Woensdagochtend orn 3 uren stond het huis van een apotheker te Dublin in brand. Drie mannen en eenc vrouw ontkwamen gelukkig tij lig over daken en nog eenc vrouw werd met behulp van een brandladder gered, liet huis was nogal hoog en de brandweer had daar om aan do ladder nog eenc ladder bevestigd. Deze brak en vijf personen vielen van eenc hoogte van 50 voot. Ken inspecteur der brandweer werd met gebroken schedel opgenomen en van eeue dienstmeid en drie brandweermannen wordt bericht, dat ze ook in een zeer gevaarlijken toestand verkeeren De consumptie van paarden vlecsch gaat hard vooruit Te Brussel worden iedere maand 110 tot 130 paarden geslacht, tweemaal zooveel als in 1886. Te Charleroi verorbert men er iedere week 50 tot 60, idem te Luik, te Verviersen te Serang. De Engelschen willen er echter niets van hebben, maar zenden honderden exem plaren naar het vasteland. Te Parijs slacht men iedere maand 800 paarden te Toulouse jaarlijks 4000te Berlijn gemiddeld 6000 4 7000. Te Wliittington Moorbij Chesterfield (Enge land), zakte Woensdag bij een kinderfeest een tribune in waarop meer dan 100 menschen en kinderen waren gezeten30 kinderen werden ernstig gewond en 1 jongen van 12 jaar werd gedood. Op een Duitsch postkantoor kreeg men onlangs een briefkaart met den volgenden inhoud «Aan Keizer Wilhelm 2 te Berlijn. Of de Keizer zoo vriendelijk zou willen zijn om aan Waldemar Brielte Mulheim a. d. Roereen Filzeepeh (velocipede te zenden. Dit is de tweede brief kaart. Ik groet ook al uw Prinsen.» De dochter van dokter Mezger te Wiesbaden is verloofd met den eersten luitenant von Dri- galsky. Op een verkooping te Philadelphia van voor werpen afkomstig van Washington deed een portret van bodewijk XVI 1800 dollars, een teckening van Lafayette met opdracht 450 dollars. Volgens de «Daily Chronicle» verkeert een natuurlijke dochter van George IV, mise Caroline Guelphte Camberwell in de grootste ellende. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand April 1891. 1 J. v. d. EijkDordrecht. 2 Mevr. Moesman. 's Hage. 3 Meershoek 4 J. floersenNieuweramstel. 5 G. J. Baarnje Utrecht. Briefkaarten 1 A. KnolierAmsterdam. 2 G. Schindler Duitschland. 1 G. VeldmanHegcnheim. Engeland. 2 J. RougusLonden. Rechthebbenden vervoegen zich san 'tpostkantoor die fijngevoelige vrouw te verslaan en te be grijpen dal slechts het verlangen naar jou baar een oogenblik gelooven deeddat zij rust en vergetelheidwellicht ook geluk in mijne armen vinden zou. In deze dwaling ligt zoowel eene aanklacht als eene verdediging der schuldwelke ik tegenover jou beging. Hoe jij baar evenwel beschouwtis mij totaal onverschillig. Ik ben geen woest gezelgeen bon-vivant en noem mij zelf ook volstrekt geen trouwclooze vriend; ik heb slechts beproefd om een schat meester te wordenwaartoe ik mij volkomen gerechtigd achtte. Mijne wroeging geldt alleen Esther. Tegen over haar is mijne schuld groot om harentwille zou ik in staal zijn om te smeeken om mij te vernederen. Daarom verzoek ik jewees niet bard jegens haarwees barmhartignu zij tot je teruggekeerd is. Geloof rnijondanks alles wat haar in jou oogen onleertis zij eene reine vrouw en verdient zij je liefde ten volle. Zij heelt zooveel geledenzooveel verloren. Plaats u dus, in hel volle gevoel van je goed rechiniet tegenover haar als een onbarm hartig beschuldiger. Hebben wij mannen nog wel hel recht om de zwakheid eener vrouw te veroordeeien Zijn wij mannendan steeds sterk Onze wegen zullen zich waarschijnlijk niet meer kruisen. Ik vertrek naar Indië om mij daar als arts te vestigen. Ik wil niet langer in mijn vad"rland blijvendoch ik onderneem de reis nietalvorens ik iels over Esthers toekomst ervaren heb. Ik weet dat zij zeer ziek is dal zij zich wellicht in doodsgevaar bevindt. Ma3r ais zij leven blijft, als zij herstelt, wat dan Wordt vervolgd. Uit 'sGravenhage wordt van Vrijdag gemeld Hel is dus nu uitgemaakt, dal- de behan deling der legerwet Dinsdag of Woensdag na de vaststelling van de eerste 30 artikelenlot nader dat is lot de samenkomst van de nieuwe kamer zal worden verdaagd. Waarloc dus al die strijd heeft gediend? De motie Rutgers voor den persoonlijken dienstplicht, het ver laagd contingentae 8jarige dienst het