4117. Donderdag 18 Februari 1892. ÜBESBB0EBER5 WILLEN. Uitgever Dit blad «ersehijnt Metniaj an BtMderJnjmiJJnf. Abonnnmml par 8 maanden f 1.Franco par H. VAN CLEEFF C"' Ad™rt«li«»1-8 regel» 80 Cta. elke regel meer 10 Cta. Groot# letten naar plaatsruimte toot raadaa ea andera aatra inrigting gaachiedt hoogar prijsberekening. Legale te Amerstoort. olltcie«l#M onteigen! Adr par legal It CU. Reolames par r.gei ii Cta - Af,. nimmer, 10 Cu h06k Kor tegracht,, Wijk B 60. Bureau MUÜRHUIZEN HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op M A A N D A G den 2"2 FEBRUARI aanstaande, 's namiddags van iialftwee tol iialfduie, zitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. UERM. P. VAN 1IASELEN Secretaris-Penningmeester. Politieke Rbtus. Voor de laatste receptie van president Har rison op hel Wille Huis te Washington, welke dezer dagen plaats hadwaren zes duizend uitnoodigingen gedaan ofschoon er maar staan plaats was voor 24UO personenzoodat er een allerhevigst gedrang ontstond en de toiletten der dames deerlijk gehavendja haar soms geheel van hel lijl gescheurd werden. Velo herren gingen met gescheurde rokken naar huis en juweelen lot een groot bedrag gingen verloren Uit hel Zuiden komen treurige berichten katoen en zilver zijn zoo laag gedaald als ooit, tal van planters zijn geruineerd en de banken, die ruimschoots geld op hel katoen hadden voorgeschotenworden door dezen toestand zeer gedrukt Ofschoon een jaar geleden iets dergelijks zonder veel baat beproeld werdhebben de planters, door overproductie verschrikt, samen komsten gehouden om tot beperking van de kaloenvelden te geraken. Verleden jaar had men dat ook afgesproken maar iedere planter vertrouwende dat zijn buurman nauwer van geweten zou zijn dan hijplantte iets meer dan hij mocht en het gevolg is, naar men rekent, een overvloediger oogst dan ooit 13 voren. (Volgens een bericht uit Washington echter stelt het olficiëel rapport den katoenoogst op i millioen balen minder dan die van '91 Op hel spoorwegverkeer heeft de verarming der landbouwers in hel Zuiden reeds eene zeer gevoelige uilwerking, zoozeer dat aandeelhouders bekommerd zijn over hunne dividenden en trachten te verkoopen. Financiers brengen de daling in katoen in verband met die van hel zilveromdat op de Engelsche markt Indische katoen evenals tarwe op een zilverbasis worden betaald. FEUILLETON. 5) Naar 't Duitsch door S De dag was nauwelijks aangebroken toen zij weer ontwaaktezij richtte zich haastig op en keek verstoord om zich heen. Wat was er gebeurd Had zij slechts gedroomd Maar de naast haar liggende brief deed haar zich spoedig alles herinnerenja ze moest haar nieuw jong geluk opgeven dat ze nauwelijks het hare kon noemen. Hare oogen vulden zich met tranen, maar zich bedwingendezeide zij lot zichzelve. «Ik moei sterk zijn om met hem alles bedaard te bespreken.» Heimelijk sloop zij het huis uit, naar het kerkliol. Zij ontmoette gelukkig niemand. Geruiuien tijd bleel het meisje geknield bij het graf haar moeder liggen het werd haar steeds rustiger te moede. «Het hceil zoo moeten zijn,» mompelde zij. «Ik zal voortaan voor vader en Gerhard alleen leven en bidden voor haar en hem, die ik verliezen moest Suse keerde langzaam naar de kleine pastorie terug. Zij schreed door den tuin naar hel poortje, waardoor zij gisteren zoo vroolijkzoo onbe vangen, zoo gelukkig aan zijne zijde gegaan was. Aan den rechterkant stonden twee oude linde- boomen, wier takken naar beneden vielen en als het ware een dicht prieel vormde. Suse zette zich op de houten bank, welke zij en Gerhard als kinderen eens getimmerd Griekenland inoel ter herstel van het evenwicht in de begrooiing, zijn toevlucht nemen tot buitengewone fiscale maatregelen. 