Maandag 24 Oct. 1892. No. 4189. 37e Jaargang. Schatterijen. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 4. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 x'egels GO Cents.elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraeht, Wijk B. 00. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat door de Vereeniging tot be vordering van 's lands Weerbaarheid „Eendracht maakt Macht" op Dinsdag, den 2ó October 1892, van 's voormiddags 11 tot 8 uren des namiddags,' Schietoefeningen gehouden worden op het ter rein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tussehen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 21 October 1892. Pc Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNIXCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel -11 dor gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen opWoens-, don 20 October aanstaande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 22 October 1S92. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNIXCK. Blijkens bet verslag over liet Wetsvoorstel van den heer Donner tot wijziging van art. 42 der Schntterijwet, uitgebracht uoor de Afdeelin- gen der Tweede lvaiuer, hebben verscheiden leden de opmerking gemaakt, dat dit voorstel aan den vooravond der regeling van den dienstplicht on tijdig is, waarop werd geantwoord, dat de voor gestelde wijziging van geringe bcteekonis is, en dat liet bovendien niet waarschijnlijk geacht kan worden, dat de regeling van den dienstplicht in den eersten tijd tot stand zal komen. liet voorstel zelf vond bij een deel der leden groote instemming, omdat huns erachtens art. 42 der Schntterijwet in strijd is met dc artt. 167 en 168 der Grondwet, mot den geest van Zondags wet en Arbeidswet en met het christelijk volks karakter. Enkelen der voorstanders wilden zich echter meer bepaaldelijk plaatsen op het alge meen maatschappelijk standpunt, opdat aan niemand de vrije beschikking worde ontnomen over zijn Zondag, dien ieder te gebruiken heeft naar eigen wensch. Bij verscheidene andere leden vond het voor stel krachtige bestrijding. Vooreerst, beweerden deze loden, is het voorstel, uitgaande van het standpunt des boeren Donner, onvolledig, daar hij ook de inspectiën op Zondag zou moeten verbieden, hetgeen echter met bet oog op het brandpiket niet zou gaan. Daarenboven laat de wet de oefeningen op Zondag facultatief, en heeft men die sedert jaren zonder bezw aar naar de plaatselijke omstandigheden geregeld. Voorts Feuilleton. Naar het Duitsch 8) door S.... Urenlang zat hij 's avonds in de kleine woning der oude lieden van Carmela. Nog dikwijls werd er over Vinccnzo gesproken. Visschers uit Napels hadden het bericht van zijn dood aan de Capri 's bewoners verteld. Het schip, waarop hij zich bevond, was met man en muis vergaan. In de woning aan de groote Marina werd de nage dachtenis van den trouwen knaap in cere ge houden de bewoners beweenden nera oprecht. Onder het ruwe uiterlijk dezer eenvoudige mensehen klopte een warm hart in hunne beseheiden huisjes woonde vrede en rust. De naar genot hakende man van de wereld, gewoon om alles, wat huiten zijn kring lag, te bespotten of met verachting te ignoreeren, gevoelde voor de eerste maal in zijn leven, dat er wat hoogers dan rijkdom en rang, wat edelers dan jagen naar macht en aanzien bestond en wel: het genot van den arbeid, de vrede dien het gevoel van plichtsvervulling schenkt. Eiken avond, als hij van het schconc kind afscheid genomen, hare wangen vluchtig met zijne lippen aangeraakt had, vervolgde hem de vra gende, verwonderde blik der donkere oogon en zijn hartstocht kwam met zijne betere voorne mens in heftigon tweestrijd. moeten de oefeningen plaats hebben na afloop van alle godsdienst-oefeningen en behoort het handboogschieten (in onze zuidelijke provinciën) zelfs tot de meest