be- leekenl eigenlijk niets hoegenaamdwant, als de verkiezingen ons een anders gezinde meer derheid brengen, zal al hetgeen nu is beslist weer ongedaan worden gemaakt. En geloof mij er zal bij de stembus niet weinig op die kans worden gelet. Ik houd mij er van overtuigd dat de onverzoenlijke tegenstanders van de leger wet het onmogelijke zullen doenom een aan de wet vijandige meerderheid naar de kamer te brengen. lieden en morgenavond schijnt er veel te zullen worden beslist. In mijn volgenden brief zal ik u denkelijk mot eenige meerdere zeker heid een politieke diagnose kunnen geven. Eerst nadat de kamer op recès is Donderdag ol Vrijdag e.k. zal de verkiezingsstrijd met warmte be ginnen. Het wordt tijd dat da kamer een einde maakt aan haar samenzijn want nog nooit is de toondie daar gevoerd wordt zoozeer gedaald als thans. In alle partijen openbaart zich hoog- loopend verschilpersoonlijke hatelijkheid vol komen gemis aan eenheid de regeering kan op de rechterzijde in 't geheel niet meer rekenen ook niet op de anti-revolutionnairen en onder de liberalen is de eenheid ook tamelijk ver te zoeken. Na art 30 der legerwet zal de kamer nog een lange reeks van kleine zaken ook de Congo- overeenkomsl en 'l verslag over de militaire akademie afdoen maar belangrijke politieke debatten verwacht men niet meer; met opzet is de bespreking van het diplomatieke beleid in de Congozaak maar uitgesteld. Woensdag gaan de kamerledenalthans de gi'oote meerderheid, naar Amsterdam om de plechtigheden bij gelegenheid der koinst van HH. MM. de koningin en regentes bij te wonen er is dus voor belangrijke zaken geen lijd meer. AMERSFOORT, den 25. Mei 1891. In ons vorig nummer is. overgenomen uit andere bladen gemeld dat de nieuw benoemde Gouverneur van Suriname verleden week den eed als zoodanig heeft afgelegd in handen van H. M. de Koningin-Regentes op hel Loo. Dit bericht was geheelenal onjuist. Die eedsaflegging moet nog geschieden. Ter vergadering der Kiesvereeniging «de Grond wet» van Donderdagavond jl. in Amicilia te Amersfoort werd medegedeeld datvan de voor- loopig gestelde eandidaiende heeren Mr. H. J II. baron van Boetzelaer van Oosierhoul en Dr. K W. van Gorkom niet voor een candi- datuur wenschen in aanmerking le komen en is vervolgens tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de lieer W. J. II. Roijaards, schoolopziener in het arr. Rhenen wonende te Utrecht. De R.-Katholieke kiesvereeniging «Recht voor Allen le Amersfoortheelt tol candidaat voor dat district gesteld den heer M. de Ras oud- kapiteinburgemeesier van Pannerden. In de vergaderingdie de kiesvereeniging daartoe hieldherinnerde de voorzitterde heer D. P. Hamerser aandat hel aftredend lid, de heer Schimmelpenninck van der Oycbij do vorige verkiezing door de vereeniging candidaat gesteld wasdoch wees er levens opdal de hourling van dien heer in zake de aanhangige legerwet door geen enkelen r.- katholiek kon worden goedgekeurddal de samenwerking met de anti-revolutionairen niet lot bevredigende uit komsten had geleiden hel daarom plicht was, dezen keer een eigen candidaat te stellen. Dit geschiedde door bij acclamatie den heer De Ras als zoodanig le proclameeren. Dezer dagen hebben zich eenige ingezetenen van Amersfoort tot eene commissie vereenigd omnamens de burgerijaan den burgemeester Jhr. Mr. v. ASCII v. WIJCKbij zijn vertrek uit deze gemeente, een aandenken aantebieden. Zij stelde alle sladgenoolen in de gelegenheid tot dat doel medewerken door hel inzenden van bijdragen bij een barer leden. Daartoe zijn thans bijdragen ingekomen zoodal dit plan zal worden verwezenlijkt. De commissie bestaat (alphabetisch) uit de heeren L. van Achterbergh, Mr. H. Croockewit Jr., Dr. J. W. Doyer Jz., J. C. van EijbergenD. Gerritsen, H. liasper, A. Her schel Bzn., Mr. J. Heyligers, M. van Lingen Dr. ReijndersJ. Sinnige A. M. Tromp van Holst, N. van Veen, A. E. L Wellan. De kerkelijke inzegening der nieuw gebouwde localen van de R. C. Jongensschool te Amers foort geschiedde Donderdagochtend jl. door den Z.Ecrw. Heer pastoor II. J. Klevc, in tegen woordigheid van eenige Geestelijken School- Kerk- en Armbestuurders enz. Na de ceremoniën, uitte Z Ecrw. hartelijke woorden van waardeering der