STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. 340e Staatsloterij. den aanzienlijken standvooral die te Peters- burg mogen zich in hare bijzondere bescher ming verheugen. Bijna elke maand is de Keizerin in de voornaamste dier inlichtingen aanwezig bij liet examen der leerlingen of soms ok om door hare tegenwoordig huiselijke feestjes op te luisteren. Bijzonder gaarne verwijltdeCzarin, in 't Smolenklooster, waarin alleen afstammelingen van vorstelijken bloede opgenomen worden. Onlangs nog trad Prin ses Militza van Montenegro, die in genoemde inl ichting haar opvoeding genoot, met een jeugdig Grootvorst, een bloetverwant van den Czaar, in het huwelijk. Als de Keizerin den voormiddag aan de verschillende bezigheden in verband tot de onder hare bescherming staande instellingen gewijd heeft, dun houdt zij receptie. Er gaat bijna geen dag voorbij, waarop zij niet een tiental audiënties te verleenen heeft. Dan moet zij steeds een vriendelijk gelaat toonen, kalm en bedaard vragen doen, antwoorden aunhooren, al gevoelt zij zich nog zoo zenuw achtig of droelgcestig gestemd. Zij dient tot eiken officieelen persoon een belangstellend woord te richten al is deze haar niet sym pathiek. Hoe dikwijls hebben de bewoners van Pe tersburg in oorlogstijd hunne jonge Keizerin Maria 1? eodorowna (wier Deensclie naam Prin ses Dagmar is) bewonderd, als zij, getooid in witte zijile met de kroonjuweelen, hare loge in den keizerlijken schouwburg innamof wanneer zijin een kostbaren pelsmantel febuld met de witte Angoramuts op de weel- erige lokken, op liet snuivende ros door de straten jaagde, bevallig de eerbiedige groeten der bevolking beantwoordende en niemand kon oi' mocht bet baar aanzien, hoe angstig liet haar t,o moede was, als zij dacht aan haar geliefden gemaal, die op het slagveld aan duizenden gevaren blootgesteld was. Haar, de C'zarin, door menigeen benijde, baar was du troost, welke de geringste barer on derdanen genieten kon,ontzegdwant zij inoest bare zorgen, hare tranen en haar angst onder een lachend voorkomen verbergen. Wat zij destijds als Kroonprinses deed, doet zij thans als Keizerin. Zij glimlacht, de ten gere. kleine vrouwzij buigt bet trotsek opge heven hoofd niet. onder den last van den keizerlijken diadeem, welke gewetenlooze be lagers in een doornenkroon trachten te ver anderen. Wat beeft zij al niet beleefd De moord van haar ridderlijken schoonvader, Czaar Alexander II, die haar als een eigen kind lieihad, trof haar zoo diep, dat zij wekenlang, tengevolge van aandoening en schrik, ernstig ziek was. De voortdurende onzekerheid en spanning, x waarin de vrees voor moordaanslagen op Njaar gemaal haar doet verkeeren, ae haar folterende angst voor het lot harer kinderen, de zorg voor het haar lief geworden volk, dat alles moet de Czarin gelaten dragen en t is geen wonder, dat er door het weel- derige, sehoone, eens gitzwarte haar der i nauwelijks veertigjarige vrouw reeds menige zilveren streep loopt. Zij verliest echter ondanks alles wat haar drukt, den moed niet, en nog steeds kunnen de Russen hunne beminde Landsvrouwe op schitterende hoffeesten, in schouwburgen of op wandelwegen, de menigte vriendelijk zien toelachen. In de jl. Maandagmiddag, onder voorzitter- 1 schap van den beer Burgemeester, gehouden l zitting van den Gemeenteraad is met alge- meene stemmen besloten de op 24 October a.s. invallende kermis of jaarmarkt niet te houdenevenmin gaan door de St. Gallen- paardenmarkt op 17- en de ossenmarkt op 18 October. Van de alhier bestaande Werklieden-ver- eeniging, afdeeling van «Patrimonium" was een adres ingekomen, houdende verzoek tot afschaffing der kermis. Dit verzoekschrift is in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders ter fine van praeadvies. Mededeel ing werd gedaan van het Besluit waarbij de heeren Kok, Visser en Sinnige door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie zijn herbenoemd tot leden van het college van zettere. bruiloft, Carmela. In de tweede week moet ik echter reeds vertrekken." Zij zag hem vernchrikt en ongeloovig aan. „En moet ik dan zoo alleen achterblijven, Vincenzo9" „Ja, daaraan valt niets te veranderen dat kan eenmaal niet anders, hoezeer het mii ook smart. I)och ik kom spoedig terug en als een r\jk man en dan... dan