Donderdag 20 Oct. 1892. No. 4188. 37e Jaargang. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLE EFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post f 1.45.Advertentiën46 regels GO Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Maandagavond is het Ontwerp betreffende een Beroeps- en Bedrijfsbelasting die het Patent zal vervangen mm de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. Zij beoogt een aanvulling van de Vermogensbelasting en heeft inkomsten tot maatstaf. Vooraf wordt aangenomen, als uitdrukkende het belaste vermogens-inkomen, een zeker rente percentage, hier gesteld op vier. Wanneer een koopman of fabrikant f100,000 in zijn zaak heeft belegd, en hij verdient daarmede f 10,000, dan wordt aangenomen, dat die f 10,000 reeds voor f 4000 getroffen zijn door de Vermogensbelasting, zoodat slechts de overige f6000 volgens dit ont werp belust worden. Met betrekking tot de Naaml. Vennootschappen wordt voorgesteld, het dividend boven 4 pCt. van bet gestorte kapitaal der aandeelen te belastenalsdan blijft een dividend van 4 pöfc onbelast. Aftrek van 4 pOt. wordt toegelaten voor alle aandeelen zonder onderscheid. Zoo vaak door buitenlanders aan ingezetenen concurrentie wordt aangedaan op Nederlandseh grondgebied, of zoo vaak zij winst behalen door participatie in Nederlamlseho ondernemingen, vallen zij in de Bedrijfs- en Beroepsbelasting. Winkeliers en anderen, in den vreemde ge vestigd, die hier te lande hun goederen recht streeks aan de verbruikers verkoopen, brand-, zee-, levens- of andere verzekeringsmaatschappijen ilie hier te lande zaken drijven, worden naar dU Ontwerp getroffen. Voor de raming der winsten worden in het Ontwerp regels gesteld. De belasting wordt rechtstreeks ingevorderd van hen, die haar schuldig zijn, behoudens enkele uitzonderingen. Dezelfde methode van behan deling als voor de Naaml. Venn, wordt voor gesteld ten aam 'er winsten, verkregen door Coöperatieve en andere vereenigingen. Voor winsten door lirina's genoten worden de firmanten aangeslagen, evenwel met vrijheid om dewinst- verdoeling voor den fiscus geheim te houden. Voor deze belasting is eigen aangifte de alge- meono regel. Blijft de aangifte achterwege dan zal tie ambtshalve-aanslag nooit minder kunnen zijn dan een zeker minimum. Er is een dubbel minimum voorgesteld: een, dat voor allen geldt, tienmaal de huurwaarde der perceelon of per ceelsgedeelten die de belastingplichtige voor andere doeleinden dan zijn bedrijf in gebruik heeften een, dat geldt voor dezulken, die hun winsten of belooningen hoofdzakelijk ontleenen aan eigen- of commissiehandel, nijverheid of scheepvaart; voor hen is het minimum 6 pCt. van hun vermogen, blijkens den aanslag in de Vermogensbelasting. an kleine bazen en win keliers en dergelijken, die geen f18,000 bezitten, zal geen eigen aangifte gevraagd worden; zij worden ambtshalve aangeslagen. Land-, tuin- en bosehbouw, veeteelt of veen- Feuilleton. Xanr het Duitscli 7) door S.... En toch groep er langzamerhand in hare ziel ecne geheelé verandering plaats. Haar vroolijk lachen, haar opgewekt gezang verstomden; ze werd voortdurend stiller en droefgeestiger. Het oog der liefde ziet scherp de sympathie slingert hare banden tusschen twee zielen de Romcinsche edelman las in het hart van het eenvoudige visscherskind zijn tijd was geko men liet heette thans „wagen", zoo hield hij zichzelf jubelend voor. Toen Tiberius, de huichelachtige, bloeddorstige aangenomen zoon van Augustus, zijne residentie op C'apri vestigde, liet hij op het eiland twaalf prachtige villa's houwenwaarvan heden ten dage bijna geen spoor over is. Alleen van de villa Caecar zijn nog een paar puinhoopen te vinden, waaruit nog de stevige bouw te herken nen is. Dnarneven verheft zich oen kleine kapel to midden dier verwoesting een beeld van kalmte en vrede. Zooals altijd stond ook heden, op den zoelcn namiddag in' het begin van Juli, de deur van het kerkje wijd open, De stralen der zon vielen in die enge ruimte en op de bloemen van het rijk versierde altaar, waarboven een geschilderde derij worden buiten de bedrijfs- of beroepsbe- lastrng gelaten. Er worden vier tarieven voorgesteld. Zij die niet in de Vermogensbelasting zyn aangeslagen, zullen eerst betalen bij een inkomen van f600. Van de f600 wordt fl geheven. De progressie is op gelijken voet geregeld als bij de Ver mogensbelasting. