PUBLICATIE. l>e COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie U PRKCI1T Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde "Stau-n der prov Utrechtdd. t» Aug. 1801n°. 34 Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad n°. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1o dal de opening der jagt op klein wild vermeld in de "de zinsnede van art. 17 der wet van den 13 Juntj 1857 (Staatsblad n'. 87) voor dit jaar in de Provincie Utreeht is vastgesteld op Zaterdag 5 Septemlw a s.met zonsopgangmet uitzonde ring van de jagt op hazen en fazantenwaarvan de opening op Donderdag 1 October a.s. is bepaald 2o. dat de lange jagt alleen des Oingsdags en Vrijdag* van iedere week zal mogen worden uit geoefend en het jagen in ongeinaaid te veld staand koren peulvruchten en klaverzaad welke nog in 1891 moeten geoogst worden, verboden is evenals hel jagen in labakslandcn, zoolang het zoogenaamd- goed niet is geoogst. Kn ton einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voorwenden zal deze worden af gekondigd en aaugeplakt, waar zulks te doen igebruikclijk is. Utrecht, den 8 Augustus 1891. De Commissaris des Konings voornoemd Bij alwezen liet Lid van Gedeputeerde Staten 11. G. RöMER. UAt.ELlJKSCHE WATERSTANDEN van de Luniersohe beek en de rivier de Eem. rondu bui ea ii aa» b.ncd. OrxB LaM- bal- ckn. Pot- mm*!" lui- EKM M. M. M. M. M. u M. N. 5.15 5,10 4.10 5.11 5.12 i 5.11 5,11 «.95 5,0 3,0* 5,06 5,67 5.0S 5,OS 5,13 5.15 5,20 6,IS 5.11 5.U6 5,05 3.59 3,61 3.69 S.69 3.61 3,53 3*8 2,76 3,IS 3,25 3,23 3,20 3,10 2.95 2,31 2,31 3,35 2,20$ •2,15 1,95$ 1,89 0.75 0,72 0,70 0,65 0,78 0,65 0,68 —15 —10 +15 i-30 f30 f35 t De bulken gcligt. Hel bezoek onzer geliefde Koninginnen aan het Kamp le Oldebroekheeft Maandag plaats gehad. Voor den ingang van de kampstraat was een grooie eereboog opgerichtwaarin hel portret van Koningin Wilhelmina met het opschrift «Hulde van de 3e batterij aan 1111. MM.» Hel was de 3e batterij van hel 3e regiment veldartillerie uit Breda. Elke batterij vormde een straatmet wil zand omzoomd door groen als het ware geplaveid voor eiken ingang prijkte een kleine poorten voor elke tent eene versiering, meest alle met opschriften of zinnebeeldige voorstellingen van mos ut heidebloemen. In hel midden van de 6e batterij uil Bergen op Zoom was een reusachtige 6 geplaatst, rijk met groen en linten versierd. Hij den ingang der tenten van het Ie reg. veld artillerie de batterijen uil Amersfoortwas een hijzonder grooie eerepoort opgerichthet Ned. wapenomringd met eene trofee van vlag gen vormde bovenzijde, en was gedragen door kolommen van groenmet oranje omslingerd. «Hulde der Zwarte Batterij» las men in het midden vaa de laatste kampstraat: het was de batterij uit Amersfoort, welker kanonnen mei zwarte paarden zijn bespannen. In die kampstraat prijkten ook voor een der tenten twee Transv. vlaggenzich ontplooiende onder de hoede der hooger geplaatste Ned. driekleur; het was de tent, bewoond door twee Transv. jongelui, die bij de afd zooals u weet, beduidt het geluk, wanneer men zulk een licht, helder brandende, van de heilige plechtigheid naar zijne woning draagt. Mijne kaars brandde nogtoen ik tegen vijf uur voor onze poort hartelijk afscheid van üonnv nam. Wij beschouwden hel als een jgunsiig voorteeken want reeds den volgenden morgen zou Konny tot mijn vader gaan om «lezen mijne hand te vragendie zeker zeer verheugd zou wezen om op deze wijze van mij ontslagen te worden. Konny had mij medegedeeld dat hij arm was eerst kort geleden was hij tot advocaat gepro beerd doch hij bezat evenmin protectie als praktijk. Ons wachtte dus geen onbezorgd weelderig leven, maar dat schrikte mij volstrekt niet af. ik wistdat wij elkander toebehoorden, ik gevoelde in mij de kracht om aan zijne zijde elke ontbering te doorslaan. En bovendien alles was immers le verkiezen hoven het el lendige leven, dal ik in de ouderlijke woning leidde! «Tot morgen, voor eeuwig de uwe,» met deze woordenscheidden wij. Ik sloop door de slaapkamer mijner ouders Daar de mijne. Vader was nog niet thuis; mijne moeder sliep gerust. Hoe gaarne had ik liaar dadelijk deelgenoote van mijn geluk gemaakt maar ik wilde haar in de rust, welke zij zoo zelden genootniet sloren. Zachkens sloot ik iniine deur en wierp mij voor hel .Moedergods- beeld neer en dankte Haar innig voor het won der dat zij heden over mij beschikt had. Ver- vo'gens ontkleedde ik mijwaarna ik mij opgewonden