander zonder elkander te kennen of te begrijpen. Hij had haar niet vaslgehouden en daarom was zij hem langzamerhand ontgleden. Wal vermocht hij wat vermocht zij daar tegen te doen Zij had Item openhartig bekend, dat zij een ander liefhad, een rnandie haar reeds jaren lang beminde, voor wien helleven eerst waarde verkreeg, als zij het met hem deelde. En dit wetendekon zij niet besluiten om nog verder rnet hem onder één dak te wonendaarom moesten zij scheiden en, zoo 't kon als vrienden. Jaop deze wijze had zij hern geschreven en Esther haalde zich woord na woord voor den geest Wordt vervolgd. het was bij dit retireeren dat wij één licht ge wonde bekwamen. Intusschcn was de juiste ligging van de vijandelijke sterkte opgenomen zoodat daarop voortaan met succes zal kunnen worden gevuurd. Te Tongeren is in een kamerwaar een aantal menschen baden bij hel lijk van eene 80jarige weduwe, plotseling de vloer ingezakt zoodal allen met de doodo en de kist in de kelder vielen. Verscheidene personen werden ernstig gewond uit hel puin gehaald Ken brand door een mede gevallen kachel ontslaanwerd spoedig gebluscht. Voor den internationalen wedstrijd voor har monie- en lanfaregezelschappenwelke op 5 0 en 7 Juli te Kindhoven zal worden gehouden hebben zich bijna 50 gezelschappen ter deel neming aangemeld. Over eenige weken zal de gelegenheid tol inschrijving gesloten worden. Door den gemeenteraad van Kindhoven Js besloten aan de harmomie «Apollo's lust» f250 subsidie te verleenen. Een Duitscher bevond zich te Rotterdam in eene tapperij aan de Leuvehaven en gaf in betaling een gulden. De kasteleines merkte op dat die gulden valsch was en weigerde hel muntstuk aan te nemen. Een juist voorbij gaande agent van politie werd ingeroependie den Duitscher naar liet politiebureau overgebracht. Aanvankelijk hield hij staande niet te weten hoe hij in het bezit van dit muntstuk kwam doch toen bij visitatie bleek dal hij nog veel valsch geldals guldens en andere muntstukken van verschillende waardebezatbekende hij dat hij de vervaardiger was. De politie begaf zich daarop naar zijne woning en stelde eene huiszoeking in. Verschillende werktuigen, zooals stempels lepels, aldrukken enz. tol vervaardigen van Nederlandsche munt specie werden gevondenalsmede eenige stukken nagemaakt zilvergeld. Een en ander werd in beslag genomen. Bij onderzoek is gebleken dal bedoelde per soon de vervaardiger zou zijn van het valsche gelddat in den laatsten tijd in omloop was. Hij is reeds naar de gevangenis overgebracht. Dezer dagen heeft men den telefoonkabel ParijsLonden verbonden met de lijn Parijs Marseille, Men bevond toen dal lusschen Londen en Marseille, een afstand van 1300 K. M., zeer duidelijk een gesprek kon worden gevoerd. In den vroegen morgen van Maandag werden de bewoners van een huis in de rue Levée te Parijs wakker geschrikt door een vrceselijk ge roep om hulpkort daarop gevolgd door een zwaren val op de trap. Men vond een der boven- bewoousters die met haar minnaar sainen Icelde, met afgesneden hals aan den voel van de trap liggendebadende in haar bloed en reeds ster vende toch kon zij nog met zwakke slem zeg gen«Hij heelt ine vermoord.» Toen ineu zich daarop naar boven hegalterwijl inmiddels de poliiie gewaarschuwd werd vertoonde zich een nog afschuwelijker schouwspel. De minnaar der vermoordedie zich blijkbaar met hetzelfde wapen, een scheermes, den hals had willen afsnijden, scheen daatin niet geslaagd te zijn en had zich toen eenige verschrikkelijke wonden in den buik toegebrachtzoodal zijne ingewanden buiten zijn lichaam hingen in een broeden plas bloed. Dij, zoowel als zijn slachtoffer, stieiven binnen weinige minuten. Volgens de verkla ringen der buren moet de misdaad worden toe geschreven aan jaloezie; zij beweren, dat de vrouw in den laatsten tijd betrekkingen had aangeknoopt met een vermogend heerdie nu en dan op een andere plaats samenkomsten met haar had. Te Lincoln werd ingebroken bij den kapitein- kwartiermeester Hunt, die zonder het moedig en Hink gedrag van zijn dochter vermoord zou zijn. Miss Maud Hunt hoorde 's nachts om 2 uur leven in de aangrenzende kamerzij wekte haar vaderdiein de kamer gekomen een man zag. Een hevig gevecht ontstond lusschen den kapilien en den inbreker. Juist op het oogenblik dal de laatste den kapitein een bajo net door de borst wiide jagen greep miss Maud zijn arm en wist hem het wapen te ontrukken. Daarop nam zij een pook en sloeg den