AMERSFOQRTSCBË COURANT, BIJVOEGSEL der No. 4127 van MAANDAG 21 MA WIT. Politieke Revue. In de Fransche kamerzitting vioeg de heer Camille Dreylus aan den minister van binnen- landsche zaken welke maatregelen de regeering denkt te nemen legen de aanslagen mei dyna miet die in den laalslen lijd heihaaldelijk hebben plaais gehad. De minister an'woordde, dal een wetsontwerp gereed gemaakt is om de aanslagen di.or middel van onlplolbare stoffen strenger Ie straffen dan de thans bestaande wei toelaat. Wat de preventieve maatregelen bet reltde prelect van politie heelt inslructiën ontvangen. Hij heeli te dien einde gelden genoeg te zij er beschikking, en het politie-personeel doet zijn plicht. in den verderen loop der beraadslaging ver klaarde de heer Marius Martin dat hij dc vraag des heeren Dreylus lot eene inteipellatie maakte, daar hij hel antwoord des ministers niet vol doende achtte. Vreemde dagbladen onder welke de New-York Herald spreken van eene pann k te Parijs, en er wordt verzekerd, dal eene menigte treem- delingen Parijs verlaten beeft De minister antwoordde dat ei geen paniek te Parijs is Er is veel overdrijving in hetgeen verhaald en geschreven wordt. Voor hel overige is Parijs niet de eenige stad waar de anar chisten verderf pogen aan te richten met dyna- mietbommen. Ue kamer kan verzekerd zijn dat alle maatregelendie genomen kunnen wordengenomen zijn. De heer Maiius Martin verklaarde met het tweede antwoord des ministers in zooverre ge noegen te nemendat hij geen motie voorstelde. De minister van justitie diende nu hel door zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken aan gekondigde ontwerp in. Hel strekt lot aanvulling van art. 4.(5 van bet strafwetboek Dit artikel bepaalt namelijk dat bijdie door iniddel van eene mijn gebouwen enz vernield heeltinet den dood geslrall wordt. Daar nu hel woord mijn geacht wordt niet van toepassing Ie kun nen zijn op onlplol bare stoffenzoo stelt het wetsontwerp dezen gelijk met eene mijn. Dat men zich in Duiischland nog maar niet kan vereenigen inet het autoritair, onwettig opiieden van Wilhelm II. blijkt keer op keer uil het geschrijl in de pers van den dag. Nu is 'l weer 'sk<izers houding ten aanzien van het Wellenlonds ol eigenlijk zijn schujYen aan hel ministerie van staatdat de opmerking uitlokt, dal de keizer den ingeslagen wcgblijll bewandelen Belangrijke beslissingen doel hij zoo na als vóór dezen afhankelijk zijn van zijn peisoonlijken wil. de vertegenwoordiging des lands word* eenvoudig genegeerd en evenals gedurende Bisuia ck's regime de kroon gevaar iiep lol een ik-coratiesluk van hel Pa.lemenls- gebouw ie worden verlaagd, zoo wordi nuliet Parlement meer en meer een decoratie van een nieuw, door den monarch opgetrokken gebouw. Onder de leden der sociëteit Harmonie te 's Hertog..-nbosch beslaat eene vereenigtng, waai- van de deelnemers zich verbinden om ong. huwd te blijven. Hij sihending dier verbintenis ver beuren zij een anker wijn. terwijl een der gehuwde leden zich verbonden had. om zoodia zijn eigen goed voorbeeld gevolgd werd, bij die gelegenheid een gans ol daarmede gelijkslanden vogel te voegen De avonden waarop de wijn geplengd en de vogel gegeten wordtzijn vroolyke leestavonden voor de Harmonie Hel gerechtshof te 's llerlogenbosch heelt verl. week uitspraak gedaan in de bekende zaak legen den buigemeester van Wessem.J H L C beschuldigd van opzeiielijke liedri-gelijkc hande lingen bij eene verkiezing, waardoor een andere uitslag aan de stemming is gegeven; voorts van valschheid in eene auheniieke akte en hel daarvan opzettelijk gebiuik maken als burgemeerster en voorzitter van een stembureau. Hel vonnis der Koermondsche rechtbank is thans door hel hol vernietigd, en de bekieagde is veroordeeld lot drie jaren gevangesisstraf en ontzetting voor den tijd van schl jaren van hel recht om ambten te bekleedt-n. enz. Hel proces verbaal der stemopneming is valsch verklaard. Voordat dezen uitspraak bekend was, had de beklaagde reeds de vlucht genomen Te Mans heelt de terechtstelling plaats gehad van den moordenaar Emmouel. Emmouel werd den 12. December 1891 (er dood veroordeeld, daar hij op w ree de wijze zijn grootouders had vermoord. Volgens ari. ld van den cCode Pénal» zal hijdie wegens vadermoord (er dood is veroordeeldter strafplaats worden gebracht in hel heiud barrevoetsen met een zwarten sluier ovei het hnold Hij zal op het schavot te pronk si.i.<nteiwijl een deurwaarder het siralvonnis den volk zal voorlezenvervolgens zal hem de rechterhand algekaplen bij on middellijk daarop ter dood gebracht worden. Werkelijk is Eminouet dan ook op bedoelde wijze naar hei schavot gevoerd er wordt echter niet vermeld d n ook zijn rechierhand is af- gekapt. Aan de loting voor de nationale militie te Groningen moest ook de zoon van den arbeider A., uit een naburig dorpdeelnemen De vader, den zoon vergezellende vertelde aan een ander: «Mien zeun lót nijt an, doar heb ik wel veur zórgtnel soo goui as mien ander zeunen dei is ook vrijlöt De jongeling trokeen vrij nummer. Ziehier de oplossing toen de eerste zoon van A. in 't vorigs jaar inoest lotenhad A. van een vriend den raad ontvangen ombuilen ween van zijn zoon een klaverea vier in diens jas te naaien hetgeen in alle stilte was gebeurd, en.. de zoon lootte vrij. Ook de tweede zoon had eenigen tijd geheel onwelend met zoo'n talisman in de jas geloopenzoodal ook deze bepaald wel zou vrijloten. En alzoo geschiedde Verondersteld nu eens dat alle lolelingen een klaveren vier in ió voering van hun jas hadden gedragenwal dan

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5