komt, daar have doktoren haar aanraden naar het Noorden van Italië *e gaan. In Zweden wil men de weerbaarheid ('es lands hervormen om een strijdvaardig leger te verkrijgen. Deoefeningstijdderweerplich- tlgen wordt van 48 op 90 dagen gebracht en do duur van den weerplicht van 8 op 20 jaren. De meerdere oefeningstijd zal den lanue jaarlijks 3 500 000 kronen kosten, of 600 000 kronen minder dan de budget-com missie van den vorigen rijksdag berekende. De overige hei-vormingen bepalen zich tot eene hetere indeeling (Ier weerplichtigen in verhouding tot het staande leger, of juister gezegd het staande leger wordt onder de weerplichtigen verdeeld; versterking van het kader, reorganisatie van de intendancever meerdering van sommige wapens met com pagnieën of regimenten, enz. De armee, die nu uit vijf legerkorpsen bestaat, zal er dan zes tollen. In het tegenwoordige gebrek aan yeserve-officieren wordt tevens voorzien. De overgang van de oude organisatie tot de nieuwe zal vijf jaren duren; maar de uit breiding van de oefeningen der weerplich tigen zal in twee jaren geregeld zijn. In Zweden is, naar de Indép. Beige uit Stockholm verneemt, eene misdadige poging .beproefd om een trein, waarmede vele afgevaardigden en boogere ambtenaren naai de hoofdstad reisden, te doen ontsporen. Een balk was over de rails geschoven, en aan de waakzaamheid van den maschinist was alleen het voorkomen van een onheil te danken. Ten vorigen jare zou een soortgelijke poging mede bij toeval verijdeld zijn, zoodat men meent, dat de politiek niet vreemd aan liet feit is. Gedurende de eerste negen maanden van 1892 werd in Italië ongeveer 4 millioen minder ingevoerd dan verleden jaar. De uit voer was 72 millioen meer. De deelnemers aan het te Cadix gehouden congres van vrijdenkers zullen gerechtelijk worden vervolgd, wegens beleediging van den godsdienst in hunne redevoeringen. De prefect heeft de verdere zittingen van het congres geschorst BINNENLAND. Blijkens telegram van den 17en wordt de köffieoogst op Java geraamd op 687,545 pikols. Het verslag van de Afdcelingen der Tweede Kamer betreffende het vonrstel-Donner, om de Schutterij-wet in verband met de Zondags rust te wijzigen, toont, aan, dat de meeningen daaromtrent zeer uiteenloopen. Zooveel schijnt zeker, dat men daarbij niet licht tot eenstemmigheid zal geraken. In een volgend nummer hopen wij op deze zaak terug te komen. Halve kolommen zegt de Arnh. Courant vindt men thans gevuld met de namen van onderwijzers die met goed gevolg het examen in de vrije en ordeoefeningen hebben afge legd. Óver liet algemeen slagen er 75 a 80 pet der examinandi. Omtrent liet examen te Groningen leest men echter, dat daar van de 12 candidaten 8 werden afgewezen. l)e Groningsche liecren schijnen minder lenig van lichaam, of de Groningsche examinatoren minder lenig van geest te zijn. In Den Haag moeten 476, waaronder 200 vrouwelijke, onderwijzers geëxamineerd wor- den voor de gymnastiek-akte vrije en orde- oefeningen. Ken onderwijzer van 62 jaar bevindt zicli onder de candidaten. Omtrent de ontsporing van een trein te Leerdam wordt het volgende gemeld: Maandagmiddag 12 u. 26 m. (spoortijd) derailleerde de personentrein (marktlrein,) richting van Gorinchem, to Leerdam bij wacht post 55, even vóór het station. De locomo tief en tenderwagen waren over den wissel, toen deze oversloeg en de rest van den trein op een andere rail ging, tengevolge waarvan de eerste drie pei-sonen-waggons uit de rails werden gerukt en er éen omsloeg. Gelukkig werd er op die plaats zacht ge l-eden en