MAATSCHAPPIJ IK KWH» Dl löHlSI, AFDEELEN3 AMSRSF03ÜT. XXVIIISTE UITVOERING DOOR DE ZANGVEREENIGING mkt wr.i.wij.lkndk mkdkwkrkinu van de dames L. W.uit Amsthrdam (zang) en M. E. VAN DItlEL (klavierbegeleiding), en van den heer JOH AN SNOElt uit Gronanokn (liarp), directeur de heer M. W. PETRI, op Vrijdagavond 22 April 1892, te acht uren (precies) in Amicitia. Toegang tot de uitvoering: Voor leden met ééne dame vrij, voor niet-leden it f 1,99. Leden kunnen meerdere dames en jongelieden beneden IS jaar introdueeeren it f 1, Toegangskaarten, alsmede het programma ii 10 ets. verkrijgbaar bij B. BLAN KENBERG ZOON en den avond van de uitvoering aan de zaal. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 122 uren bij den kastelein. 11ET BESTUUR, H. W. A. VAN DEN WALL BAKE, Voorzitter. Mr. J. 1IEYLIGERS, Secretaris. Dr. P. MOLENBROEK, Penningmeester. Arl. 4 Reglement. Do jaarl. contributie van de gewono leden bedraagt ƒ6 Hij hoi aanvaarden van het lidmaatschap wordt als intreegeld gelieven ƒ1.50 w.iarvan ƒ1,— D.mcmd is voor het reservefonds der Maatschappij en "25 ets. voor een exempt van de Wet der Maatschappij. Arl. 5. Voor hen die geen lid zijn van de Afdeeling, is hel werkend lidmaatschap van de Zangvereeniging verkrijgbaar tegen tene contributie van ƒ4. Bismarck heelt zijn geest en zijne maag behouden dal blijkt uil alle verhalen. Hij is nooit een voorbeeld van matigheid geweest cn is het nog niet in zijne rust. En aan tafel op zijnen verjaardagvertelde hij o. a. «ik houd niets van likeuren en al dal zoele goed. Bij de diners echter van keizerin Augusta was niets anders te krijgen. Nu houd ik meer van een stcvigen cognac. Gelukkig waren er onder de onderofficieren die ons bedienden een paar «leepe» jongens, in de eerste plaats een lange artillerist ik zie hom nog voor mij slaan. Ik keek hem aan en kneep een oog toe; dan kneep hij ook een oog toe en ik wist nu, dat de stevige cognac voor mij er was en aan welke zijde die stond, Nieuw soort onderwijs. Een jonge dame van voorname familie, dus luidteeneadvertentie in een Amerikaansch blad die geheel op'de hoogte is hoe men zich in beschaafde kringen moet gedragen geeft daarin onderwijs aan jonge heeren die bedeesd zijn en niet weten hoe zij zich in gezelschap hebben te gedragen. Ook aan verliefden wordt raad gegeven hoe zij hun ge fielde op de beste manier hel hof kunnen maken, alsook over de kunsthoe men zijn handen zijn voeten en zijn hoed moet gebruiken. Ge heelc cursus in zes uren, theorie eu practijk. Matige prijzen. De ondernemende jonge dame za! zeker wei heel wat leerlingen krijgen. Uit Birminghamin Alabamaen Columbus in Mississippi worden zware ovcrslroomingen gemeld van de Black Warrior cn de Tombïgbeo. Ten minste honderd .negers, wier hutten (evenals de meeste bruggen) werden weggespoeld zijn verdronken evenals vee, en de oogst is verloren. Sedert vijf dagen was alle gemeenschap met Columbus afgesneden en bel water was Maandag nog steeds rijzende, maar later is hel begonnen te vallen. Dc groote brand'in Tokio heeft volgens een later bericht niét minder dan 6000 huizen in de asch gelegd en aan 50 hienschcn bel leven gekost. Voor je pleizier uit I Te Ellewoutsdijk (Zeeland) zijn op de Schelde -een viertal personen door een haai nagezeten die hen lol in een Kreek achtervolgde eindelijk door de eb op het droge geraakt, stierf nu het zeemonster spoedig. Het beestdat 4.50 M. lang is en welks zwaarte op 800 kilo wordt geschat, is te Goes tentoongesteldmen heeft plan daarmee een rondreis te maken. Sequah schijnt geen plan te hebben Nederland in de eerstvolgende maanden te verlatenal thans hij heeft de «villa Dr. Mess» aan het zeestrand te Scheveningen gedurende het aan staand badseizoen gehuurd (voor f 4000 naar men zegl) Hij amuseert zich in Den Haag kostelijk en wordt ook door velen vorstelijk bejegend. Zij had graag zelf een kus, maar.... Jetjeneem dit pakje mee voor mijn galant en vraag hem of hij ook iets mede te geven heeft Hij zal wel wal mee hebben te geven, juffer. Ben