BINNENLAND. geeringcn vooraf in overleg getreden is om trent de begiuseleu van dit Wetsontwerp. "ullolt kothar Bucher, een der hoogere ambtenaren van liet Pruisisch Departement van Buitenlandsche Zaken, die bij Bismarck zeer in gunst stond, is op 75jarigen leeftiid te (ilion aan hot meer van Geneve gestorven. Ook na Bismarck's aftreden is de vriendschap tusschen hen onverzwakt gebleven. Wegens zijn deelneming aan de democratische woe- no.eu van 48 en '49 werd hij uit Pruisen verbannen, maar in 1861, bij de troonsbe klimming van Koning Willem 1, werd hem vergund, terug te keeren. - redenaar en man van scherp doorzicht had Bismarck hem in 'toog gehouden en daarom verbond hij hem in 1864 aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en droeg hem spoedig belangrijk werk op, ter wijl hij ook aan Bucher vaak de verdediging van vele zaken inden Rijksdag toevertrouwde. In 4870/71 ontbood hij hem naar Versailles t om inede liet noodige voor te bereiden voor de hei-stelling van het Duitsche Keizerrijk. Op het Congres van Berlijn behoorde hij tot de secretarissen. De gezanten van FrankrijkEngeland Oostenrijk en Duitschland hebben zich tot de Porte gewend met krachtige vertoogen, naar aanleiding van diefstallen welke in den laat- sten tijd bij de verzending van waarden per post hebben plaats gehad. Te Chester is de conservatief Master tot lid van het Engelsehe Lagerhuis gekozen met 4277 steramen. De Gladstoniaansehe candidaat had 3 stemmen minder. Te Londen werden in 1889 3000 vrouwen door de politie opgepakt wegens dronken schap in 1890 4000 en in 1891 niet minder dan 8000! Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Er is weinig of geen politiek nieuws en evenmin valt er veel van 't llof te vertellen. Maandag keeren onze koninginnen op Het Loo terug, na een reis naar Weimar Arolsen en Burg Steinfurt die de aange naamste herinneringen hij haar zal achter laten. Een ooggetuige verhaalde mij, dat bij de schitterende feesten te Weimar onze vorst innen en vooral ons jonge koninginnetje, «das reizende Kind" zooals iedereen haar noemde, het voornaamste voorwerp der alge- nieene vereering waren geweest. Zoowel aan 't Hof als in het schoone residentiestadje was men vol attenties voor haar. Het groother togelijk paar en liet gansche Hof, maar ook de Duitsche keizer en de overige voreten schenen zich te beijveren om koningin Wil- henuina aangenaam te zijn. Zij had dan ook voel pret met de kinderen van dén prins van Heuss vooral en nu en dan met een gezelschap van jongedames en jongeheere». Des avonds was zü steeds moede van het spelen. Alleen vond zij«dat die Duitsche jongens zoo vreeselyk wild waren." Onze koningin-regentes heeft door haar voortreffelijke eigenschappen niet minder aller harten veroverd. Men heeft als iets nieuws Semeld, dat 11, M. voor het eerst liet kleed er rouwe had afgelegd en bij de feesten in 't wit (met paaiden getooid) verschenen was. Dit Is onjuist. Door iemand uit Ilr. Ms. naaste omgeving werd mij verzekerd, dat koningin Emma reeds een paar malen op Soestdijk o. a. op baar verjaardag en dien van koningin Wilhelmina het sombere zwart voor een enkelen dag had afgelegd. In December zal de rouwtijd naar 't uiterlijk voorgoed voorbij zijn en vermoedelijk zal men H. M. dan weder in grijze en andere lichte rouwkleeren zien verschijnen op hof feesten, in opera en bij concei-ten. Dat de regentes evenwel niet in de eerste plaats op genoegens is bedacht, moet op de thans geëindigde reis weder gebleken zijn. Zij wandelde en reed te Weimar weinig uit, maar hield zich in het slot bijna dagelijks uren en uren lang met de zaken des lands bezig. Enorme pakketten met stukken wer- haar dagelijks toegezonden. Het is een weinig