merkje de machinist spoedig het ongeval, anders ware het ongeluk niet te overzien geweest, daar de trein vol bezoekers der markt van Gorkum zat. Nu zijn er slechts enkelen een weinig gekwetst. Öp de plaats, waar het ongeluk voorge vallen is, maakt de weg een bocht, waar door men in den trein altijd een schok voelt, ten gevolge van het slingeren der wagens, lleeds vroeger is er op het gevaarlijke van die bocht gewezen. Aanstonds is men aan het werk getogen en de weg is thans weder vrij, zoodat de passagiers van andere treinen niet langer behoeven over te stappen. In het Handelsblad komt een berekening voor, waaruit blijkt, dat de Atjeh-oorlog aan ons land thans reeds 257 millioen gulden zou kosten. Door het bestuur van het nationaal biljart concours te Nijmegen, te houden op 5,Oen 7 November e. k., wordt ons medegedeeld, dat door H.H. M.M. de Koninginnen eene medaille met H.D. borstbeelden als eoreprijs is uitgeloofd, welke prijzen zijn toegevoegd die van II. M. de Koningin aan den Ion prijs serie A, die van II. M. de Koningin-Regentes aan den len prijs serie B. Tevens, dat door het Gemeentebestuur van Nijmegen zijn uitgeloofd twee medailles, zijnde éen zilveren, toegevoegd aan den len prijs vrije baan deelnemers, en éen bronzen medaille, toegevoegd aan den len prijs der vrije baan liefhebbers. ilet uur der lotin« is gesteld op 2 uur des namiddags van den 5en November. STADSNIEUWS. Mr. A. E. Croockewit, rechter in de Recht bank te Rotterdam, is bij kon. besluit van 15 October benoemd tot rechter in de Arron dissement-rechtbank te VGravenhage. Ds. C. L. do Jong, romonstrantsch predi kant te Nieuwkoop, zal aanstaanden Zondag voorgaan in de Rem. Kerk alhier. Ds. H. J. Terhaar Romony, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, staat op liet zestal te Zutplien. Dinsdag middag hadden op de Lonsderheide Gy inca na-races plaats, georganiseerd door de H.H. officieren gedetacheerd minde Rijschool alhier. Du anders kale heide leverde thans een vroolijken aanblik op, door tal van vlaggen welke de te doorloopen baan aangaven, door het groot aantal dames en hoeren, zoowel te paard als in rijtuigen, die getuige wilden zijn van de vlugheid der paarden eu de han digheid der ruiters. Te ongeveer 2 uur ving de eerste rare aan, een vlaggen-race, waarbij een 10 tal ruiters, aan het eene einde dor haan opge steld, het andere einde moesten bereiken noch alsdan in het bezit moesten zijn van een Wij ontvingen ter kennismaking liet eerste nummer van den negenden 'aargang van het Ncderlandsch Tijdschrift voor Postzogelkunde. Dit geïllustreerd maandblad is alweer uitge breid en bevat voor den philatelist zeer voel wetenswaardigs. Goede afbeeldingen ver gezellen de beschrijving van nieuwe uitgaven allerlei aanwijzingen worden in liet blad ge geven, allerlei wenken medegedeeld, en de redactie stelde zich in verbinding met tal van buitenlandsehe vereonigingen van Postzegel verzamelaars om haar blad aan alle eiseïien te doen beantwoorden en haar lozers in ieder opzicht van dienst te kunnen wezen. De jaargang kost/1.25, franco per post. De telejihoonlijn van Weenen muir Triest is nu verlamden met die van Weenen naar Prang en naar Kolin een lijn van 1171 kilometer. De gesprekken van net enne uit einde naar liet andere zijn Zeur duidelijk vei-staanhaar. In navolging van de provinciale raden van Antwerpen. Henegouwen en de Vlaanderen, heelt de provinciale raad van Brabant, die ill de volgende maand bijeenkomt, op zijne dagorde gebrachtinstelling eener jaarlijksclie jn-oviiieiale belasting van 10 fr. per rijwiel, in de provincie Brabant zijn ineer dan 10 000 wielrijders. Na het ontslag van den referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zaken, die, naar men zegt, het ontwerpen van een Wet op den leerplicht had tegengehouden, komt er hij dit departement meer voortgang in deze zaak. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat een bijzonder ambtenaar is belast met de opdracht, om ten spoedigste een wetsontwerp tot invoering van leerplicht gereed te ma ken. Het is de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór Kerstmis de. Tweede Kamer te doen bereiken. Centrum In Amsterdam is het plan geopperd, een ïNederlandsebc Kinderhond" op te richten. De strekking is, aan de kinderen wat meer beschaving te geven en hen te weerhouden van baldadigheden. Met dat doel zouden een aantal dames an vrouwen de taak aan vaarden, groepjes van twaalf kinderen nu en dan hij zich aan huis te nemen om hen op eene of andere wijze bezig te houden en met hen in den bedoelden geest te praten. De winterdienst op de Duitsche spoorwe- gen zal dit jaar slechts duren van October tot April en niet, zooals anders, totl Mei of Juni. Men brengt dit in verhand met de invoering van den middel-Europeeschen tijd op de Duitsche spoorwegen. Ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan van ile Noderlandsclie Vereoniging tot af schaffing van sterken drank, verscheen haar orgaan De Volksvriend in vergroot formaat. Het behaagde H. M. der Koningin te be noemen tot ridder in de orde van den Nederlaiulsclien Leeuw ds. S. Aduma van Schol torna, eerelid en tot ridder in de orde van Oranje Nassau ds. E. W. .1. Kocli, voorzitter der Vereoniging. Hij liet wapm der Infanterie wordt binnen een paar dagen een grooto promotie verwacht. Zondag, den 23 October a.s. zullen in alle j5orp.seii van het Leger des Heils in Neder land, gedenkdiensten worden gehouden, ter nagedachtenis van wijlen mevrouw Booth. Het is bekend, zegt de Amsterd. Courant, dat men hij de in werking treding der Mac Kinley-wet in de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika vreesde, dat de invoer van Nederland in Amerika tot een klein miniinun terug gebracht zou worden en vooral onze. tabakshandol gevoelige slagen zou krijgen. Dat de Amerikaansche wet, die zulke zware invoerrechten legt op Europeesche artikelen, op den uitvoer uit Europa van invloed is geweest, is huiten twijfel, doch dat men de zaak wel wat overdreven heeft voorgesteld is even eens gebleken. Uit een opgaaf van den Amerikaanschen consul te Amsterdam, vermeldende den in voer uit Amsterdam in Amerika, blijkt, dat de geheele vermeerdering van den invoer uit Amsterdam bedroeg niet minder dan 2 355131 06 dollars, d. i. dus f5 887 827 62 lil ons vorig nummer deelden wij mede, dat Mevrouw Bulkley weer eens aan 'tpro- cedeeren zou gaan, ditmaal tegen de Direc trice van het Kinderziekenhuis Mary te Apeldoorn. De Nieuwe Apeldoornsche Courant boriclit daaromtrent «Naar wij van bevoegde zijde vernemen geeil het volgende er de aanleiding toe. »In de maand Maart j.l. vergaderde het curatorium, tot liet vaststellen der rekening van 1891 en wcnl tegelijk besloten de Kon. bewilliging op de statuten der stichting aan te vragen. Dit alles werd behandeld huiten de Wed. B. die niets meer met het kinder ziekenhuis luid uit te staan. In de week die daarop volgde ontvingen «le bestuursleden to Apeldoorn van een hunner collega's te 's Huge (den lieer C. J. Knoote) bericht, teneinde in het belang der stichting alsnog weder saam te komen. In een vergadering, kort daarop