Maandag 18 ®tif Juli 1892. BIN DEBUUT. ja 110!. iMERSFOQRTSCHE DOOM Uitgever Oit bl»d vnr.cliijut Xta*taf on DoH<tir,tajmuUay. Abonnoinent per 3 miwndon f 1.—Franco per BurOttll A. H. VAN CLBBFF PMt /U®- Advertently1-8 regel» 81» Cte. olke rogel moer 10 Cl». Orante letter» near MUURHUIZEN plaiitsruimtn voiir randen no andere extra inrigting ganeliiedt Imager prij»liornkeiiing. Legale te Amersfoort. offioioflle »UtoiKoniuK Adv por tegel IB Ct». Reolaine» por regel SB Cta. - J J. nnmrntr, 10 Ct«. hoek Kortegraoht, Wijk B 0O. Politiek Overzicht. Te Brussel heelt eene vergadering van sena toren en algevaardigden der rechterzijde plaats gehad, ilel grootste gedeelte werd ingenomen door eena rede van den minister-president Beernaert, die gezegd heeft het geheelo her- zh-nings-programma der regeering te handhaven, daaronder begrepen hel relerenduin en de evenredige vertegenwoordiging Van geen dozer twee punten wilde het ministerie echter eeno kabinetsquaeslie maken Kr is weinig debat op deze uiteenzelling ge volgd. Verscheidene leden hebben hunne goed keuring te kennen gegeven, dat de ministers geen moeite wilden doen oin op de rechterzijde aandrang uit te oefenen De heer Woeste heelt alleen den minister een paar maal in de rede gevallen om enkele punten nauwkeuriger te omschrijven. Voor hel Dv-rigo heelt hij aan de gedachlenwisseling geen deel genomen De veigadering is geëindigd met het voorstel van den lieer Beernaert aan le nemen, om door de kamer en den senaat commission Ie doen benoemen belast om de verschillende herzie- nings onlwerpen le overwegen en daaruit een zoodanig voorstel samen le stellen, als in slaat kon zijn om de gevorderde tweederde der stemmen op zich te vercenigen. I)c ministerieole ciisis in Fankrijk heeft niet lang geduurd, daar alleen de minister van ma- line Cavaignac. is algetrtden en in zijne plaats is benoemd de heer Burdeau. Deze heeft den kolonel Dodds bevel gezonden orn het commando over de troep ilr.r land en zeemacht op zich te nemen. Na Dahomey is ook Tonking in de Kamer lel' sprake gebracht door den afgevaar digde Rouge. Na cenige discussie stelde Dockroy do volgende motie voor: «De Kamer overtuigd dat 'l de oprichting van een koloniaal leger zal bespoedigen, gaai over tol de orde van den dag. Met groote meerderheid werd deze motie aan genomen. In den Kabinetsraad is door president Cainot «•■li besluit geleokcnd, hem door den minister lioche aangeboden, waarbij bepaald wordt, dal de wereldtentoonstelling te Parijs zal worden geopend op Mei 1900 en gesloten op 31 October daaraanvolgende. De slad Parijs werd voorts gemachtigd een FEUILLETON. Eene sohets uit de groote 'wereld. 3) Naar 't Duitsch door S Ilij vond echter den schouwburginteiidant niet zoo bereid om hem ten dienste le staan als hij zich wel had voorgestelddoch Olto wist hem zoozeer te bepratendal hij hem eindelijk de verlangde inlichtingen gal. Ue jonge officier had zich niet bedrogen. De eerlang le debuteeren tooneelspeclster was niemand anders dan de schoone onbekende. De intendant verleide hen dat de jonge dame nog nergens opgetreden was en dal hel haar slechts, door voorspraak van zeer invloedrijke zijde gelukt was, om de eerste maal voor het publiek te verschijnen in een schouwburg, die zulke en goeden naam als deze bezat. De naam Marianne Gatow was natuurlijk slechts een pseudoniemdoch zelfs de intendant wist haar eigenlijken naam niet welken zij geweigerd had, hoezeer hij haar daatom ge vraagd hadte noemen. Al die bijzonderheden wekten natuurlijk nog in hooger mate Otto's nieuwsgierigheid op en toch mocht hel hem ondanks alle diplomatische slimheid niet gelukken, om iels naders