De nieuwste vordering op militair gebied waarvan een Duitsch blad melding maakt, is zeker oen slaapmiddel als krijgswapen, Eigenlijk geldt ook hiervan «niets nieuws onder de zon», want de Maleische zeeroovers en de Chineezen die bij het kenteren van een schip de beman ning met cstankpotten» trachten te bedwelmen gaan van eenzelfde denkbeeld uit. Nieuw is dan toch de toepassing die men aan een zekeren dr. Juenemann te Weenen verschuldigd is. Hij heelt een geschut uitgedachtwaarvan do kogel bij bet uiteen springen in het vijandelijke kamp een zoo groole hoeveelheid slaapwekkend gas verspreidtdat gehcele compagnieën indomme len. Alle verschrikkingen worden zoodoende den oorlog ontnomenals ten minste de tegenpartij ook met tslaapgranaten» werkt en de uitvinding van dr. Juanemann brengt ons een heel eind dichter bij 't jaar 2000 In zijn eigen land heeft de uitvinder echter weinig bijval gevonden en hij heeft zich daarom tot Engeland gewend. Te Bremond in Texas is de lynchwet ook weder eens toegepast. Zekere Gibsoneen ge vaarlijk persoon was wegens diefstal in hechte nis genomen. Zijn vrienden trachitcn hein te bevrijdenmaar de politie verhinderde dit hetgeen een der agenten het leven kostte. Toen den volgenden dag nog een tweede poging werd beproefd om den man te bevrijdenbegonnen de inwoners bevreesd te worden dat Gibson die ook van moord werd verdachtzou vrijko men. In den vroegen ochtend drongen zij ge maskerd de gevangenis binnen en scholen den gevangene dood. De beroemde Latijnsche kostschool te Elton tegenover Windsor in Engeland (Elton Collage) zal dit jaar haar 450jarig bestaan vieren. Deze inrichting voor eene klassieke opleiding werd door Hendrik VI geslicht, en vele beroemde mannen van Engeland hebben er hun eerste onderwijs in de oude talen ontvangen Het aantal leerlingen is onbeperktmaar voor 7U bestaan beurzen waaruit hun verblijf bekostigd wordt. Behalve de kostleerlingen, zijn er ook vele dag scholieren, die in Elton of Windsor wonen. Hel plata bestaatdat alle oudleerlingen zich aan een feestmaaltijd zullen vereenigen. Ver scheidene ministers en oudininisters zullen dan samen aanzitten. De heer Gladstone is een der oudste leerlingendaar het dezen zomer 70 jaar wordtdat hij als leerling te Ellon werd ingeschreven. Bij een twistdie voor eenige dagen te St. Jacobie Parochie tusschen eenige Broedertrouwers en een afvallige losbrak greep de laatste een der eersten aan wierp hem van den stoel en vernam in 't algemeen tumult mei schrik dal hij zijnen tegenstander een been bail gebroken. Men trachtte de zaak le sussen; de hardhandige betaalde f70 schadevergoeding en beloofde de kosten der genezing deze wenl dus als zeker aangenomen te zullen betalen. .Men bad echter buiten de maiéchaussée gerekend, die 'thaar plicht achtte de zaak te vervolgen, en procesverbaal moet hebben opgemaakt. ten einde te waken tegen het over de grenzen trekken der geruchtmakende bende Zigeuners. De troep is 105 man sterk en in hel bezit van 8 honden en <4 beren. Aan de andere zijde der grenzen drong bij den houthandelaar P een der vrouwen met een paar kinderen de woonkamer binnen en roofde een pas gekookt stuk vleeschterwijl de kinderen zwijgend voor den aardappelpot plaats namen en doodbedaard van den inhoud be gonnen te eten. Uit 's Gravenhage wordt gemeld liet plan der tweede kamer, om 21 April met de legerwet een begin le maken schijnt vast te staanmaar hoe die wel bij mogelijk heid vóór Pinksteren kan worden behandeld is inderdaad een raadsel. De stroom der amen dementen die reeds begint te vloeien doet verwachten dat er gansclie boekdoelen zullen worden volgepraat. Na Pinsteren is 'l natuurlijk bij de zoo spoedig op banden zijnde vei kie zingen met de voortzetting van de legisla- tieven arbeid gedaanblijft de kamer in 't midden van het werk stekendan is er eigen lijk nutteloos werk gedaanwant na de stein- bus-uitspraak kan de vergaderingdie onge twijfeld met