Maandag 16 iffilt Mei 1892, SCHERVEN! Mb I -43. AIERSFODRTSCHE GOME Uitgever Dit fcud „„.kg,, M.nu, m gndmUfmuUtf. AWiub.iI ptr S nuid» fl.-. Fr.it. ptr BUTeaU A. H. V A. N CLE EF F 1,IS. Adi.rttltiiiI—I roj.U to #U. i dk« rip! aur iO Cli. Qr.ot. It lion aur MUTJEHDIZHW A „...(„„.I plaiUriiBU; »oor rujn .I illir, tllr. iorirki.g gtachi.dl ho.gor prij.l>.r.keniiig. Legale t® Amersioorc. »«.i.iiie.i «ttig» At. t<" u au. iwu.c* p.r r.g.i n cu. jj:. Kumnf.n io ct.. hoek Kortegraoht, Wijk B 60. Politiek Overzicht. België wie dat opschrift onder de nieuws berichten in zijn blad ziel, heelt een, in den regel, juist voorgevoM van hetgeen hij zal lezen. Gewoonlijk spreken de berichten uit Brussel vuil rampen, waaraan een land van industrie nicer dan een ander blootstaat. Er heelt eene om plotting van mijngas plaats gehad, hier o( d.iar. Er is eene labriek op onverklaarbare wijze in brand gevlogen. Soms handelen de berichtgevers over den socialen strijd, die weer in een industrieel land heviger is dan elders. Belangrijker inlusscben zijn de veel minder sensatie-wekkende inededcelingen uit de Belgische kamer omliviil de grondwetsherziening. liet Belgische volk heelt hel ruim zestig jaren met dezelfde grondwet gedaan. Het heelt onder het beschermende dak van die wet voorspoed en vooruitgang genoten. Een volk moet wel goede en deugdelijke redenen hebben om te scheiden van eene wet, die veel heelt hijgedra gen lol zijnen vooruitgang, door op verstandige wijze de vei houdingen van zijn staatkundig leven Ie regelen Intusschengeen land geen volk kan zich plaatsen builen den stroom des iijds, buiten de all!- ineene beweging der geesten. De demo cratische richting van dezen lijd heeft ook in België de ouda partijverhoudingen vei broken on de oude geschillen tusschen blauwen en gelen een oogenblik want ten slotte zal het duel tU'Schen liberalen en clericalen toch wel weer herval worden op den achtergrond doen treden, plaats makende voor andere vraag stukken. Hel stond geschreven, dal een man als de minister Beernaerl zich zou moeten bezig houden met eene nieuwe editie der grondwet, met het referendum «n de evenredige ver tegenwoordiging. De voorbereiding van de ontwerpen, bet debat in de kamer, hebben lang geduurd, maar eindelijk dan toch zijn de aige- vaanligden het eens geworden over de aan wijzing der grondwetsartikels, die door nieuwe kamers zullen worden herzien. In Frankrijk hebben eenige mannen van poli tieke beleekenis eene vereeniging opgericht, die den naam draagt van Alliance anti-Socislisle. De veieeniging zal propaganda maken, teneinde de algemecne staatsinmenging te bestrijden en aan l« toonen, dal in vele gevallen een indi vidueel streven beter is dan regeling door den FEUILLETON. Slot. Naar 't Duitsch door S. Anders gaat 't bet paar in hal aangrenzende vertrek. Zij bevinden zich niet ineer in de lente des levens, maar toch gevoelen zij nog de zaligheid der liefde, wellicht niet zoo harts tochtelijk. dor.h daarvoor des te intensiever lielde,welke beproefd wordt en tegenstand onder vindt, is gemeenlijk duurzamer, hechter. Elize heeft het hoofd tegen de borst des geliefden mans gevlijd, haar oog rust op Ilell- mutlis brief, welke hij weinige uren geleden gevonden heeft. Hij heelt haar bet raadsel verklaard. Hij herinnert zich thans nog zoo duidelijkalsof het gisteren gebeurd ware, dat hij die regelen destijds 's avonds laat in den grootsten haast en in overmatige opwinding in het station geschreven hadden kellner op dragende, om den brief Ie Irankeeren, waar voor hij hem eene buitengewoon groole looi gegeven had. De man had hem stellig beloofd om 't spoedig te doenmaar thans bleek het Hellmulh, hoe weinig hij te vertrouwen was. Kn toen hij geen antwoord van Elize ontving en dat in verband bracht met het gesprek, dat