5).» premier üelyannis is geen mooipratermaar heeft hij den toestand kort en hondig kritiek geheeten en zijn voorganger Tricoupis eenvoudig de schuld gegeven van dien hachelijkcn slaat van Griekenland's financiën. Üelyannis wil de be lastingen met 0 millioen drachma's verlioogen en bovendien hel labaksmonopolie invoeren dat 8 millioen zou opbrengen. Die 14 millioen, welke de staatsinkomsten met een zesde deel van 'tgecn er voor de begrooiing was vastge steld, verlioogenzullen Griekenland in staal stellen aan al zijn verplichiingen te voldoen. De belastingverhooging heelt betrekking op de werkdieren, op den wijn en op de douane rechten (15 percent) an is door kumei leden gunstig ontvangen. Er lonpen weder allerlei zonderlinge geruchten omtrent door den Üuitschen keizer en zijn raadslieden gekoesterde plannen en hoe zonder ling en ongeloolelijk ook, zijn de omstandigheden toch van dien aard, da' al dat gefluister een schijn van waarheid krijgt. Zoo is de polemiek over de schoolwelten aanzien waarvan dc regeering haar eenmaal ingenomen standpunt s-.hijnl te willen handhaven, ondanks alle agitatie er legen min ol meer op deo achtergrond geraakt door de geruchten van plannen in reactionairen geest, plannen, die niet alleen legen hel socialisme, doch ook legen dc liberalen zouden gericht zijn en meer in "t bijzonder de vrijheid van drukpers en de vrijheid van vergadering zouden bedreigen. Dal komt er van als men geen rekening houdt met de tijdomstandigheden en zonder links of rechts te zien voortholt op den weg die moet leiden lol aartsvaderlijke toestanden uit een tijd toen er nog geen artikel in de grondwet was opgenomen waarbij eiken Pruis het recht wordt toegekend door woord en geschrift vrij zijn meening te uiten Dan moet uien al verder en veeder achteruit en zelfs moet men zijn toevlucht nemen tot middelendie men voor ettelijke maanden eerst heeft verworpen en tengevolge van welke verwerping er nabij Hamburg een man zeteltdie nog immer aast op flaters of fiasco's van de hooge regeering te Berlijn. In hel Westen is officieel ten minste, iedereen zoo vredelievend mogelijk, liet is zelfs de groote hadden. Zij geraakte zoozeer in hare over peinzingen verdiept, dal zij niet bemerkte, dat iemand haar eenige oogenblikken later naderde. Het was Bendorf. «Suse,» jubelde hij, «ben je daar mijn lievelingOok mij liet het geiuk geen rust ik moet je nog even spreken, voordat ik tol je vader ga om hein te vragen mij zijn liefste kleinood, zijne kostbaarste bezitting al te staan. Maar, Suse, wat scheel je?» Zij stond bewegingloosdoodsbleek voor hem hare oogen blikten hem zoo zonder ling aan. «Susewat is er Ben je ziek zeg toch eén woordmijn Suse «Spreek niet zóo lot mij,» zeide zij nauw hoorbaar, «ik raag u niet langer aanhooren.» «Maar, Suse, heb je thans berouw van je gedane belofteeene belofte welke voor ons beiden zulk eene heerlijke toekomst voorspelde! Je verzekerdet mij gisteren avond zoo innig, zoo vol overtuigingdat je mij liefhad. En thans, wat beteekenl je gedrag thans. Ik begrijp je niet «Maar kan ik, mag ik een man liefhebben, dien ik verachten moet.» riep zij op ongewoon hartstochlelijken toon uit. «Hier lees dien,blief... daar is hij en vertrek dan.» Zij wierp hem den onzaligen epistel voorde voelen en ijldezonder zijn antwoord af te wachten, met de hanuen voor het gelaat heen. Hij raapte hel papier op en werd doods bleek toen hij die paar regelen, welke hel bevatte las. «Dat is Gerhard mompelde hij«en zij vermoedt niet, dat hij de schuldige is, dal hij vraagof men niet een oorlog zal beginnen om te beu ijzen dat men veel vredelievender is dan de naaste buren. Maar daarginds, in liet Oosten vei bergen de