naar Londen. Zondag 7 Juni kwam zij te Herlijn aan en vertoeft daar bij haar landge- ^enooie Miss Willard. De tocht der twee onvev- •acbiokkene reizigstersin dezen uiterst strengen winter ondernomen is mei vele gevaren ver bonden geweest (dereis werd per siede gemaakt!), maar dank zij de tegemoetkoming van de zijde der Russische overheden on particulierenzeer vergemakkelijkt. Het geheele plaatsje Berezowica Wielka is Vrijdag door een orkaan totaal verwoest. Zestig huizen en een ziekenhuis stortten inen 6 vol wassen personen en 3 kinderen kwamen om het leven. Van denzellden orkaan werden in Podkamien bij Brody drie kinderen en een man hel slacht- emr. De KAMERMUZiËKSOIRËE in XM1CITIA te Amersfoort. Doet het de gansche Burgerij van Amersfoort :groot genoegen dat hier, nadat zij jaren ach tereen daarvan verstoken was, een militair Muziekcorps in garnizoen is; heeft de Bur- Serij reeds aangename uren doorgebracht bij eszelfs lerrasconcerten in Amiciliana de "muzieksoirée van Donderdag mogen wij de 'Burgerij, met al ons hart, feliciteeren dat een zoo ■voortreffelijk Muziekcorps te Amersfoort geves tigd is en opdat de ingezetenen daarvan door drongen zullen zijn vergen wij hunne attentie voor hetgeen hier volgt: De KAMERMUZIEKSOIREE, door den heer VAN AKEN en eenige leden van het Stafmu zickcorps van het 5e reg. Infanterie, Donderdag jl. in de groote zaal van Amicilia gegeven heeft velen in staat gesteld tot kennismaking met eenige der eerste krachten van dit mu ziekcorps. Gewis kon men niet vermoeden dat het ftarmomecorps over zulke uitstekende krachten «op Symphoniegebied kan beschikken. Reeds de uilvoering van 't Trio van Mendels sohn (d moll) door de heeren Hendriksvan Aken en Beei-swaarmede de soiree werd ge opend bewees dadelijk dat zij degelijk ontwik kelde musici waren. Immers, het samenspel van pianoviool en violoncel liet waarlijk niets te wenschen over. Men bewonderde unaniem de afgeronde techniek van den pianist en in het overschoonc Andante blonk eerst recht uit hoe volmaakt viool en violoncel harmonisch samen- stemdeR zoowel in klankals in opvatting. Hierop volgde Serenade voor fluit en clarinet, door de heeren van kooien en Bikkers talentvol leu gehoore gebracht Daarna werd in de Concerlsolo voor piston niet alleen de besrhaalde loon. maar levens de grooie vaardigheid van den solist, den heer Hellmanngehuldigd. Het 4e nummer, Grande Fanlaisie sur Fausl de Ch. Gounod voor vioolsolo met pianobege leiding. werd door den Heer van Aken, den bekwamen Kapelmeester voorgedragen. Moeielijk kan worden gezegdwat het meest hoogen lol verdientzijn schoon vioolspelde kunstvaardige behandeling van zijn instrument, of zijn flinke streeken heell hij ook daarmede bewezen een hoogverdienstelijk musicus en uit muntend solist te zijn. 't Ensemble prijkte in het 5e No.# Variationen aus dem Kaiserquarlett van llaydn gevolgd door het Besolo voor violoncel van Bargielmet breeden en zangrijken toon door den heer Beers uitgevoerd. Hei 7e was Berceuse van Gounodvoor pis tonsolo waarin men het heerlijke klankeffect genoothetwelk door sourdine op een blaasin strument kan worden teweeggebracht. slecht volgen naar de geregelde leefwijze in des dokters huis. In den eersten tijd verwijderde bij zich dan ook meermalen heimelijk oin buiten om de heide, op verren afstand van zijne nieuwe woning, rond te zwerven. Hel regelmatig leven dat naar schoolgaan was hem ooverdragelijkhoewel hij zeer weetgierig was en gemakkelijk leerde. Elke dwang was den wilden knaap echter een gruwel. De eerste jaren onderwees Esther hem zelve. Zij moest al haar geduld, al hare scherpzinnig heid te hulp roepen om hel karakter van den knaap te doorgronden en om zijn vertrouwen te winnen. Toen haar dal echter ten laatste gelukt wasontdekte zijdat hij, zoodra zijne belangstelling eenmaal opgewekt was, energie en lust genoeg bezat om dieper in de zaak door te dringen. Hij had zich daarna met onstuimige liefde aan zijne nieuwe moeder gehecht en vergoodde haar als het ware met ijverzuchtigen hartstocht. Het was een moeilijke, zware tijd voor Esther en Krabbe geweestinaar zij hadden elkander als twee trouwe kameraden bijgestaan en gesteund en steeds waren z:j hel eens ge weest waar hel gold om hel welzijn vaa de kinderen te bevorderen. Hnone gemeenschap pelijke wenschen vereenigden zich voortdurend op dalzellde punL Wordt