zij op dien balavond met zijn broeder ge houden had, kwam hij, hoe pijnlijk het hem ook viel, tol het besluit om haar op te geven, daar zij zeker een rijkeren man de voorkeur boven hem schonk. L Doch thans is hem alles duidelijk geworden staat. Toegetreden als leden zijn o.a. Léon Say, Yves Guyot, Behanger, Aynard, de Marcère en de hertog de Broglie. De regeering zal da volgende credieten aan vragen ter schadeloosstelling van de slachtoffers der dynamiet-aanslagen7000 irs. voor het leslauranl-Véry, 232 000 voor het huis in de reu de Clichy, 50.000 voor dat op den boule vard Saint Germain. Ten behoeve der familie Vérv zullen nog bijzondere maatregelen ge troffen worden. liet denkbeeld eener kunstmatige verbinding van de Zwarte Zee en de Zee van Azow is weer opgeworpen en begint tastbaren vorm te krijgen, daar er zich eene maatschappij heeft gevormd, welke luel de Russische regeering in ondci handeling is getreden. Het kapitaal, dat op 10 millioen francs geschat is, moet voor het grootste deel Franscli geld zijn, ook zal hel toezicht op de kanaalwerken aan Fransche ingenieurs opgedragen worden, terwijl overigens alleen Russische ambtenaren en ar beiders gebruikt zullen worden. De maat schappij verlangt de exploitatie van het kanaal door het heffen van een recht van 24 kopeken per pud voor 91 jaren, waarna zij het werk aan den slaat zal over dragen. Door dit kanaal, dat 113 werst lang zal worden, zou met name de kolenindustrie van het Doner gebied aanmerkelijk begunstigd worden, terwijl bovendien de strategische en commerciëale beleekenis van deze onderneming niet te miskennen is, wijl door haar de afstand tusschen Marioepo! en Odessa 700 en die tus schen Marioepol en den mond van den Dnepjr 000 werst kleiner zou worden. Uit Londen wordt gemeld De opening van de tuinbouwtentoonstelling te Londen door den hertog van Connaught, had met al den schitterenden glans en de pracht plaats, die men bij de opening van Engclsche tentoonstellingen kan aantreffen. Behalve vele hooggeplaatste persoonen, hel corps diploma tique, waren de bisschop van Londen, de lord- mayor en de sheriffs van de city van Londen in hunne kostbare ambtsgewaden verschenen. Den Prins van Wales, die na den zwaren slag, die hem door den dood van zijn oudsten zoon getroffen heeft, nog niet in hel openbaar is verschenen, had men, zooals verklaarbaar is, de bun lijden houdt voortaan op zij hebben elkander weer gevonden, na jaren lang vol smart en droefheid en al kunnen «ij slcehts in den herfst des levens elkander bezitten en ging hunne jeugd vreugdeloos voorbij, toch zijn zij dankbaar, dnt een hoogere macht hen lot el kander heeft gebracht. Hellmulh is een bejaard invaliede de vrouw in zijne armen draagt den weduwe sluier, maar toch gevoelen beiden zich weer jong, zich herleven, nu zij voorlaan met el kander mogen leven. Hel sneeuwde daarbuiten steeds voort en de wind loeitmaar die twee denken daaraan nietzij zien slechts zonneschijn. Zij gevoelen slechts warmte «Zie je Wolfgang, je hebt toch gelijk gehad,» lachte zij. «Tante noemde dit kopje steeds haar >geluk van Edenhall» ik bestreed dat steeds, want het bracht haar geen geluk, zoolang zij hei onbeschadigd bezat. Toen jij echter een jaar geleden het kopje brak, verzekerde jij «Scherven brengen geluk» en is je voor spelling niet bewaarheid geworden Wie weet of tante je anders niet algewezen had en ik mocht of kon mij niet tegeu haar verzetten, wijl zij na de dood mijner ouders geheel tot zich genomen heeft.» Wolfgang trok het geliefde meisje nog vaster in zijne armen en haar diep in de oogen starend, fluisterde hij haar toe«Ja, ttargot, dat is waar en hebben die scherven je werke lijk geluk gebracht?» 