geliefkoosde uitspanningen op Zondag, en kan de geoefende schutter al spoedig van ile oefeningen worden vrijgesteld. Maar bovendien in bepaalde gemeenten kunnen er wel degelijk redenen zijn om de oefeningen juist op Zondag te houden, omdat daardoor de werk lieden hun loon niet inboeten. Toen dc Schut terij wet tot stand kwam (in 1827) werden geen gemoedsbezwaren ingebracht tegen de Zondags oefeningen, en werd de Zondag na kerktijd juist aan kolven, kegelen, handboogschieten, enz. be steed. Men wees ook op het voorbeeld van Zwitserland en België, en achtte de gemoedsbe zwaren van'enkelen hier te lande zeer misplaatst, omdat, wanneer daaraan gevolg werd gegeven, ook de belangrijkste Katholieke feestdagen en de Israëlictiscne Sabbath zouden moeten uitge zonderd worden, terwijl dan ook het bezwaar der Mennonieten tegen het dragen van wapenen zou moeten gelden. De voorstanders bleven volhouden, dat de wet de zekerheid moest verschaffen, dat nergens aan de godsdienstige overtuiging der ingezetenen op dit stuk geweld kan worden gedaan. Op par ticuliere spelen kan men zich niet beroepen, want deze zijn vrijwillig. Onbetaalde diensten ten behoeve van het Rijk zullen wel nooit kun nen vermeden worden, en uit dat oogpunt zijn er ook geen bezwaren gerezen tegen de schutterij oefeningen, te minder omdat verscheidene werk gevers het werkloon toch uitbetalen, terwijl men voor het overige zou kunnen zorgen, dat het werkverlies geringer werd, door de bepaling te doen vervallen, dat de oefeningen een half uur vóór zonsondergang moeten zijn afgeloopen. Het beroep op België en Zwitserland ging niet op, terwijl in Belgie daarenboven een sterke aan drang tot verandering op dit punt zich in den laatsten tijd heeft geopenbaard Door Roomseh- katholiekcn en Israëlieten zijn geen bezwaren tegen dc bestaande regeling aangevoerd, en wat de Mennonieten betreft, met hun gemoedsbe zwaar, de grondslagen onzer verdediging aan tastende, behoeft, volgens die leden, geen reke ning gehouden te worden. Is wellicht op andere wijze aan de geopperde bezwaren te gemoet te komen Sommigen wil den den schutterplichtige zelf de keuze laten om op Zondag of op een werkdag geoefend te wor den, doch van verschillende zijden werd dit te eenenmale onvereenigbaar geacht met het be grip van tuelit bij de schutterijen, en daarenbo ven zouden dientengevolge de diensten van het kader wellicht moeten worden verzwaard, of wel de vereisehte krachten voor het kader zouden ontbreken. Anderzijds meende men, dat de be slissing van den commandant zou bchooren uit te gaan, naar aanleiding van het verlangen om vrijstelling, dat men zou openbaren, terwijl bij de samenstelling van het kader rekening zou Ja, hij wilde, hij zou vertrekken. Door hem zou Capri's schoonste roos niet ontbladerd wor den! Beter was 't, haar eene kortstondige smart te bereiden dan wellichtberouw en smaad. Doch waarom moest hij haar opgevenAls hij haar eens tot zijne vrouw verhief, ondanks alle vooroordeelen Maar zijne moederde bruid, die hij zijn woord verpand had de spot zijner vrienden onmogelijk hij moest weg. En de nacht ging voorbij de morgen brak aan en des daags bevond hij zich opnieuw bij Carmela, alle voornemens vergetend, om met haar, teederder dan ooit te schertsen. Van al die wijfelingen vermoedde hot meisje niets. Zij verwonderde zich er in den beginne wel over, dat de trotsehe vreemdeling, nadat hij haar eens zijne liefde bekend had, daarover nooit meer sprak, maar zij stelde zioh gerust door te gelooven, dat dit zoo het gebruik was. Bovendien waren zij, naar de zeden van het eiland, hoogst zelden alleen, zoodat zij weinig gelegenheid hadden om vertrouwelijk met elkan der te praten. Carmela had den knappen edelman innig lief. De smart over den dood van haar verloofde werd op den achtergrond geschoven door het nieuwe gevoel, dat