laalslen keer wilde hij mij ook reeds «en kus voor u meé geven inaar ik wial niet af u dat wel goed zou vinden Uit België wordt gemeldt Men klaagt, dat het dynamiet veel te weinig bewaakt wordt Niels is gemakkelijker dan dyna- miet te stelen. Dagcloks wordt dynamiet per spoorweg verzondenwelke men bij de aankomst ter bestemming, dikwijls in eon hoek van het station wegzet, zonder bewaking. Het gebruik van dynamiet in de mijnen wordt ook niet nagezien. De werkman vraagt 3, 7, 10, 11 kardoezen, men geelt ze hem maar ziet na, of hij ze gebruikt. Dal er veel dynamielkardoezen ontvreemd wor den blijkt hieruitdat vele mijnwerkers ver oordeeld worden voor liet dooden van visch door dynamiet. Eene dépêche aan de Indépendance meldt, dat een kind spelende op de binnenplaats der woning van een bekenden anarchistin eenen aschhoop vier kardoezen in e. nen doek gewik keld, heelt gevonden. liet kind droeg do voor werpen naar de politiedie aanstonds een onderzoek instelde. Zij vond niets hij do huis zoeking. Tc Luik hebben twee personen Vrij dagmorgen fe 8 ure r.p de Quai des Tanncurs, acht kardoezen gevondendie samen 1 kilo zwaar zijn. Zijn de anarchistische aanslagen nu ook naar hel Scandinavische Schiereiland overgebracht Door eene sloom boot uil Hamburg waren Ie Malmö drie kisten aangebracht, wier inhoud was aangegeven onder dc benaming «werktuigen», maar bij onderzoek aan lui tolkantoor bleken gevuld le zijn met "24U0 koperen hulzen, alle gevuld mot buskruit en knalkwik en voorzien van metalen geleidde den. Bij hot daarop ge volgde onderzoek in het chemisch bureau ont plofte eene der hulzen waardoor de scheikun dige aan handen en gelaat word gewond. Er is terstond een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Natuurlijk wordt hierbij gedacht aan kwaadwil ligen toeleg. Bienzollden dag is in den omtrek van Stockholm brand ontstaan in hel magazijn vao gereedschappen, behoorende bij de «Alphut», waarin hel dynamiet werd bewaard hetwelk gebruikt wordt otn steenklompen te doen sprin gen. Volgens berichten was het magazijn in brand gestoken en de dader is ontkomen. Hetzij er geen kans beeft beslaan lot tijdige blussching hetzij men del te gevaarlijk achtte, het gebouw te naderen, althans de geheele omtrek werd afgezet in zoodanigen omvang dat er bij eene ontploffing g-'ene rnenschen konden worden getroffen, ilel geheele gebouw is toen in de lucht gevloogen. Op een dorpsschool vraagt een leerlingde zoon van een der notabelen aan den onderwijzer wat menu beteekent en hoe men aan dat woord gekomen is. De leeraar kucht, fronst zijn wenkbrauwen en zegt heel wijselijkvroegen, hm had men geen menu's en dan, hm, vroeger dc dischgenoolen na elk gei echt (want toen at men veel en lang) wat eten wa nu, wal eet me nu en zoo kwam he» woord menu in de wereld.I En zegt men ookwat drinkt me nu Voor de rechtbank le Rotterdam i* terecht gestaan Galh, Spec, huisvr. van B W. M. Pronk, die erkent dat zij haren man, die haar in Dec jl. verlaten had, om met eon ander te gaan leven op 15 Jan. in de Schoolstraat, vitriool op zijne kleeding heeft willen werpen, otn te maken dat hij niet met zijne nieuw# liefde uit kon gaan. Toen xij 'l echter wild# werpen had haren man een slag legen de llesch gegeven en daardoor zelve gemaakt dat het vocht in zijn gelaal kwam en hevige brandwonden veroorzaakte. Deze opgave wordt woérsproken door Pronk, die thans nog allerlei lidieekenen in het gelaat heeft, een g-vJg vnn «lr di.