legen de opstandelingen. Uit Peking wordt nu ten minste gesneld, dal al de mandarijnen zijn algezet, die betrokken waren in de laatste moorden op Christenen en zendelingen en dat bijna al de schadeloosstellingen, die men geSischl had, zijn geregeld. Uit 'sGraveohage wordt gameid: Uit hel paleis vernam mendal het plan bestaal om legen Anril hel verblijf van U.H. M.M. naar Soestdijk over te brengen. Waar schijnlijk zouden de vorstinnen daar tot .luli blijven, om dan eenige weken in hel buitenland le gaan doorbrengen en denkelijk ook het reeds zoedikwert besproken bezoek aan hel Berlijnsche hof te brengen. Van een verblijf in het zuiden, waarover vroeger wel is gedacht, schijnt te zijn afgezien. Vermoedelijk zalvoor het einde van deze maand, enne soirée ten hove plaats hebben men spreekt van een thé dansant in bepeikien kring. Pit ligt voor de hand; als het een dans partij wordt, kunnen alleen enkele honderden dames en hecrcn worden uilgenoodigd. Men \s trouwens op hei punt van dansen zeer kies keurig in ons Haagje. Hoe anders laat het zich verklaren dal een afgevaardigde van de tweede kamerpuissant rijk man, van onberispelijken levenswandel, die de beste klingen tot sieraad kon zijn door zijn loopbaanzijn kenniszijn gorde vormen, -- onlangs als lid van ons Casino is gcdeballoicerd Dal is typisch IJaagsch en mij dunktdal hel den chiquen dansclub meer tot schande is dan een oneer voor den afgewezen volksvertegenwoordiger. Op mij maakt die deballolage zoo'u beetje den indruk van voorzorgsmaatregel, dat men buiten den kring van 'l Casinobezoekend deel der chic, niet gewaar worde hoe 'l er precies toegaat. Aan politieke geruchten geen gebrek. De minister van financiën moet deze week gereed gekomen zijn met zijn financiëele voorstellen en men is bezig inel de laatste hand te leggen aan 't schi ijlwerk, om het lijvig herzieningsdossier naai den raad van state te zenden. Er besla... alle hoop dal de kamer, den 2den Maart hier terugkecrendden belaslingbundel vinden zal en waarschijnlijk nog een en ander meer, o. a. een voorstel van de heeren Tak en Pierson om de nooolijdendc gemeenten tijdelijk te hulp te komen. De heide ministers zijn daarover zeer 6ruk in overleg. En de gewijzigde noodwetten van den heer Seijffardt Daarvan hoort men nog niet. Het wordt niet onmogelijk geachtdat de minister afziet van het plan eener voorloopige regeling om op eenmaal en spoedig, met een definitieve voor de kamer tc komen. De Vastenavondbals zijn in 't vooruilzichl xoowel in ons Gebouw voor Kunsten en Weten schappen als in ons Casino zullen ze plaats hebben maar het nieuwe is, dal" in het Casino een bal masqué forcé zal plaats hebbenDaar zal 't lustig toegaan ik blijl echter thuisik houd niet van gedwongen dansen Te Ojen, in Malaga, is zekere heer William Cornelleen Engelschmar.hoofdopzichter der mijnen aldaar, in zijn woning door acht gewa pende mannen overvallen Zij eischlen 1"0,000 pesetas van hemmaar stelden zich ten slotte tevreden met 5000 die zij in zijn bureau vonden. Zij lieten den heer Cornell gebonden achter. Ook slechts reine vriendschap voor elkander, zoo lein als ge u deze slechts voorstellen kunt. Maar gaat u nu mee papa anders wordt l.el werkelijk te laai?» Lachend en hoofdschuddend had men daarna van elkander alscheid genomen. Zij waren nauwelijks thuis, of Frits en Suse traden ook de pasioiie binnen De