offervaardigheid, waardoor de Arnersl. Katholieken zich in het algemeen onderscheiden in hel bijzonder door dezen sohoolbouw. Zoowel voor do jongens als de meisjes in eiken stand is thans op degelijke wijze gezorgd. Hij eindigde met woorden van dank aan allen medewerkenden lot dezegroolsche slichting van aanmoediging lot de onderwijzers en van opwekking tot de leerlingen. De hooldond. directeur de heer M. v. Lingen antwoorddevooral doende uitkomen dat de onderwijzers zich geheel wenschen te wijden aan hunne verheven t3ak. De prijsuitdceling voor getrouw kerk- en schoolbezoek geschiedde des namiddags aan de leerlingen die toen ook werden onthaald op chocolade met broodjes. Door heeren Burgemeester en Wel houders is tot onbezoldigd ambtenaar Ier gemeente secretarie benoemd de lieer N. Pretorius, die als zoodanig den eed heelt afgelegd. Voor de navolgende milicien-verlofgangers der lichting van 1884 liggen ter gemeente-secrctaiie Êaspoorten beschikbaar als: J. van den Bedurn, Boltenburg11. van den EshofK van Eijke- lenburgII. van GrolJ van de Kainp H. Kroes, D. LonneeG J. Prins, W. Riksen, C. F. Singewald II. van de WeijerW. J. van de Wijngaard cn R. Wijnstra. Ann het ministerie van marine is aanbesteed het maken cn plaatsen van een ijzeren seinsiel- ling aan den Hoek van Holland en het alhi eken en opruimen van de houicn stelling aldaar. Minste inschrijver de heer G. Wolbers te Amers foort, voor 14123. Door eene lichte ongesteldheid verhinderd kon de bevestiging van Us Ter Haar Homeny gisteren Zondag 24 Mei niet dooi gaan- Bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht is verplaatst de ollic van gezondheid 1e kl Dr. I). M. Pronkvan hel le reg. veld artillerie bij het le reg. husaren alhier in garnizoen. Nadat den aftr. burgemeester. Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijckte zijnen huize door den heer P. J. Dammerscommissaris, en den heer C. Koppejaninspecteur van politieeen stof- lelijk blijk van dankbaarheid en hoogachting beslaande in een cachet met agathen handvat en zilveren stempel, waarop hel gouvcrn.-wapen der kol. Surinamegeborgen in een daarbij passend étui, aan hunnen onvergelelijkcn schel, zooals deze door hen genoemd werd, was aan geboden waarbij gevoegd hunne portretten in cabinelformaatwerd later door het corps rijks- en gemeentepolitie aan hun aftredend hoold mede ten zijnen huize, een salonportret van alle beambtenin prachtige lijst met cuivre- poli ingelegdter hand gesteld, terwijl namens het coips door den oudsten hoofdagent ZKA. een hartelijk afscheid en zoo mogelijk een tot weerziens werd toegeroepen. 'L K. A. was blijkbaar zeer aangedaan hij de aanvaarding dezer huldeblijkendrukte een ieder hunner vriendschappelijk de hand en nadat ZEA. liet corps een hartelijk woord lot alscheid had toegesproken daarbij zijne honge tevredenheid betuigende over het uitmunten lo politiecorpsbood hij aan ieder der heamb'en zijn portret met handteekening aanterwijl reeds le voren aan heeien commissaris en in specteur van politiezijn portret in cabinet lormaat was ter hand gesteld. Hij drukte <en slotte de hoop uit dat het hem gegeven moge zijn in de kolonie Suriname eenzelfde corps wakkere, vertrouwbare politiemannen le mogen vinden, zooals hij hier moet achterlaten en waarop hij zoo ten volle in alle omstandigheden rekenen kon. Uit Baarn wordt dd. 21 Mei gemeld Moesten wij voor eenige dagentoen wij melding maakten van het jubilé van den heer VooRTiiuuzjiN schiijven, dat eene ernstige on gesteldheid hem aan hel ziekbed hield gekluisterd, de onverbiddelijke dood heelt hem eenige dagen daarna weggerukt uit zijn nuttigen werkkring. Zooals gemeld is, was de heer Voorlhuysen hier 40 jaren praclisecrend geneesheer; in 1882 werd hij benoemd tol lid van den gemeenteraad en in 1884 lol wethouder Ook had de over ledene lange jaren zitting in hel college van notabelen bij de Ned. herv. kerk. Heden morgen werd het stoffelijk overschot aan den schoot dor aarde toevertrouwd. Onder den stoel merkten wij op burgemeester, wet houder en secretaris, alle leden van den ge meenteraad en vele anderen. Aan de groeve nam de burgemeester het woord j hij schelste de verdiensten van den

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2