Donderdag 3 September 1891. EEN VERKOCHT LEVEN! as 4068 MSDBin OODM Uitgever Bit bind verschijnt MaautUg en DonderdagmMag. Abonnement per 8 maanden f 1,Franco per BUTOclU A. H. VAN CLBEFF P°st /M8- Advertentie1-g regels 00 CU; elke regel meer 10 CU. Groote letters naar MUURHUIZEN plaatsruimte voor randen en andere eatra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Legale te Amersfoort. offieie*leen onteigen. Adv per tegel li CU. Reclames per regel 25 Cts. Aft. nummert 10 Cu. hOOk Kortegracht Wijk B 60 HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uil het bestuur op MAANDAG, den 7 SEPT. aanstaande's namiddags van malftwee lot iialfdrie, zitting houden in een der loealcn van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. 11ERMP. VAN IIASELEN Secretaris-Penningmeester. 14. e n ii i s ff c i ii IX- De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeenledat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht execuloor verklaard kohier No. 8 van de PERSONEELE BKLVSTING over het dienstjaar 1891,92 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 1. Sep tember 1891. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNING». Politieke Revue. In Oostenrijk maakt op het oogenblik eene brochure eene onaangename sensatie. De on genoemde schrijver betoogt namelijk dal beter voor de weerbaarheid des rijks moet worden gezorgd. Daartoe is noodighet getal olfieieren met 2000 te vermeerderende onderofficiers piemiën te verhoogende sterkte der compag- niën in vredestijd tc verhoogende landweer te verbeterenden voorraad in de magazijnen te vergrooten. Dat alles zou eene verhooging der jaarlijksohe uitgaven met 1618 millioen fl. ten gevolge hebben. De schrijver, van wien wordt verondersteld, dat hij mei den minister van oorlog in nauwe betrekking slaat, wijst er op, dal de uitslag der oorlogen in deze eeuw er van heelt alge- hangen welk leger het best was voorbereid cn uitgerust. Hoogere eischen van den minister van oorlog zullen vooral in Hongarije tegenstand vinden. Reeds nu komen de bladen ei legen op en verklaren, dat het land onmogelijk zwaardere FEUILLETON. Eene schets uit de groote wereld. 12) Naar 't Duilsch door S. Doch het toeval wildedat ik mevrouw Nordheim toch ontmoeten moest cn wel op dezelfde plaatswaar ik haar het eerst gezien had. Zij zal juist als destijdsin hetzellde sierlijke rijtuig"bespannen door dezelfde vurige rossen. Zij zag er beeldschoon uitte onna tuurlijk schoon met de roode plekken op de wangen waardoor het doodsbleeke gelaal nog witter scheen cn de wijdgeopende, koortsachtig fonkelende oogen nog grooter geleken. Zij herkende mij dadelijk jazij verhief zich zelfs «enigszins uit hare liggende houding, alsof zij mij toeroepen wildedoch zij bedacht zich en zonk weer moede en onverschillig in de zachtesatijnen kussens terug. Ik groette haar zwijgend en blikte haar treurig aan. Plotseling nam zij eene donkerroode roos van hare borst cn wierp mij deze met een wee moedig glimlachje toe. Eerlijk gezegd was hel mij hoogst aangenaam om op deze wijze een gesprek met de jonge vrouw ontgaan te zijn. En toch wilde de her innering aan dat treurigeschoone gelaat mij niet verlaten. Zelfs toen ik diezelfden avond in mijne loge in het Marienskylheatre zatmoest ik telkens aan die vrouw denken en aan haar raadselachtig gedrag. lasten kan dragen. Er is eene beschikking van den minister van oorlog openbaar gemaaktwaarbij ingevolge de beslissing des keizers bepaald wordt, dat erop 1 October fier nieuwe compagnieën infanterie uil manschappen