Donderdag1 16 NIET BEGREPEN! m 4028. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever a. h. Uit blad Tsricbfjat Maandag en DontUrilagmiddag Abonnement par t naandeo f 1.Franco par VAN cle epf p°" f\ ,15. Adrerlcatic»1—8 regels 80 Cta. elke regel meer 10 Ct». Groote lattar» naar plaatsruimte *oor runden ra andere extra iarigting geackiedt honger prijibarakaaing. Legale te Ameratoort. offlcie*Jeen onteigen. Ad», per regel 15 Cta. Reclame, per regel SS Cta. - Aft mammen 10 CU hOBk KOftegraoht Wyk B 60 Bureau HUURHUIZEN SULPBA.NK te AMERSFOORT. Tol liet geven van gelden ter leen zal cene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 40 A PHIL aanslaande 's namiddags van iialftwee tot iialfdme, zitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich 'kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. 11ERMP. VAN 1IASELEN Secretaris-Penningmeester. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk heeft bij de opening van den Oostenrijkschen Rijksraad gezegd dat alle staten van Europa met hunne buren in vrede willen leven en dal al de gou vernementen aan het kabinet te Weenen de ver trouwelijke mededeeling hebben doen geworden, dat zij de handhaving van den vrede als hut hoolddoel van hun streven beschouwen. Nu mo^e 'l waar zijn dat dergelijke mededeelingen uil vorstelijken mond gaandeweg banaliteiten zijn geworden 't valt toch niet te loochenen dat de uitspreking van de hoop op een reeks van jaren des vredes allerwegen een goeden indruk maakt. Voor 'l overige is hel arheids programma van den Rijksraad kleurloos gehouden: blijkbaar hoopt de regeering 't door laveeren naar rectus en naar links een heel eind te brengen wel heeft zij kim? langs dien weg op den langen duur nie- ihand te bevredigen maar toch is 't wellicht nog de meest raadzame laktiek om haar leven te rekken. De keizer meendedal de partijbe langen legenover de algemcene belangen het veld moeten ruimen; hij sprak over het wensche- lijke van sociale hervormingen en wees op 't- geen men op economisch gebied wenschl gViuige hel handelsvetdragdal men met Duiisihland hoopt te sluiten en dal voor han- delseonveniiën mei and«re stalen ten grond slag moet dienen. Met betrekking lot een over eenstemming te verkrijgen tusschcn Duilschers en Czechcn, blijlt de regeering 't beste hopen. Prolessor Pielro Sbarbaro de meest gevreesde pamfletschrijver van hel nieuwe Italië, is uit den kerker van Saffarie ontslagennaar Rome teruggekeerd en herval zijne lameuse «zending.» Kcue «zending van liet schandaal*van het ongehooide, geene grenzen van fatsoen noch 11) Vrij gevolgd naar 'tDuitsch door S. De fluweelen portières vielen achter Esther dadelijk dicht en hel dikke tapijt verdoofde het Seluid barer voetstappenzoodal zij nevens scar stondvoordat hij hare tegenwoordigheid vermoedde. «Oscar «Esther Zij vlijde het hoofd aan zijne borst en fluis terde schier onhoorbaar «liet is geschied. Oscar. Ik heb hem alles medegedeeldwaarover wij met elkander ge sproken hebben, alles, zooals jij hel wenschteL Nu heb ik jou alleennog maar over jou alleen, Oscar!» Hij kuste haar hartstochtelijk op de lippen en op de oogen. «Esther, mijne sterke, moedige Esther, eerst nu ben je de mijne, voor eeuwig de mijne!