BLAD. 4107. TWEEDE Donderdag: 14 Januari 1892. F, BAARS te Rhenen BESTELLINGEN VAN ROET ROET. ROET. CJ Uitgever Dit blad rerichljai X.wUf n Bondfrdt/mMf. Abonnement per S maanden f 1.—Franco per H. VAN CLE E F F P0'4 /LIS. Ad.erten'.i'n1—8 refel» 10 OU.elke regel meer 10 Cte. Groot, lettera naar plaatarnint*roer raadea en andere extra iarigting geaokiedt kooger prijsberekening. Legale oflcie«leea eateigea] Adr per legal IS Oto. Keelamee per regel 3b Cte. Aft. aammert 10 Cte. ItOök Kortegraoht, Wijk B CO te Amersfoort Bureau HUUKHUI2IN AMERSFOORT, den. 14 Januiri 1895 De generaal-majoor, inspecteur der infanterie, heeft naar men verneemt, aan de ctiets der korpsen van dal wapen verzocht hem hall Apil a. s. e,:n rapport le doen toekomen omirent de werking van de gedurende dezen winier bij wijze van proef aan de milliciens verleende verloven op grooiere schaal, ook len opzichte van de geoefendheid van hen, aan wie langdurig verlof is toegekend. Rij hel Rijkstelegraafkantoor te Spakenburg onder de gemeente Bunschoien zijn in 1891 ont vangen 1211 telegrammen, waaronder 141 bui tcnlandsche, terwijl er 1221 berichten verzonden zijn; van af hel beslaan (21 Maart I8s7) heelt dit kantoor nog nimmer zoo'n hoog cijler bereikt, wel een bewijs dat zulk een verbinding voor onze plaats onmisbaar is geworden inzonder heid voor den vischhandel. De laatste telegrammen uit Krebs melden dal de slachtoffers, door de mijnonlplotfing gedood niet zoo talrijk zijn als men eerst ge- daclii had Op't oogenhlik der ontploffing waren er 815 man in de mijn. Daarvan konden er zich 187 redden langs eene naburige mijn en 20 andere ontsnapten langs een and ren uil gang. 108 mijnwerkers die zich in den grooisten pui bevondenverkeerden in een zeer gevaar lijken toestand. Men heelt reeds 41 lijken boven gehaald. Betreffende hel oproer der anarchisten te Xeres wordt berichtDe overheid had de be weging voorzien en later waren een zestigtal verdachte personen gevangen genomen maar weer op vrije voelen gesteld bij gebrek aan bewijzen. Deze inhechtenisnemingen echter heb ben het uitbarsten van hel oproer verhaast Tegen middernacht begaven zich tahijke troepen werkliedengrwapend met gewerenpistolen cn blanke wapenennaar de gevangenis 'en- einde gevangenen le bevrijden. De ov<-rheid zond aanstonds versterking af oin de wacht der gevangenis bij te slaanmaar reeds voor de soldalen de gevangenis bereiktenontmoet ten zij troepen oproerlingen, die «Leve de Anarchie» riepen. Er had toen echter geen Ireffeu plaats. Wie de leider was der bewegingis nog onbekendmaar het oproer op touw gezet door de anarchisten was zeer gamakkehjk te organiseeren en de werkliedt-n uil de berg streek lieten zich terstond overhalen tot deel neming. Er kwam een oogenblikwaarop de oproei lingen de stad wilden plunderen en toen liet men de troepen tegen hen optreden. Een legiment cavalerie en een regiment infanterie voegden zich bij de. schutterij. Er had een treilen plaats met de opstandelingenwaarbij deze op de vlucht gedreven werden met ach terlating van 4 dooden en 1 gewonde. Van de zijde der troepen werd niemand gekwetst. Toen het oproer uilbrak, bevond het grootste deel der rustige burgers zich ia de schouw burgen. Iedereen bleef daarbinnen, uit vrees voor de onveiligheid in de straten. Vijf moorden werden in den loop van den avond gepleegd, (en minste voor zoover bekend