Maandag* 25 ïSSBJï Mei 1891. NIET BEGREPEN! jk 4059. Politieke Revue. FEUILLETON. IMBH C0ÜE1II. UitROVGr pji bl»d Torachijnt Miandag en Donderdagmiddag. Almnnnmen» ptr I miniton <1.—. Pr»»co par BUfOaU VAN CLE SF F P®rt /M*- Adwrtettl»»1—8 regoli 00 CU.; elks rtgnl aser 10 Cte. Orante lottere neer MUURHUIZEN pleeteruimte j foor runden en andere «"O"1 '■r>8t>»K geiehied» honger prijsberekening. Legale lO Amersfoort. officieflleen onteigen. Adr. per regel 15 CU. PB' '*g®' Cte. Aft. »u«»i«#r« 10 Cte. hOOlC KortOfffftOllt WijlC B 00 De Servische legatie heeft een communiqué rondgezondenwaarin de uilzetling van lo- ningin Nathalie wordt voorgesteld als eene on beduidende gebeurtenis. In de tc Londen uit gekomen bladen echter zijn krasse hoofdartikelen opgenomen. Volgens de Times zou Nathalie tot de officierendie haar weggcleidengezegd hebbenvertelt aan de ministers dat deze ge weldpleging een smet werpt op de regeering cn op bet land. Deze misdaad voor God en de natie wordt eenmaal gewrokon. Talrijke vrienden tan de vorstin zijn haar naar Semlin gevolgd. Zoodra de Wolga weder bevaarbaar is, zullen 15000 personen naar Siberië worden gezonden, waaronder vele vrouwen en kinderen die vrij willig de verbannenen naar het onherbergzame oord volgen. Onder de verbannenen bevinden zich ook IOO0 politieke misdadigers. Het wordt tijdaldus eindigt de Chronicle zijn bericht dat de Wolga bevaarbaar wordt, daar men met de gevangenen geen weg meer weetzoo vol zijn de gevangenissen. Algemeen wordt in twijfel getrokkendat de in bewerking zijnde petroleumwet, die vooral tegen Rothschild is gerichtzal aangenomen wordenvoor zoover dit ten minste van den minister van financiën afhangt. En mocht de wet toch worden aangenomen dan zal er wel een zoodanige bepaling in worden opgenomen, zegt men dat Rothschild er niet door benadeeld wordt. Da studenten van de Noorsche universiteit hebben een vergadering gehoudenwaarop heilig geprotesteerd werd legen de woorden van den eersten minister Akerhelm. Besloten werd in het vervolg niet meer de vlag der unie van Zweden en Noorwegen te dragendoch met 114 tegen 88 stemmen werd aangenomen, dat alleen de Noordsche vlag zou worden ge voerd. De stemming in de stad is zeer gespannen, slechts ccne kleine oorzaak kan groote onlusten veroorzaken. Uit Il.<ïti meldt men dat te Port-au-Prince de staat van beleg is afgekondigd. Patrouilles doorkruisen de straten niemand mag zonder paspoort de stad binnenkomen ol verlaten. Deze toestand zou hel gevolg zijn van woelingen door partijgangers van den vroegeren president 22) Vrij gevolgd naar 't Duitsch door S. Esthers levendige geest en hare weetgierig heid merkte hij nauwelijks op en hij dacht er niet eens aan of zij soms naar meerdere gees telijke ontwikkeling kon verlangen. Hij zag niet dat zij er naar streefde om zijne ge dachten te begrijpenom daardoor op ver trouwelijker liefdevoller voet met haar te ge raken. Als zij rnet vele vragen tot hem kwam, en zich tot hem wendde om helderheid in hare verwarde gedachten te erlangen dan placht hij haar mei cenige vriendelijke woorden te kennen te geven, dat zij boter deed om zich in het geheel niet in dergelijke bespiegelingen te ver diepen. Zijn vrouwtje meende hijmoest zich zelve en hein niet met dergelijke zaken kwellen, liet begrip der vrouwen is gewoonlijk zoo be grensd dat zijwanneer zij in het heiligdom der wetenschap trachten te dringen, toch steeds leeken blijven. Zij hebben haar sclioonen werk kring in huis als echtgenoot en moeder en daartoe dient zich hare belangstelling te bepalen. Deze afwijzingen benamen Esther weldra allen moed om zich ooit met het geestesleven van haar man vertrouwd te zullen maken. Zij trok r.ich ineer en meer terug en werd stil doch deze