* Ilel klonk haar als een jubelkreet in de ooren en toch kon zijne stem het geluid van eene andere zachtere niet verdooven, welke haar klagend toeriep: «Moedertje, mamaatje, ga niet wegblijf bij Walt Zij onttrok zich zacht aan zijne omhelzing en namuiterlijk kalmtegenover hem plaats. «Oscar, geliefde, wil je mij iets plechtig be loven .lawelnu kus mij dan niet weer voordat Krabbe zijne toestemming lot onze scheiding gegeven heeft. Ik kan de gedachte niet van maatschappelijken tact kennend schandaal, zegt de onpartijdige waarnemer. F,n deze «zen ding» bestaat hierin, dat «il profes>o e» van April af een nieuw aan «onthullingen» gewijd blad uitgeeft in den stijl en in den geest van zijne vroegere «lourche caudine» (Caudijnsche juk) getiteld. «Libero Edilicare (de vrije bouw) in welks kolommen de meest gehate man van Italië het particuliere leven der politieke en sociale grootheden van het land «controlearen» en voor het schandaalzuchtige Ilaliaansche pu bliek blootleggen zal. Zijne ongelooflijk scherpe pen hield eene strenge monstering van het particuliere leven der leiders van de Ilaliaansche politiek en nie mand ontsnapte aan de cynische aan revol- ver journalistiek herinnerende kritiekdie zich ook lot de dames der ministers met name tol de echtgenooten van Depielis en Magliani uit strekte. Kenmerkend was hierwat hij over eene zeer hooggeplaatste dame schreef: «L'onorevole X un uomo publicodunque sua mogiie una donna publicaDe slag was ge vallen en de goede naam der vrouw waaraan overigens niet zooveel meer te bederven was, was vernietigd Geslagen getraptzette de halsstarrige pamflettist zijne zending voort totdat de justitie op aandrang van hooggeplaatste zijde hem den mond snoerde d w. z. voor 71 jaren in de gevangenis stopte, waaruil hij nu is terug gekeerd om op nieuw zijne schandaal publi citeit uitleslingeren Rechlstreeksche beriehten uil Manipoer, over Rangoen ontvangenbevestigen het vermoorden der Engelschen onder barbaarsche omstandig heden. Quinton twee officieren en de hoorn blazer werden met dolken en speren afgemaakt, waarna de onthoofde en gruwelijk verminkte lijken buiten de stadswallen aan de honden werden voorgeworpen. De politieke agent Grin- wood en twee al vechtende gevatte officieren werden doodgeschoten en daarna evenzoo be handeld. Twee regimenten rukken van Mamoe op naar Manipoer, terwijl nog andere troepen mede de zelfde bestemming hebben. De Manipoeri's moe ten hunne hooldstad versterkt hebbenmaar de Engelschen verwachten weinig tegenstand. De grootste hinderpaal schijnt te bestaan in het gebrek aan transportmiddelen en wegen. De Engelschen loven groote geldsommen uil voor verdragen dat jij dal doetterwijl hij mij nog als zijne vrouw beschouwt. Denk aan hetgeen ik je reeds meermalen zeide «Het eenige, wat onze liefde heiligen kanis waarheidis op rechtheid.» «Waarheid, oprechtheid!» herhaalde Oscar wrevelig. «Welnu, het zij zoo, laten wij het met dien naam bestempelen. Ik schik mij na tuurlijk naar je verlangenEstherik heb zoo lang op je gewacht, dat een weinig langer geduld ook nog wel door mij uitgeoefend kan worden. Je ziet er anders niet erg gelukkig uit Het schijnt mij bijna toe, als moest je eene begrafenis bijwonen en dat nog wel heden waarop je de eerste schrede deedl om je vrijheid te verkrijgen. Ik had werkelijk gedacht, je opgeruimdvroolijk en liefdevol te vinden. Ik houd van heldere kleuren en rozen ik verlang steeds naar zonnestralen... o, Esther, je kunt je niet voorstellen, hoe gelukkig ik mij in je bijzijn gevoel. «Wees niet boos op mij. Oscar, heb geduld met mijje weel niet met door welk een angst, door welke verwijlingen ik gepijnigd word. Ik heb jou lief, ik weet, dat ik Krabbe niets ben en toch keeren mijne gedachten steeds tot hem terug. Neenniet alleen tot hemmaar ook tot mijn kindtot mijne woningtot die ernstige sombere natuur daarginds. In de zes jarendie ik daar doorgebracht hebwas het mij ais eene gevangene te moede ik vrees dal het mij niet