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden worden slechts voor de helft in rekening gebracht. Tarief B geldt voor hen, die wel in de Ver mogensbelasting zijn aangeslagen. Over het volle bedrag hunner bedrijfs- of beroepsinkomsten zijn zij belasting schuldig, en wel 3.2, of2pCt., naar gelang hun vermogen de som van f 200,000 al dan niet overschrijdt. Voor staatsrechterlijke en andere lichamen, rccderijen, commanditairen, deelgenooten in handelingen voor gomeene reke ning enz., wordt voorgesteld de belasting te be palen, voor sommigen op f2, voor anderen op f3.20 van elke flOO der zuivere baten. Coöpe ratieve en andere vereenigingen en binnenlandsche rccderijen op aandeelen, worden tegen f2 belast. Sociëteiten worden aan het hoogste recht onder worpen. De belasting treft alle bedrijven, beroepen en ondernemingen, die hier te lande worden uitgeoefend, onverschillig of dit geschiedt door phvsicke of door rechtspersonen, door ingezetenen of'door vreemdelingen. Bovendien onderwerpt het wetsvoorstel, zooals reeds is gezegd, aan de belasting: ondernemingen'die buitenslands worden gedreven, voor zoover daarbij binnen het Rijk wonenden betrokken zijn, en naaml. venn.. coöp. en andere instellingen die hier te lande haar zetel hebben, onverschillig of haar arbeidsveld binnen-,of buitenslands gelegen is. Het bedrijf van buitenlandBche ondernemingen, die er haar werk van maken kleedingstukken, stoften en dergelijke voorwerpen van dagelijksch gebruik, rechtstreeks aan particulieren hier te lande te zenden, wordt belast omdat zij onzen nijveren een scherpe concurrentie aandoen. Coöp. Ver- bruiksvereenigingen worden belast, onverschillig of zij uitsluitend handelen met haar leden dan wel haar verrichtingen zich uitstrekken tot het bij haar aangesloten personeel. Wat door Coö peratieve Verbruiksvereenigingen aan de verbrui kers wordt uitgekeerd, is de winst op het door de leden verbruikte en op den verkoop aan niet- leden, welke in 's Ministers begrip anders door den winkelier wordt genoten. En in beide op zichten vindt hij geen redelijken grond om deze winst niet evenzeer te belasten als die van den winkelier. Alle ambtenaren van den Staat wor den aan de belasting onderworpen. Ter bepaling van de zuivere bate eener onderneming moeten de verkregen voordeden worden verminderd met de rente van het bedrijfskapitaal, met de bedrijfs kosten en de afschrijvingen. Vrijgesteld worden de winsten van werkliedenvereenigingcn ten doel hebbende het voorzien in huisvesting, het ver strekken van voorschot, onderstand, pensioen en Madonna met het Kind hangt. Op de marmeren trappen lag een jong meisje geknield. Naar de dracht van het land omhulde een zwarte sluier haar edelgevormd gelaat. De handen hield ze gevouwen traan na traan rolde langs haar wangen. Hoezeer was de smart van het hier eenzaam weenende kind in tegenstelling met de bloeiende natuur daarbuiten 'tWas stil in het kerkje, doodstil. Van tijd tot tijd doortrilde de angstige zucht der binden den als een weemoedige klank de ruimte. Daar buiten gonsden bijenkevers en muggen. Een bontgekleurde vlinder vloog de kapel binnen en nestelde zich, na eenige seconden rongeflad- derd te hebben, in den sluier van het meisje, Dieper boog de knielende het hoofd, terwijl zij nog steeds schreide. „O, Madonna, heilige jonkvrouw," smeekte zij, „leer mij het lot dragen, dat de Hemelsche Vader over mij beschikt heeft. Vincenzo, mijn verloof de, de trouwe jongen, die slechts voor mij leefde en arbeidde, is verongelukt. Aan vreemde kus ten leed hij schipbreuk in vreemde aarde sluimert hij den eeuwigen slaap. Zijn laatste zucht gold mij zijn laatste woord was. „Car- mcla." O, heilige