m 4124. Donderdag 10 Maart 1892. OMDEfflMSWILLEN. Ullgever Dit bl,d rer.chljnt X,*» i H. V A N C Lte 8 F P p*"1 /V15- Ad"rt*»«-« te Amersfoort. "dtp m DoHdtrdajmiJJtg Abonnoraent per S mundea f 1.—Fresco per BurOail -6 regeU 80 Cu elke regel meer 10 Oie. Groot# letter, a.er MUUR HUIZEN b aiders eitre iarigting geschiedt kooger prtj.berekening. Legale tegel 16 OU. Reclame, per regel 25 Cl. Aft «.ee.rr 10 Ct. hOefe KOrtegraOht, Wijk B 60. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen ie welen dat de processen verbaal van inlevering en opening der stembrief jes ter verkiezing van EEN Lil) voor de Provinciale Stalen in alsclirifi aan bel Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende ybkrtien dagkn op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen v«n 's vooriniddags 10 tol 1 uur des namiddags. Aiuersloortden 9. Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W L. SCI1ELTUS. Politieke Revue. In Duilschland zijn de vervolgingen wegens tnajesieilslieleediging aan de orde van den dag Ditmaal zijn zij niet gericht tegen onbekenden tegen een anarchistdie den keizer uitgeschol den ol een doortrekkend vreemdeling, die kwaad van hem gesproken heelt, maar legen dagbladen. En dit niet tegen kleine blaadjes, die uit hoon en laster een groot deel van hunne inkomsten deslilleeren maar tegen groote welbekende zclls tegen een wereldnlad als de Köln. Zlg. dat in 't alg ineen niet van antimonarchale f;cvoelcns kan worden verdacht Dal is ernstig. )e p-rs heeft allerminst een gewijd karakter en de zoogenaamde koningin der aarde mag even min op onschendbaarheid als op onfeilbaarheid aanspraak maken Maar hel is ernslig omdat de aangeklaagde bladen niets anders hebben misdaan dan ditdat zij eene kalme en zeker niei gunstigetna'ar in elk opzicht verdedigbare kritiek gaven van 'b keizers laatste rede. De keizer wil niet uitgescholden zijn goed hel is ook niet aangenaamhoewel men in den reg'l verstandig doel door goene nota te nemen v in scheldwoorden. Maar thans stelt hij ook niet alleen zijn persoonmaar zijne woorden boven de kritiek en hij maakt aanspraak, behalve op de onschendbaarheid, op de onfeilbaarheid. En wie zegtdat hij toch misschien niet on feilbaar is, ol het ook waagt eene toespeling te makenwaar hij gesproken heelt, op het spreekwoorddal zwijgen goud isloopt de kansdal hij zal veroordeeld worden, volgens de Pruisische wet, tot minstens twee maanden FEUILLETON. 10) Naar't Duitsch doorS... Gerhard zat met wijdgeopende oogen op den brief te staren toen hij dezen geëindigd had. Maar zou die bekentenis geen zeer nadeeligen invloed uitoefenen op de reeds wankelende gezondheid zijns vaders. Men moest hem voor gemoed-bewegingen bewarenhad de dokter hen meet malen aangemaand. Daar richten zijne gedachten zich eensklaps op mevrouw von Senten zijne goedhartige peettante. Zij zou verstandig en Welwillend als zij was, wel een middel vinden om alles in orde te brengen. Spoedig daarop had hij ook aan haar ge schreven cn toen de brief verzonden wasge voelde hij zich rustiger. 't Werd hem te benauwd te eng op zijne kamer; doelloos wandelde hij de eene straal in, de andere uit, totdat hij ongemerkt den «Thiergarlen» genaderd was. liet was ongeveer zeven uur 's avondsde schemering was ge vallen. In zijne droevige overpeinzingen ver diept liep hij de lanen door en zag verschrikt op, toen een heer, die op «ene der banken zat, bij zijne nadering haastig opsprong en zich gereed maakte om zich zoo snel mogelijk te verwijderen. «liendoif.» riep Gerhard ontsteld uit, «ben jij hel. Frits, hoe gaat het met je?» «Iloe kan jij int dat vragen, Girh.itd, moeten mij die woorden na het v lorgevallen e gevangenisstraf, of