-pe brandwonden. Deze getuige zi gi.dat hij -ijne vrouw vtilaten heeft omdat zij hein overal naliep, niet meer voor hel eten zorgde, hem mishandelde enz. Zijn loeslund was daardoor onhoudbaar gewor den. Op 15 Jan. was zijne vrouw hem komen opzoeken en had wachtende, tot hij uitging hem by den ingang van een klein calé uit een llesch bijtend vocht naar het hoofd geworpen. Getuige ontkent een slag tegen de llesch gegewn te hebben. Thans was hij nog onder behandeling van dr. da Haas, die als getuige en deskundige gehoord verklaarde dat de vele lidieekenen in het gelaat steeds zullen blijven. Eisch (i maanden gev. Koppigheid bij kinderen. Als de kinderen op sesjaiigen leeftijd (er school komen zijn hunne zieltjes lieusJi geene wille blaadjes papier, waai op de onderwijzer kan schiijvon wat hij wil. De et lelijkheid'v .n neigingen wordt algemeen aangenomen. Men is huiverig hel spreekwoord van d< n appel en den stam dat als machtspreuk in discredit is geraakt in zijn beloog aan te halentoch bewijst hel, dat «men» herhaaldelijk de dwaas heid bevestigd zagdat het kroost de slechte neigingen der ouders bad overgenomen. Wat nu koppigheid in 'l bijzonder aangaat, er is zeker geen twijfel hoegenaamd 3an de erlelijkht-id van deze hoogst onaangename kwaal. «Friesche Blijlkoppen», zei men vroeger en zegt men nog somsals zat de baccil der koppigheid zells in den grond. De kinderen zijn echter ook al geruimen lijd, meer of minder stelselmatig opgevoed. Ze heb ben al minstens vier jaar getoondwal ze begeerden cn al even lang tien invloed waarge nomen die hun gedrag op moeder cn vader uitoefende. Ze hebben ervarendal ze zich naar de omstandigheden hadden le sehikkm ol dat ze door lang «treinen en zeuren de omstandigheden naar hunne hand konden zett< n. Ze zijn verstandig geleid of geheel bedoi ven. leder ouder weel hoe beslist men dikwijls legen kleine kinderen moet optreden om le voorkomen, dat ze «geheel de baas» worden en ieder weet ook hoe moeilijk dat in vele gevallen is De onderwijzer kan dus koppige leerlingen hebben, ondanks de uitstekende wijze waarop hij zijno klasse leidt. Men moet hel boompje buigen als liet jong is. Spoorwegtarieven. Men meldt aan hel Vadetlnnii, dat korl na da aankondiging der interpellatie van den heer Van Ueuningen, betreffende de spoot wegtarieven, verlaagde tarieven voor goederen en veevervour door de Regeeting zijn goedgekeurd De goed keuring van andere personentarieven lijdt nog vertraging door 'l verschil van opvatting lus- schen heide maatschappijen van welke «Ie een# eene zönc-larief, de andere een kilomolriek tarief wil. Wellicht wen-cht de Regeering, al vorens een beslissing te nemen de uitkomsten van het eerste expluitaliejaar onder de nteuwo contracten af te wachten Aan de N. II. Gt. wordt hierover gemeld: «Met den ien Juni e. k treedt op alle Nederlandsche spoorwegen een algemeen tarief in werking voor het vervoer van ijl- en vracht goederen binnen de grenzen van hel rijkdus zoowel in hel locaal verkeer der verschillende Maatschaopyenals ook voor hare rechlslrcek- sche verkeeren onderling «In dit larie] zijn meest zeer aanzienlijke vrachtverminderingen aangebrachtterwijl door vele vereenvoudigingen gebruik van dit tarief voor het publiek zeer wordt vergemakkelijkt. Niet weinig zal daartoe ook bijdragen dat tegelijk met de invoering van dit ulgemeene tariefzullen worden builen werking gesteld de talrijke zeer gecompliceerde speciale en uit- zonderingstarieven, bij de verschillende Maat schappijen van kracht. Deze laatste zuilen dan worden vervangen door een bundel nieuwe tabellendie door doeltreffende inrichting eveneens zeer zijn vereenvoudigd en voor liet gebruik gemakkelijk gemaakt, terwijl ook deze aanzienlijke tariefsverlagingen aanwijzen. «Op gelijke wijze zal ook hel vervoer van levende dieren lijken rij- en voertuigen en rollend materieel worden geregeld.» Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uilspraak gedaan in de bekende zaak van C P. E. W., oud 54 jaren, ontslagen burge meester der gemeente Vries, dis, wegens het in Nov. 1887 vernietigen van een procesverbaal van don gemeenteveldwachter, door de rechtbank le Assen is veroordeeld lot 1 maand gevange nisstraf, met ontzegging van het recht om gedu rende 5 jaren gel ambt van burgemeester te bekleeden. Hel Hof heeft hal vonnis van de rechtbank te Assen vernietigd, beklaagde's schuld aan hei hem bij dagvaarding ten laste gelegde niet wettig en overtnigend bewezen verklaard en hem dientengevolge vrijgesproken.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 4