bekend l'eit dal steeds een postbode uit Den Haag, als II. M. op reis is, heen en weer reist om do stukken te brengen en terug te balen. Hij reist steeds in zijn uniform bij deze zen ding van groot vertrouv.e;,. maar waaraan slechts een zeer matige belooning is verbon den. Ik vernam, dat deze man niet meer dan 7 cents per uur voor verblijfkosten ontvangt en men begrijpt wat fl,68 per etmaal be- teekent, en dan in een tijd van feesten, als alle logementen vol zijn en de cafó's en res taurants extra-tarieven hebben. Iutusschen? tijdens net leven van koning Willem 111 kreeg de postbode steeds een niet onbelang rijke gratificatie en ik denk, dat onze regentes zich ook wel aan die goede traditie bowlen zal. Het zou er anders voor dien reizenden brievenbesteller treurig uitzien. Eerepostjes zijn heel aangenaam, maar men kan in onzen prozaïsch en tijd al evenmin van eer als van rozengeur en maneschijn leven Er is sedert eenigen tijd nu en dan ge sproken over de plannen, die bij II.H. M.M. zouden bestaan om ook het volgend jaar eenige provinciën des rijks te bezoeken. Ik las al berichten over het in orde brengen van hotels te Assen enz. Toch kan ik u de stelligste verzekering geven, (lat, er tot op dit oogenblik omtrent die reizen nog absoluut niets met zekerheid is bepaald, al bestaat het plan wel om, zonder onvoorziene verhindering, in 1803 weder eenige provinciale hoofdsteden te be zoeken. Of echter Overijsel en Drente, dan wel Zeeland en Noordbrabant het eerst aan de beurt zouden komen, is nog volmaakt onzeker. Dinsdag aanst. wordt een gebouw van open baar nut plechtig geopenddê shelter van het leger des neils. 1 n ue voormalige mineraal-wa- terfabriek De SI.-nat is deze instelling geves tigd en ik heb met gi-oote bewondering de in richting in oógenschouw genomen, waar per sonen, die geen dak en geen brood hebben, worden verzorgd en beziggehouden met nut tigen arbeid. Men kan zich-van de toewijding der officieren van het Heilsleger, om de onge lukkige zwervelingen in dit huis der barmhar tigheid naar lichaam en ziel op te heffen en staande te houden geen denkbeeld .maken. Voor 40 cents per dag worden de menschen er gevoed, gekleed en geherbergd, terwijl zij, om te kunnen betalen, in den shelter kunnen wer ken. En dat alles geschiedt zonder eenige pressie tot aansluiting bij het Heilsleger. Men verlangt niets andere van de logo's dan dat zij zich behoorlijk gedragen en bovenal geen drank gebruiken. De instelling staat ook open voor nen die buitenshuis werk kunnen vinden; deze betalen ook slechts 40 cents per dag en nacht. Ei- wordt nog al eens met liet Heilsleger ge spot en ik zelfs vind sommige uiterlijke vormen van generaal Booth's volgelingen vreemd en minder gelukkig gekozen; doch het maatschap pelijk werk van het Leger des heils kan, door de opening van zulke nuttige instellingen als deze slechts bijdragen tot het meer en meer popu lair maken van de philantropisch-godsdienstige sekte, die trouwens reeds nu een wereldmacht is geworden. De Staats-Ct. No. 243 bevat het Kon. Besluit tot instelling eene Centrale Commissie voor stu- tiestik, benevens de bekrachtiging van een over eenkomst met de gemeente Amsterdam tot rui ling van grond, ten dienste van den bouw van een post- en telegraafkantoor op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam en aankoop van een loods op het Damrak aldaar. De Commissie, welke in 1888 benoemd werd tot het instelling van een onderzoek betreflende deGouvernements-koffiecultuur in Neder landsch- Indië, is bij Kon. besluit van 9 October jl. ont bonden, met dankbetuiging voor de wijze, waar op zij aan dc haar verstrekte opdracht heeft voldaan. De heeren H. D. Canne, voorzitter, en Mr. O.I.H. Gnuif van Limburg