m 41 (»H. Donderdag 11 An of. 1892. JÜLIEÏTA. Uitgever A. H. VAN CLEEFF P»«/i,is. plantoruimto to Amersfoort. „mcwsi. a v<tr Bureau MÜURHUÏZEN ot>. hook KortoRraolit, Wijk B 0O. Politick Overzicht. Engeland is hel land van de overlevering. Men ïnaakt er vale nicnWe wellen, maai' men hand haaft de owde zeden De wenen zijn in over eenstemming met don nieuwen lijd, de zeilen zijn die van lang verdwenen voorgeslachten Deze tegenstelling maakt op den vreemdeling altijd een eigenaanligeneen inin ol meer c,o- nrischcn indruk. Zij komt hel sterkst uil hij de opening van eene. nieuwe parlemenlszilting. Verloden week heeft men weer do gehcele Oude vertooriing beleefd. Daar waren do brave wachters van den Tower, de Yeomen ol llie Guard, in hot dagelijkscho loven «Beefeaters» genaamd wat, moenon wij. eene verbaste ring is van «hofleliers», maar uilsiekond over eenkomt niet het welgevoede uiterlijk dier liee- ren, die men in elk Kersinummer van de En- gelschc illustraties kan begroeten. Sedert het buskruitverraad van Guy Fawkes, dat is nu bijna driehonderd jaar geleden, worden de kelders van hel parlementsgebouw doorzocht door deze oehtb.irc mannen Zij kwamen nu ook, acht man en een officier, 0111 met lantaarns naar cem-n Guy Fawkes te zoeken. Zij daalden ai in sic geheimzinnige kolders, die zij doorliepen, en meldden toen mot een gerust geweien aan de voorzitters van heide iniiz*n, dat alles in orde was. Nu geelt iedereen 'os. dat dit onderzoek nie's heteckeut en een weinig be spottelijk is. Wuni de Guy Fawkes van 1605 heel in onze dagen Bavochol. llij opereert niet inet buskruit maar mei dynamiet. Men heeft daar van te Londen luss h-n '80 en '8!i de onder vinding opgeda-n En hij laai zich niet vangen d.'or ecuige welgedane en bejaarde beuleators. Maar liet gebruik blijll in stand Den .'3. September begeeft president Carnol zich naar Chamhóry waar den 4. September d. a v. een wapenschouwing plaats heelt on liet monument ler herinnering aan do inlijving van Savoye zal onthuld worden. Don 5 Sep tember keert hij weder lenig naar Fontainefoleau; in October ol tegen hel einde des jaars zal Carnot naar Algurië vertrekken. Tegelijk met de republikeinen bobben in Spanje in don laatrtcn lijd ook dc Carlisien liet lioold opgestoken en don Carlos heeft reeds den lij.i gekomen geacht oin een manifest aan zijne aanhangers te laten bekend maken. Toch schij nen zijne kansen niet groot te zijn .zoolang de kcningiti-regonies voor haren onmondigen zoon FEUILLETON. 2). Naar 't Duitsch door S Maar Zigeuner Jan moe*', beloven om nim mer de geringste poging te wagen om haar weer te zien Julictta inocht nimmer vermoe den dat zij niet werkelijk het kind barer pleegouders was. En Zigeuner-Jan deedwat men van hem verlangde. Hij streelde nog eenmaal met de ruwe hand het zwartgelokle hoofdje van zijn kind daarna werd hem een flink middagmaal voorgezel en toen hij gegeten en gedronken bad vertrok hij. En Zigeuner-Jan zag men nimmer weer. Maar eenige jaren later verscheen er een groole mon met een langen baard en een ouden, gedeukten hoed en liet lot verrukking der kleine Julietln een polsicilijk toegetnkelden aap allerlei kunsten verrichten. Zij klapte van pret in de mollige handjeslachte vroolijk en vermaakte zich kostelijk. De rentmeester en zijne vrouw sloegen met blijdschap dal bevallige looneellje gade ze hielden zooveel van de kleine Julictta. «Heb je weer koorts, Rolbart?» vraagde de rentmeester. «Neen, gelukkig niet,» aDtwoordde de aan gesprokene «ik gevoel me volmaakt gezond,» «Waarom heef je dan zoo, arme kerel I Wil je iets warms drinken'/» regeert. De Oostenrijkse,he aartshertogin heeft zich de liefde en achting der Spanjaarden ver worven zoo lat zells de republikeinen, die onder de groole persvrijheid schimpen