en beide toch nog in zulk een toestand ver legeren, dat zij bijna meer na-dan voordeelig zijn voor 's lands verdediging, hetgeen de belasting-betalende wantrouwend maakt. Drie en dertig procent van al de inkomsten worden jaarlijks een leger en vloot besteed, schrijft, Göteborgs HandelsHding, en het land zal slechts mot moeite nieuwe offers kunnen brengen. Het eenige middel dat redding kan aanbieden, is, volgens dit orgaan, samen werking Ussclien Zweden en Noorwegen, waardoor jaarlijks 15 millioen kronen aan de gemeenschappelijke vloot kan worden be steed. Na verloop van eenige jaren kan zij dan wedijveren met de Deensche, welke thans verre de meerderheid heelt, zoowel door het aantal, als bet gehalte der schepen. De nemarken kan in een oogwenk veertig dui zend man op Zwëodscnenliodem doen landen en de ganselie kust bestrijken, waar tegenover Zweden niets vermag. Om Rusland het hoofd te kunnen bieden, wordt dringend noodza- k el ijk geacht een verster'ing van Stokholm en een leger van minstens zestig duizend man, dat in een oogwenk moeten kunnen worden geconcentreerd. Omtrent een ongeluk, den aartshertog Karei bodewijk van Oostenrijk overkomen, wordt het volgende medegedeeldAartsher tog Karei bodewijk en zijne gemalin ver trokken bij donkeren avond in een open rij tuig uit Seebenstein, waar zij een bezoek hadden gebracht aan de zuster der aartsher togin, gravin Bardi. Bij de Wienur-Neustadt, waai-, tusscben de veemarkt en den muur der academie, de weg zich splitst, week de koetsier te vroeg uit en bet rijtuig stortte in een greppel. De aartshertog werd uit het rijtuig in de greppel geslingerd. De aarts hertogin raakte onder hot rijtuig bekneld, terwijl do koetsier en een lakei een eind werden weggeslingerd. De paarden sloegen op hol en net rijtuig ging hierbij over de boenen der aartshertogin, waardoor deze ernstige kneuzingen bekwamen. De aarts hertogin toonde groote tegenwoordigheid van geest. Zij wist overeind te komen en hinkte naar haar echtgenoot, die bewusteloos in de greppel lag. De aartshertog kwam spoe dig tot bewustzijn en vroeg: Waar zijn wij Zijn dikke pels had den aartshertog tegen ernstige kwetsuren beschermd. De lakei was ongedeerd, maar de koetsier was er slecht afgekomen. 1 lij had aan den slaap een wonde, die lievig bloedde. Te voet gingen de hoog lieden naar het station, waar juist een trein wachtte en een geneesheer stelde dadelijk een onderzoek in. De aartshertogin vergat haar eigen leed en dacht er slechts over den koetsier te helpen. De koetsier bekommerde zich weinig om zijne wonden, maai' was geheel ter neer geslagen en deed zich de zwaarste verwijten over het ongeluk, dat het vorstelijk paar overkomen was terwijl hij stuurde. De 80 millioen mark, die ten naastebij zullen benoodigd zijn voor de nieuwe mili taire plannen in het Duitsdie Rijk, wil men op een zeer oorspronkelijke wijze trachten te vinden. Kr zullen doodeenvoudig verminderingen worden voorgesteld op de traktementen en pensioenen van dt officieren Volgens eene correspondentie uit Berlijn aan de Külu Zeil. houdt de Regeering zich ijverig bezig niet de voorbereidende werk zaamheden voor oen uitgebreid plan ter ver booging van belastingen, om daaruit de kos ten voor het nieuwe legerplan te dokken. Het zijn de belastingen op tabak, bier, ge distilleerd en ell'ectenzegel, waarbij komt eene nieuwe belasting, kamelijk op biunen- landsche mousscerende wijnen. Kr was wel een gerucht in omloop, dat de Regeering van eene verhooging der bierbelasting had afgezien maar de correspondent spreekt dit pertinent, tegen en hij voegt ei-by dat