September groole veranderingen ondergaatal zeer bezwaarlijk een zoo gewichtig onderwerp als de regeling van den krijgsdienst tot oplossing brengen. Er is dus slechts één mogelijkheid. Indien de kamer het algemeen debat zeer bekort en dan de door de commissie van voorbereiding als de huoldpunten de be ginselen aan le wijzen artikelen nog vóór liet recès atdoeldan kan het geen bedenking ont moeten om 'l meer lormeele werk de uitwer king van de eenmaal aangenomen beginsel-n, ook door de bestaande kamernog na de Ju ui- verkiezingen te doen lot stand brengen. Volgt men deze ook bij een vroegere gelegenheid wel eens gevolgde werkwijze nietdan acht men hel een onbegonnen taak om 21 April met de legerwel-discussie een aanvang te maken. Men verwacht dal ook zeker allerlei voorstellen om de zaak uil le stellenóf aan een bij zondere wijze van behandeling te onderwerpen. Het bericht, dat de beide koninginnen lo Gersau in welstand zijn aangekomen is spoedig gevolgd door de mededeeling waarvan ik reeds vroeger de komst deed verwachtendat dr. van Tienhoven de nieuwe hofartsverlol heeft bekomen als directeur van hel gemeente zieken huis, ten einde zich ook naar Zwitserland te hegeven. Hij gaat naar Chur, teneinde van daar nu en dan koningin Wilhelmina te Gersau te bezoeken. Hel plan van II. M. de regentes is om tot 'l einde van den zwaren rouw te Gersau te blijven en terstond daarna Amsterdam le bezoeken. Ondanks de tegenspraakkan ik u verzekeren dat in 't paleis te Amsterdam de order is ontvangen om legen 25 ol 21) Mei alles gereed te houden voor de komst der vorstinnen AMERSFOORT, den 13. April 1891. Msgr. de Aartsbisschop van Utrecht heefl benoemd tot Kapelaan te Achleveld den heer A. 11. Meijer. LUST DER ONBEKENDE RRIEVEN verzonden van Amersfoort en ammdis^einent gedurende de üe belli, der maand Maart 1891. 1. .I. VoskuilAmsterdam. 2 J. V. II. Meijer 3. M de Klerk 4. J. D DrostGouda. 5. Stoomhootonderneming llelvoetsluis. 6. C HolmanUtrecht. 7. J. DedamZeist. Rechthebbenden vervoegen zich aan 't postkantoor Keniii§c;eviii De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 294 der gemeentewet .gewijzigd bij de wel van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 192) Doen le wetendat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (Hooldelijke omslag) over het dienstjaar 1891 goedgekeurd door Gedeputeerde Stalen van Utrecht, in af- schrilt gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 11. April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Verkoopingen van Vaste Goederen. Vrijdag 10 April in Amicitia te Amersfoort. Hotaris: de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN 1100FF. In de gemeente Amersfoort 15 De Kapitale Heerenhuizinge raet hoek Soester- en Utr. straatwegenf 14300 8. Bouwland en houtwal aan den .Amersfoortschen Berg2300 In de gemeente Hoogland 9 en 10. Wei- en hooilanden inden polder Neerzelderd4300 11. Idem in denzelfden polder 2800 12. in den polder de Slaag 3880 13. nabij Krachtwijk2470 14. in den polder Bovenduist. 1940 ln de gemeente Uaarn 15. in den polder Eemland 24G0 In de gemeente Eemnes. 1G. Maatland nabij de Eem 4800 In de gemeente Hoogland 17. Een vierde portie in een Malenhoef c 930 18. Een laan metdaaropstaandebooineni 1250 19. Het Tiendrecht uit 328 heet. land 610 20. Het Tiendrecht uil5, I2 93 heet 190 In de gemeente Leusden 21. Bouw- en weiland nabij de Beek 000 22. Dennen- en Eikenhakhout. a 21 GO In de gemeente Soest 23. Dennen- en Eikenbosschen c 380 24. Idem8G0 25. 1840 20. 1G80 27. <950 28. 920 29. 2500 30. <1440 31. 1180 32. 1160 1579G0 Zaterdagavond 11 April in hetValkje te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. M RICIIELLE. Een huis en erf aan het Bloemendal f 1660, Zaterdagavond 11 April 1891 in «het Valkje» te Amersfoort. Notarisde Heer P. VAN DER WANT J.Mzn. 1. Een Koetshuis te Amersfoort in de Muurhuizenf 1800. 2. Eene daarachter gelegen Koet sierswoning <1230.