verschillende volken die door den zieken manmin of meerworden geregeerd volstrekt nietdat zij elkander niet kunnen uilslaan en lielst zoo spoedig mogelijk elkander zouden vernietigen De eigenlijke vuur haard is op bet oogenblik Macedonië. De Serviërs, de Bulgaren, de Grieken maken allen aanspraak op het vaderland van Aristoleles en van Alexander den Groolen. Al die volken vestigen scholen en bouwen kerkende Bulgaren alleen besleden aan het werk jaarlijks een kwart millioen gulden niet, omdat zij den godsdienst en hel onderwijs, maar omdat zij hunne kerkleer er, over 'l geheel hunne leeringen willen bereiden. Zij zijn even min belangeloos als de Engelschen op Cyprus. Zij bestrijd n elkander enkel voorloopig met geestelijke wapenen, om bij de eerste aanleiding andere te grijpen. Hel merkwaardige, en bijna het tragische van dezen bekeeringsijver is, dat de Porie er bij profileert. Zij zet de Bulgaren op legen de Grieken en deze tegen de Serviërs en zii t met een genoegelijken glimlach het spelletje aan. Nochtans is het een gevaarlijk spelletje. Uit Parijs wordt aan de Frankfurter Zeitung geschreven Ue interview manie wint meer en meer terrein. Er kan geen vraag aan de orde komen of onmiddellijk zwermen groote benden reporters naar alle richtingen der stad uit, ora de groote mannen op te zoeken en hun meening te vragen. Over alle dingen op aarde ofinden hemel moeten die arme groote mannen mee ningen hebben, en wel des te meer naarmate zij minder met hel vraagpunt in betrekking staan. Men moet dit alles wetenom hel geestige entrefilet te waardeerendat Albin Valabrègue in den Figaro heeft laten opnemen. Het is getiteld «Taril» en luidt als volgt: Ik heb de eer, mijn collega's journalisten, die zich speciaal met interviewen bezig houdenmee te deelendat ik dagelijks van 10 lol 12 uur voormiddags te hunner beschikking benonder de volgende voorwaardenHel uur 20 Irancs. Het half uur 11 francs. Hel kwartier 6 francs. Elk begonnen kwartier wordt legen het volle tarief berekend. Op deze voorwanden verbind ik mij te spreken over alle gebeurtenissen van den dag antwoord haar en zijn ouden grijzen vader zoo om den tuin leidt. Zij veroordeelt mij dien zij beweert lief te hebben tij veroordeelt mezonder eene enkele vraag lol me te richtenEn zou ik haar moeten verliezen moeten opgeven ter wille van haar broêr. die werkelijk niet verdient, dal men iets voor hein opcfl'ertIk zal haai de oogen openen... en als zij alles weet, zal zij stellig inzien, hoe overijld en onbillijk zij thans handelt. Maar dan moet ik als Gerhard* aanklager optredenik zijn beste vriend? Mag ik datkan ik dat Neen, dal zou laaghartig zijnin de eerste plaats tegenover den waardiger grijsaardonder wiens dak ik zulk een gistvrij onthaal geniet. Kn zij zou het ook niet k innen verdragen om in hem een eerlooze te zien in den broêr, dien zij zoo hartelijk liefheeft dien zij zoo hoog stelt. Ik moet gaanhaar weer te zien en te moeten zwijgen dal zou mijne kracht te boven gaan... Als zij mij zoo lichtvaardig kan opgevendan zal mijn verlies haar niet te hard treffen, liet is tenminste voor mij eene troost te welen, dal zij niet lijdt en dal ik haar leed kan bespaien.» Bendorf ging met vasten tredna even na gedacht te hebben, naar zijne kamer, waarin Gerhardnatuurlijk volkomen onbewust van hel voorgevallenenog te bed lag en rustig sliep. Bendurl beschouwde hem eenige oogen- blikken zeer ernstighoezeer geleek hij toch op Suse. Eenige seconden later vei mande hij zich zijne sinart kon hem Ie machtig worden, machtiger wellicht dan zón wil. Hij wierp slechts weinige woorden op het papier, ze waren aan Gerhard gericht en hij alleen kon hunne

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1