wangen van et jonge meisje gloeiden en het schitteren barer oogen trok dadelijk ds opmerkzaamheid baars vaders «Kind, ik vrees, dal je een kou gepakt hebt,» zeide de grijsaardliefdevol over het blonde haar strijkende. «Een kou p.ikken met Suses warm hart pap3, hoe kan dal mogelijk zijn?» spotte Gerhard. «Daar behoeft u hcusch niet bevreesd voor le zijn; wal zeg jij, Suse?» «O, Gerhard, wees toch stil,» verzocht het meisje vriendelijk. «Wat is er mol je geheuid?» vraagde de predikant verbaasd doch, toen er geen aritwoor ij volgde, verdrong als ge.voonlijk, eene nieuwe gedachte de oude en wenude iiij zich tol Bens- dorfdie aan het venster stond, oogenschijnlijk geheel verdiept in de beschouwing van den tuin met zijnt talrijke bloemperken. «Kom, mijn jonge vriend, als je numetinij mee wilt gaan, dan zal ik je mijne munten vei zameling laten zien. Heb je er lust in?» Frits nam dal aanbod greiig aan en volgde, met een beieekcnisvollen blik op Susu, den predikant, waardoor broeder en zuster alleen bleven. «Nu, hoe staal 't, Suse?» vraagde Gerhard lachend, 't meisje omvattende. «Hoe bevalt je mijn vriend Bendorl. En waar hebben jelui zoo pl ov«r gesproken?» Wordt vervolgd. een ingenieur in de buurt werd overvallen cn gewond doch niet bestolen Vijf van de acht roovers zijn iri handen der justitie gevallen. In de eerste dagen van dit jaar waren de Ncderl. oorlogschepen «Van Galen», «Koningin Emma» en «Jolian Willem Friso» aan de Kaap de Goede Hoop. De redacteur van hel dagblad De ZuidAfrikaan bracht een bezoek aan de «Friso» waar hij door een adelborst werd rondgeleid cn vooral de torpedo's zijn opmerkzaamheid trokken. In Kaapstad zag men overal Hollandsche matrozen, die ouder gewoonte zich met paardrijden ver maakten, dikwijls tol veel verinaak der Kanenaars. Intusschen is een der zeelieden te Kaapstad vermoordnaar uit het volgende bericht in genoemd blad blijkt. Een matroos van het kolenschip «llrynhilda», Frank Miller genaamd, is voor den magistraal geweestwegens het toebrengen van een messteek aan den Holland- sc,hen matroos Van der Heer. die, volgens een der geiuigen, geweigerd had hem op een bottel bier te trac'eeren terwijl volgens een ander hij een stok wilde dien Van der Heer in de hand had. Van der lieer is overleden. Eene verontrustende ziekte, vermoedelijk veroorzaakt door slecht drinkwater, heerscht le Weenen. Reeds heerschle de ingewandscatarrh epidemisch. De geneeskundige autoriteiten deden echter alsof hun dit niet bekend was en de burgemeester ging zoo ver, dat hij, gebruik makende van de Oostenrijksche drukperswet, een dor bladen gelastte, hel bestaan eener epidemie legen te spreken. Maar de ziekte bleek sterker dan de geleerde heerener zijn nu vijftig a zestigduizend personen te Weenen aangetast. De gencesheeren vonden in de lichamen van hen die aan de ziekte sterven niet slechts de influenza microbemaar nog een andere bacil, tol dusver onbekend De gences heeren verbieden nu hel gebruik van liet drink water, met het gevolg, dal de patiënten binnen weinige dagen heler worden en alleen zeer zwak blijven zooals na een aanval van inlluenza. Hel drinkwater te Weenen ging vroeger door voor hel gezondste van alle groote sleden van Europa. Een zeer treffend geval van tuberculose (teting), ontstaan door hel gebruik van koemelk werd onlangs door Ollivier in de Parijsche Academie ter sprake gebracht. In