op allenwal met de monarchie in verhand stoatnooit an ders dan met hoogachting van haar spreken. Hot succesdat do Oarlisten hij een paar verkiezingen hebben goliad schijnt ook do re publikeinen lol nadenken te hebben gebracht, iltin aanvoerders, door ervaring wijzer gewor den zijn overtuigd, dat hun lijd nog niet is gekomen en dal, wanneer de troon van don kleinen Alphonso werd omgeworpende meer derheid dos volk? nogrii.ivur don Carlos dan hen aan de regcering wjl zien vooral daar don Carlos niet zuinig is met do liberale beloften Maar liever dan don Carlos heelt liet Spnansche volk do conslilutioneele monarchie, zoolang deze als tegenwoordig wordt toegepast. De opening van hel in'ern, spoorwegcongres in Rusland is thans dcfinilicf op 20 Aug vast gesteld. Het zal te St. Petersburg worden ge houden De ministers der verkerrwegen heeft zijn reisplan gewijzigd en z.tl over Nischny- Novogorod naar de hoofdstad teiugkecren. Do bevelhebber van de' Spaa1 soho vesting Geuto op do Moorsche kust heeft hevel gekregen, krachtig op te treden ingeval do Mooren Spaansch grondgebied zonden bc'reden. De Times verneemt uit Tangor dal Zondag middag oen gevecht is geleverd. Do Vnghorn's hebben een deel van het leger van den sullen in de richting van Tenger teruggedreven. Van de soldalen van den sultan werden 16 gewond. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Met groole opgewektheid is hier do verjaardag von 11 M. de koningin-regentes gsvicnl. Er waren duizenden vreemdelingen in de stad die van <ln groole paradedo kennis in 'l Voorhout en de feestelijke verlichting van hol Bo^ch genoten, Bij de parade werd vooral de veldartillerie in haar kranige bewegingen zeer geroemddo kleine kermis riep weemoedige gedachten bij menigeen op en ik moet erkennen datals men Ho mislnke vertooning zager alle roden was om Af het gemeentebestuurdat do oude kermis afschafte en afgeschaft laatvan inconsequentie te beschul digen óf te verdenken van een voortdurendon toeleg omdoor miniatuur-feesten van dien aard, het volk duurzaam afkeerig te maken van 't herstel van de kermis. Do. illuminatie in hot Bosch was heel mooieen Chineesche pagode Rolbart knikte toestemmend en nadat hij een paar koppen warme koffie gedronken had vertrok hij met zijn vinrvoeligen gezel. Toen men hem niet meer zien kon wierp hij zich eensklaps wonhopig op het gras en snikte luide, En de kleine Julietln weende ook men kon haar nauwelijks tot bedaren brengen, En Rolbart koerde telkenmale weer soms na eentwee of drie jaar. Zijn hoar werd witzoodal hij niet langer noodig had die ros sige pruik te dragenwant niemand zou in hem Zigeuner-Jan herkennen. Toen de aap van ouderdom stierfnam hij zijn oud ambacht weer ter hand. llij sleep keukenmesjeskortom alleswat men hom gaf en zoo verscheen hij ook voor het Rroole wille huis om juffrouw Juliella's schaar te scherpen. Draai maar voortklein rad Julietln be grijpt toch niet, dat dit eentonig gesnor op zijne wijze eene geschiedenis vertelt. Geur voortkleine rozestruik liet zwnrtgelokto meisje vermoedt nietdat gij het gral narer moeder siertvan wie zij de donkerevurige oogen en de slanke gestalte geërfd heeft. Oals go in hot hart van den grijzen, ouden scharen slijper lozen kondetdan zoudt gij daarin ont waren hoe innig de grijsaard verlangt om u in zijne armen te sluiten -- gij slijpt bepaald langer dan go noodig hebtoude wellicht is dal de schuld van die mooie oogen, welkt» uwe bewegingen zoo aandachtig volgen Zigeuner-Jan moest zich dikwerf hongerig lor ruste begevenmaar hoezeer het water hem ook lot aan dc lippen steeg, hij kon niet prijkte in hel midden van den groole» vijver terwijl ui de waterpartijen met liclitguirlnndes waren omgeven en au» de over do vijvers hoen- gebogen hoornenin grillige