is, maar men vreest, dat dit aantal noggrooter is. Verschillende punten der stad werden door de militaire macht bezet. Reeds eenige dagen geleden waren in verschillende gemeenten van de Sierra Arcos anarchistische vergaderingen gehouden. Men brengt deze bijeenkomsten nu in verband met de beweging te Xeres. Te Newryin Ierlandstierf op Kerstdag een vrek tegengevolge van gebrek, ofschoon de man tusschen de 30,000 en 40,000 pd sl. bleek te bezitten. Zijn eenige erfgenaam een arm boertje van Tullyvanlen, in het graafschap Armaghis van vreugde over zijn fortuin zoo in de war geraakt, dat hij in het krankzinnigengesticht van Armagh moest worden opgesloten. In het hospitaal fe Hallo a./d. Saaie werd verleden week eene jonge weduwe met afgebeten neus opgenoment Zij had vele aanbidders en toen zij onlangs van een huiselijk feestje terug keerde, door twee hunner begeleid, schoot een derde toe omhelsde haar en beet haar de punt van den neus af voordal da arme vrouw tijd had zich tegen dien aanval te verweren. De dader een schoenmakeris in hechtenis ge nomen. In een logement le Vlissingen werd in de gelagkamer door den eigenaar drank in 't klein geschonken aan een gezagvoerdergeen logeer gast oischoon de eigenaar geen vergunning haden wel op grond dat een logeergast den eigenaar had gelast voor zijne rekening dien gezagvoerder, als hij kwauite schenken. De rechtbank le Middelburg ontsloeg den schenker van rechtsvervolging en de llooge Raad veree- nigde zicb met die beslissingdoor uit te maken dat de drankwet geen vergunning ver- eischl voor liet schenken van drank in een logement aan personen op bestelling van logeergasten ll'-l cassatieberoep van den offic. van justitie le Middelburg werd mitsdien verworpen. Hel schijnt bewezendal de volkendie op den laagslen trap van beschaving staaneen scherper gehoor hebben dan wijbeschaafde menschen Ons oor is in hel opvangen van de minste geluiden van de levende natuur en het bemerken der vele gevaren zooals een wildernis die aanbiedt, minder geoefend. De Gaucho's in Zuid Amerikaleggen zich met het oor op den grond en vernemen het verwijderd getrappel van paarden of van run deren. Evenzoo de Kalmukken. De Boachjesmanneo van Zuid Afiika hebben een buitengewoon scherp gehoor. In de on duidelijke en ons verward voorkomende geluiden van een oerwoud onderscheiden zij het ruisclien van den windhet geschreeuw van een vogel, het suizen der bladeren en hel gonzen der insecien. Collins zegt, dat de negers van Auslratië een buitengewoon scherp gezicht en gehoor hebben Zij kunnen geluiden hooren en dingen onderkennendie een Europeaan geheel ont gaan. Daarom zijn zij zeer geschikt om jagers als gidsen te dienenen zij blijven nooit in gebreke den Europeaan wild aan te wijzen voordat deze het ontdekt heeft. Savage verhaalt van een Nieuw Zeelander dien hij meegenomen had naar Engeland. Hij zag en hoorde scherper dan een van ons allen, zegt hij llij zag een ver verwijderd zeilschip, lang voor wij het waarnamen en hoorde hel knallen van een buksals niemand dit hoorde. De zaak van den voormaligen hoofd-agent van politie te 's Hertogenboschbekend door de quaestie der marklgeldenis door hel G».