geheel hare ziel vervulde. Zij dacht, nauwelijks meer aan den armen jongen wat baatte dat eigenlijk den overledene wat was hij haar thans nog? Alfonso heette de God, dien zij aanbad. Op deze wijze verliepen er vier weken.! De Augustuszon bescheen met verzengenden gloed de rotsen en klippen, de bloemen en plan ten van het wonderscnoone eiland. De druiven aan de wijnstokken begonnen tot kunnen gehouden worden met de voorkeur, die door de daartoe behoorende aan den Zondag of aan een anderen dag werd gegeven. Sommigen wilden de zaak onikeeren en de oefeningen op Zondag houden alleen voor hen, die dit uitdrukkelijk wenschen. Anderen wilden ten hoogste zoo ver gaai, dat de bepaling om trent het „bij voorkeur' houden der oefeningen op Zondag verviel. BUITENLAND. De minister-president van Frankrijk beeft op zich genomen als scheidsrechter op te treden tussehen de maatschappij van Car- j maux en de werkstakei-s. Het schijnt, dat alle partijen in de Kamer gaarne die lastige taak aan den heer Loubet hebben overge laten. AUe I'arijsche bladen geven hunne tevredenheid te kennen over dien atloop. De radicalen beschouwen de instelling van een scheidsgerecht als eene overwinning der mijn werkei's en de Laterne zegt: «Ie minister president als scheidsrechter moet aan de maatschappij bevelen, Calvignac weder als werkman aan te nemen. In ile volgende week zal de minister van buitenlandsche zaken, admiraal Brin, te Turijn eene rede houden. Men verwacht, dat hij dan zal uiteenzetten, waarom Italië verleden jaar het Drievoudig verbond beeft hernieuwd. De tegenstand tegen dat verbond is inden jongsten tijd sterker en luider geworden en een boek van den senator Zini heeft kor telings veel indruk gemaakt. De schrijver zegt, dat het in strijd is met den geest der grondwet, dat een traktaat, dat de geheele ltaliaansehe politiek beheerscht, meer dan tien jaren wordt geheim gehouden en dat het niet aangaat te verlangen, dat het par lement altijd maar de uitgaven zal toestaan, die de regeering zegt, dat door het verbond worden geëischt, zonder dat hiervoor eenig bewijs wordt gegeven. Het Drievoudig ver bond, zoo besluit de senator, dient dynasti- scbe- en geene nationale belangen. De toestand van het Spaansche koninkje blijft eenige bezorgdheid wekken. Het zes jarig kind heeft een nieuwen aanval van darmlijden gehad, die volgens het bulletin der Gaceta wel spoedig overwonnen werd, maar waaruit toch een belangrijker onge steldheid wordt afgeleid dan men in de Hof kringen bekennen wil. De partijwoelingen rijpheid te komen, de vijgen deden de takken buigen de rozen en oleanders hadden reeds de grootste frischheid verloren. De warmte oefende een nadeeligen invloed op den Marehese uithij gevoelde zich wel niet bepaald onge steld, doch lusteloos en afgemat. Bovendien schreef zijne moeder hem, dat zij gaarne had, dat hij haar naar Zwitserland zou begeleiden, terwijl ook zijne bruid Bianca niet begreep, waarom hij thans zoo lang op het eiland toefde, waarheen hij zoo noode vertrokken was. Dat alles drong tot vertrekken Voor de laatste maal ten minste, dat nam hij zich ernstig voor trad hij de hem zoo bekende, kloine woning binnen voor het laatst wilde hij haar eenvoudige vriendelijke bewoners begroeten, van hen afscheid nemen voor eeuwig. Hij trof slechts alleen Bettina. De tranen kwamen der goeden ziel in de oogen, toen zij Alfonso's besluit vernam. Zij drukte stevig zijne hand en wenschte hem Gods besten zegen. „Waar is Carmela?" vraagde hij eindelijk. „Is het mij vergund om haar vaarwel te zeggen, Bettina?" „Ja, Signor. Zij is juist naar broederAv'nsulnTo* gegaan, daar boven op den Monte Salaro. Het is dus onmogelijk om haar nog heden te spre ken. Het is een verre weg en zij blijft bij zuster Maria overnachten als het te laat wordt om terug te keeren." „Is zij reeds lang weg?" „Sinds