vervolgd. Tot waardig slot blonken de Aria aus der Ddtlf suite van Bacli en de Pizzicato-Gavotte van Latann, voor strijkkwartet!. Inzonderheid klonken de pizzicato's allerhelst. Zooals in de muziekwereld bekend iswas de in 1840 overledenwereld-? beroemde Ilaliaansche vioolvirtuoos en componist Niccolo Paganiniwien wij in Botterdam hoor den, een matador in het destijds zoo geliefd en meer dan thans in zwang zijnde pizzicato en slaccatospel. Zijn Carnaval jdej Vcnisc blijlt onvergetelijk. Werkelijk, de ongekunstelde verklaring mag hier gerust worden afgelegddat hel een avond van waar kunstgenot was. Hulde den Solisten! liet talrijk auditorium'twelk telkens met geestdrift applaudisseerdewas dankbaar en vol daan en wordt derhalve den geachtcn Heeren Kolonel-CommandantHoofd- en verdere Offi cieren van het 5o Reg. Infanterie erkentelijk heid geplengd voor deze den Leden van Amicilia met hunne Dames zoo welwillend aangeboden genotvolle musicale soiréezoomede voor de daarop gevolgde aangename dansuren. De Voordracht van Mr. J. A. LEVY. Daartoe door het bestuur derkiesvereeniging «de Grondwet» uitgenoodigdhield Mr. J. A. Levy, van Amsterdam, Vrijdagavond in «Amicilia» eene voordrachtmet hel oog op de aanstaande verkiezingbij herstemmingvan een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, die door vele kiezers in het district werd aangehoord. Spreker schetste in korte duidelijke trekken het streven der anti-revolutionaire partijwal ons land aan haar had te danken en wat de toekomst ons van haar brengen zal en evenzoo, met het manifest der liberate Unie lol richt snoer, wat de liberale partij voor ons tand reeds deed en wat van haar in de toekomst was Ie verwachten. Eene slotsom uit het gehoorde te trekken liet rar. Levy aan zijne hoorders over. Hij gaf hun ten slotte den raad Stemt dengene der voorgestelde candidaten aan wien gij in gemoedena rijp beraad naar de inspraak van uw geweten uwe stem meent te moeten geven maar, wat ik u bidden mag, stemt. Eene nederlaag, voor welke partij ook, mits na geoorloofde krachtsinspanning, geleden is te drageneen afmattende onverschilligheid doodende lauwheidniet. Eéne zaak slechts verzoek ik u. Wanneer men u spreekt van de ongodisterij der liberalen, van de waarheid, waarvoor aan de zijde der kerke lijke partijen wordt gestreden van den logen die door de liberalen heet te worden vertegen- wooidigd, denkt dan aan de parahei van Les sing waarmede alle iiienschelijk bedrijf zoo voortreflelijk wordt gekenschetst. Die parabelwaarmede ik eindigluidt Indien Godde lieermij verscheen in zijne rechterhand houdend de waarheidin Zijne linker het streven naar waarheid en mij zei- de: «Kies», ik zou ootmoedig buigend de gave der linkerhand aanvaardenmet de woorden «Vader, de waarheid is voor U alleen Een zoo goed als algemeene toejuiching was liet loon voor Spr's schoone voordracht Van de gelegenheid tol debat werd gebruik gemaakt door de heeren li. Ilasper en J. R. van 't Hofdie door den spreker beantwoord werden. De heer van 't Hof vroeg hem naar het ge voelen der liberale partij omtrent den per soonlijken dienstplicht. Hij repliceerdedat hij daarop geen beslist antwoord kon geven doch dal hij persoonlijk was voorstander van den persoonlijken dienst plicht. Naar wij vernemen wordt hij voldoende deel neming Maandag 29 Juni a. s in «Amicilia» alhier door het gezelschap van het Salon des Variétés uil Amsterdam, directie Kreukniet en Poolman eene tooneelvoorstelling gegeven worden. Alsdan zal worden opgevoerd «De verloren Zoon» naar het Franscne: «L'eniant prodigue.» muziekdrama in 3 bedrijven van Michel Carré en André Wormscr. Dit drama, dat in verscheidene plaatsen van ons land werd opgevoerdondervond overal den grootsten bijval. De Amsl. Courant zegt daarover o. a. 