betaling worden aangenomenmits voorat bij iiel kantoor van alzeilding eene toereikende som is gestort tot nadere verrekening der verschut- «ligde seinkosten. Tot uitvoering van dit besluit, dat 1 Mei in werking tradis nader bepaalddal het recht -van f 18 's jaars naar het kalenderjaar wordt berekenden voor elke afzonderlijkeook niet Tolle maand 1,50 is verschuldigd. Dinsdag, 5 Mei 1891 's namiddags hallacht zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene Ver gadering houden waarin de punten van behan deling zijn 1. Ontwerp-besluil tot het onttrekken van een gedeelte grond van de wandelplaats tusschen de Utrechlsche- en Arnhemsche straat. 2. Gntwerp-besluit tot het geven in erfpacht van een gedeelte grond aan hel bestuur der sociëteit Amicilia. 3. Ontwerp-besluiten tot het doen van af- en dverschrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1890. A. Ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting der dienst doende schutterij voor 1890. 5. Advies op hel request van Mejuffrouw de weduwe J. Radersma ora ondersteuning. 6. Voorstel tot het verstrekken van eene gra tificatie aan Mejuffrouw de wed. D. F. van Slooten en aan den onderwijzer C. A. Heunks. 7. Advies op de requesten van A. en L. Maas -om eene gratificatie. 8. Voorstel van Burg. en Weth. lot uitbreiding van het personeel der brandweer voor de be diening der brandkranen. 9. voorstel van Burg. en Welh. tot intrekking der vergunning aan de firma Hamers en van Beek tot het daarstellen van een spoelsteiger aan bet Bloemendal 10. Verzoek van den heer C. de Mooij om •eervol ontslag uil de betrekking van lid der ■openbare gezondheidscommissie. 11. Benoeming van een Regent van het bur gerweeshuis. 12. Beneeming van leden der commissie be- doéld bij aitt. 11 en 15 der wet op de schutterij. 13. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden der stembuream voor de verkie zingen ia 1891 Woensdag herdacht men te Tilburg den dag waarop vóór 50 jaren Z. M. Willem II te dezer stedezijn geboorteplaatswerd ingehuldigd. Den 27 October 184u toekende Z. M. Willem I op Hel Log de akte van afstand der regeering en den 18 November werd Willem ll in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tol Koning gekroond. Toen bekend werd dal de Koning in 't begin van 1841 de zuidelijke provinciën zou bezoeken heerschte voorat te Tilburg, waar hij langen tijd verblijf gehouden en aangename dagen doorgebracht hadalgemeene geestdrift. Toe bereidselen tot een feestelijke ontvangst werden gemaakteen optocht geregeldenz. De inhul diging had plaats aan de grens der gemeente op den Bredaschen Wegwaar den Koning «en paard weid aangeboden, en hij stapvoets de gemeente binnenreed. Den geheelen dag hadden feeslelijkheden en 's avonds illuminatie plaats. weinige oogenblikken een groot glas wijn en «ene warme reisdeken, waarna hij zich haastig verwijderde. Er lag iets roerends in die zwijgende voorzorgen, welke hij haar bewees, iels, dal baar goeddeed en tegelijkertijd pijnigde. Zij bevond zich dus alleen met haar kind «Ike minuut behoorde haar dus. Zij hield onophoudelijk hel oog op de kleina gestalte in het bed gevestigd, welke zich nu en dan kromde van pijn. Zij had hein willen verlatenzij had hem bijna vergeten doch nu zij hem weerzag begreep zij niethoe dit voornemen bij haar opgekomenja schier ten uitvoer door haar gebracht geworden was 1 Thans zou zij gaarne haar leven voor hem opofferen als hij slechts behouden bleef. God zou hem haar niet ontnemenzoo hard zou Hij haar wel niet straffen. Zij wilde Hem bidden. En zij badzij bad met die onstuimigheid welke zieleangst verleent. Hel kind werd nu rustiger de koorts scheen te verminder"n... zijne wezenstrekken ontspanden zichZij zou overwinnen God had zeker haar gebed ver hoord «Moeder waar bent u Ik kan u niet zien... ik ben zoo koud Moederblijf bij mij 't wordt zoo donker... Walt is bang alleen!» Zij nam hem in hare armen en drukte hem aan hare ontbloote borst om hem te verwarmen. «Moeder is bij je, Walt. Moeder gaat niet weg nooit meer, hoor je, Walt, mijn lieveling,» vraagde zijhem nauw hoorbaar. Wordt vervolgd. De tweede vergadering in dit jaar