van twee lol vijf jaren ves tingstraf. Er wordt gemeld de Duitsche bladen ver zwijgen het evenwel dit deze week in Berlijn biljetten waren aangeplakt met het opschrilt «Om Godswil, Bismarck kom terug!» De politie heeft, wordt er verder gezegd, de biljetten niet at duiven scheuren. Een openbare manifestatie tegen den keizer dus Dat de jonge vorstvan wien de Engelsi.be bladen lachend vertellen hoe jong hij is en hoe weinig hij nog heelt gedaan wat hem etgert, want elk blad, dat deze meening in zijn kolommen durfde af te drukken, is aangeklaagd wegens majesteitschen nis dat de jonge vorst bezig is in liberale kringen een wrok tegen zich te doen ontstaan, blijkt uil een hoofdartikel in de Kölnische Zei- tung van wie nooit iemand zou hebben ver wacht dat zij zich schuldig zou maken aan majesteitschennis. «Van de regeeringslafel zijn in de laatste maanden niet zelden ui'ingen gedaan die een geringschatting tegenover de pers toonenwelke slechts moeilijk de ergernis verbergt over de onvriendelijke stemming.» Met ftnancieele nooden kampt Italië reeds zoolang 'l zich weder onder de grooie mogend heden heeft geschaard men wil op 'l Apenijn sche schiereiland op grooien voel leven en dal wel ondanks den lijdenden toestand der geld middelen. Alles heelt men reeds beproefd de rechten zijn enorm verhoogdde uitgaven zijn beknitibeld tot op een minimum men is zuinig geworden op alles uitgezonderd op de oorlogsuiigaven. Er waren opiiinislendie van een overschot op den dienst 1891 92 droomden en nu men voor de cijlers der ontvangsten en uitgaven staal, nu ziet men, dat het effectief te kort een keer ol vijf groot er zal zijn dan liet gedroomde overschot. Hoe daarin le voorzien De heer rapporteur van de hcttrootingscoinmissie laat in aandoenlijke bescheidenheid hel zoeken naar en eventueel liet vinden van een gepast middel ter bestrijding van het euvelaan de regeering over en deze wil opnieuw besparen en een votum van verirouwen in hiai fi nancieel beleid uitlokken. Dat is een oud en in de praclijk weinig aldoend gebleken middeltje beter ware het in eens uil le zien naar aldoende regeling der finaiii ieele aangelegenheden lap middeltjes brengt men genoeg in toepassing en 't geschrijf over het financieel beleid der regee ring is ook al vrij nutteloos niet als spotternij in de ooren klinken «Ben je boos op me. Bendorl? En toch, je hebt gelijk Ik heb slecht gehandeld, ik was een lalaard ik ben je achting, je vriend schap niet waard ik gevoel dal thans meer. dan ooit.» «iaGerhardjawas jij niet zoo lal ge weest dan had alles heel anders geloopen Je noemdet mij je vriend. Was dat vriendschap was dal trouwdat jij toelietdal Suse je zuster, me liet gaan als een misdadiger? En thans ben je een eerlooze?» «Neen, Bendorldat hen ik niet,» riep Gerhard haastig uit. «Muller heelt me tol 1 September uitstel gegevenmaar dan moet ik hem. het kostte wal het wilhet geld terug betalen. Ik beloofde het hein op mijn eere woord.» «Zoo en wal ben je van plan te doen?» «Och. Bendorf, vergeef mij, wat ik jegens je misdeed. Geloot mijdat ik mijne schuld ten opzichte van allen zwaar en lang geboet heb Ik heb heden aan mijn vader geschreven ik deelde hem alles uitvoerig en zonder om wegen mede. Nogmaals Bendorl vergeel mij en vergeel ook Suse, die je uit liefde voor mijopgaf. Spoedig zal zij weten hoe schul deloos jij bent dat die noodlottige brief voor haar broer bestemd was. Ja dan zal zij ontdekkendal zij verkeerd deed om mij zoo hoog te stellen.» «Wees nu kalm, Gerhard,» vermaande Ben dorl vriendelijker. «Toon ons allen door daden, dat je berouw hebt, over hetgeen je misdreeft. Ik zal zienop welke wijze ik je helpen kan je benl toch