Moeder Gods, sta mij bij." Iiarc stóm verstikte zich in hare tranen op nieuw was het stil in het kleine huis Gods. Een zonnestraal lieschccn thans het wonder- schoonc, liefelijke en toch van smart getuigende gelaat van de geschilderde „Heilige Maria." Het beeld verkreeg als 't- ware loven en bezieling de lippen schenen zich te openen, als wilden zij zeggen„Verlies den moed niet mijn dochter, stel vertrouwen in Gods almacht." Carmela stond op. Godsdienstig sloeg zij het begrafeniskosten. Eveneens worden vrijgesteld scheepvaartondernemingeninrichtingen voor onderwijs van doofstommen enz. en liefdadige instellingen. In afwachting van een nadere wettelijke rege ling zullen geene opcenten voor gemeente of pro vincie op de Bedrijfsbelasting worden geheven. Voorgesteld wordt de regeling der Bedrijfs-en Beroepsbelasting te doen plaats hebben door commissiën, waarbij tot zekere hoogte het stelsel voor de inkomsten-belasting in Pruisen is gevolgd. Voor het beroep zijn bijna dezelfde regelen als voor de Vermogensbelasting aangenomen. Tevens wordt in dit Ontwerp een regeling voorgesteld volgens welke, bij intrekking der in Ned.-Indië thans bestaande vrijstelling voor ondernemingen van in Nederland belastingplich tige maatschappijen, het patentrecht dat daar voor in de kolonie geheven wordt, in mindering zul komen van hetgeen uit denzelfden hoofde in het moederland verschuldigd is. Strafbepalingen acht de Minister bij deBedrijfs- en Beroepsbelasting onontbeerlijk, vooral waar het bestuur der belastingen op onwil der be lastingschuldigen stuit en onwaarheden te con- Btateeren zijn. Er wordt geldboete, en ingeval van recidive, hechtenis bedreigd, onverminderd de veroordeeling tot betaling van het enkel of het dubbel der niet of te weinig betaalde be lasting. Met het Patent vervalt, nu het bedrijf der ondernemers als andere bedrijven belast wordt, ook de belasting op de openbare vermakelijkheden. BUITENLAND. Voor het assisenhof van Limburg (B) zal in den aanstaanden zittijd eene belangrijke zaak voorkomen. De jury zal te oordeelen hebben over eene bende van vierentwintig dieven, beschuldigd van in den loop van 4890,4894 en 1892 meer dan 00 diefstallen met ver zwarende omstandigheden te hebben gepleegd. Deze bende, waaronder verscheidene oude kennissen der justitie zijn, was voortreffelijk ingericht. Zij had hare algemeene kas, in welke de opbrengsten van al de diefstallen werden gestort. Aan haar hoofd stond een Limburgsehe slotenmaker, zekere Van den B. Het is deze, die, door onverwachte beken tenissen, het gerecht op het spoor der medeplichtigen heelt gebracht. Bijna al de diefstallen werden gepleegd met braak, in klimming, geweldpleging of bedreiging. De meesten of bijna allen, zijn doortrapte schur ken, zegt een correspondent van den Courrier, die heel zelden met slimheid, maar meestal met brutaal, boosaardig geweld te werk gingen. Het middelpunt hunner operaties teeken des kruises, waarna zij meer bemoedigd naar buiten trad. De zware, frissche lucht, welke haar tegemoet stroomde, oefende een verkwik- kenden invloed op haar uit, zoodat zij opgewekter om zich heen keek. Zij zette zich op een stee- nen bank, liet haar sluier vallen en sloot de vermoeide oogen. 't Duurde niet lang of zij sluimerde zacht in. Plotseling ontwaakte zij met een zachten kreet verschrikt trachtte zij op te staan. De Marchese lag voor haar hij hield haar omvat en kuste haar op den hals en het gelaat. „Je bent than9 vrij, angela mia, eindelijk vrij. Nu behoor je mij, mij alleenO santa felicita, ik heb je zoo lief, Carmela! zeg mij, dat ik reeds lang in je oogen de zoete waarheid ge lezen heb beken het mij, mia bella, dat je mij liefhebt." Carmela's hart klopte luid. Nauwelijks hoor baar stamelde zij „Sta op, Signer Alfonso, laat mij los. Ik heb uw minachting, uw hoon niet verdiend. Wat hebt gij, den rijken heer, met mij, arm meisje, te maken. Wat heb ik gedaan, dat gij mij zoo diep beleedigt „Jou beleedigen, jou, Capri's schoonste roos? Slechts om jou ben ik hier, op