van den Ring van Chr. Jongelingsvereenigingen in deze provincie, zal V. op den tweeden Pinkster dag te Zeist worden gehouden. De Aegidienkerk te Hanover wordt thans electrisch verlicht. Dit moet de eerste groole keek in Duitschland zijn, waar hel nieuw licht is ingevoerd. Te Monster nestelden verleden zomer twee zwaluwen in de gang van het logement Over- heide. De eigenaar wond de diertjes een zilver draadje om den rechterpoot. Toen nu in het laatst der vorige week zich wederom een zwa- luwenpaar in het nest kwam vestigen bleken 't dezelfde bewoners van het vorige jaar te zijn. Er was te 's Gravenhage verl. week een voor stelling van Hervé's allerkoddigste «Petit Faust door het gezelschap van den Scala-Schouwburg te Antwerpeneen kunstinstellingdie niet veel hooger staat dan een caféchantanl. Maar de voorstelling, voor een volle zaal gegeven, viel erg mee. Er werd met entrain gespeeldde acteurs en Yooral de actrices gaven veel aardigs in zang en spel ta hooren en veel aardig*... te zien. De actricedie voor Gretchen speelde droeg voor den «val» een costuura (7) dat mocht doen verwachten, dat ze n& haar «huwelijk» (tout chemin mène a l'homme!) in Eva's primi tieve kleeding ten tooneele zou verschijnen. Zoo erg was 't gelukkig echter niet en aan een be koorlijke vrouw wordt door de toeschouwers al spoedig iets vergeven... vooral door de heeren Maar 'I was op 't kantje af I Dal de handel in kievitseieren op het eiland Tessel nog al van beteekenis is, kan hieruit blijkendat gedurende de laatste week van April door een der handelaren dagelijks 900 1000 kievitseieren werden verzonden. Aan de eierenzoekers werd door dien handelaar alleen dagelijks van f 80 tot f 100 uitbetaald. Of er ook liefhebberij was 1 Voor de betrekking van agent van politie 1de klasse, te Alkmaar, hadden zich 114personen aangegeven. Door den burgemeester zijn als zoodanig benoemd H. Nellissen, te Haarlem, en T. Van Althuiste Amsterdam beiden ge- pensionneerde onderolficieren van het Oost- Indische leger. Men verneemt dat de Commissaris des Konings in de provincie Noordbrabant op last van den Min. van Binnenl. Zaken inlichtingen heeft ge vraagd omtrent eene klacht legen den burge meester van Breda, ingediend door een der raadsleden. ft e ii ii i s s v i ii g. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te wetendat door de Diensidoende Schutterij eiken Maandag en Donderdagvan af 4 uur des namiddagsSchietoefeningen gehouden worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 2. Mei 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Door den Minister van Oorlog zijn de navol' gende wijzigingen gebracht, betreflende den tijd waarvoor de oproeping van verlofgangers behoort te geschieden «De verlofgangers der ligting 1888 behoo- rende tot hel Ie, 5e en 8e RegimentInlanterie moeten in werkelijke dienst worden geroepen voor het tijdvak van 10 Augustus lol 11 Septem ber in plaats van 7 Augustus tot 9 September. LEGERWET. De rij der sprekers over de Legerwet was Donderdagmiddag tot 46 geklommen. Toen scheen de legerwet in de tweede kamer eerst voldoende van alle zijden bekeken en in voldoende mate te zijn herhaaldwat sedert week en dag reeds in alle vormen gezegd is en herzegdgeschre ven en gedrukt, 't Was dan ook een verademing voor dekainer, toen de vooizitter eindelijk mede deelde, dat geen sprekers meer waren inge schreven. En 1 Mei, dien eersten lentedag behou dens een paar Maartsche regenbuien, de eerste dagwaarop ons 't lieve zonnetje tegenlacht de derde verjaardag van hel regeeringsprogram van 't kabinet-Mackaywas de minister van oorlog aan 't woord. Hij nam de heele zitting in beslag; van 11 tot 4 uur sprak hij, met een half uur pauze. Hel was een belangwekkende zaakrijke en met groot talent voorgedragen rede. De kamer schonk er alle aandacht aan en juichte den heer Bergansius meermalen en vooral aan 'l slot toe. Er sprak een diepgewortelde over tuiging warme vaderlandsliefde ernstig plicht besef uit zijn woorden en menigeen begaf zich dan ooktoen de minister geëindigd had naar de groene talel, om hem hartelijk da hand te drukken. Wanneer na deze rede onmiddellijk tol de