Donderdag 11 Februari i$92. OMDEBBEOEDEOTLLEN. jk 4115. Uitgever„it Tor.chijBt _Vaamlaf M otMtmUtmUjf Abo< A. H. VANCLEEFF P«' /U«- Adrertrnti'i.I-S rogol* SU Cf. te Amersfoort. per 3 meinden f 1.F neer IU Cfcs. Groute Ie Vftiehin.lt hunger prijaharekening Reelamea per regel 33 Ctft. Af:. nmmimr Anm per Bureau TT MUURHUIZEN 10 CU. hoek Kortegraoht, Wijk B 60. Openbare Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente AMERSFOORT. Gelet op een besluit van den lieer Commissaris der Koningin dil ."10 januari 1892, No. 9, A. Z, (Provinciaalblad No. 14); Brengen bij deze ter openbare kennis dal Ie Utrecht door den lieer K. Hoefnagel 1ste Keur meester van vee en vleesch levens plaat>ver- vangend Districts Veearts, in eene gezouten en gerookte zijde Amerikaansoh spek, ter keuring aangeboden door een handelaar in üeldersche waren Ie Utrechttrichinen zijn gevonden en hot vermoeden niet ongegrond is dut varkensvleescli van dezellde partij uit Amerika gezonden ook in andere gemeenten dezer provin cie is ontvangen. Vestigen de aandacht der ingezetenen op hel voor de gezondheid nadeelig geluuik van met trichinen bezwangerd rauw oflialf gaar vat kens- vleescli ol spek. waarvan bel gevaar wordt opge heven door blootstelling van het vleesch aan eene temperatuur van 100° Celsius zijnde het echter niet voldoende, dat de buitenvlak.e Van liet vleesch bij liet koken oi braden aan die temperatuur worde blootgesteld maar is hel noodig dat de hammen, enz. tul in hel binnenste doar en door gaar zijn^ waartoe hel ook raadzaam is, het vleesch in niely al te grooie stukken te bereiden opdat het door- dring -n der hitte zooveel mogelijk woidebevqr- d -rd Eveneens is liet raadzaam hel te koken" spek ol worst met koud water op te zetten. Amersfoort, den 9. Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D SCIIIMMELPENNIXCK. De Seretaris, W L SCIIELTUS. Politieke Revue. De Ncvv-Yoiksche berichtgever der Kölnisehe Zeitung zegt, in een li'iel dd. 24 Jan. van president Harrison's kansen op eene herziening gewagende, o a het volgende •Mevr. Harrison schijnt die reeds als lieflijke werkelijkheid te beschouwen. Het Iraaie paleis hel VViite Huis is haar veel te klein geworden en zij wenscht dal het congres een uiillioen dollars voor vergroo ing moge toestaan Ook liaeli zij onlangs uil Limuge» een porccleinen servies ontvangen, waarvan elk stuk het opschrift; FEUILLETON. 8) Naar 'l Duitsch door S «Dat kan ik je nu niet vertellen, ik tnoel naar de keuken. Je inoogl me niet ophouden?» D.ich plotseling sloeg zij de armen om zijn hals en riep weenend uit: «Ach, Gerhard, als nu moeder nog leefde!» «Maar kind, maar Suse. wal is er gebeurd,» doch antwoord ontving hij nietwant Suse snelde ijlings heen. Ernstiger dan hij gewoonlijk wasstaarde hij haar na. «'n Goed schepseltjedie Susezij schijnt echter geheel veranderu ik moet toch eens aan Bendorf vragenwat er tusschen hen is voorgevallen... «Das ist die Liebeheiinliche Liebe,» zong hij, om een oogenblik later zijn gezang plotseling af te brekenterwijl zijn gelaal eene sombereonrustige uitdrukking aannam. «Als ik maar niet zoo erg in de benauwdheid zat,» mompelde hij, met de handen op den rug de kamer op en neer loopende. «De zaak wordt steeds ingewikkelderen nu nog de brief van dien geldschieter Bendorf kan niet meer bijspringen en voordal ik er bij den oude mee aankomde deur werd op dat oogenblik geopend en het binnentreden van den predikant met Bendorf deden hem haastig zijne alleenspraak afbreken. 