men in den Bondsraad niet gelooft, voor een ver- hoogi ng dezer belasting op moeilijkheden te zullen stuiten. Te Parijs vertoeven thans grootvorst Wla- dimir, broeder van den Czaar en de groot hertog van -Mecklenburg, beiden met gemalin. Vrijdagochtend is de Italiaansche gezant te Parijs het slachtoffer geworden van een ongeval met zijn rijtuig. De koetsier werd ernstig gekwetst, terwijl de gezant belang rijke kneuzingen bekwam. van 27 September tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd (tot/68 per H.L.) en tot verlaging van den Zoutaccijns. Beide wetten treden 1 Mei 1803 in werking. De Staats-Courant van 20 October bevat de Wet van 27 September betrelTende de Vermogensbelasting. Op (Tenzolfden dag verschoen hij den Zwol- schen uitgever, den heer W. E. T. Tjeenk Willink, in het bekende formaat, de Wet tot helling der Vermogensbelasting, metaan- teekening voorzien door P. H. Jordens, com mies ter provinciale griffie van Overijsel. De prijs van het boekske, 25 cents, brengt het onder ieders bereik. Wij wezen reeds vroeger op den Gids voor inleggers by de Rijkspostspaarbank, bewerkt door den lieer P. J. F. du Bois, hoofdcom mies ter directie van die bank. Dat dit boekje binnen korten tijd een zesden druk beleeft, pleit voor het nut er van. Tegen den prijs van 40 cents is het aan alle Postkantoren verkrijgbaar. Bij Kon. Besl. van 20 Oct. is de zilveren medaille met loffelijk getuigschrift toegekend aan C. van Heenen te Hilversum «voor den buitengewonen moed en de zelfopoffering door hem aan den dag gelegd bij de levens gevaarlijke redding van A. Tilburgs, aldaar". De commissie te Hilversum heeft reeds eenige gelden ontvangen, waarvoor zij, indien de nog te, ontvangen bijdragen haar daartoe in staat stellen, een huisje voor hem zal laten bouwen. Door de centrale sectie der Tweede Kamer is besloten, voor te stellen om, bij lniar terug keer op 8 November, achtereenvolgens dooi de Afdeelingen te doen onderzoeken het Ontwer p-Bedrijfsbelasting en <le Kieswet. Aangezien voor het onderzoek van ieder dezer Ontwerpen éen week noodig geacht wordt, zal de Kamer eerst den 22 November met de Begrooting aanvangen. De lieer J. T. Smits van Oven, te Eind hoven heeft ontslag genomen uls lid van de Eerste Kamer. Het bekende lid der Tweede Kamer mr. L. W. C. Keuchenius vierde 21 October te Londen, waarheen hij zich begeven heeft om openbaar huldebetoon to ontgaan, zijn zeventigsten geboortedag. Op 111jarigen leef tijd gepromoveerd tot doctor in de beide rechtswetenschappen, begaf hij zich een jaar later naar Indië en werd reeds op28jarigen leeftijd benoemd tot lid van het Hoog ge rechtshof. In 1853 kwam hij, na een twaalf jarig verblijf in Indië, in bet moederland terug, werd in 1854 benoemd tot Secretaris generaal aan liet Departement van Koloniën en in 1855 tot lid van den Raad van Indië. Van 8 Augustus 'i860 tot Januari 1808 was hij inmiddels weer in Nederland, als lid van de Tweede Kamer. In Mei 1808 vertrok hij weder naar Indie, als hoofdredacteur van het N. Bat. Handelsblad. In Oct. 1874 werd hij wederom, door Gorincbem, verkozen als lid der Tweede Kamer en bleef tot April '88 Kamerlid, eerst voor Gorincbem; daarna voor Middelburg (tot 1886) en eindelijk voor Amersfoort (tot 4888). Van April '88 tot Februari '00 was bij Minister van Koloniën in het kabinet-Mackay en sedert afgevaar digde voor Goes, ter vervanging van den heer De Savornin Lobman. De vraag, of de inrichting van onze be stuurskrachten op Java geen herziening ver- eisclit, is in Ir.dië aan de orde gesteld. Daar bij zal niet alleen zijn rekening te houden