van middag, Signor. Misschien als u met den muilezel gaat, zult u haar nog aan treffen." Hij knikte haar verheugd toe en weinige oogen- in Spanje maken, dat men deze ziekte jller- wege met belangstelling volgt. De commissie uit den Belgischen Senaat voor de Grondwetsherziening heeft het stel sel van vertegenwoordiging der belangen en het stelsel van verkiezingen in twee graden verworpen. Het beginsel, om de leden van den Senaat te doen benoemen door dezelfde kiezers als voor de Kamer, nam zij aan. De heer Lemonnier, lid van den gemeen^ tei-aad van Brussel, van wien het denkbeeld eener tentoonstelling in de hoofdstad is uitgegaan, deelt in de Indépendanee mede, dat de aanleg van een electrischen spoor weg tussehen Brussel en Antwerpen zoo goed als verzekerd is. Gelijk in 1835 de eerste spoorweg op he* vasteland Brussel met Antwerpen verhond, zoo zal GO jaren later, in 1895, ook de eerste electrische spoor weg beide steden nader tot elkander bren-V gen en liet geven van feestelijkheden mo gelijk maken op liet groote terrein van den «C'inquantenaire" te Brussel tijdens de ten toonstelling te Antwerpen. Goed voorgaan doet goed volgen, rede- v, neeren de Zweden. En daarom gaan ook zij hun leger ver- grooten. Er moeten meer soldaten komen, of andei-s is de onafhankelijkheid van het vaderland in gevaar. Koning. Oscar heeft zelf verklaard, dat liet leger gereorganiseerd moet worden. Een buitengewone zitting van den Zweedschen Rijksdag is daarvoor noo- dig, doch de nieuwe Ontwerpen zullen ge baseerd zijn op dezelfde grondslagen als de vroegere en ue kosten zullen niet die der vroegere ontwerpen overtreffen. Dat is in ieder geval een troost. Slechts zeven millioen kronen per jaar meer is noodig, terwijl deze som gemakke lijk kan gevonden worden door een belasting op de landgoederen, een bijzondere grond en inkomstenbelasting en eventueel door een verhooging der stempelbelasting. Het algémeene oordeel is, dat de verhoo ging van liet oorlogsbudget noodzakelijk is. Reeds jaren lang is er te weinig gelet op Ie verdediging. Bovenal hoopt men echter, dat de millioenen, welke zidlen worden op gebracht, ook werkelijk dienst zullen doen voor het doel, waarvoor zij toegestaan wor den, want men heeft de treurige ervaring opgedaan, dat al jaren lang bij de 30 millioen kronen per jaar is betaald voor leger en vloot blikken later bevond hij zich reeds op weg en na verloop van een uur had hij den Monte Salaro bereiktoen smal, steenachtig pad moest hij te voet. afleggen, waarna hij by een kleine kapel kwam, welke eene soort van grens scheiding vormt tussehen den weg rechts naar het hoogste punt van den berg en de kluize naarshut van broeder Anselmo. Alfonso zette zich op een steen, om even uit te rusten. Zijne gedachten toefden natuurlijk bii Carmela. Als hij eens niet in dc gelegenheid was om van haar afscheid te nemen, wat dan? Zou zij hem ooit vergeten De zon begon reeds onder te gaan dc schemering was niet verre. Eensklaps weerklonk een vroolijk gezang eene heldere stem zong een in die streken zeer geliefd volkslied. De Marehese luisterde blijkbaar met welge vallen naar die zoetvloeiende melodie. De zan geres naderde plotseling stond zij voor hem... net was Carmela. Verrast sprong hij haastig op. „Carmelariep hij jubelend uit. „O, Signor, mio Signor 1" In die eenvoudige woorden lagen al dej liefde en teederheid, al het verlangen en hopen eener reine, onschuldige vrouw. Hij zag haar aan. Zij sloeg de oogen neer voor zijn gloeienden blik. Een gevoel van diepe smart doortrilde hem bij het denkbeeld, dat hij op het punt stond, haar te verlaten. Laat ons de ruïne van den Monte Salaro be zoeken, Cara-bella," verzocht hij haar op wee- moedigen toon. „Daar wil ik afscheid vun nemen, want ik moet morgen vertrekken." Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1