uil Bosnië cn de Herzegowina zullen worden gevormd. In berichten te Buenos Ayres uit Chili ont vangen wordt verzekerd dat Balmaceda afstand heelt gedaan van hel bestuur ten gunste van generaal Manuel Mucedano. Uit Valparaiso werd, volgens Reuler's corres pondent te New-York aan de Herald aldaar omtrent hel laatste gevecht gemeld In den vroegen morgen van 28 Aug. opende Balmaceda den aanval De insurgenten hadden voor hel meerendeel Mannlichergeweren en gebruikten rookloos kruit; de gouvernements troepen waren minder goed gewapend. Die eerste aanval werd afgeslagen. Bij den tweeden sneuvelden aan Bahnaceda's zijde de generaals Barbosa en Alzerecca, en hierop stormden de insurgenten op de reeds in wanorde geraakte gouvernementslroepen los. De terugtocht der laatstgenoemden werd eene vluchten weldra eene paniekdie uitliep op volslagen desorga nisatie. Geheele regimenten liepen nu naar de overwinners over. De insurgenten vochten als duivels en hun vuur richtte eene vreeselijke slachting onder de üalmacedisten aan. Men raamt het aantal gesneuvelden en gekwetsten op ruim 500U. De nederlaag van hel gouvernement is dan ook volslagen. Er is geene mogelijkheid op reorganisatieen indien Balmaceda niet over eenen der bergpassen ontsnaptzal hij wel spoedig gevat en doodgeschoten worden. Be halve zijne heide generaals, werden bijna al zijne slalolficiercn gedood ol gekwetst. Ten einde bloedvergieten in de stad te voor komen deed Senor Viel reeds tijdig aan gene raal Del Canto het aanbod tot overgave. Dit werd aangenomenen Senor Martinez nam namens de congressislische partij de stad Val paraiso in bezit. Vooraf reeds waren door de commandanten der AmerikaanscheDuitsche Engelsche en Fransche ooilogsschepen ter reede de noodige manschappen aan wal gezet, om in de door gevluchte soldaten opgevulde stac? de orde te handhaven en gewelddadigheden te voorkomen Het overwinnende leger werd bij het binnentrekken door de bevolking begroet met Viva Chili! Viva Canto! Er heerschte groote geestdrift. Vrouwen strooiden bloemen uit de vensters. Kort daarop streek ook hel oorlogsschip Al- mirante Lynch zijne vlag, en hiermede was de strijd om Valparaiso ten einde. Des namiddags was de stad rustig. Niemand weel waar Balmaceda is. Men ver moedt dat hij over land naar Buenos-Ayres zal trachten te ontvluchten. Het door de Russische pers te Petersburg ontworpen plan om te Parijs een gedenkteeken op te richten ter herdenking van het bezoek van hel Fransche eskader aan Kronsladtwordt daar nog niet druk besproken. Hel voornemen ishel monument te doen bestaan uit twee vrouwenbeelden Frankrijk en Rusland, elkander de hand gevend ten teeken van eeuwigdurende vriendschap. Men zou een fac-similé van het ge denkteeken naar Parijs zenden teneinde den gemeenteraad te doen beslissen over hel plein dat zich tot plaatsing 't best zou leenen. Hij wist van geen wijken Naar aanleiding van het overlijden van den heer E Graat, te Helder, wordt door een zijner vroegere strijdmakkers het volgende medegedeeld: De overledene nam, als kanonnier, deel aan de verdediging van de Citadel van Antwerpen. Bij die gelegenheid loonde hij een zeldzamen moed en onverschrokkenheid, liet stuk toch. dat hij met zijne kameraden hedhnde. bracht den belegeraars ontzetlende verliezen toe; maar ook zij wei den de een na den ander buiten gevecht gesteld of sneuvelden. Ten laatste bleel onze dappere Graat alleen over maar hij week niet; met den moed der vertwijfeling bleef hij door vuren totdat een kogel der belegeraars zijn rechterarm