eindstemming had kunnen worden overgedaan zou de wet zeker met vlag en wimpel zijn aan genomen. Maar wij zijn nog ver van die eind stemming verwijderd. Van onderscheidene kanten is de balans op gemaakt er zijn 13 weifelaars, die meer naar aanneming van 'l ontwerp overhellen en 6 die meer neiging hebben om met de tegenstanders quand inéme rneê te gaan 43 leden worden zekor geacht vóór Ie stemmen en 36 legen vermoedelijk zal dus de eindstemming 56 tegen 42 zijn inaar al verschilt 't ook een paar stem men in de aen of andere richting algemeen houdt men de aanneming van 'l ontwerp voor verzekerd. AMERSFOORT, den 4. Mei 1891. Bij Kon. basluit is, met ingang 1 Mei 1891: lo. de dirig. officier van gez. 2de kl C Ds Mooij, van het personeel van den gen. dienst der landmacht, op zijne aanvrageop pensioen gesteld en hel bedrag van het pensioenbe paald op f1025 's jaars. 2o. aan genoemden hoofdofficier der rang verleend van dir. offic. van gez. 1ste klasse. De heer de Mooij kan met voldoening terug zien op zijne militaire loopbaan. Op 23jarigen leeftijd benoemd tot off. van gez. 3e kl., doorliep hij spoedig de verschillende rangen. Als kapitein (off v gez. Ie kl.) leerde hij op Atjeh de behoeften kennen van den ge wonden krijgsman en sedert dien tijd heelt hij moeite, studie, noch kosten ontzienom in het belang van den lijdenden evenmensch werkzaam te zijn. De militaire geneeskunde vooral is veel aan hem verplicht. Men denke slechts aan den door hem uitgevonden en naar hem genoemden rader-brancard, waarmede zonder ecnige inspan ning en bijna zonder schokkende beweging ge wonden vervoerd kunnen wordenaan de ver schillende, door hem uitgedachtevan bamboes en rotlan vervaardigde, verbandmiddelen en chi- rurgicale benoodigdheden aan de volgens zijne denkbeelden vervaardigde kogeltangwaardoor het uitscheuren van gescholen wonden voor komen wordt, enz. Tot belooning voor de doodsverachting waar mede hij te Atjeh, onder het vijandelijk vuur, zijne gekwetste krijgsmakkers de eerste genees kundige hulp verleendewerd hem de Gouden kroon, als eervolle vermelding in den strijd toegekend. De heer de Mooij is ridder van den Nederl. Leeuwmei de Eikenkroon gedecoreerd en gerechtigd tot het dragen van het Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en het Kruit voor 30 jarigen officiersdienst. Bij Kon. besluit zijn o a. benoemd tot Com mies der telegrafie van de le kl. de heeren J. J. Jacobs, thans telegrafist 1e kl. te Amster dam voormalig directeur van hel rijkstelegiaaf- kantoor te Amersfoort; C.A. Spruijt. thans telegrafist le kl.waar nemend directeur van hel Rijkstelegraalkanloor te Amersfoort. Bij Kon. Besluit van 27 April jf No. 15 is, mei ingang van 1 Mei 1891 o a benoemd tot commies der posterijen 4e kl de heer J D. Udo, thans werkzaam ten poslkantore le Amersfoort. In ons vorig numiner herdachten wij den Woensdag jl. overleden Z.Eerw. lieer Pastoor L J. van den Bosch en thans nemen wij uit «De Kembode» liet volgende over; «Schoon slechts 7 jaren pastoor der St. Fran* ciscus Xaverius parochiemet langzaam af nemende lichaamskrachtenbleel hij nogtans onvermoeid in zijn ijver voor het catholiek on derwijs in zijne bezorgdheid voor hel R. C. Liefdegestichten heeft hij nog twee inrich tingen in het leven geroepen welke zijn naain doen voortleven nl. het Cath. jongensweeshuis en de R. C. Militaire Vereeniging. Voor deze laatste vooral heeft hij orn zoo te spreken zijn laatste krachten besteed.» De plechtige uiivaarl voor den hooggeëerden Overledene is hedenochtend opgedragen door den Z.Eerw. Heer Jansen, Deken van Amersfoort en Pastoor le Hilversumdie eene indrukwek kende lijkrede hield. Daarna had de plechtige teraardebestelling plaats. Ter benoeming tot regent van het burger weeshuis in de plaats van wijlen mr. J. de Louter, zijn aan den gemeenteraad in alpha- betische orde voorgedragen de heeren dr P. Groeneboom, P. Methorsl en J. Zandijk Jr. Eergisteravond hield de kiesvereeniging «Amersfoort» in Amicilia eene vergade ling waarin na ballotage van nieuwe leden de heeren H. C. van Dam, G. J. Slothouwer en B. A van

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2