'IKostte hem geene moeite om op zijn gelaal weer de gewone zorgelooze, Harrison, 1892 draagt. Dit Fransche meesterstuk heelt 85.000 dollars gekost. Daarin steekt, wel beschouwd, geene benadeeling van de in- landsche industrie, maar veeleer hel tegendeel Wie de Ainerikaansche industrie ter harte gaat, moet haar vóór alle dingen schoone modellen verschaffen en daarom tastte de tamilie Harrison zoo diep in den zak van liet congres, dat voor zulke grillen van hel Witte Huis goed is.» De Bond van Zwilsersche landbouwers verlang1 van den Bondsraad de toepassing van het Zwit- sersehe g*ncrna|larielwanneer Frankrijk zijn minimaal-laricl streng blijft handhaven mocht de Fransche republiek het maximum-tarief gaan toepassen dan willen de landbouwersdat een diflerenlicel-taricl wordt ingevoerd. De mededeeling komt nu, dal do czaar den Fransche kolom-I Bange, die op 'l oogenblik(ta Belgrado verlooft voor een grooie fcanonnenle- verantie. als zijn wensch heeft te kennen gegeven, dat hel .Servische leger spoeibg in orde moge zijn en uit Sofia meldt men da' binnenkort een groot aantal olficieren naar Berlijn zullen reizen omdat men liet Bulgaarsclie leger geheel naar •t Duiische wil hei vormen. Te Brussel werd een vergadering van progres sisten gehouden. Er waren ongeveer 2000 personen legenwoudig. De sprekers eischlen allen algemeen stemrecht. De bespreking over hei koninklijk referendum werd uitgesteld tot het congres van 1.1 Maart. De socialist Anseele verklaarde, dat de prog» es- sisten hel node vaandel moesten volgen, w.-.arop het kaïnerlid J.uison antwoordedat de progres sisten *1 mlionale vaandel zullen getrouw blijven. In Hongarije is 't de premier Szaparydie door een Zondag te Teinesvar uilgesproken redevoering den volke in 't algemeen en den afgevaardigden van den nieuw gekozen Hon- gaarsclien Rijksdag in 't bijzonder heelt kond gedaanwat zij van hem en zijn collega's te wachten hebben. De liberale partij zal onver anderlijk vasthouden aan bel compromis van 1807 en reeds dadelijk zcide de premier, dat de voldoening der oppositie over den uitslag der verkiezingen, geen reden van zijn heelt: de liberale ivgeeringsparlij vormt zoowel in de nieuwe als in de oude Kamer de meerderheid en van een coalitie tusschen du aanhangers van Ugron van Apponyi en de onafhankelijken duchtte hij geen gevaar voor de regeeringspartij' overmoedige uitdrukking te tooverenwelke zoo geheel in tegenspraak was met de gewaar wordingen welke hein beroerden. Nadat bet avondeten genuttigd was, maakte de grijsaaid zich gereed om zijne gewone avond wandeling naar hel graf zijner vrouw te onder nemen. De drie jongelieden sloten zich bij hein aan Suse vooralgevoelde helioelle om zich heden dicht in de nabijh-id van hare moeder te bevinden Hel was haar te moede alsof deze moest wetenwelk geluk haar ten deel gevallen was. De weg naar het kerkhof leidde door liet dorp; de bewoners zatenol stonden voor hunne huizen, onder vroolijke gesprekken den lieer lijken avond genietend. Voor een ieder had Gerhard een vriendelijkschertsend woord en met welgevallen blikten de dorpelingen het viertal nadat zoo gelukkig scheen. Spoedig stonden zij hij hel grafSuse naast Bendorf, die zijne hand ongemerkt in de hare wist te doen glijden. De predikant schikte de bloemen en bladeren terecht Gerhard haalde een gieter en begoot een en ander zorgvuldig niemand sprak een woord. Gerhard was de eerste die er op aandrong om terug te keerenzijn vroolijken aard was het onmogelijk om lang achtereen ernstig te blijven. «Kom, vader, het wordt tijd en jij, Suse, ruk je los,» voegde hij er met een spettenden blik op de handen van het jonge paar bij. Het meisje naderde haar vaderen schoof haar arm in den zijne. Bendorf schreed naast Gerhard voort en begon zacht; De laatste gebeurtenissen in den Rijksdag aldus ging graaf