onregelmatigheid orunji ballons waren opgehangen, die tegen liet donker gebladerte oen alleraardigst effect maak ten. Op drie plaatsen werd 's avonds concert gegeventerwijl liet te ^cheveningen niet min der druk was. Des middags was er matinee ia den Tuin en in bet Voorhout. Hol was een recht vroolijke dag en alias liep naar wensch ordelijk en rustig af. Over een paar weken komt nu liet interna tionaal drankcongres hier bijeen. Hot is to verwachten, dat men daar voel inleressanls zal hoorun Maar 'l hegin is reeds hoogst pikant. Men herinnert zich dat voldeden jaar ons ge meentebestuur door den raad móest worden gedwongen orn con ander congres officieel ta ontvangen Ditmaal zijn de rollen emgykoerd.' Burgemeester <-n wolhouders sti lden voor liet congres olficiëel t« rocipiëercn en vroegen daar voor f 750. D..t vonden onkole leden blijkbaar te voel. Zij dachten men moot zoo'n anti-, drnnkcongrcs natuurlijk «op ecu droogje» ont vangen en dan kon dat eigenlijk m 't stadhuis zonder kosten hoegenaamd gebeuren. De bur gemeester was evenwel van mooning, dat de ontvangst waardig moest zijn en dan was er geld noodig. Ik vermoed, dat 't verschil zal schuilen io do mindere of meerdere vrijgevig heid, waarmee de champagne zal worden ont kurkt. Maar dan is hot toch wel wat al te ironisch dat eon anti-drankcongres begint met een geschil over de ontvangst met meer óf miudor drank Er is weder ernstig sprako van do oprichting van een groot sanatorium in onze Schevening- sche boschjes Do plannen daartoe zijn gereed en men is druk in de weer om liet noodiga kapitaal te zoeken, Ik boud dit voor een roclil aanbevelenswaardige geldbelegging. Want er is bijna geen heerlijker plukje voor een herstel lingsoord to vinden dan liet lieve bosch tussohen don Haag en Schotelringen. Er is hier een Katholiek geestelijke over-f leden, die een voorbeeldige opvatting had van zijn taak. Ik bedoel den paler A. A. Zwa- kenbergvan de H. Thoresiukork. Deze bo- minnelijko man bad zich als 't ware tot levenstaak gesteld do gevallenen op u beuren en tot nulliga burgers to maken. Hij bezocht bij voorkeur gevangenisboeven trok zich 't lol van ontslagen veroordeeldonvan afgodwaiilde vrouwen en besluiten om zich te scheiden van hot kleiné zilverstukje, dal hij diep in den zak zijner versloten jas verborgen had. Was hij niet wel bij zijne zinnen, die oude? Dikwijls, als hij alleen was, haalde hij den penning te voorschijn, kustlo hem en waendo zacht Julictta had boni dezen destijds met cctiigo vriendelijke woorden toegereikt, toen hij haar schaar geslepen had. Menige moede schrede, inenigcn langen weg, menige pijnlijke wonde trotseerde hij om haar oenige oogonblikkcri onbemerkt gade la slaan. En zoo stond hij op zekeren zooien Augustusavond weder op de brug, wolko naar het witte hui», waar zij woonde, voerde. Maar wat was dat Lampions on fakkole overal i Prachtig gokleede menschen in den tuin en op dc veranda. Gezntiginnziok on vroolijk lachen I Achter den lagen muur ston- don do arbeiders en blikten verlangend naar hel gewoel. En Ie midden eener plotselings stilte klonk hot in koor«Lang leve hot bruids- j paar.op beider welzijn Do duisternis is weldra geheel gevallen.' I Bruidsmeisjes irt luchtige blauwerose en witte toiletjes vertonnen zich op hel balcon. En te I midden van die nllen verschijnt een jonge, blonde man welke mei «en gelukkig gelaat zijne vrouw aan don erin geleidt En alien glim lachten en buigon vooi do toeschouwers dia hen vol geestdrift toejuichen Maar zijl go dan blind, ij blondgelokte meisjes ziet go dan niet d»t zijrtcsi hoona Julieita anders is dan gij allen? i lam donkere oogen schitterenhoor glanzig zwart haar met een blauwachligcn gloed overgoten...»

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1