met de in menige streek veelszins veranderde omstandigheden, nu de gouvernements-kof- fiekultuur op hoog gezag zeer is ingekrompen, terwijl spoorwegen vele afstanden hebben verminderd, maar ook in algemeenen zin onderzocht moeten worden of de bestaande organisatie van het bestuur wel de doelma tigste is, en of inzonderheid niet met minder Europeesch personeel zou kunnen worden volstaan. Ook het ontwerp eener reorganisatie van de politie op Java en Madura is, in verband met een dezerzijdsche aanschrijving, in Iti- iië opnieuw in behandeling genomen. Amst. Ct. In zijn toespraak bij gelegenheid van het eerstvolgend consistorie zal de Paus spreken over de Fransche Katholieken, het Pausdom en Italië BINNENLAND. Ru Kon. Besluit van 20 October zijn benoemd in den militii-ruud in de provincie Utrecht voor de lichting der nationale militie in 1893: tot voorzitter A. J. O. van Kelde, lid der Prov. Staten; plaatsvervanger jltr. K. van Woede van Dijkveld, idem; lid dr. J. van Retenplaats vervanger A. C. Vink, beiden lid vun den Ge- mocntcrund van Utrecht. De Staats-Courant No. 248 bevat de Wetten In de ongagements-akte voor den koloni alen militairen dienst zijn, met ingang van 1 November e. k, de volgende wijzigingen gebracht. De personen, die van dien datum af voor genoemden dienst worden aangenomen, ver- linden zich om het Konnikrijk der Neder landen als militair te dienen bij de koloniale troepen, zoowel in als buiten Europa. De tijd, gedurende welken zij flat zullen doen, gaat dan ook niet meer in mul den dag van ontscheping, maar met den dag, waarop die verbintenis door den commandeerenden offi cier van liet Koloniaal werfdepot zal zijn bekrachtigd. Verder wordt in de akte opgenomen, dat de aungenomene, bijaldien bij in Indië tijdelijk ongeschikt mocht worden bevonden voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst, gehouden zal zijn de door hem aangegane verbintenis gestand te doen op zoodanige wijze als de Regeering, in verband inot zijn ziektetoestand, zal goedvinden te bepalen. Vrijdagochtend is op de begraafplaats Eik en-Duinen, hij Dun Haag, in deftigen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van H. N. C. baron Van Tuyl van Serooskerken oud-kolonel, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, een man, die vooral voor de tot standkoming van het Roode Kruis en de Sophiaslichling te Scheveningen heel wat heeft gedaan. De ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur der Eikekroon-orde. Een groot aantal vrienden en vereerders, bestuurdsleden van vereenigingen en instel lingen, waarvan de overledene liil was, ston den rond de groeve geschaard. Op uitdruk kelijk verlangen van den ontslapene werden geen redevoeringen gehouden. Onder de kransen die de kist bedekten, waren twee zeer fraaie van de vereeniging Het Roode Kruis en de Sophia-Stichting. Zaterdag is te 's-Gravenbage aangekomen, om aan de Normaalschietschool in de behan deling van het nieuwe geweer geoefend te worden, de te Nijmegen gestationneerde ko loniale reserve. Hoofd- en andere officieren van het Nederlandsehc en het Nederlandsch Indische leger begroetten den commandant en de officieren aan het station. De Kou. Milit. Kapel en de hoornmuziek der Jagers waren ter verwelkoming aanwezig. Ter algemeenen vergadering van deKies- vereeniging Neder lend en Oranje, jl. Vrijdag te Driebergen gehouden, is jhr. mr. K. A. Godin de Baufort, oud-minister van Finan ciën, met algemeene stemmen candidaat ge steld voor de Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Amerongen. De prov. hoofdkiesuistricts-vereeniging Amerongen