Szapary voort doen het noodzakelijk zijn hel misbruik van dc vrijheid tot spreken te keer te gaan, zonder dat evenwel een beperking van dë vrijheid tot spieken wordt beoogd. Dal was Ilink gezegd van Szapary en dat 't een woordje op zijn pas wasblijkt wel uit da mededcelingcn der oppositiebladen, waaruil juist valt op te maken dat alle leden der oppositie bij de beraadslaging over het adres het woord zullen voeren. Als men nu weel. dat er bij die gelegenheid gesproken wordt over alles en nog watdan kan men begrijpen met welk een enor me kans op welslagen de obstrucliepolitiek kan worden beoefend. De laatste zitting van Engelands Parlement kan nog belangwekkend zijn. Onmiddellijk na de ope ning zal liet T wetsvoorstel betrekkelijk plaatselijk zelfsbestuur in Ierland ontvangendoch het eerst na hei voorstel betrekkelijk .iel kleine grondbezit in behandeling nemen. Zaterdag avond heeft er in den «Duilschen schouwburg» te Be. lijn eene politieke demonstra tie plaats gehad. Aldaar werd da Don Carlos ten tooneele gevoerd. Bij de bekende scènewaarin de markies Posa hartstochtelijk koning Philips toevoegt«Geef vrijheid van denken volgde er eene uitbarsting van toejuichingen gelijk men sinds jaren te Berlijn niet had gehoord. Ver scheidene bladen wijzen op deze stormachtige uiting, die blijkbaar alleen tegen hel schoolwet- ontwerp gericht kon zijn. Vrijdagavond trad in bel gebouw «Volksheil» te Amersfoort als spreker op de heer Van der Steur, middernachts-zendeling. te Haarlem.Spr.' schilderde den toestand van ons volk in het algemeen op zedelijk gebied zeer donker af en verhaalde in bijzondeaheden en met aanhaling van voorbeelden, iioe de ontucht, die ver schrikkelijke zonde aan ons volksleven knaagt. Aan hei einde van zijne toespraak verklaarde Spr.dat deze vergadering was belegd om te trachten hier ter stede eene afdeeling van da vereeniging «Middernacluzending» te vestigen, en verzocht daai toe allen die hunne mede werking wilden verletnen eene navergadering bij te wonen Daarna nam professor J. J. P. Valelon Sr; het woordomgebruik makende van deze gelegenheid te waarschuwenmet nadruk te «Na je herhaalde zinspelingen te oordeelen beste Gerhard schijn je geraden te hebben wat er tusschen je zuster en mij voorgevallen is. Ik zal morgen met je vader spreken en hoop van hem een toestemmend antwoord op mijn aanzoek te ontvangen. Over een jaar denk ik voldoende praktijk te hebben om een eigen huishouden op te richten.* «Je bedoelingen vereeren mij ten zeerste beste vriend.» b-rnam Gerhard lachend, «Suse schijnt bovendien ook geene antipathie voor je koesteren, maar...» «Och, Gei hard, spot niet, men kan nooit een ernstig woord met je pralen «0, ja, stort je hart maar uit ik heb verstand van lielduszaken. Maar werkelijk Bendorlhel verheugt mijdat jij juist mijn zwager worden zal. Je bent steeds een trouw vriend voor me geweest ondanks de vele zorgen, welke ik je verschaft ln-bt en nog verschaffen zal. «Je hebt toch niet weer gespeeldriep Bendorf verschrikt uil. «Stil, zacht wat, opdat vader niets hoort,» vermaande Gerhard zacht. «Ilij kan mijne kleine schulden niet betaleu ik moet zienhoe ik uiij er uitred «Ik zou je graag mijn hulp aanbieden Ger hard,» hervatte Bensdorl, als ik er maarzeker van was, dat je nie'. meer spceldeL Ach, Gerhardword toch eindelijk eens verstandig deuk toch eens er omhoe innig je vader je lielheelt hoeveel vertrouwen je zuster in je stelthoe ol die beiden al hunne hoop, al hun trots op jou vestigen en hoezeer jij op weg bent om al die verwachtingen te leur te stellen. Heb jc daar ooit wel ecus over nagedacht

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1