nomen. Wil dit nu zeggen, dat de werksta king 'geëindigd is.' Ik zou dit niet durven beweren. Ik lieb in de laatste dagen tal van menschen ondervraagden heb geconstateerd, dat zoo ih? groote meerderheid der mijnwer kers meer dan ooit genoeg heeft van de werkeloosheid, zij het minder dan ooit durft doen blijken. Twee of driehonderd opge- v- wondenen oefenen hier een schrikbewind uit Met ecne zonderlinge berusting ant woorden de mijnwerkers, wanneer men hun haar hunne plannen vraagt: „dat gaat het Comité (voor de werkstaking) aan". Er zijn echter nok, die er rond voor uitkomen, dat zij tegen de werkstaking zijn, en wier on- tevredenheid toeneemt naarmate de welvaart vermindertde correspondent van de Temps geeft, dan ook te kennen, dat het binnenkort zeer goed tot verwoede botsingen tusschen de werklieden onderling zou kunnen komen. „Tont cela est inquiétant", schrijft hij. Ook de anarchisten mengen zich nu in de zaken, echter tot dusver alleen om den boel een beetje op te vroolijken. Immers, zekere Marius Tournadre is hier aangekomen en afgestapt aan het hotel, waar het werk- stakings-comité zitting houdt. »Ik kom Bau- din vervangen", zeiae hij tot de waardin - (Baudin is tijdelijk te Parijs). De waardin zag hem voor een nieuwen afgevaardigde aan en omringde hem met kleine zorgen en voorkomendheden. Zelfs was haar zoontje, de achtjarige Achille, die bijzonderlijk is belast, met liet opzeggen van een gelegen heidsversje telkens wanneer er een volks vertegenwoordiger aankomt, reeds op een stoel geklommen, om dezen nieuweling te - verwelkomen, toen Quercy. dien men was gaan waarschuwen, in den' haast kwam aan- gein. men om aan deze bespotting van liet socialisme door het anarchisme een einde te maken. Leon Say heeft aan den president der Kamer schriftelijk kennis gegeven, dat hij voornemens is een voorstel in te dienen om het stoffelijk overschot van Thiers in het Pantheon te doen bijzetten. De russische Minister van justitie bracht voor den staatsraad zijn wet op het duel. De bepaalde straffen zijn gevangenis-en ves tingstraf tot tien jaren hij doodelijken alloop van een duel. Het uitdagen tot een twee gevecht kan zes weken of drie maanden kosten enkele verwonding drie jaar. Ook de getuigen worden met straffen bedreigd. Koningin Victoria liet den gezant te Rome mededeelen, dat zij dezen winter te Florence zal vertoeven. De groothert og van Luxemburg heeft van zijn souvereiniteitsrerhten gebruik gemaakt, f om prins Os^ar Bornadotte, die, naar aan leiding van snjn huwelijk met Ebba Munck, een Zweedsehe kolonelsdochter, afstand ge daan heeft van den titel koninklijke lioog- hied en van zijn dynastieke aanspraken, met diens echtgenoote eiTeüjken adeldom te ver- leenen met den titel van graaf en gravin van Wisborg. De Zweedsehe koning heeft zijn zoon verlof gegeven genoemden titel te aanvaarden. BINNENLAND. Gister middag, tusschen 4 en 4'/. uur is te Amsterdam ontvreemd een bankbiljet van ƒ3 00, lett. A. A. 9024. De hoofdcommissaris van politie aldaar verzoekt opsporing, aan- ■J-'- houding en bericht. De Nederlandsche Maatscliajipij terbevor- l.-' dering van Niiverheid looft uit. haar '2de Gouden Medaille voor oen Model-Diploma ter begeleiding van de Medailles of Certificaten, die door of van wege de Maatschappij wor den uitgereikt. Als tweede prijs zal een Zil veren Medaille worden toegekend. -• De antwoorden moeten worden ingezonden vóór 1 Juni 4803. Nadere inlichtingen ver- strekt de heer Ed. von Saher te Haarlem. De Middernachtzending, heeft in overleg met den Vrouwenbond te Amsterdam, een Informatiebureau geopend. Het doel van dit informatiebureau is: inlichtingen te verschaf fen tegen gevaren van verleiding tot onze delijkheid. Alle oudere of voogden en vooral meisjes, die op zich zeiven staan, kunnen zich tot dit bureau wenden. Al het mogelijke zal gedaan worden oin degelijke inlichtingen in te win nen en te waarschuwen tegen eiken dienst of elke betrekking, waar liet voor ee.i meisje gevaarlijk is te wezen. Het adres van hot Bureau is IIeerengracht no. 492 te Amster dam. De inlichtingen zullen verstrekt worden tegen vergoeding der te maken kostenvoor »'©nvcrmogenden kosteloos. De perron kaartjes komen eerlang in de Tweede Kamer aan de orde. L Bij het afdeelirasonderzoek van het Wets- entwerp tot