— f3030.— Naar men uit Grasse meldt, is een kamer meisje van Koningin Victoria Woensdagavond aldaar overleden aan de gevolgen van een naaldprik in den vinger. De in 1865 opgerichte afdeeling Helder der Vereeniging «Het Metalen Kruis,» is thans ont bonden omdat de meeste leden door ziekte en gevorderden leeftijd de jongste is 78 jaar niet meer in de gelegenheid zijn de vergaderingen bij te wonen. hij naar hare nabijheid verlangde. Als zij slechts bij hem was, dan gelukte het haar wellicht om al deze treurige gedachten meester te worden. Als zij slechts alleen met hern wezen kon maar le midden-van al die gevoelloozezelf zuchtige rnenschen En Walthaar jongen haar zonnestraal I Zij bracht wanhopig de hand aan het brandende voorhoofd het was haar, alsof zij krankzinnig moest word ;n. Wordt vervolgd. Te Aaien in Wurtemburg vermaakten zich Zondag een negental knapencatechesanlen uit Lauterburgmet een bootje bij het kasteel Hohenroden. Onverwachts sloeg de boot om en van de 9 slaagden er slechts 2 in om den oever te bereiken. Er was geen mogelijkheid om de 7 te redden en een tuinmandie aan den oever stondzag hoe de knapen in hun doodsangst elkander vast hielden en in de diepte trokken. Weldra wezen alleen de drijvende pellen de plek aan waar de vreeselijkc ramp had plaats gehad. Eigen potje koken Als eene bijzonderheid mag worden aange merkt, dat de Chaam (Noord-Brabant twee, personen wonende Gebrs. Van Rielrespec tievelijk oud 77 en 73 jaar, die nog steeds als jeugdige krachtige personen veldarbeid verrichten en spittendal het een lust is. Wat de bijzonderheid wel verhoogt, is, dat zij alle vrouwelijke hulp in hun huishouden ontberen en alles zelf verrichtenwat er zoo al te doen valt. Daarbij ziet er alles zoo zin delijk en proper uitdat men zich zou ver beelden dat de flinkste huisvrouw daar on ophoudelijk werkzaam was. Dat de bende Zigeunerswelke voor eenigen tijd beproefde onze grenzen over te trekken niet onbemiddeld was, blijkt hieruit, dat ze den raaréchaussées te Nieuwe-Schans 11000 boden, indien dezen haar er over lieten trekken. Toen de rnaréchaussées dit van de hand wezen beproefden ze met geweld verder le komen zoodat de handhavers der wet hunne wapenen moesten toonen. Brutaaltjes Te Bellingwolde zijn nog altijd 3 maréchaussees In het gasthuis «Aldegonde» le Amersfoort, geslicht door den heer Mr li J. II. baron van Boelzelaer en Mevrouw zijue Kchlgenoole met hel doel lot verpleging van behnellige zieken, kinderen ol volwassenenwonende in de ge meenten Amersfoort en Leusden, dal den 30. Mei 1899 werd geopend, zijn sedert dat tijdstip tol 31 December laatstleden 32 patiënten op genomen. Hiervan verlieten hersteld de inrichting 23 en zijn er 3 overleden zoodal op 1 Januari 1891 nog G patiënten onder behandeling bleven. Aan het hoold van deze heilzame inrichting staal eene directricedie door 2 verpleegsters wordt bijgestaan. In de plaats van wijlen Mr J. de Louter en .Ihr. Mr. 11. J. L. van Sasse van Ysscltzijn de heeren E. L II. van Lanschol llubrechl en J. P. G. Kok benoemd tot Regenten van hel geslicht der Armen de I'olh te Amersfoort. Bij de Vrijdag te Utrecht gehouden examens ter verkrijging van de acte voor lager onderwijs, is o. a. geslaagd onze stadgenoote MojulïVouw R. G. Overbosch die ook Zaterdag aanleekening voor vrouwelijke handwerken verwierf. De 1e Luitenant A. W. Groote van het le Balaillon 5e reg. Infanterie alhier in garnizoen is op zijn verzoek overgeplaatst bij liet 5e Ba laillon van genoemd regiment te Utrecht. Om het onderwijs voor de R. K. Jongens te dezer stede, in overeenstemming met de tegen woordige eischen te kunnen regelen werd ver leden jaar, in Juni, overgegaan lol liet verhouwen en aanbouwen van de schoollocalen en de daaraan verhonden gehouwen. Zaterdag jl werden zij door de betrokken commissie opgenomen en behou dens 'l alvervcn in den aunst. zomer, goedgekeurd.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2