door hel geluknaar bed begaf, j Wordt vervolgd. veldarl. te Amersfoort tot olfic. worden opgeleid. Hij aankomst van IIII MM le elI uren stonden zes batterijen veldartillerie in balaille geschaard onder bevel v. kolonel Doorman. De Koninginnen met gevolg reden langs het front der troepen waarna door het regiment in het vuur werd ge ëxerceerd alles in draf en galop. Nadat nog in galop voor Illl. MM. was gedefi leerd door de schietschool uit zware kanonnen en met mitrailleurs was gevuurd werd aan de Koninginnen in de olficierseelzaal eon collation aangeboden door de artillerieofficieren, die daarbij aan illl. MM. persoonlijk werden voorgesteld. Na afloop van dit collation brachten dc vorstin nen een bzoek aan de verschillende gebouwen en tenteno. a. aan de kantine der manschappen waar de icugdigc Koningin een kop koffie (prijs 1 cent) dronk. Tot slot werd door 37 officieren van het 1c en 3e reg. veldartilleriemet den kolonel Doorman en de beide hoofdofficieren aan het hoofd, een jachtrit gereden, waarbij de 1e prijs werd behaald door Avonbridgc, volbloed, van den luit. Van Altena, de 2o prijs door Banderolevolbloedvan den kapilcin llinloopcn. De prijzen werden door Koningin Wilhelmina met eenige minzame woorden aan de winners uitgereikt. Daarna vertrokken Illl. MM. weer naar het Looonder het aanhoudend en geestdriftvol gejubel der soldaten. Naar vernomen wordt, hebben Illl. MM. 1250 geschonken om onderoffic. en minder, te onthalen. AMERSFOORT, den 13. Augustus 1891. Dc 2e Luitenant der Infanterie G K. Müller, alhier in garnizoen, heeft voor den tijd van drie jaren detaclieering aangevraagd bij het Leger in West-lndië. De Ritmeester E J. Gclderman, van het 1e reg. huzaren, in garnizoen te Amersfoort, zal binnen kort den militairen dienst mei pensioen verlaten. Vrijdagochtend 10 uren zal op hel terrein der Infanteriekazerne de eedsaflegging plaats hebben van de bij het 5e regiment Inlanlerie nieuw benoemde 2e Luitenants. Vrijdagmiddag halfeen keeren de alhier in gar nizoen behoorende batterijen Veldartillerie per spoortrein uit het kamp van Oldenbroek terug. Zij zullen door de slafmuziek van het 5c Reg. Infanterie van het station worden afgehaald. Een groot gedeelte van het personeel van het 5e bataljon 5e reg. infanterie te Utrecht, zal tijdens de groote najaarsoefeningen van de 1e en 2e divisie inlanlerie, naar verschillende plaatsen worden gedetacheerd, tot waar neming van verschillende diensten in dc door de korpsen verlaten garnizoenen. Het korps genietroepen zal morgen Vrijdag uit de legerplaats te Soesterberg naar Utrecht terugkeeren, nadat vooraf de nieuwbenoemde 2e luitenants bij dat corps den eed van ge trouwheid zullen hebben algelegd. Uit Ede meldt men «Alhier is in hechtenis genomen de 33-jarige dienstbode E. W. S. Als verdacht van kinder moord is zij gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Bij hel openen van een privaat hij den winke lier Q. is een kinderlijkje gevonden de ver dachte heelt echter gelegenheid gevonden het zoodanig te verbergen, dal het tot nu toe niet weer opgespoord werd.» \V. A. van Dolderdie 23 Juli zijn 4 minder jarige kinderen te 'g Ilage achterliet en met een 17-jarige naar Antwerpen vertrok, is daar op gespoord cn opgepakt. De jeugdige schoone is reeds aldaar aangekomen en door de politie aan haars vaders huis algegeven. 's Morgens in dc vroegte vielen eenige dagen geleden 17 verpleegden uit het rijkskrankzin nigengesticht te Auburn (in den staat New-York) tien bewakers aan, maakten zich van de sleutels meester cn vluchtten de stad in. Vijf der vluchtelingen werden vrij spoedig weder naar hel geslicht teruggebracht, inaar de overigende meest gevaarlijkenzijn nog al tijd zoek. Van den handelaar S in vogels, apen enz., wonende in het Hang, wisten 7 apen hunne kooi te ontvluchten en hadden weldra de wijk genomen over dc belendende daken. Een van die dieren werd weder opgevangenterwijl naar de andere zes nog gezocht wordt. Nu en dan verlooncn zij zich op dan nok van een dak, dringen soms door een r3am eene woning binnen, tot groote ontsteltenis der bewoners, doch zijn niet te genaken. Naar men verneemt zal door de politie legen den handelaar S. proces-vet baal worden opgemaakt, wegens over treding van het 2c lid van artikel 423 van het wetboek van strafrecht. Dinsdagavond heeft in de Mollirtgslrnal een treurig ongeluk plaats gehad. Een knaap Van zeven jaren gal zijn kameraadje van gelijken leellijd een sloot op