Stirum, secretaris dier commissie, zijn benoemd tot officier cn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan dr. L. Aronstein, lcer- aar in de Scheikunde aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, de personeele titel van Hoogleeraar verleend, als blijk van H. Ms. bij zondere tevredenheid. STADSNIEUWS. Bij Kon. Besluit van 13 October zijn be noemd bij het 5e Regiment Infanterie a tot 2e luitenant: de sergeanten-volontair P. M. Oversluys, J. A. Westholt, J. A. Keeraau en B. A. J. van der Hegge Zijnen; b tot 2e lui tenant-kwartiermeester de sergeantenW. J. van der Hurk en -T. W. A. Meylink. Bij de Memorie van toelichting van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1893 is als bijlage gevoegd een staat, aanwijzende het vermoedelijk bedrag door liet Rijk over 1892 uit te keeren aan bijzondere scholen. Voor de provincie Utrecht is de raming f63,300 tegen f59,946 in 1891 en f51,571 in 1890. Voor Amersfoort is de raming: Onze Lieve Vrouwe-stichting, Muurhuizen B207, f1000, tegen f934 in 1891 Onze Lieve Vrouwe stichting, Singel 222, f700, tegen f658 in 1891 Vereenigiug tot bevordering van Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs, Korte Gracht 14500, tegen f1275 in 1891; Roomsch-Ka- tholieke kerkbesturen van den H. Franciscus Xaverius en van O. L. V. Hemelvaart f2100, tegen f2283 in 1891Hervormde diaconie. Munthuizen F 528, f400 tegen f387 in 1891. Op 13 dezer had op dë Leusderheide de ge wone jaarlijkse!)e schietwedstrijd plaats van het kader der d.d. schutterij. Aan dezen wedstrijd was tevens verbonden A wedstrijd voor H.H. officieren R wedstrijd voor die schuttere welke niet meer dan 2 oefeningen gedurende dezen zomer I verzuimden. Tevens werd er nog dooi- de leden van de Sohutterijkader-A ereeniging Broederschap" (afdeeling van den Ned. schutterijkaderbond) gekampt om een vei guld zilveren medaille (uitgeloofd door ge noemden bond) en éen zilveren medaille (uit geloofd door de Vereenigiug «Broederschap Om deze medailles moést geschoten worden op 300 en 200 meter knielend en op h>0 meter éen minuut snelvuur. De schuttere waren verdeeld in - catego rieën nl. Ie en 2e klasse schuttere. \<.or (le 1e klasse schutters was I.estemd de verguld zilveren-, en voor die der 2e klasse de zil veren medaille. Na afloop van den wedstrijd vereenigden zich de prijswinnaars van iedere categorie, om eikaarden Kampioenprijs(uitgeloofddoor Mevrouw A. M. Tromp van Holst) te betwisten. Omstreeks 10 uren opende de Majoor-Com mandant, met een kort en degelijk woord den wedstrijd. Er werd geschoten door H.II. officieren op 150 meter staande vrije hand; door bet kader (le klasse schutters) op 300 meter knielende, door die der 2e klasse op 150 meter staande vrije hand, en door dc schutters op 150 meter. Als overwinnaars kwamen uit het strijdperk: le Luit.-adjudant J. Busquet 1 e prijs; 2e Luit. H. C. A. de Jongh 2etfKapitein W. Croockewit WAz. 3e prijs. Van (1e le klasse schuttere Sergt. C. Ockhuijzen le prijs Sergt-Majoor G. Muijs 2e prijs; Sergt.-Majoor J. W. van Achterberg 3e prijs; Sergt. W. Smit4eprijs; Fourier E. J. Houpst 5e prijs. Van Je 2e kiasse schutters, Fourier Gijsbertse le prijs; Korporaal Van Hielen 2e prijs; Sergt. J. Boekenoogen 3e prijs; Sergt. E. J.Blanke4e prijs: Sergt. Hamersveld 5eprijsKorporaal De' Jager 6e prijs. Van de Schutters Schui ling le prijsLangras 2e prijsTamboer Werij 3e prijs; Smering 4e prijs; Dijkgraaf 5e prijs; Tamboer Verhaar 6e prijs; Schoen- man 7e prijsen Tamboer Bakker 8e prijs. De Luit.-adjudant J. Busquet behaalde met 48 punten in 5 schoten den kampioenprijs. De verguld zilveren medaille, bestemd voor de le klasse schutters, viel ten deel aan den Sergt.