't volgende: «Wij hebben in hel Salon des Variétés eene vertooning bijgewoonddie ons zeer geboeid en in sommige momenten diep aangegrepen heelt. Hel was de vertooning van «deVerloren Zoon,» muziekdrama zonder woorden. De ban deling, die door gebaren wordt uitgedrukt, is doodeenvoudig en sober in haar hoofdlijnen, cn de treffende indruk der vertooning heeft op nieuw de waarheid bevestigddat het geheim van groote werkingen in de kunst niet gezocht moet worden in hel aanwenden van massale kracht en ingewikkelde hulpmiddelen. «De auteur heelt voor het bereiken der door hem beoogde effecten groote verplichtingen aan den componist, die, hoewel geen diepgaande muziek leverendehetgeen ook met den vorm van het drama in Strijd 2oti zijn, op markante wijze elke toestand gövoelschakeering wist voor te bereiden en in stomme uiting te illuslreeien. Wij hopen alzóo dat deze voorstelling te Amersfoort zal kunnen doorgaan. Inteekeningslijslen circuleeren en liggen hij de boekhande.aren Slothouwer en Valkhofal waar tevens toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Bij inteekening zijn de prijzen voor den eer* sten rang f 1.25 en voor den 2den 0.75 terwijl buiten inteekening de Ie rang 11.90 en de 2e rang f 1.25 kost. Hel stuk is Vrijdagavond jl. in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam (waar liet voortaan dik wijls zal gespeeld worden) met groot suocès op* gevoerdwaartoe zoowel de medewerking van het Paleisorkeslals liet uitnemend spel der vertooners bijdroegen. Mevr. Rössing-Sahlairollee ontving toen een fraai bloemgesclicnk. AMERSFOORT, den 22. Juni 1891. Na eene meerendeels koude en onlentelijke lente heeft gisteren de kalenderzomer zijne ert* trée gemaakt met goed zomerweder en werd men heden alhier vergast op eenige vrij hevige slagregens, doch schijnt er wel vooruitzicht te zijndat de kiezers morgen Dinsdageene lieve wandeling naar de slembus zullen kunnen maken, waartoe zij hier ten sterkste wot den aangespoord, wordende de stembus klokslag vijf uien gesloten. Bij Kon. besluit van 10 Juni 1891 No 24 is benoemd tot heemraad van het Waterschap Eemnes, prov. Utrecht, de heer T. Brandazoon Blom» Dinsdag 21 Juli e. k. geschiedt de periodieke verkiezing van vijf leden voor den gemeente* raad van Amersfoort, zijnde alsdan aan de beurt van aftreding gerangschikt naar uncienni eit de heeren E. L. VisserDr. P. Grociiebooin E. L. II. van Lanschol ftlubi echt J. J. de Koningh en II. W. A. van den Wall Bake. Ook moeten er, wegens de vernieerdeide bevolking, nog twee raadsleden worden bonoumd. Ter Donderdagavond jl. gehouden vergadering der R. C. Kiesvereeniging «Recht voor Allen» te Amersfoort werd besloten om Dij de aanst. herstemming zich van stemming to onthouden. Onze voormalige stadgenoot de heer F. U. Ockkhsk heelt met goed succes hel theorelisch- geneeskundig examen II aan de Rijks-Universiteit ie Utrecht algeiegd. Heden is dooi den heer lierm. Kroes bouw kundige, aanbesteed hel amoveeren en weder ophouwen van hel perceel op den hoek van do Langegrachl en Palernostersteeg te Amcr.- ojrU Hiervoor is ingeschreven door de heeren F. de BruinI .'i37;l II. J. Fijnenherg >3295 J. Üilers»30n7 L. ({uilenberg>2994 W. van Achlerbergh >2488 Hel werk is den minsien inschrijver gegund. Uil 'sGravenhage woidt gemeld; Niet ten onrechte heb ik mij onlangs de op merking veroorloofd dal men vun ons jonge koninginnetje te veel eischte methel oog op haar ver van reusachtige krachten, lie vermoeie nissen van den laatsieu tijd hadden II. M. der wijze aangegrepen dal zij in de vorige week en dal nu juist op 't oogcnblik dat de nichtjes van Benlheim kwamen logeeren ziek was en haar kamer moest houden. De omstandigheid dal Dr. van Tionhoven (die reeds naar Zwnser- land meeging) werd ontboden naar het l.oo bewijst dat men voorzichtiger wordt; en dal verheugt mii De kleine koningin is nu zoo goed als hersteld en dat treil gelukkigomdat zij ilians met de kindertjes van de Hertogin van Alhany naar hartelust zich kan ovei geven aan haar kinderlijkè spelen (lel is nu maar te hopen dal men de jeugdige vorstinhij gelegenheid van 't bezoek van het Duiische keizerpaar aan ons landsparen zal. De zomer is eindelijk gekomenhel bad huis is geopend; de heerlijke concerten van Kogels phiharmonisch orkest zijn aangevangen de vreemdelingen komen langzarnerheid op dagen helaasop 'l oogenhlik dat juist het spuiingsrapport van de deskundige commissie is verschenenworden de sluizen van ons ver- verschingskanaalna ai hetgeen er ten vorigen jare is gebeurdbrutaal weg gesloten en onze grachten weder aan verpestenden slank prijs gegeven. Moord te Draohton. De officier van Justitie te lleerenveen heeft rn de verl. week gehouden zitting der rechtbank een gevangenissltaf van «ijltien jaren geëischt tegen de Vries, beschuldigd van moord opeen ruim 79 jarige vrouw te Drachten. Bijna weer zinwekkend om aan te Iworen was 'l verhaal

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2