gehouden, verscheen tot aller bevreemding de Wed. B. in persoon. Met aandoening deelde zij mede, dat. volgens door haar ingewonnen rechtskundig advies, de aan het kinderziekenhuis door Guar geschon ken fondsen, hij eventueel overlijden der schenkster, niet onaantastbaar waren en de beste wijze om dat bezit duurzaam te beves tigen zoude zijn de stichting te ontbinden, de statuten dus niet te wijzigen, maar eene geheele nieuwe instelling op te richten. De gelden behoefden «Ie brandkast niet te ver laten, alles was slechts eene kwestie van vorm in weinig tijd op te lossen. Alleen moesten de tegenwoordige curatoren hun ontslag nemen, om echter na korte dagen weder als beheerders op te treden'Ie be lofte dat zij zich tuin oio zaak niet zouden onttrekken, inet aandrang gevorderd, schoen mevrouw B. rust te geven. »De lieeren vielen in den hun gespannen strik. Kcnmaui door Inmne handteekening te hebben verklaard lmnne taak neder te leggen, zij het ook met gansch andere en zeer ijdeïijke bedoeling, bespeurden zij alras dat de stichtster trachtte do fondsen voor goed tot haar te doen terugkeeren. Deze maakt nu ook aanspraak op het gebouw en den tuin. Inmiddels hebben de vorige bestuursleden aanj het hunnerzijds gegeven woord gestand gedaan en eene nieuwe in stelling opgericht, waarvan de statuten, blij kens de Staatscourant van 25 Sept. 1.1., bij Kon. besluit zijn goedgekeurd. «Met belangstelling ziet men den afloop van het rechtsgeding tegemoet. «Voor onze gemeente is het te wenschen, dat de inderdaad nuttige stichting, waar reeds zoovele zieke kinderen verpleegd werden en die zich in toenemende sym pathie mag verheugen bewaard blijve." Weer een echt onverkwikkelijke geschie denis. Men deelt aan de Zntph. Cl. uit Wiesbaden mede, dat dr. Mezger in zijne wachtkamer met grooto letters heeft aangeplakt, dat hij met 1 April deze stad zal verlaten om zijne praktijk verder te Parijs te gaan uitoefenen. De Duitsche Keizer zal.den 31 en October tegenwoordig zijn bij do plechtige inwijding van de herstelde Lutlier-kerk te Wittenberg. De herstelling dier kerk werd onder Keizer Frederik aangevangen. Verscheidene buitenlandsehe Protestunt- sche Souvereinen zijn uitgenoodigd tot hij woning der plechtigheden, o. a. ook Koningin Emma der Nederlanden. Volgens een bericht uit Berlijn aan de N. B. Cl., zal deze zich doen vertegenwoordi gen door baron van Hardenbroek. Zoodra het bericht in de nieuwsbladen de ronde deed, dat op de nieuwe buitenland sehe briefkaarten een heraldische fout was ingeslopen de Koningin nl. staat u.et den rug naar het wapen was iemand te Aar denburg zoo slim zich 50 van dat soort min te schaliën, waarvoor hij 1'2.75 betaalde. De gelukkige kooper verkocht er Zaterdag 40 van voor 70 cents liet stuk en vermaakte derhalve op dat aantal een niet onaardig" winst van 125.80! Dezer dagen bevatte de .V. Roti. Couraal een schrijven, waarin werd betoogd, dat de Wet op den zoutaccijns het smokkelen niet noemenswaard zal verminderen. In een schrijven :uin De Tijd, uit Noord- Brabant, wordt deze bewering bestreden. Nu met Mei 1893 de zoutaccijns zoo laag wordt, dat het zoogenaamde «/.ontdragen» de moeite en het gevaar niet meer zal loonen, zal de smokkelaar van beroep het over een anderen boeg gooien en zich gaan toeleggen op het winstgevend baantje van «tabak- of sigaren- dragen». Intusschen wordt de zoutsmokkelarij nog altijd op uitgebreide schaal in de omstreken van Breda gedreven. Niet altijd echter ko men de sraokkelaai-s er goed af. Zoo werd jl. Zaterdagnacht weder een bende door de 