verandering vond zoo langzaam plaatsdat Krabbe er niets van bemerkte. Eerst in den herfst, toen Krabbe van zijne Légitime veroorzaakt. Het bericht van een aan slag op generaal ilippolyte wordt door de re geering tegengesproken. In de Nineteenth Century komt een militaire beschouwing voor, die van groot belang is voor de kleine statendie toch in een nieuw Euro- peesch conflict nooit de rol van aanvallers zullen spelen maar misschien hun grondgebied zullen hebben te verdedigen. Zij is van Archibald Forbesgeen militair van beroep, maar als oorlogscorrespondent van Daily Nows een deskundige bij uitnemendheid in zaken van oorlog. Hij heeft net kruit geroken op alle slagvelden van Europa in al de ge- woldigc oorlogen van den laatsten tijd Hij was beurtelings in het Ooslenrijkschein bet Uuit- sche, in het Fransche, het Russische, het Turksche leger. Hij was hij alle groote veld slagen tegenwoordig als een opmerkzaam toe schouwer. De soldaat ziet van den slagwaaraan hij een werkdadig aandeel namzeer weinig. De ollicier ziel slechts zijne compagnie, zijn balaillon maar de militaire correspondentdie het hoofdkwartier volgt, ontvangt inlichtingen van alie zijden en is ie staat van het geheel eene voorstelling te geven. Men weet hoe hij uitmuntte in deze kunst en dat zijne berichten door aanschouwelijkheid en ook door juiste waar neming zich onderscheidden. In een artikel over den oorlog in de toekomst legt hij in zekeren zin zijn eindoordeel neer de slotsomwaartoe zijne rijke ervaring hem heelt gebracht, llij kent de oorlogen van den jongsten lijd hij heeft inet aandacht alle ver beteringen, alle groote wijzigingen op militaire gebied gevolgd en van sommige de proef zien nemen gelijk men proeven neemt in den oorlog op inenschen gelijk men bij Menlona de chassepots beproefde en in den Pruisisch- Oos'enrijkschen oorlog hel naaldgeweer. Thans spreekt men van andere uitvindingen, oneindig krachtiger in hare werking van Mazim- raitrailleusensnelvurende kanonnen en maga zijngeweren. Hel oude kruit maakt plaats voor eene scheikundige samenstelling die bij 't vuren slechts weinig rook geeft en een zwakken knal. Bij volksbewegingen als onlangs te Fourmies is bel onbruikbaar en gevaarlijk gebleken maar wat zal liet in de nieuwe oorlogskunst zijn? Het is bekend dat de Duitsche keizer eene kleine verhandeling over hel nieuwe buskruit reis naar Berlijn teruggekeerd was, scheen het hem toe alsol Esther niet meer dezelfde wal van vroeger. Als hij onverwachts te huis kwam, dan vond hij haar dikwijls weenende op de canapé zitten, om eenige oogenblikken later vroolijk en uit gelaten ais een kind te wezen. Wat had er toch met zijne kalme verstandige, huiselijke Esther plaats gehad? Hij werd ongerust en begon haar nauw keurig gade te slaan maar hij troostte zich mei de gedachte, dal het slechts een gevolg van haar zwak zenuwgestel was. Wat afleiding zou haar goeddoenverandering van omgeving zou zeker een goeden invloed op haar uitoe fenen en zoo ondernam zij de reis naar de ouderlijke woning. Krabbe zeil had haar daartoe weten te bewogen, want zij was liever te huis gebleven. Thans begreep hij eerstdal zij als eene vreemde aan zijne zijde geleefd had, dat zij een harden strijd met zich zelf gevoerd moest hebben alvorens zij zoo veranderd was. Nu eerst zag hij indat hij beter gehandeld hadde, indien hij haar voor de inwendige machten welke in haar sluimerdengered had in plaats van haar weg te zenden. En was het le verwonderendat zij zich van hem afgewend had, dal zij gretig hel oor leende aan dien ander, welken haar niet afwees, doch haar ongevraagd schonkwaarnaar zij smachtte Had hij wol het recht om haar te richten te veroordeelon was hij zonder schuld Maar hoe was dat alles geschied Hoe