immers de broer van mijn Suse. De hengstenkeuringen voor 1892 zijn in Gelderland zoo goed als geëindigd en hel is in de verschillende plaatsen, waar zij zijn gehouden, gebleken, dat de commissie voor de paarden fokkerij een rijk en dankbaar veld bewerkt, dat hel beweren van velen waarheid bevat, als zou Gelderland zeer geschikt zijn voor de paarden- teeltwanneer deze zaakkundig wordt gedreven. Op alle plaatsen weiden veel minder slechte en meer goede hengsten aangeboden dan vorige jaren; voor een goed deel waren de afvallende, oude gebrekkige dieren vervangen door jonge, goed gelokte dieren. Het premiestelsel voor het houden van de beste jonge hengsten is mede een oorzaak, om den aanlok in de hand te werken, daar bel voor den lokker eene aanmoediging is. Onder de voor premiën aangeboden tweejarige hengsten was een achttal, dat veel voor de toekomst belooft waarvan men mag verwachten, dal zij als zeer biuikhare dieren zullen worden gelokt. Dit achttal versterkt de gedachte, dal de kranige, bekwame Geldersche fokkers, vooral die uit de omstreken van Tiel, Elsl en Doesburg, waar de bolcm en plaatselijke toestanden het gunstigst zijnhet bewijs zullen leveren dal Gelderland zeil zijn fokmateriaal kan leveren en nietzooals beweerd wordtvoortdurend Vieetnd bloed behocll. Waarom zou Gelderland ook niet den ouden roem die steeds van zijn paard uitging, kunnen ophalen, nu, door het weren van de slechte, het houden van goede fokdiereu de aanfok meer loonend cn aanlokkelijk wordt? Paarden als o. a. Jacob(geboren en gefokt te Rrummen) en «Roland» (geboren en gefokt te West-P..nnerden)waarvan het eerste voor de keufing is geweest (e Doesburghet laatste le Eistversterken het vertrouwen in den fokker, die in de laatste jaren en vooral in het afgeloopen jaar zoo zijn best heeft gedaan om dit te verdienen. In Frankrijk stelt de regeering zich voor ook dit jaar weder zeer uitgebreide legeroefeningen te houden. Zoogenaamde coi psmanoeuvres d. z. twee legercorpsen tegen elkanderzullen door het 9e en 12e corps uil Tours en Limoges gehouden worden. Verder zijn groote divisie- manoeuvres en evenzoo oefeningen op groote schaal van twee cavalerie divisies voorgeeomen. Een bijzondere proef zal met de zoogenaamde Komreik mij de hand alles zij vergeven en vergeten Lalen we hopen, dal alles zich nog ten goede zal wenden. Maar ga nu met mij tnedebreng den avond verder met mij door. Diep getroffen over de edelmoedigheid zijns vriendsdrukte Gerhard diens hand hartelijk en arm in arm namen de beide mannen, thans Weer vrienden, den weg huiswaarts aan. Mevrouw von Senten zat aan het venster in hare smaakvol gemeuhileerde woonkamer met Garhunls brief in de hand Hoe diep had haar de bekentenis getroffen van de schuld des jonge- lingsdien zij als eene moeder liefhad. Zwaar, loodzwaar diukte haar de opdracht over den ouden predikant van hel vooigev.dlsne le onderlichten. Wat zou den goeden man, die niets kwaads vermoeddeontsteld zijn. Ilij die zoo vast vertrouwde op hel karakter van zijn zoon I In hare verlegenheid had zij Suse een brielje gezondenmet verzoek om onver wijld tot haar te "komen en thans wachtte zij in angstige spanning op hel meisje, dat de boodschap gegeven had dat Suse zoo spoedig mogelijk aan de uilooodiging zou voldoen, ilet viel haar hardom haar geliefden Gerhard te tnoelm beschuldigen en toch gevoelde zij maar al te zeerdat hij slecht gehandeld had dat hij nog meer te veroordeelen was wegens zijne luiheid dan wegens zijne lichtzinnigheid. De deur werd plotseling geopend en Suse trad haastig binnen. Ilet was iels zeer onge woons dat mevrouw von Senten haar bij zich

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1