1-ijkskommiezen onder Gulder, bij de Belgische grens, overrompeld, die 250 Kg. zout niet zich voerde. roode. een witte en een blauwe vlug welke i,i de baan waren opgesteld en die, te paard zittende, moesten worden gegrepen. Voordo vier eerstaniikomenden waren vier prijzen uitgeloofd. Dat het hierbij meer aankwam op handig heid dan op snelheid, kon men duidelijk waarnemen, daar verse lioidene ruitere langs de vlaggen hoon stoven. Vervolgens kwam een parapluie-race, aan welke ook een 10-tal ruitere deelnamen. Te voet, naast hun paard opgesteld, ieder met een regenscherm gewapend, moesten zij dit opsteken, daarmee te paard stijgen en dan liet eeret het andere uiteinde der baan trach ten te hereiken. Het bleek hierbij duidelijk dat vereclieideue paarden er volstrekt niet aan gewend waren, door een dergelijk scherm tegen regen beschut te worden, want er waren er, die veel tegen hadden op het op deze wijze opstijgen van den ruiter. Ook hierbij wiiron voorde vier eerst aankomenden prijzen uitgeloofd. Daarna kwam eon voor de toeschouwers hoogst vermakelijk nummer, oen spring concours met surprises. Boven een hindernis was een touw gespannen waaraan surpsises hingen welke de ruiters onder den sprong moesten bemachtigen. Dat vele paarden meest al niets bemerken van St. Nicolaasavond was hier zeer duidelijk. Zij begrepen niet wat springen met surprises had te maken en vonden het beter dit niet te vereenigen, door om ile hindernissen heen te loopen of er een voudig voor te blijven staan, niet immer tot genoegen van ruitere en toeschouwers. No. 5 was een jachtrit met eindwedloop cigaretten-mce. Hoewel al hetgeen wij reeds gezien hadden ons hoogst voldaan had, mocht dit nummer toch zeker als bet. belangrijkste beschouwd worden, want het geheele parcoure zoowel als hel springen over alle hindernissen kon, zonder zich ie verplaatsen, door iedereen ge zien worden. Voorgegaan door den ritmeester Krzey als jagen necster volgden een twintigtal officieren van de cavalerie en de artillerie in een gelijkmatig vlot tempo en overwonnen een achttal hindernissen, om niet te spreken van de natuurlijke hindernissen die do heiile zelf oplevert, doch hot bleek, dat niet alleen de ruiters maar ook de paarden het een ge not vonden, want allen volgden gaarne den jagermeester die het er zeker op luid toe gelegd zoowel de toeschouwers als de deel nemers zooveel mogelijk te doen genieten. Aan de eindpaal gekomen moesten de deelnemers de baan afrijden, afstijgen, en een aldaar neergelegde rigarrette opsteken, we der opstijgen en trachten het. eeret hij den eindpaal terug te zijn. Voor de elf deelne mers waren thans vijf prijzen uitgeloofd. Hiermede was liet feest op de heide af- geloopen, zekerlijk tot iedere, genoegen want behalve het gezicht was ook liet gehoor aan genaam aangedaan door de muziek van het 5e rog. Infanterie, ter opluistering door H.H. Offi cieren van hot, korps welwillend aangeboden. De uitdeeling der prijzen, in de Buiten- Sorieteit Amicitia te Amersfoort, eveneens onderdo tonen der muziek, lokte verscheidene toeschouwers. Het was trouwens wel de moeite waard zoovele schoone kunst- en sport- voorwerpen te zien, waarvoor den lieven geef stere en goeden gevers zekerlijk ruimschoots dank toekomt. Een woord van hulde aan (lo commissie, die, ondanks de grooto bezwaren daaraan verbonden, dit feest zóo goed deed slagen mag hier evenmin ontbreken als haar de dank gebracht werd van deelnemers en toeschouwere op den haast eenigen sport dag. Gemengd Nieuws.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2