omtrent de heide vrouwen en hare omstandigheden le vernemen. Van het beslaan der moeder droeg hij slechts van hooien zeggen kennis. Hij was ontelbare malen den kleinen tuinwelke vóór hel huisje leening van 200 inillioon te sluiten Vurvolgons I is de zitting dor Kamers gesloten. De uitslag der stemming in Midlothian is voor Gladstone niet aanmoedigend. In zijn eigen I district, waar in 1886 niet eens een tcgoncan- did.ial gesteld werd, thans met de geringe meer derheid van slechts 6'JU stemmen gekozen le wordenis een Pyrrhusoverwinning. Reeds meermalen is sprake geweest van eene annexatie der hoog gelegen, bijna onbewoonbare Pamirvlakten door Rusland. Thans wordt ver zekerd dal de Russen daar aan de noordoos- lelijke grenzen van Urilsch Indië versterken. Zij zeggenals gewoonlijkdat zij geen offensieve bedoelingen hebben maar zich moeten verde digen iegen Je Chineezendie de Russen wil len verdrijven. De Spaansche Regeering zal de Cortes niet sluiten zoolang het wetsontwerp belrellendu de spoorwegtarieven niet iB afgehandeld. Te Dros gSaragossa) hebben, naar aanleiding der belastingen, ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel drong het stadhuis binnen en verbrandde eenige daar aanwezigu stukken. Winkeljuffrouwen en kellnerinnen Het werk vanwinkeljuffrouwen, zoo wordt opge merkt is veel almallendur dandat van vrouwen, die zittend werk hebben le verrichten. Kn loch beschermt de arbeidswet welbv. de modenaaisters, wier werk niet later dan tol 9 uur mag duren Laat du9 eenvoudig het goede beginsel dier wet zich uitbreiden tot cenige andere bezigheden, zoowel tot winkeljuffrouwen als lot kellnerinnen. (die bovendien nog in een physiek en zedelijk ongezonde atmosfee^ leven), en de zaak is in orde, terwijl bovendien door de uitbreiding van de wel lot de laatstgenoemde vrouwen een groot kwaad, waartegen op andere wijze niets te doen schijnt te zijn, kan worden onderdrukt. Wij gtlooven, dat ieder zal et kennen, dal men hierdoor een inconsequentie der Arbeidswet zou wegnemen, en durven daarom vertrouwen, dat de bedoelde aanvulling wel zal zijn le ver krijgen. 't Best ware, als er eens een petitionnement van belanghebbenden aan den minister van Ju stitie werd georganiseerd. De Doensche Generaal Lindholm is gestorven als een slachtoffer van de elikelte. De Czar lagvoorbijgegaan hopende het schoone meisje te zien doch zij vertoonde zich niet. Maar op zekeren dag ontdekte hij haar toch in den tuin terwijl zij hehoedzaam aan tien arm eene andere dame geleidde. Ontsteld staarde Olto in het verouderde, door grijze lokken om lijste gelaat, dat hem zoo bekend voorkwam en hetwelk hij zich loch niet herinneren kon aan wien het behoorde. Terwijl de beide vrouwen het huis weer binnentraden, verdiepte de jonge officier zich in zijne herinneringen. Hij keerde niet naar het kleine dorpje terug bij ging het viije veld in -- hij gevoelde behoefte om alleen met zijne gedachten te zijn. Plotseling bracht hij de hand aan het hoofd hoe kon hij ook zoo dom zijn daar stond hem weer de geheel geschiedenis voor den geest. Op een jachtfeest van zijn thans overleden ncel Frftz van Dalchow, die hem tot eenig erfgenaam van zijn grootvermogen had gemaakt, had hij voor den eersten keer dat gelaat gezien hel was echter zeker wel vijftien, zestien jaar geleden den naam der dame kon hij zich echter niet herinneren en in welke betrek king zij tot zijn neef moest slaan, of zij op die partij eenvoudig een, gasl geweest wasof dat zij een lid der familie wasdat wist hij even min hoe oud was hij destijds ook geweest! Slechts ten deele bevredigd en nieuwsgieriger dan ooit besloot hij eindelijk om naar hel dorpje