een damespensionaat werden 12 dames ziek, ten gevolge van tuber culose, waaraan 5 stierven. Eenigen lijd later werd een koe die jaren lang als melkkoe aan het pensionaat dienst had gedaangeslacht. Daarbij bleekd.it zij lijdende was geweest aan tuberculose van liet uier en van de inwedige organen De zieke en de gestorvene dames bidden bijna alle geleden aan luberculose van de darmenterwijl bij geen van haar de ziekte erfelijk in de familie was. Niet genoog kan dus de raad,worden herhaald, om de melk vóór het gebruik goed te koken, Verl. week is le Rollerdain een paar gehuwd dat tezamen slechts 34 jaar telde. De bruid was 16 jaar oud. Op de alg. begraalplaats le Amersloorl had Donderdagmiddag eene indrukwekkende plech tigheid plaats. Daar waren samengekomen eenige der nagelaLen betrekkingen van den oud rector van het gymnasium dr. it. ('urged, om van diens oud leerlingen over le neincn een door hen op het graf van den ontslapene geplaatst# gedenkzuil. Die overdracht geschiedde bij monde van den hoogleei'iiar .I. .I. van Tliiel die deze laak had op zich genomen, doordien professor mr. J. de Louter door ambtsbezigheden verhinderd was die le vol brengen In eene schoone toespraakbij wier aanvang hij er aan herinnerde dat. men op d( n geboortedag van den dierbaien ontslapene thans hier was le zaam gekomen stelde hij in het licht hoe liet denkbeeld bij eenige der ondleerlingen ontstaan om op hel graf van den onvergetelijken leermeester een gedenkteeken, zijner waardig, te plaatsen, hij allen, over het geheeleland verspreid onmiddellijk onverdeelden bijval had gevonden en voor de verwezenlijking waarvan hij hun dank betuigde, terwijl hij inzonderheid dank bracht aan den heer Meihorst, die hein als secretaris had terzijde geslaan en door wiens ijver en voortva rendheid het plan zoo spoedig was uitgevoerd. Spr. schetste voorts den grooten eenvoud, de levenswijsheid en de beminnelijkheid van den ontslapene, en deed verder uitkomen hoe hoog dr. Burger door zijne leerlingen werd geacht en hoe hij ook na zijn afsterven in hunne harten is blijven voortlevenwaarvan dit gedenkteeken mocht getuigen. Rij de onthulling van de zuil wees bpr. er op, dat deze eenvoudig was, doch degelijk en daardoor verkondigde de hoedanigheden die den ontslapeneop wiens gral zij was geplaatst zoo zeer kenmerkten. En bij de overdracht aan de Jara.lie van hel gedenkteeken die op zeer plech tige wijze geschiedde, voegdeSpr. eene verklaring uer opschrilicn die aldus luiden Aan de een., zijde: «Doet. Viro D. Burgergrali discipuli» (de dankbare leerlingen van dr. Burger), benevens de jaaicijfcrs zijner geboorte en van zijn overlijden (MDCCC XX/XCI) en aan den anderen kant: «Disce puer vii'lutem ex me veruinijue laburem» (Leer, jongeling I van mij waarheid deugd en werk). Een der zonen van den overledene, de heer H. Burger, nam. met hartelijke dankbetuiging, het gedenkteeken daarna voor de familie over. De plechtigheid werd, behalve door eenige vrienden van den overledene, bijgewoond door den wet houder M. L Gclosse en door de hoofden der in richtingen voor hooger en middelbaar onderwij s 3388t0 Stcats-Loterij. VIJFDE KLASSE (Vierde ol laalsle week). Trekking van 4—0 Februari (2I00 loten). Ten kantore van den Collecteur te Ainersloor t zijn aan de navolgende nummers le heuilgevallen: Prijs van 1 10ü op No. 2378. Prijzen van I 70 04 80 2308 2311 0894 8805 8830 11421 ■11455 16039 10643 10047 10001 10090 18o22 18831 18881 18884 en 18892. Te zaïuen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 57 07 70 72 74 81 82 83 80 2102 2309 2312 2337 2345 2374 6841 0854 0859 0804 0870 0891 8819 8841 8850 1141! 