de borst, waardoor dit kind achterover inei het hoofd op de straat viel juist op het oogenblik dal een beladen kar bespannen met een paard kwam aanrijden. Voor nog de voerman aan inhouden kon denken was het wiel reeds over het hoofd van den knaap gegaandie tengevolge van schedelbreuk op do plaats dood bleet. Blijkens onderzoek der politie en verklaringen van ooggetuigen is dit ongeval geenszins aan te hard rijdennoch aan onvoor zichtigheid van den voerman le wijlen. Bestrijding van de Aardappelziekte. Uit Vrouwen-Parochie in Friesland schrijft men: Voor eenigen lijd meldden we dat op het proefveld alhier, van de afdeeling Berlikum van de Fricscho Maatschappij van landbouw, proeven waren ge nomen tegen dc aardappelziektebeslaande in het besproeien der planten met vloeistoften waarvan kopersulfaat en kalk de hooldbestand- deelen zijn. Reeds nu kunnen wbijna met zeker* beid berichten, dat deze proeven met gunstigen uitslag zijn bekroond. Terwijl op alle akkers waar het middel niet was toegepast de ziekte zicli zoo sterk onder de aardappels neefl geopenbaard, dat het loof bijna zwart is geworden is dit op de besproeide akker nog geheel groen en ongedeerd. Zoo sterk blijkt hel middel le werken dat do kanten der niet besproeide akkerwelke legen die liggen, waar hel middel is toegepastbijna niet zijn aangetast, tengevolge van de druppels, die bij de bewerking zijn overgespat. Naar aan leiding der zoo goed geslaagde proeven gaan nog dit jaar eenige landbouwers het middel op de late soorten toepassen. Als men bedenkt dat de besproeiing ongeveer 15 Gl. per bunder kost en de mindere opbrengst bij ziekte op 80 HL. per bunder wordt geschatbegrijpt men met hoeveel belangstelling de proeven door delend- bouwers worden gadegeslagen. Maandag is niot verre van Koevorden een man door den bliksem gedood. Hij was met zijn zoontje bezig turf in hoopen te zetten. Voor het onweder zocht hij een schuilplaats achter eenen turfhoop. Spoedig werd daar de vader doodelijk getroffen, terwijl het jongetje ongedeerd bleef. Door dit onheil blijft eene weduwe met zes kinderen in treurige omstandigheden achter. Te Messina werd een leest gevierd. Het slot zou zijn een bal in een herberg. Onder het dan sen ontstond er twist over twee jonge dames en in een oogwenk had ieder jongeling zijn mes getrokken. Met heldenmoed ging men elkaar ketvcn en steken een «ur lang. Toen de schare eindelijk uiteen was gedreven, hadden drie per sonen het leven gelalen. Zekere J. P.uit Putten had zich te Nijkcrk met eenige kameraden nogal le builen gegaan aan het gebruik van sterken drank. Met den laatslen trein naar Putten terug willende keeren, heelt hij dezen gemisten is toen met een kameraad zekeren V.mede to Puilen woon achtigin het gtas gaan zitten hij de goederen loods van het siation van den Noderlandschc* Ccntiaalspoorweg. Beiden zijn in slaap gevallen, en toen V. des ochtends ontwaaktewas P. een lijk. Tegen 20 Aug. is gedagvaard om voorde Recht bank te 'sllcrtogonbosch te verschijnen Hendrikus van Baardwijk, als beklaagd van omstreeks 22 Juli te 's-Herlogcnbosch den heer Van Goor commissaris van politie aldaar en tot nu onlangs marktmeester, gedurende en ter zake van recht matige uitoefening van diens bediening, opzet telijk in diens eer of goeden naam aangerand met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaar heid te gevencn opzettelijk in hel openhaar beleedigd te hebben door middel van een door hembeklaagdegemaakt geschriftluidende «Doet naar inijn woorden, maar niet naar mijn werken,» in welk geschrift, dat op heklaagde's last gedrukt en door dezendiens huisvrouw en anderen verspreid isaan genoemden heer Van Gooronder anderen aangeduid als «hoofdman metziin lioogcn hoed,» «blauwbaard» en «hoofdman blauwbaardonder anderen wordt ten laste gelegddat hij zich weder rechtelijk met hel zoogenaamde raarktgeld zou verrijkt hebbeneen dronkaard zou zijn en dronken met eene publieke vrouw op straat zou gedanst hebben. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN 0 Aug. Slephanusz. van Abraham Vcrhocff en Cecilia Hariogsveid. 7 Aug. Mar- garelhad. van Pieter Al en Anna Calharina Femia Spierenborg. Evelina d. van Joseph Martinus Boode en Hcrmina Mat garelha Prins. 8 Aug. Charlolla Catrinad. en Willem Cornell's, z van Evcrardus Jacobus de Ruijicr en Jannetje Timmer. Jahannes, yanWilh Imusvanda Riet on Camelia Johanna van Verneveld. Jo-

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2