heeft tot candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid der Prov. Staten den heer A. van Cooten, grond eigenaar te Leersum. In verband met de a. s. Dinsdag en Woens dag te Kampen te houden algemeene ver gadering van den Nederlandsehen protestan tenbond, verzoekt de afdeeling Kampen mede te deelen, dat de algemeene gezondheidstoe stand aldaar niets te wenschen overlaat. Naar aanleiding van hetgeen onlangs in den Gemeenteraad van Kaïnpen geschiedde, behandelt het Weekblad voor Burg. Adm. de vraag of het betrokken Raadslid, wegens zijn minder vriendelijke uitdrukkingen straf feloos is, dan wel of hij in de termen der Strafwet valt. Het weekblad doet uitkomen dat, volgens art. 47 der Gemeentewet, een raadslid niet gerechtelijk vervolgbaar is wegens de stem of meening, door hem in de Raadsvergade ring geuit. De hoogleeraren Buys en oppen- heim hebben betoogd, dat dit art. 47 inder daad een vrijbrief is voor elk woord, in den Raad gesproken, en liet Weekbl. is liet daar mede geheel eens art. 47 onderscheidt niet en kent straffeloosheid toe voor elke «mee ning". Nu zal wel, zoo redeneert het Week blad, elk woord, in de vergadering gesproken, moeten worden aangemerkt als de uitdruk king der meening van hem, die het uit spreekt, en nergens start in het artikel te lezen, dat hij bij het uitbrengen der meening zich moet houden aan hetgeen aan de oule is Die meening kan zijn kwetsend en laster lijk, ongemotiveerd of met omhaal van woor den uitgesproken, het is en blijft een inec- ning. Het blad meent, dat dit wel zijn schaduw zijden heeft; doch oin de onafhankelijkheid der vertegenwoordigers en de onschendbaar heid der vertegenwoordigende lichamen te behouden, is een uitlegging der wet in dezen geest noodig. Bovendien, heeft de overtreder zich on vermijdelijk te verantwoorden voor de pu blieke opinie, wier vonnis in dit geval wel degelijk uitvoerbaar is, en kunnen de ver- gaardering zelve in hare Reglementen van orde eenigermate het midddel hebben, wel niet orn overtreding te voorkomen, dcoh herhaiing althans te beletten. De firma F. B. van Ditmar te Utrecht, zal, te beginnen met Januari e.k., een nieuw weekblad uitgeven, De Wielersport genaamd, hetwelk kosteloos aan alle wielrijders, hotel houder en sportbeoefenaar zal worden ge zonden, zoomede aan allen, die belang in de Nederlandsch e sport stellen. Door de uitgevers is een gouden medaille beschikbaar gesteld voor bet beste antwoord, hetwelk zij op du vraag: «Wat is Wielersport?» zullen ontvangen. Antwoorden onder pseudoniem vóór 1 Dec. te zenden aan de uitgevers van het weekblad «De Wielersport» te Utrecht, terwijl in no. 1 van liet blad de bekroonde inzending, zoo mede eenige der beste gekeurde antwoor den zullen worden opgenomen. Alle Nederlandsche Wielrijder zonder on derscheid, kunnen aan deze Prijsvraag deel nemen. Jl. Zaterdag is door H. M. de Koningin, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- Regentes en tal van militaire- en civilie- autoriteiten, met groote plechtigheid op de Rijkswerf te Amsterdam te water gelaten het pantserdektorensehip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, bestemd voor den dienst in Ned.