wachten ons heerlijke, gelukkige .dagen in ons eigen huisje, Carinela." Zy zuchtte, doch antwoordde niet. Was het 't vooruitzicht op de aanstaande scheiding, waar door zy zoo droefgeestig gestemd werd of was het du gedachte aan haar spoedig huwelijk? Streden vreugde en smart een zwaren strijd in hare ziel Vincenzo zug tranen in hare oogen reien 't scheen haar toch veel te kosten om aten gaan... Voor hem was Carmela (Wordt vervolgd.) De zitting werd niet bijgewoond door de heeren Tengbergen en Van der Want. Een uit Antwerpen aangekomen beladen schip »de Hoop op Zegen,ligt buiten de haven te Amerei'oort in de rivier de Eem gedurende vijf dagen in quarantaine en wordt aoor militairen bewaakt. Aanstaanden Zondag 2 October 1892 zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door dr. H. IJ. Groenewegenpredikant bij de Rem. ge meente te Utrecht. Morgen, Vrijdag 30 Sept. wordt de bronzen medaille voor 42-jarigc.n trouwen dienst uit gereikt aan den heer B. J. Dekker, sergeant- ziekenopziciiter in het Militair-Hospitaal alhier. Bij den te Utrecht gehouden prov. Schiet wedstrijd, uitgeschreven op 25 en 26 Sept. door de Scherpschuttere-Vereeniging »l)e Zwijger" aldaar, ter viering van het 25-jarig bestaan, behaalden de volgende afdeelingen onderstaand aantal treffers en punten. Schutterij Utrecht 25 treffers 215 punten, 4e prijs, groote verguld zilveren medaille. Schutterij Amersfoort 25 treffers 207 punten. 2e prijs, grnote zilveren medaille. 5e Regi ment Infanterie 24 treffers 197 punten. Schutterij Zeist 24 treffers 174 punten. 8e Regiment Infanterie 23 treffers 173 punten. Corps genietroepen 22 treffers 173 punten. Sergt.-Majoor G. Muijs behaalde een bron zen draagmedaille voor het grootst aantal behaalde punten van het detacnement. Bovendien verwierf Sergt.-Majoor J. W. v. Achterberg een prachtigen prijs op de per- soneele baan en ae Sergeanten C. óckhuizen en W. Smit ieder een prijs op de vrije baan, allen van de afdeeling Amersfoort. Het kader van de gemeentelijke brand weer dat Dinsdag een pleiziertochtje naar Amsterdam maakte, braent bij die gelegen heid een bezoek aan de brandweer-kazerne op de Prinsengracht, waar liet zeer hartelijk door den officier der brandweer Ten Brugge en den brandmeester Proost werd ontvangen. Nadat het kader eenige oefeningen van bet personeel, onder leiding vanden heer Proost, had gadegeslagen, werd het door dezen in het gebouw rondgeleid, waarbij alle verlangde inlichtingen op de meest welwillende wijze werden verstrekt. Toen de heer Proost zou laten zien op welke wijze wordt uitgerukt, wilde het toeval dat ernst-alarm werd gemaakt voor een op den O. Z. Voorburgwal uitge broken brand, zoodat men niet van eene schijn-oefening kon profiteeren, maar de maatregelen kon zien treffen welke bij het uitbreken van brand worden genomen. Ruim twee uur vertoefde men in het gebouw, dat men ten 1 uur verliet, de aangenaamste her inneringen aan de heeren Proost en Ten Brugge medenemende. Te Hilversum is eergisteravond een vijfjarig kind in de Gasthuisstraat op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Het speelde met an dere kinderen nabij de werkplaats van een timmerman, toen het door een kantelend deurkozijn zoodanig aan het hoofd werd ge troffen, dat het weinige oogenblikken later aan de gevolgen bezweek. De ijlings inge roepen geneeskundige hulp mocht niet baten. In de groote Protestantsche of St. Stephanus kerk te Nijmegen zijn, tegen het metselwerk, dat het voormalig priesterkoor omsluit, sehoone oude muurschilderingen ontdekt. De kleuren en het goud zijn, dank zij de voor zichtige behandeling van de 16eeuwsche stu kadoors, die met het verdonkeremanen der kunststukken belast waren, nog in vrij goeden staat. Het is te hopen, dat de kerkeraad een even royale en milae opvatting moge hebben van de kunst als de Nijmeegsche Raadsleden. Tot het volkomen blootleggen en restaureeren der kunstwerken zal inen zich wel eenige geldelijke opofferingen mjeten gestroosten. Op een dorp in de nabijheid van Konitz vierde men dezer dagen bruiloft; onder het dansen zakte de vloer in, waardoor het geheele gezelschap in een kelder terecht kwam; zeven personen werden gewond. Er is voor koningin Victoria van Engeland een eigenaardig geschenk onderweg. Het bestaat uit een