had zich hunne verhouding ontwikkeld Hoe moest heeft gehouden en dat hij daarvan eene kleine omwenteling op militair gebied verwachtte. Forbes gaal niet zoo ver. Ook thans is eene vijandelijke positieeene batterij niet onzicht baar Op zich zelf zal deze uitvinding misschien geene groote verandering in de tactiek te weeg brengen Maar in verband met de andere, do verbeterde wapenszal zij van grooten invloed zijn. En nu is het moedgevend voor kleino landendat volgens dezen waarnemerdie zooveel heeft geziende verdediging partij zal trokken van de nieuwste vindingen. Tot nu toe gevoelde de aanvaller zich min of meer bevei ligd door de rookwolk, die hem omringde. Wol belette die hem 't gezichtmaar de soldaat vecht bij den aanval niet als een scherpschutter. Hij trachl alleen zoover mogelijkop goed geluk at vurende voort te dringen. Thans, meent Forbes is een aanval zoogoed als onmogelijk. De verdediger heeft zijn terrein gekozen en versterkt. Met snelvurende kanonnen en mitrailleusen kan hij bijna elke stolling tot een onweerbaar Plewna maken, liet is geen kogelregen meerhet is een stroomeen cata ract zegt Forbes van inctaaldien hij op de aanvallers werpt De mitrailleuses maaien de vijanden neer. De geweren spuiten een onafge broken straal van kogels. Wel heelt de vijand ook magazijnReweren maar de verdediger kan die achter zijne versterking trotseeren. Het is niet meer mogelijk storm to loopen op eene goed verdedigde verschansing. Do laatste 150 meters zijn onfeilbaar doodelijk voor de aanval lers. Zij worden weggemaaid. Zoo meent Forbes, dal in eiken oorlog van den toekomenden lijd de verdediger overwinnen zal en hij gaat tot de uiterste consequentie van zijne stelling hij ver wacht dat men in 't vervolg legers zal zien die uit de verte elkanders krachten meten maar geen van beiden lol den aanval durven, overgaan. Dal zal dan hel einde van den oorlog zijn. De oorlog zal zich zelvcn hebben gedood. Do vraag blijftgestold dat Forbes golijk mocht hebbenol hij niet voor dien welaangenamen tijd de financiën van alle stalen zal hebben geruïneerd. Allernieuwste oplichterij. Hel lijk van den heer Patrick Purcelleen rijk Parlementslid van Canada is uil hel graf gestolen. De dieven zijn bereid hel tegen een groole som terug le be zorgen. hij zich tegenover haar gedragen zoolang zij nog mei hem onder één dak verwijlde Lag tij daarbinnen niet doodziek De tegenstrijdigste gewaarwordingen woelden erin zijne ziel. Als hij maar wist, of zij dien andere geheel en al toebehoorde of dat zij nog steeds in het oog gehouden had, dat zij zijn naam droeg! Als hij dat slechts wist? Had zij dat gedaandan zou hij geen oogenblik aarzelen om haar le verplegentotdat dood uf leven eene beslissing bracht. Als hij dat maar wist I Wie zou hem echter dat raadsel oplossen wie hem de waarheid zeggen Niemand immersHij vertrouwde niemand meer hij geloofde aan niets meer dan aan die wilde vertwijfeling welke iemand bezielt, wien alle hoop op geluk onlnoraon is. Eenige dagen later ontving Krabbe een uit voerig schrijven van Oscar Halterwaarin deze hem rekenschap over het gebeurde gaf «Je kent mijne denkbeelden over de maat schappelijke verhouding van den man tot do vrouw.» zoo luidde het. «Ik heb nooit ver heeld dat ik een echtelijk samenleven, dat niet berust op wederzijdsche liefde en sympathie, als geen huwelijk in den waren zin dés woords beschouw. Ik geloof nietdat jij Esthers ware liefde bezitevenmin als dat jij haar naar waarde geschat hebt. Duarom beproefde ik zonder ge wetensbewaren om haar aan mij le boeien, nadat ik reeds eenmaal op haar verliefd was geweest. Doch ik vertrouwde te veel op mijne macht.. Ik was te oppervlakkig, te ruw,oaa

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1