terug te keeren; in zijn hotel, gekomen, vraagde hij naar de Alrnanach de Gothadoch men hield deze er niet op na. Hij wendde zich maar weer lot zijn vriend den intendantdie na tuurlijk wel in het bezit van het verlangde gafna het van stapelloopen»van een nieuw pantsei schip, et'tl dejeuner aan hooid van zijn jacht «de Poolster» en Generaal Lindholm was daarbij in het gevolg van den Koning van Denemarki-n De Kei/er, die den grijzen krijgsman opmerkte, liet hem bij zich komen en hield een lang ge sprek inct hem. Na afloop daarvan ging du Generaal achteruit men mag een Keizer of Koning niet den rug loekoerun -- weer heen, vielvóór men het verhoeden konvan de kajuitstrap en verwondde zich daarbij zoo ernstig aan het hoofd dal hij bewusteloos werd weg gedragen en weldra overleed. De Czar is zeer ontroerd door hol treurig ongeluk. Haagsch I Ken vermogend man, die bovendien hel hoog ste Rijkspensioen geniet, heelt twee groote ramen zijner woning, uitzicht gevende op oen brcedft straat in Den Haag en die nog een mooi verge zicht opleverden, laten dichtinetselen, zoodat daarvoor nu een geheel blinde zijgevel in da plaats is gekomen, omdat hij daardoor voor twee vensters minder in de Porsoneele belasting zal hebben le betalen Cyrus W. Field, de logger van den ears ten telegraafkabel (usschen Kuropa en Amerika, is te New-York overleden. De «Columbus van den nieuwen lijd»,zooals men hem benoemd heeft, was van geringe af komst Hij kwam als 15jarigen knaap op het kantoor van een bankier maar hij koos weldra een ander vak en maakte in verloop van tijd fortuin als papierfabrikant. hl 1854 kwam hij het eerst op hel denkbeeld, de nieuwe en de oude wereld door een tele graafkabel te verbinden toen bijna een onmo gelijkheid geacht, hoe eenvoudig het titans ook schijnt Met veel geestkracht en volharding wist hij anderen voor zijn plun le winnen en da uitvoering door te drijven. Hij deed b. v. niet minder dan veertig vijftig reizen van Kuropa naar Amerika er voor. In 1800 kwain zij eindelijk tol stand, de groot- schc onderneming, welke hij zelf leidde en waar voor hij grootste eer inoogsllo van Amerika oti Europa. Smart over den dom! van zijne vrouw en allerlei verdriet, de geldelijke ongelegenheden was Lang en aandachtig doorzocht hij het boekske ten laatste vond hij, wat hij wenschtej De oude dame was eene zekere mevrouw von Dornheimwier echtgenootkapitein von Dornheim overleden was. Het echtpaar had eene dochter. Marianne die thans twintig jaar oud moest wezen... Geen twijfel meer... do schoone onbekende was dal meisje. Maar een tooneolspeelslereene Domhciiu Dalchow op do planken neendat kon niet. Hij herinnerde zich thans nog zeer goed welke eene algemcene verwondering hel verwekt had dat Fritz van Dalchow gestorven was zonder een testament na te laten zonder eenige zijner verre lainiliebetrekkingen eenig legaal la schenken. Otto had het destijds voor zij'n plicht gehou den om van het grootehen zoo onverwachts in den schoot geworpen vermogen don beidon partijendie daarvan ook wol ecnig aandoel Toegekomen was, een aanzienlijke geldsom aan le bieden. Dc eene partij bad het aanbod kalm aonge- nonen. Mevrouw von Dornstcin echterde weduwe van den knpileiudie hij na dn eerste ontmoe ting nooit had teruggezien had hem door haar advocaat beleefd, doch beslist laten antwoorden, dat zij een dergelijk voorstelhoe welgemeend cn vriendschappelijk hel ook was, niet aannemen konwijl zij n'et gewoon was geschenken lo onlvongen. Natuurlijk had baton Olio, hoe verbaasd hij ook over dat antwoord wasde zaak laten rusten In stille ergerde hij zich over dien

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1