tien voet hoogen bouquet dien de West-Afrikaansche hoofdman Ali- man Samadon der voretin als een bewijs zijner vereering zendt. In Tarnopol schoot de gymnasiast Johann Schwed eerst zijn professor, Felix Glowacki en daarna zichzelf dood. De vice-president van de schoolcommissie Dr. Bobrgynski, heeft zich, ter onderzoeking van het voorgevallene, naar Tarnopel begeven. Johann Schwed was van boeren-afkomst en had zich beklaagd dat de professor hem dikwijls voor boe- renlummel uitschold. Te Parijs bestaat een club, waarvan de leden allen doofstom zijn. De bedienden zelfs kunnen evenmin praten als hooren als men hen. noodig heeft, wordt hun dat duidelijk gemaakt noor een kleinen, door een der club leden uitgevonden, toestel. Het vergader lokaal bevindt zich in een straat bij het station. De tegenwoordige president is een eenwaardig grijsaard van 75 jaar, die in Amerika tegen de Indianen gestreden heeft en wiens tong door de Roodhuiden werd uitgesneden. Men brengt den tijd in de club zeer gezellig door; de doofstommen onder houden zich met elkaar op de hun eigen wijze en begrijpen elkander zeer goed. Een vrouwelijke arts te Zurich, mevrouw Farner, een der ijverigste voorstanders van de vrouwen-emancipatie is met verscheidene andere personen in hechtenis genomen, als verdacht van zich wederrechtelijk een som van 60.000 Mark te hebben toegeëigend. Het volgende vermakelijke voorval heeft dezer dagen op de kermis te Neurenberg plaats gevonden. Bijzonder trok de aandacht een wassenbeeldenspel en vooral een zeer fraaie buste van een mooi jong meisje bij den ingang geplaatst, had veel bekijks. Om strijd roemde men het fraai besneden gelaat, de weelderige vormen, het hoogst natuurlijke sluiten van oogen en mond en inderdaad, het was een meesterstuk van mechanischen arbeid. Toen weer eens op een avond het doek was weggenomen, dat het beeld bedekte in tijden wanneer er geen vooretelling" was, drong een dikke boerenvrouw naar voren en staarde het beeld aan. Hoe langer zij keek, des te meer verraadde zich haar ver bazing en weldra viel zij uit: «Hemel! dat is Trien; zij diende vroeger bij mijn zuster, maar die heeft haar weggejaagd omdat zij stal 1" En tot het beeld Cl) wendend vervolgde zij: «Trien, slechte meid, schaam jij je niet?" De uitwerking van deze woorden was ont zettend. Het gelaat van het wassenbeeld werd afwisselend doodsbleek en vuurrood. De prachtige buste scheen een toevlucht te zoeken in net piëdestal, dat daardoor beden kelijk begon te wankelen. Eindelijk kwam de Directeur van het spel tusschenbeide en trok met een ruk het beschermende doek over de eensklaps levend geworden buste. Sedert is de prachtige vrouwenbuste niet meer aan den ingang te vinden. De moedige zelfopoffering, een dezer dagen te Hamburg door aen jeugdigen onderwijzer Arndt betoond, verdient aan de vergetelheid ontrukt te wonlen. In een huisgezin was de cholera uitgebroken vader en moeder lagen ziek in een klein vertrek waarin zich tevens nog vier jonge kinderen bevonden, daar de bewonere er geen tweede kamer op na hielden. Vruchteloos beproefde men een verpleger te krijgen niemand wilde de zieken oppassen. Niet zoodra kwam dat Arndt ter oore, of hij stelde zich beschik baar voor de ongelukkige lijders. Hij waakte nacht en dag bij hen zorgde op alle mogelijke wijzen voor de kinderen, totdat de vader en zijn kroost de moeder stierf' intusschen eindelijk naar een zieken huis vervoerd werden. Nadat Arndt het lijk der vrouw grafwaarts geleid had, gevoelde hij zich ongesteld en moest zich naar bed begeven. Spoedig vertoonde zich ook bij hem teekenen der gevreesde ziekte en hoe wel twee geneesheeren alles beproefden om hem in het leven te behouden, bezweek hij in korten tijd na een vreeselijk lijden, «voor anderen alles, voor zichzelven niets," placht hij steeds te zeggen en dat die woor den hem ernst waren Bewees hij niet alleen geheel zijn leven, maar vooral tijdens zijne kortstondige ziekte, want hij stond niemand toe om hem of te passen, om van zijne zijde zooveel mogelijk de verspreiding der ziekte tegen te gaan. In deze dagen verneemt men zoovele vei-- keerdheden, zoovele staaltjes van egoïsme en hebzucht, dat het goed doet om op een daad der edelste naastenliefde te kunnen wijzen. Het opnemen van Ingezonden Stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie geheel instemt met den inhoud. Red. Geachte Redactie 1 Op gevaar van berispt te worden, ook iets te willen zeggen, of op de werkzaam heden der Commissie van gezondheid in deze stad vooruit te loopen, ben ik zoo vrij in uw blad onder de aandacht van onze stad- eenooten en inzonderheid van bovengenoem de Commissie te brengen, dat er zich in 't midden onzer stad zaken bevinden, welke dringend verbetering eischen. Ik bedoel n. 1. dit, dat er in de Lange Gracht privaten uitloopen van de huizen m de Krommestraat, die het grachtwater in de hoogste mate verontreinigen. Naar het mij voorkomt bestaan er minstens wel tien zulke gelegenheden, die niet anders dan schadelijk kunnen werken op de gezondheid in die huurt, te meer, daar vele bewoners der Krommestraat hunne welputten in de onmiddellijke nabijheid der gracht moeten hebben. De uitwerpselen van gezonden, maar ook van zieken, komen daarenboven door de gracht in de Eem en maken het water buiten aen Koppel, waar het door vele schippers gedronken wordt, schadelijk voor (le gezond heid. Bij lagen waterstand in de Lange Gracht zijn die plaatsen zeer goed te onderscheiden. Dat dit schrijven onder de aandacht der Gezondheidscommissie kome dat is mijn wensch niet alleen, maar ook dat er spoedig verbetering tot stand gebracht worde; zulke toestanden zijn naar mijne meening te allen tijde schadelijk. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte verblijf ik hoogachtend, Uw dienstw. H. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN23 Sept. Jacob Daniel, z. van Lubbertus van de Biezenbos en Gijsbertje Roekamp. Stephanus Antonius, z. van Pieter Bouw en Mijntje van Daal. 24 Sept. Hendrika Cornelia, d. van Cornelis de Ruijter en Catharina Maria de Bie. 26 Sept. Ber- nardus, z. van Beruardus van Bekkum en Antje Cornelisse. 28 Sept. Carolina Mam Theodora, d. van Leonardus Antonius de Leeuw en Anna Maria van der Stigt. ONDERTROUWD 29 Sept. Evert Buis en Martha Catharina van Leijenhorst. Bar- tele Roelols ten Hoeve en Aaltje van Eek. GETROUWD28 Sept. Leopoldus Egber- tus Beers en Johanna van den Hoogen. Gerardus Ilendricus Lowensteijn en Johanna Kraanen. OVERLEDEN 21 Sent. Antonie Kuijlen- burg, 27 j. ongeh. 23 Sept. Cornelis van Ramselaar, 60 j. eehtg. van Jannetje Vonk. 25 Sept. Een levenl. aang. kind m. g. van Sander Kraan en Christina Jacoba Schenk- bergen. 26 Sept. Gerritie Johanna Ca- trina Blok, 28 i. ongeh. 27 Sept. Antoon Lobel, 4 j. 28 Sept. Hendrik van Drie 4 m. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van af 1 October e. k. de Buslichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Spoortijd (20 minuten achter bij den plaatselijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.40, 7.50, 10.15, 11.35, 1.25, 1.55,5.10,7.—, 7.40, 8.50. Richting ZUTPHEN. 7.45, 11.—, 3.25, 6.35, 8.50. Richting UTRECHT. 7.40, 10.15, 150, 4.15, 7.40, 8.50. Richting ZWOLLE. 7.45, 8.40, 11.10, 5.—, 6.40, 8.50. Richting NIJMEGEN. 6.—, 12.20, 8.45. Lichting der Buitenbussen. 5.30,9.1.3.45 en 8.15 (alleen opWerkd.) Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o. a. geopend van 7.458 u. 'sav. uitsluitend tot afhalen Brteven enz. De uitgifte der tijds bepalingen zal spoedig worden aangekondigd De Directeur C. SMITT. Amersfoort, 29 Sept. '92. Gevonden op den openbaren weg. Twee pantoffels. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1ste helft der maand Sept. 1892. 1. C. v. d. Goes, Kampen. 2. Smitt. Scbogen. Engeland. 1. Bon de Beaumond. Bournemouth. Rechthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor. VIJFDE KLASSE, Derde week. Trekking van 27 en 28 Sept. (1950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn iian de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op No. 5958,6923 en 15554. Prijzen van f 70. 4745 6951 7(586 7694 13499 14621 14632 14678 155151552415545 15548 15575 19531 en 19539. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4079 4684 473Ö 4751 4755 4763 5953 5966 5970 6928 6932 0938 6942 6947 6969 7689 7702 7713 7723 13513 13518 13521 13523 13524 13540 14603 14010 14611 1463814646 14674 14676 14679 14686 14693 1549715529 15530 15538 15589 19524 19527 1954819563 19564 19507 en 19573.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2