gelukken zal om mij weer vrij te maken.» «Esther!» Oscar boog zich tot haar en staarde haar onderzoekend aun. de gevangenneming van den regent en de andert aanvoerders. Servië blijft steads een bron van verdeeldheid en twistwelke zeer licht lot de overige stalen van hel Balkan-Schiereiland kan overslaan. Een minderjarige koning op den troon, en een vader en een moedei, die twist hebben en elkaar den invloed op den jongen koning betwisten ziedaar de toestanddie reeds zoolang bestaat en de nabuiige staten steeds in ongerustheid houdt. Alle pogingen om koning Milan of ko ningin Nathalie te bewegen hel land te ver laten bleven vruchteloosmaar nu heeft de koning eindelijk het voorbeeld gegeven en der Schuptsjina een brief geschrevenwaarin hij meldtdat hij Servië verlaat en daar niet zal terugkaeren voordal zijn zoon meerderjarig zal wezen. Deze brief werd Zaterdag in de Schuptsjina voorgelezen en met groole instemming door de leden ontvangen. De vergadering juichte Milans plan zeer toemaar voegde er tevens de uit- noodiging bij lol de regeering ons nu ook koningin Nathalie te bewegen zoo spoedig mo gelijk Servië te verlaten. Vermoedelijk zal ook dit wel gelukken ten minste indien het waar is wat gezegd wordtdat koning Mi.an in ruil voor zijn besluit 3.000 000 francs is uitgekeerd. De influenzavoortwoedende te Brooklyn en New Yorkvergt vele offers. Verleden week bezweken er 630 lijders te Brooklyn alleen, waar op één dag 200 begrafenissen plaats hadden. Zoovele dooden zijn er te New-Yorkdat lijk wagens ontbreken en de lijken op karren naar het kerkhof vervoerd worden. Maastricht zal den 26slen April bezocht wor den door 200 wielrijders uil de Rijnprovincie, welke dien dag een wegwedstrijd houden door de drie grenslanden (DuitschlandNederland en België). De feestmaaltijd zal bij die gelegen- heid te Maastricht plaats hebben en daar ook een gezamenlijke tocht onder leiding van de Maastrichtsche Veloeipède-Club worden gehouden,' Uit Algerië worden weder groote verwoes tingen gemeld door de sprinkhanen. Een 1800 inlanders voeren tegen dezen vijand krijg en vernielen dagelijks 3200 schepels van hel ge dierte. Bovendien verzamelen zij eiken dag 800 schepel eitjes. «Esther, wat heb je gedaan,» riep hij op half toornigenhalf smartelijken toon uit. «Waarom ben je zoo zwak geweestwaarom heb je het zoover lusschen ons laten komen wanneer je niet naar vrijheid verlangt, wanneer je niet, evenals ik, eene brandende begeerte gevoelt naar geluk en genotwijl je anders k bij gemis daaraan ten gronde zoudt gaan «Waarom ik 't deed Omdat jij mijne ziel en mijne gedachten als 't ware aan je geketend hebtomdat jou wil de mijne werdomdat ik geloofde «Esther, wil je mij eens bij het plaatsen der bloemen helpen Met deze woorden stak Lili het blondgelokte hoofd tusschen de portières. «0dokterzijt u reeds hier. Dan stoor ik misschien,» voegde zij er op ietwat spotlenden toon bij. «In het geheel nietjuffrouw Lili!» Oscar stond haastig op. «Waarover hadden jelui 'l eigenlijk?» vraagde Lili weer. «Gij ziet er beiden uit als een paar aansprekers.» «Over zaken, waarvan een kind nog niets begrijptantwoordde Oscar, haar onderzoekend in hel gelaat blikkende. «Dan trekt dat kind zich maar weer in de kinderkamer terughernam Lili en verdween achter de portières. «0 en nu is hat kind beleedigdMaar zoo laten wij je niet gaan. Kom maar weer tciug, juffrouw Lili, opdat wy u eens bewondeten kunnen. U hebt toch zekerdat luchtige, rose kleedje aan, dat zoozeer in mijn smaak valt. Jageen ander toiletje hebt u van daag ge-

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1