-Majoor Vaandeldrager ,1. W. van Ach terberg, terwijl de zilv. medaille, uitgeloofd voor de Schutters der 2e klasse gewonnen word door den Sergt. G. van Boekenoogen. Omstreeks 8 uur 'savonds werden de prijzen door den Majoor-Commandant, den heer A. M. Tromp van Holst, onder toepasselijke woorden aan den overwinnaars uitgereikt. Op het schietterrein op de Leusderheide zullen morgen gehouden worden Gymeana- raees, georganiseerd door »de koninklijke rijdschool." De wedstrijden zullen omstreeks half twee beginnen en opgeluisterd worden door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie, welwillend aangeboden door HII. officieren van dat korps. Het programma omvatvlaggen-race, pa- rapluie-race, springconcours met surprises, dressing-race, jachtrit gevolgd door cigaret- ten-race. Van 48 tot 21 dezer, telkens tuschen 10 en 2, zullen in de legerplaats bij Zeist we derom oefeningen worden gehouden in het gevechtschieten en vuren op groote afstan den. B. W. wijzen, bij kennisgeving in dit nummer, op (le onveiligheid van het terrein op die dagen en uren. De Koninginnen keerden heden middag op Het Loo terug. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, welke bijeengekomen was tot regeling der werkzaamheden in dit zittingsjaar, herdacht de Voorzitter het gou den iiuweiijksfeest van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar, en vroeg de opdracht, namens de Kamer een adres van gelukwensching aan te bieden. Met applaus werd dit vooretel aangenomen. Het Ontwerp-welboek van Militair straf recht zal gesteld worden in handen eener commissie, welker leden door den Voorzitter worden benoemd. De Gemeenteraad van Rotterdam besloot jl. Zaterdag met 21 tegen 18 stemmen tot invoering van een Inkomstenbelasting. De Indische bladen beweren, dat depositie van den heer Pijnacker Hordijk wordt be dreigd. Volgens het Bal. Handelsblad heeft de Minister van Koloniën onomwonden zijne afkeuring te .kennen gegeven over de her benoeming van den resident, TeMecliclon en in die afkeuring niets slechts den Gouverneur- Generaal, maai' ook den Raad van Indië ge troffen. liet Vaderland schrijft echter »uit be trouwbare bron te kunnen medededcehm, dat de Minister zich, als gewoonlijk i.: zake benoemingen, hierin niet"heeft gemengd, en van eene Buitenzorgsche crisis dan ook vol strekt geen sprake is. Ook het bericht der Deli CL, dat de Gouverneur-generaal reeds besloten zou zijn met Maart te repatrieeren, mist allen grond." De antirev. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Zeist, heeft tot candidaat voor do Prov. Staten van Utrecht, vacature-Van Asch van Wijck, geproclameerd den heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, oud-minister van Financiën De kolonel plaatselijke commandant der Residentie heeft bij dagorder in herinnering ■•abraclit, dat ieder militair, die op vordering van de openbare macht bij liet bestaan van gevaar voor de veiligheid van personen en goederen of bij ontdekking op heeterdand van een misdrijf, weigert die hulp te verleenen, waartoe hij zonder zich aan dadelijk gevaar bloot te stellen in staat is, deswege voor den krijgsraad zal worden terecht gesteld. Door mejonkvrouw C. baronesse Sytzama, onlangs tc Leeuwarden overleden, is de som van 120,000 vermaakt aan het aldaar op te richten nieuw Diaconessenhuis. Gisteren herdacht professor dr. C. II. C. Orinwis, onder talrijke blijken van belang stelling, zijn 25-jarig professoraat aan de Uuivcreiteit te Utrecht, Gemengd Nieuws. Aan Cornells van Reenen te Hilversum, die het leeuwendeel had in de redding van A. Tilburgs, is gisteren door de Hilvereuin- sche gymnastiek-vereeniging aangeboden een zilveren troffel, waarop gegraveerd: «Hulde van de Hilv. Gvmn. aan C. van Reenen