114.31 114.39 11400 10001 10007 10023 10071 10089 10099 10708 17078 17080 17701 17700 17744 17700 18842 en 18883. Trekking van de laatste 100 nummer- up 0 Fcbr. Pi ijzen van 170. 59 en 11729 Zonder prijs zijn uilgetrokken 0878 en 0883. AMERSFOORT 8 Februari 1892 Bij Kon. besluit vuu 0 Februaii 1892 No. 1 is, wegens woonplaatsverandering, eervol ont slag veileend aan den Heer .I S G. Gucts de Bossonals kapitein commandant bij de dd. schutterij le Zevenbergen. De Staalscourant behelst Bij Kon. besluit van 30 Januari 1892 is pen sioen verleend van [79.aan don postbode J. Hein mei s le Amersfoort f 405 aan den hrievenbesleller E J. So. re- wijn te Amersloorl. Hieraan kan worden toegevoegd dat de eervol ontslagen postbode van Amersloorl op Sfoulenburg G. J. Hemtners begin Januari is overleden en zijne plechtige teraardebestelling door postb-ambien is venneld in No. 4100 van 11 Januari j I. en dal de eervol omslagen hrievenbesleller E J Soerewijn le Ainsterdun in lunrtie was, do> h thans tc Ainorsloori woont. Hij werd ongeschikt voor den dienst, tenge volge van een spoorwegongeluk. Vóór den 15 Februari aanslaande behoort door hen die inde personeelc belasting ELDERS zijn aangelagen onder vertoon van Iml aanslag biljet over l*90|9laangilte l»r geine.-n e- Sccretarie gedaa i ie worden, bijaldien zij eene plaalsing verlangen op de eerstdaags nieuwvaslte- stellen kiezerslij3taa voorde Tweede kamer, de Provinciale Stalen en den gemeenteraad Zij die sedert 15 Mei 1891 dezcllde kamers bewonen, vallen, zonder personeele belasting le betalen, mede in de termen vm plaatsing op de betrekkelijke lijsten, doch mouten deswege vóór 15 Februari opgave doen ter Secretarie, alwaar kosteloos formulieren verkiijgbaar zijn. Bij verzuim kau men eerst in een volgend jaar het kiesrecht erlangen. De 1e luitenant G. van 't Sant, van hel 5e regiment intante'iealhier in garnizoenis benoemd tot baltaljons-adjudanl te Utrecht. Van wege hot ülr. Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde wordt Dinsdag 23 Febr. e. k eene keuring van tweejarige hengsten in de Manége der veld artillerie le Amersloort gehouden. 30 April aansl. komen met het 3e bat. 5e ven inl. uit Grave te Amersfoort in garnizoen niajoo; VV. iJingman, 1e luit-adjudanl VV.S. M. van Mockom Maas, le luil.-kwarlierm. VV. Mul der kapiteins W C. Gobius, J. van Buuren J. S. Wernasen D. J. Heinsius, 1e luit. J. J. M. A. Mommers, 2e luim. J. L. van der Moer, A. G. de Vos, W. van Bakel, J M. C. Haak, J. W. G. Pellzer, T. B. van Lelyveld en P. VV. van YVeeren. Alhier is overleden de oud-strijder van 1830 81 T. van Daaiin den ouderdom van ongevaer 80 jaren. Alhier is een paar in ondertrouw opgenomen waarvan de bruidegom 35 en de bruid, dia reeds driemaal in hethuwelijksbootje voer, 03 jaren telt. De Karabiniers te Brussel hebben veri. week volgens hel «11. v. A.» gesmuld aan soep waar ratten in gekookt waren. Deze die. en waien buiten weten van den kok in de eetketel gesukkeld. De soldalen verklaarden nog nooit «ulke lekkere soep lp hebben gegoten,

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2