dit eiland ge bleven voor jou offer ik alles op jij bent mijn leven, mijn geluk. Bettina vertelde mij, dat die dappere vissehersknaap verdronken is. Ik vraagde naar, waar jij was zij zeide het mij en ik ijlde hierheen." Zij knikte toestemmend. „Ja, ik ging naar de kerk, Signor, om voor hem te bidden," fluisterde zij weemoedig. „Arme Vincenzo't Is zoo vreeselijk te weten, dat was Antwerpen, maar niettemin werkten zij bijna geheel bet land door. Zij kenden dik wijls de waarde niet van hetgeen zij stalen. Zoo hadden zij eens na een diefstal in den omtrek van Antwerpen voor 40,090 fr. effecten in eene weide weggeworpen. Het proces zal waarschijnlijk twee weken duren. Er zullen niet minder dan duizend vragen aan de jury worden gesteld. De werklieden in de katoenenfabrieken van Zuid-Oost Lancashire, hebben besloten niet te berusten bij de vermindering van het loon met 5%. Het gevolg daarvan zal zijn, dat zij allen gedaan krijgen en 00.000 arbeiders broodeloos worden. Van de 20 rnillioen spin- toestellen zullen er dan niet minder dan 45 rnillioen stilstaan. In Noordoost en Noorde lijk Lancashire wordt de arbeid ongestoord voortgezet. De Pruisische landdag zal den 9den Novem ber bijeenkomen. Dan zullen de belasting voorstellen onmiddellijk worden ingediend. Deze zitting van den Pruisischen landdag belooft zeer belangrijk te worden. Het doel, dat de regeering met hare drie voorstellen beoogt, is de inkomstenbelasting aan te vullen. liet eerste ontwerp betreft de gemeentelijke belastingen: het tweede behan delt de overdracht der directe belastingen aan de gemeenten en het derde is eene aanvulling en uitbreiding van de bestaande inkomsten belasting. Ook de rijksdag komt in November en wel den 22sten bijeen. De rijksdag zal zijne werkzaamheden beginnen met de behande ling van het leger-ontwerp. Er zijn in Duitsch- laud dus twee belangrijke wetsontwerpen aan de orde. De liberalen in Pruisen zouden bij deze twee wetsontwerpen nog gaarne een derde gezien hebben. Worden de belasting voorstellen aangenomen, dan zal namelijk een nieuwe kieswet noodzakelijk worden. Hoewel in Pruisen het algemeen stemrecht bestaat, waar het de keuze voor den rijksdag geldt, bestaat er bij de verkiezingen voor den landdag een getrapt stelsel. Ook deze verkiezingen willen de liberalen volgens algemeen stemrecht doen plaats hebben. De regeering schijnt daartoe echter niet veel lust te toonen. Ten hoogste zou zij tot eene wijziging in de samenstelling van de verschillende klassen der kiezers willen overgaan. De koningin van Rumenië heeft laten weten, dat zij dezen winter niet naar Bucharest hij dood is en dat ik hem nimmer zal weerzien." De Marchese was diep ontroerd de smart en de onschuld van het eenvoudige kind deden een diep verborgen snaar in zijn hart trillen. Hij liet haar los en trad terug. „Vergeef mij mijne onstuimigheid, Carmela I Ik wilde je troosten, je door mijne liefde het verlies, dat je treft, vergoeden. Ik meende in je oogojislag een warmer gevoel te lezen ik hoopte, dat je mij liefhadt. Heb ik mij vergist?" Zij staarde hem aan en ondanks haar zelve, straalde hem uit haar oogen zooveel teederheid, zooveel nauw bedwongen hartstocht tegen, dat hij haar opnieuw in zijne armen sloot, onder den jubelenden uitroep „Figlia mia, ja, je nebt my lief." Zij stribbelde niet langer tegen, doch vlijde het Bchoone hoofd vol vertrouwen aan zijne borst, terwijl zij de volle armen om zijn hals slingerde. Ja zij behoorde hem en hem alleen. Hij sprak de waarheid zij had hem lief. ZESDE HOOFDSTUK. Het zwijgen was gebroken. De trotsche Marchese ('ito de Lazise, de verwende aris tocraat, de eenige erfgenaam van eene der rijkste familiën te Rome, was de bestendige begeleider van het arme visschermeisje geworden. Het reine waas van onschuld en vrijheid, dat over het jonge meisje verspreid lag, werkte kalmee- reiut <>p het overspannen gestelt van den edel man en zette zijn verblijf op Capri eene eigen aardige bekoorlijkheid bij. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1