- rechtshol aldaar verwezen naar de openbare terechtzitting van de Rechtbank. Te Ottawa heeft 12 dezer een mijnontploffing plaats gehad in een mijn van phosphorzuurzout, toebehoorende aan een Nederlandsche Maatschap pij in de omstreken van deze stad. Drie personen zijn daarbij gedood en vijf gekwetst. Voor de sociaal-democratische lezing van den heer W. P. G. Helsdiogen, uil Rotterdam, tegen gisteravond te Goes aangekondigdwaren te 7 uur slechts twee hoorders en twee re pot ters van nieuwsbladen aanwezig I De spreker vond liet geraden (liever naar Rotterdam le vertrekken dan meer publiek af te wachten. De vraag, of dc quaeslie«de onderwijzer staatsambtenaar» bij de afdeelingen van hel Ned. Onderw.-gen. aan de orde cal gesteld wordenis met overgroote meerderheid be vestigend beantwoord. Ingevolge dit besluit houdt het hoofdbestuur zich onledig met hel samenstellen van een leiddraad bij de bespreking van dit onderwerpwelke leiddraad in den loop van Jan. aan de afdeelingen zal worden toegezonden. De afdeeling «Amsterdam» van den «Sociaal- Democratischen Bond» heeft met 57 tegen 49 stemmen den heer F. Van der Goes hel lid maatschap van den Bond ontnomen. Naar men verneemtbehoorden onder do tegenstemmers o a de heeren Forluyo en Collof. Zonderling gebruik. Onder de vele eigen aardige gebruiken bij de Indianen is de volgondo stellig wel hei zonderlingste. Terwijl op den huwelijksdag van een echtpaar de jonge vrouw en de gasten vroolijk feestvierenwordt den echtgenoot een doek met bijtend vocht om den arm gebonden hetgeen zeer pijnlijk is. Ver duurt hij die kwelling echter lachend en 6oherl- senddan wordt hij «goed voor hel huwelijk waarin zooveel te verdragen valt» verklaard zoo niet, dan heeft de «pas gepromoveerde» vrouw het recht om zich van hem te scheiden. Te Schiermonnikoog is Zaterdag de wed. San- nes, die tijdens de Belgische revolutie met haren man is uitgetrokken als marketenster, in den ouderdom van 87 jaar overleden. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luniersohe Doek en de rivier de Eem. O..J TT" lliu toned. Ovin UI». »a 189 N. M. M. M. M. M. M. M. 8 Ju 4 5 8 7 8 B t 5,43 5,43 5,41 5,40 5.39 5.28 5,37 5,01 4.99 4,99 4,93 4.97 5,oa 5,03 5,36 5,35 5,2» 5,28 5,47 5,30 5,23 3,89 3,88 3.72 3,78 3.93 3,38 3,83 3,53 3,43 1,50 3,27 3,45 3,43 3,39 3,85 2,37 S.34 8.23 2,36 2,98 S.84 1.08 i.ss 1.00 1,80 1,30 t,00 0,80 75+ l.l4t 75t 80+ 1,23+ 78t ADVERTENT IB N. bericht zijne begunstigers dat hij aangaande gedurende de maand JANUARI alle Vrij dagen is te spreken in het N00RDH0L- LANDSCHE KOFFIEHUIS op den Hor te WAARSCHUWING. Meermalen is het den ondergeteekende gebleken bij het aan hem ter repareren eanbieden van defecte naaimachinesde eigenaars in den waan verkeerden bezitters te zfjn ven de eehte of orgineele reeds verscheidene jaren als solied bekende Singer Naaimachines vaa The Manufacturing Jc Co. New-Yorkdoch in werkelijkheid slechts bezateneen Duilsch fabrikaat hen ender den naam van verbeterde Singer, Singer systeem enz. verkocht. Hg acht zich dus verplicht belanghebbende ernstig te waarschuwendat indien men de orgineele Singer naai machine wenscht te koopen zich geen Duitsch fabrikaat in de handen te laten stoppendat de orgineele Singer naaimachines van The Singer Manufacturing St Co. te New-York op iedere plaats slecflls deer dén varkooper worden verkocht, en voor AMERSFOORT en OMSTREKEN uitsluitend eek met wekelijkiche afbetaling van f 1.bij den ondergeteekende verkrijgbaar zjjn. G. VAN EDE, D. 84 Lancnlruat h.ek sto.reitraat.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5