verbrijzelde. Door generaal Chassé werd hij om zijn moedig gedrag voorgedragen tot eene ridderlijke belooni.ngen weldra was zijn borst met de Militaire Willemsorde versierd, waarnaast later de Citadel medaille en het Me talen Kruis prijkten. Eenige kinderen speelden verstoppertje in een roggemolente Sncek. Het negenjarig meisje van den koopman II. opende onwelena een deur, die toegang verleende tot de plaatswaar da molenwieken passeerden. Op hetzelfde oogenblik werd 't kind in de Uoukeslool geslingerd, waar uit 't als lijk met ontbloote hersenen werd opgevischt. Plotseling werd de deur van de aangrenzende loge met gedruisch geopend. Het verschuiven der stoelen half onderdrukt gelach en luide uil roepen wekten in hooge mate. hel misnoegen van het aandachtig luisierende publiek op, dal ook eenige teekenen van afkeuring gaf. Ik wendde mij onwillig om en ontmoette dezelfde raadselachtigeonrustig flikkerende oogenwelke mij voortdurend bezighielden. Het was inderdaad WeraIn een zacht rose fluweelon gewaad gekleed, met diamanten over laden nam zij de geheelekleine ruimte in beslag zoodat men slechts even op den ach tergrond een zwart gerokten heer zag opduiken. Toen de jonge vrouw mij herkende, wisselde zij haastig van kleur. Zij boog zich over de fiuweelen borstwering harer loge en reikte mij hare handwier koortsachtige warmte zelfs door dc/vclcganloi^iandschoen drong. Ik moestof ik wilde of niet mij voegen in die begroeting doch zij scheen mijne koelheid op te merkentenminste ze fluislerde mij treurig toe ilk ben hel wel is waar gewoon veracht en gemeden gewordenmaar van u zulk eene behandeling te moeten dulden, treft tne dubbel pijnlijk. Gij weel toch «Dat gij de vrouw van den heer Nordheim zijlviel ik haar haastig in de rede. Maar ik had dadelijk berouw van mijne wreede woorden, toen ik zagwelk een smartelijken indruk deze op de jonge, schoone vrouw maakien. i Het was mijne bedoeling nietom u te beleedigen, genadige vrouw,» stamelde ik verlegen. «Geene verontschuldigen, als ik uverzoeken mag riep zij plotseling luid uit. «Ik heb thans de zekerheiddat gij mij even verkeerd als de wereld beoordeeltomdat ik de vrouw van dien man geworden ben. Vraag hem maar eens, hoe gelukkig hij mei mij iseindigde zij, honend lachendwaarin echter duidelijk hare smart, weerklonk. «Weralieve om Godswilwees toch kalm. Allen houden onafgewend hel oog op u ge vestigd stotterde de heer Nordheim. Wera richtte fier het hoofd op en keek hem zonder hem met een enkel woord te vervaardi gen zoo minachtend aandat hij zich dadelijk alwendde blijkbaar niets meer in hel midden durvende brengen. De aanblik van die prachtig gekieede vrouw, van haar doodsbleek gelaat en van dien schelm Nordheim was mij onverdraaglijk. Ik kon niet langer blijven en met een zwijgenden groet tot Werahaastte ik mij naar buiten. Ik heb haar nimmer weergezien. Uil de couranten vernam ik echter de verdere bijzonderheden van haar levenslot. Reeds nj verloop van twee jaar kon men lange berichten daarin lezen over de tweede «beroemde» zaak Nordheim.» Deze keer gold het echter eene gerechtelijke aanklacht tegen Nordheim die geheel geruïneerd waswegens wisselvervalsching. Vooral Wera's gedrag wekte overal verbazing en verontwaardiging op. Niettegenstaande het een bewezen feit was, dal hare verspilzucht en hare weelde Nordheim lol dit misdrijf hadden gebrachtnam Wera geene seconde de partij voor haar echtgenoot opmaar stelde zicli aan de zijde van den aanklager en leverde den

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1