-Indie. Het schin werd 22 April 1891 op stapel gezet en zal het volgend jaar in dienst worden gesteld. Deze oorlogsbodem, de grootste onzer oor- locsmarine, heeft een lengte van 100., een grootste breedte van 14.90M., een maximum diepgang van 6 M., en bezit, bij een lading van 450 ton steenkolen, een waterverplaatsing van 4000 registertonnen. Het is een stalen ongepantserd tweelingschroei'schip, voorzien van een ram. Het gebogen pantserdek loopt over de geheele lengte, scheidt boven en benedenschip van elkander, en beschermt de machines, ketels, munitiebergplaatsen en stuurinrichting; de dikte van dit pantserdek wisselt af van 5 tot 7 c. M. Het schip be vat 10 waterdichte schotten boven, en 7 onder het pantserdek. Op het voordek komt een draaibare pant sertoren, waarin een kanon van 28 cM. achter- laad plaats vindt. De bewapening zal verder bestaan uit 1 kanon van 21 cM. achterl. op het achterdek, 2 kan. van 17 cM. achterl., 2 kan. van 7.5 cM,6 revolverkanonnen van 3.7 cM. en 8 snelvurende kan, 3.7 cM.2 torpedokanonnen en 1 lanceerbuis voor tor pedo's. Het vaartuig zal geheel electrisch worden verlicht en ook voorzien worden van twee electrische zoeklichten, waarmede een torpe- doboot nog op een afstand van 2500 M. kan worden waargenomen. De marsen der 2 holle stalen masten (80 cM. middellijn) komen op 18 M. boven de waterlijn, en dienen ook tot plaatsing van snelv. kan. v.3.7cM. De machines zullen aan het schip eene snelheid van 16 Engelsche zeemijlen per uur geven. De be manning is bepaald op ruim 300 koppen. Met ingang van 1 December a. s. zal hij do Maatschappij tot, Exploitatie van Staat- spoorwegen eene grootendeels nieuwe dienst regeling in werking treden, waardoor die van 1 October komt te vervallen. De Brouwersgracht te Amsterdam heeftin den laatsten tijd van groote branden de beurt. Donderdagavond is de derde in korten tijd daar uitgebroken, in de tabakspakhuizen «Koning David" en «David". Omstreeks 11J uur werd de brand ont dekt. De brandweer was te ongeveer 2 j uur het gevaar meester. Groot zijnde verwoes tingen, die werden aangericht: de (laken der pakhuizen zijn ingestort en de schade is zeer aanzienlijk. Voor korten tijd schonk de heer Hendrik Veder Jz. aan de Rotterdamsehe Diergaarde een linpenbeer van het vrouwelijk geslacht. Het Uier droeg echter een halsband welke, toen zij in haar hok gebracht was, verwijderd moest worden. De dame had er, als wel van zelf spreekt, veel op tegen haar collier te moeten missen en ging vreeselijk te keer als men haar van beur tooi wilde ontdoen, en zoo kwam men op den inval, haar een flinke teug anisette te geven. De list gelukte volkomen. Bruintje dronk naar hartelust van het aangebodene en spoedig lag zij, met een Hinken roes aan, te slapen. Toen zij een uurtje later wakker werd en zich juist als een mensch de oogen uitwreef, was de collier verdwenen. Luilekkerland te Rotterdam Op de Willemsbrug te Rotterdam heeft het Vrijdagmiddag eieren geregend van een handwagen, die door een sleeperskar werd aangereden. Er ging een duizendtal eieren verloren. STADSNIEUWS. Woensdag den 20. October 1892, des na middags te een ur zal de Gemeenteraad van Amersfoort, eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Eerste aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag, dienst 1892. 2. Request van C. van 't Sant om afschrij ving van den aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1892, met ontwerp-besluit. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver- liooging van de toelage aan het Hoofd der meisjesschool, voor onderwijs in de gym nastiek. 6J 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot op roeping van sollicitanten van twee onderwij zeressen aan de openbare meisjesschool. Ontwerp-besluiten tot verhooging der jaarwedden van onderwijzers aan de lagere scholen en der toelagen aan Hoofden van scholen voor het onderwijs in de vrouwe lijke handwerken. 0. Begrootingen van de schutterij, het

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2