den kloeken redder van A. Tilburgs, 8—10 October 1892." Blijken van waardeering komen van alle kanten in, terwijl een commissie zich vormde o in gelden voor dé redders in ontvangst te nemen. De telegrafische correspondentien van de Nieu we Rotterdammer over de gouden liuwe- lijkleeston te Weimar, waren zeer omstandig de telegrammen besloegen kolommen. De berichtgever zelf vertelt hoe liet telegram I van verleden Zondag het grootste was, dat I ooit Weimar was verzonden, en trouwens niet minder dan 3430 woorden behelsde. En I niet alleen veel, maar ook vlug werkte deze correspontent. Het Nederlandsche blad met i dat uitgebreide verslag was te Weimar in I handen van de Nederlanscke lezers nog vóór de plaatselijke bladen zulk een uitvoerig re laas hadden kunnen geven. Er is onder de postzegelverzamelaars heel wat opschudding te weeg gebracht door het bijna gelijktijdig uitgeven, in 1892, van briefkaarten voor het buitenland (enkele) én I met het stempel rechts èn met het stempel links. Wij bedoelen rechts en links van de kaart, dus niet van hem die dc kaart voor zich heeft. Een van die beide uitgiften ?naesl eene zeldzaamheid worden, maar welke Inlich tingen, uit officiëele bron verkregen, stellen ons in staat het vraagstuk op te lossen. De firma Enschedé Zn. té Haarlem kreeg opdracht over te gaan tot het aanmaken van briefkaarten, type koningin Wilhelmina, I en onmiddellijk ving zij daarmede aan. De I beeltenis werd op de kaart gedrukt op de I plaats waar vroeger die van Z. M. Willem 111 stond. Zoodra echter de eerste bezending in Den I-Iaag was aangekomen, ontving men te Haarlem een telegram, waarbij gelast werd den aanmaak te staken. Dit telegram werd geconfirmeerd door eene missive van den Directeur-generaal der posterijen, waarbij werd voorgeschreven de beeltenis voortaan aan de andere zijde te plaatsen, d. i. diiiir waar vroeger het wapen stond en wel omdat, i zooals de kaarten nu waren afgeleverd, het I beeld van bot wapen afkeek, wat volgens de heraldiek eene grove fout is. Kort daarna nu, verschenen de gecorri- j geerde kaarten, met (1e beeltenis rechts, en dit zijn de werkelijk goede. Het is onjuist dat de vroeger aangemaakte kaarten in Den Haag verbrand werdenmen heeft ze bewaard en af en toe wordt daarvan j een pakket tusschen de «echte" gestoken, Heel lang blijven zij echter niet in de post kantoren; de drijfjacht is op groote schaal georganiseerd en zoo de voorraad niet reeds I is uitgeput, dan zal er toch zeker niet veel meer van aawezig zijn. Men vraagt reeds fl. per kaart! Men zie in de Advertentiën die der Grands Magasins du Printemps te Parijs Mevrouw Bulkley gaat weer aan 't proce- deeren. Zij heeft thans volgens de Zulf Cl. I bij de rechtbank te Zutphen eene actie in- I gestold tegen mej. A. E. Riegon te Apeldoorn, l tot ontruiming van het, door deze als direc trice bewoonde, Kinderziekenhuis Mary te Apeldoorn, on zulks op grond dat, tengevolge van dc bij notarieele akte geconstateenle ontbinding van dat Ziekenhuis (en door net door de bestuurders aangeboden en door mevr. H aangenomen ontslag van de bestuur ders) het gebouw en de daarbij beboerende grond, waarin voormelde stichting werd uit geoefend, weder baar eigendom zijn geworden, Tengevolge van den opstand der Chias- stamnien in Opper-Birma is de toestand dei- twee garnizoenen, uit Engelsehe en Indische troepen saamgesteldin die streken zeer hachelijk. De post te Tiddim, bestaande uit een Engelse-hen luitenant en een honderdtal Cipayere, wordt door de Chios omsingeld en alle telegraphische gemeenschap met die streek is sedert 8 dezer afgebroken. Vele Chias worden ook in den omtrok van het fort White opgemerkt.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2