inbreker op het hooldtot hij bewusteloos was. Eenigen tijd later kon de wacht den dieleen soldaat inrekenen. Kapitein Hunt is vrij ernstig gewond. Bij de schietoefeningen die te Melbourne door de artillerie werden gehouden, sprong een Armstrong-kanon uit elkaar. Twee kanonniers werden gedood en verschei den andere gewond. Te Lowenbergin Sileziöstierf de pastoor Florian. Bij zijn begrafenis werd de klok van de Protestunlsche kerk geluid en de Joodsche ge meente zond een deputatie, die een krans op zijn graf legde. liet misnoegen van het geheele schouwburg- bezoekende publiek von Amiens werd dezer dagen door dc handelwijze vaneen paar ai listen der opera aldaaropgewekt. Ken jeugdige ar tisteDerthe ürach, straatarm, maar mue.ler van twee jonge kinderenoverleed daar, zonder een penning na te laten- De collega's der over leucne waren door dit verlies zeer getroffen en legden een krans op hel graf van hun gesiorvon vriendin. Twee artisten echter weigerden niet alleen huil aandeel in den krans te betalenmaar spraken zelfs op beleedigende wijze over de overledene Dit nu kwain bet publick ter oore, en den eersten avonddat de beide zangers na dit voorval voor het voetlicht tradenwerden zij ontvangen op een wijzeals nog nimmer in een schouwburg werd aanschouwd Kr werd gegild gclloien en geworpen met alles wat niet spijkervast was, zoodat den beiden zangers niets anders overschoot dan maar van hei tooneel te verdwijnen. Hel geheele operapersonceltot de loonecl- knechts en machinist incluisschreeuwden en llotenals verzekerd wordtom het hardst mee. Te Rostock is Zaterdagnacht in een Imis waar bruiloft gevierd weideen noodlottige brand uitgebroken. Een kind kwam in de vluin- omeen vrouw en een knaap werden ernstig gewond en vijl andere door den rook bedwelmde personen werden slechis met moeite door de politie gered. Te Herkcnbosch is in den nacht van Zondag op Maandag eene poging lol moord gepleegd op den stationschef Deze werd in hel rechter been gelukkig niet gevaarlijkgewond ver moedelijk door een schol hagel uit een jacht geweer. Kort nadat hel bericht hiervan te Roermond kwam, rukte de kapitein Alard met de bri gade marechaussee van Roermond, te paaid uil, doelt mocht er niet in slagen den dadof, een herbergier, wonende nabij het station Melick-Herkenbosch, in handen te krijgen, daar deze, naar men zegt, de wijk naar Druisen genomen heeft. Duizenden trekvogels, van welke de meeste tot de orde der sleltloopers bchooren, zijn dezer dagen op het eiland Tessel neergestreken, in plaats van hun nest te bouwen, zitten de arme vogels te vei kleumen in 'l moeras en betreuren blijkbaar den spoed dien ze gemaakt hebben om bel Noorden te bereiken. Wegens de koude worden ook de kievits eieren maar schaars gevonden. Aan twee straatarme gezinnen te Keldc is onverwachts een erfenis uil Zuidlaren ten deel gevallen. Kik gezin krijgt circa I 25000. Wal zullen ze nu een vrienden krijgen Op gepast dus. Bij het omploegen van land werd te Pernis ecu gouden penning gevonden uit den tijd dal Lodewijk Napoleon over Holland legeeide. De beeltenis van den koning met hel randsciirilt Lodcw. Nap. Kon. van lloll. komt aan de eene kant zeer duidelijk voor, en aan dc andere kant het Koninklijk wapen met de kroonen bel jaartal 180'Jeri waaromheen te lezen is «Konink lijk Holland». De penning heelt den omvang an een kwartje en weegt ruim 3 gram. Dal hier en daar nog eigenaardige voorwer pen uil de oudheid gevonden wordenblijkt o.a. uit het volgende De landbouwer II. N. te Kxloo is in liet bezit van een tabaksdooseen familiestuk, tip deze koperen doos vindt men twee landlieden algebeeld, ieder met een paai d waarvan de een egt en de andere ploegt. In dj vei le ziet men eenige bosschage eenige huisjes en een torentje. Onder deze al beeld ing leest men «Al wat den boer haeld uyt den velde, Hel is voor pugien en ongelden.» Aan dc keerzijde van den tabaksdoos leest men bel volgende versjewaarvan de letters met een scherp voorwerp ingesneden zijn «Myn Doos staet voor een Vrienl ten allen (lyde open Maer niet voor alle Mandie op den bedel (loopen 01 al te gierig is om sell Tabak te koopen. Maer gy, stopt vry uw pyp, mijn beste (Kamorael Of neemt een pruym er vanhy sal u wel (beliaegon Ily branl niet op dc Tongde smack is. (sagl en goed En is myn Doos eens leegik durf hel dan (ook wacgen Te stoppen uyt uw Doos, als gy van my (thans doel.»

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2