't Bekoorlijke meisje antwoordde niet, doch opening der tentoonstelling niet opgedragen. Hij en de zijnen zijn in de Biviera rust, aflei ding en gezondheid gaan zoeken, maar da Kroonprins is sedert den zomer, wel tien jaren verouderd. Eu wien zou dit verwonderen, wanneer men bedenkt hoe zijn gemoed geschokt is en hoe hel huis van vreugde zoo plotseling in dat van droelheid en van smart is veranderd De Prinses van Wales, die trots hare waardig heid van grootmoeder, nog altijd met hare fijn besneden gelaatstrekken, haar bruin haar en diepblauwe oogen, hare jeugdige frischheid blijft behouden, moet, den steen der wijzen geslikt hebben, en al moge het prestige van haren gemaal door het L;iccaratschandaal wel een beetje varminderd zijn, zjj blijft steeds hafe populariteit behouden. In haar holcosluuin mei den glans d'er -.delgesleenten en met haren langen zijden of fluweelen sleep, even goed als in haar eenvoudig rijtoilet, met haar kleinen hoed, waaraan zij altijd de voorkeur schijnt te geven, blijft zij altijd in hare bekoorlijkheid, maar tevens vol waardigheid, «de Prinses». Wanneer men haar den lof mag toebrengen, welke haar toekomt, dan mag men zonder overdrijving zeggen, dal de gemalin van den erfgenaam tol den Engelschen troon, reeds lang de achting en de sympathie van hare toekom stige onderdanen heelt verworven. Zij is een toonbeeld van de «lady» en het woord «lady» sluit alle bekoorlijkheden en vrouwelijke deug den in zich. Zij is de geleerde vrouw, de ontwikkelde vrouw, die van al hare plichlon bewust is en die zoowel de trots van haar huisgezin uitmaakt als van het hoi, waar zij eens als Koningin zal regeeren. Te Los Ogiios. San Migual, Nieuw-Mexiko is eene Isabella Marani, die door haren bruidegom, een zeer rijk. jong Spanjaard, zekeren Jose Pedro, voor eene andorenAngelica Montsan verlaten wasverleden Zaterdag tijdens de siësta de hoeve van Pedro binnengedrongen zij chloroformeerde de beide slapende jonge echtelingen, sneed hun de tong uit en reed in vollen ren naar huis. Een gerechtsdienaar, die haar in hechtenis kwam nemenvond haar kalm zitteninaar toen hij haar de hand op den schouder legdesprong zij woedend op en doorstak hem. Isabella is nu in hechtenis; men houdt haar voor waanzinnig. De Pedro's zijn herstellende, maar zijn natuurlijk levenslang stom. sloeg d« armen om zijn hals cn drukte hare lippen op de zijne, eene i.elkoozing, welke even gretig gegeven als ontvangen werd. «De consul is er nog het slechts aan toe.» schertste zij eenige oogenblikken later. «In plaats van met een oud, trouw vriend den oudejaarsavond te vierenzit hij nu geheel alleen. Ik durfde hem ook niet uitnoodigen om bij ons te blijven, niet wetend of tante dat goedvond.» Ja, 'l spijt mij erg voor den vriendelijken man, aan wien wij zooveel verplicht zijn, maar hij zal zich wel schadeloos welen te stellen en wij konden trouwens niet anders handelen dan wij deden. Wij zuilen hem morgen een be zoek brengen, hè, liefste en als hij dan van ons verneemt, hoe gelukkig wij zijn, dau ver heugt hij zich stellig met ons. Doch, zou je tan-te nog niet koinen ik hen werkelijk ver langend om van haar thans ook toestemming te ontvangen om mijn kleine Margot spoedig ons gezellig huis binnen te voeren ik heb IaDg genoeg op dat geluk gewacht, niet waar Zij knikte hem glimlachend toe, doch stond dadelijk op. wijl op dal oogenblik Elize, op den arm van den korvet-kapitein leunend, uit de aangrenzende kamer binnentrad. Echter, nog voordat het jonge meisje op hare tante toesnellen kon, naderde deze haar en trok haar in de armen. «Mijn lief kind," fluisterde zij vol aandoening, «word zoo gelukkig, als ge verdient en als ik u wensch. Niets, niets staal uw huwelijk in den weg.,-, alle moeilijkheden zullen wij, Hellmuth en ik, doen verdwijnenverheugt u met onslaten wij den goeden God ga-

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1