aanvulling van de wet op den dienst en het gebruik der spoorwegen opper- don nl. zeer vele leden tegen dat onderwerp overwegend bezwaar, uit vrees dat de spoor- wegdirectiën het publiek al meer en meer met allerlei verbodsbepalingen lastig vallen, en het verkeer aan de stations door regle mentaire bepalingen belemmeren zullen; en vele leden wilden vooral niet medewerken tot dekking van den maatregel betreffende do perronkaarten door een strafbepaling, daar zij (leze kaarten hinderlijk en verkeerd achtten. Intusschen werd dit bestreden door leden, die do noodzakelijkheid betoogden, dat het spoorwegpersoneel, in het belang van orde en veiligheid, het publiek, reizigers of niet, bin nen de perken der reglementen en voor schriften kunnen houden, en de perronkaar ten in bescherming namen, op grond dat sommigen het station als uitspanningsplaats beschouwen. In zooverre men naar die verslagen eenig peil kan trekken op de stemming uer meer derheid, schijnt er'dus wel kans te bestaan, (lat de Kamer de perronkaartjes met een votum van afkeuring zal stempelen. Te 's-Gravenhage is plotseling overleden mi'. II. J. Brouwers, lid van den Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer en oud burgemeester van Roermond. De heer mr. D. de Ruyter Zijlker, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is te Winschoten overleden. Bij Kon. Besluit is de heer M. C. van Pelleeom ontslagen als burgemeester der ge meenten 's Graveland, Ankeveen en Korten- hoef. De Minister1 van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens van hot blijvend gedeelte der lichting '92 van 4 December tot28 Februari met verlof kunnen gaan, terwijl aan die van liet niet-blijvend gedeelte een verlof kan verleend worden van 4 Januari tot 30 April. Deze laatsten behoeven niet weer naar hun korpsen terug te keeren om in het genot van groot-venof te worden gesteld. Het is niet onwaarschijnlijk dat, wanneer de veeziekte, welke thans vooral Zuid-Holland teistert, zich verder mocht uitbreiden, ecne lichting onder de wapenen zal moeten worden geroepen, om in «en bewakingsdienst te vooraten. H.M. de Koningin-regentes heeft namens de Koningin, een aanzienlijke gift geschonken aan de kas van de hulpbehoevende werklieden van 's Rijkswerf te Amsterdam. Ook de roeiere van de koningssloep ontvingen een geschenk. Het officierskruis van 15-jarigen dienst zal met St.-Nieolaas worden uitgereikt aan 22 officieren der infanterie, 44 der artillerie, 44 dor genie en 5 der cavalerie. De oudste dezer infanterie-luitenants staat no. 05 voor bevordering, terwijl dit getal by de cavalerie en artillerie resp. 4 en 3 be draagt., en van de genie onder bovenbedoeld aantal reeds 2 kapiteins voorkomen. De Gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft met algemeene stemmen een verorde ning aangenomen, waarbij op boete van f 25 of 7 dagen hechtenis, verboden wordt, zon der toestemming van het hoofd der politie een blad op straat te venten. Te Hilversum is een terrein aangekocht voor de oprichting van een oven voor lijk verbranding. Naar de Zwolsche Cl. meldt is door de rechtbank te Zwolle rechtsingang verleend tegen den heer W. G. Boele te Kampen, wegens de uitdrukkingen door hem gebezigd in de raadsvergadering van den '27 Sept. ten opzichte van den Burgemeester dier gemeente. Door liet inslaan van den bliksem is Zater dag '22 Oetober (let. wel!) omstreeks half elf brand ontstaan in den houtzaagmolen van de heeren Gebr. Van Manekus, in gebruik bij den heer Vreeburg te Zoeterwoude. De molen is totaal uitgebrand. Uren ver in den omtrek was de lucht rood gekleund door den gloed. Ook de toren der gereformeerde kerk te Ouwerkerk (Zeeland) is door het hemelvuur getroffen. Men slaagde er echter in den brand te beperken. I vertrokken zijn ingevolge beschikking van 1 «en heer Minister van binncnlnwlsehe zaken van 19 Oetober 1892, No. (>199 afdM.P., niet meer zal worden toegepast op personen, komende uit Antwerpen. Amersfoort, den 25 Oetober 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de Berichten van den heer Commissaris dor Koningin in de provincie Utrecht, omtrent te nemen voorzorgsmaatregelen bij het voorko men van Mond-en Klauwzeer, ook in gemeenten (lezer provincie.- -t- VeHtigcPlte aandacht der verhouders, vooral van hen'wier vee geweid wordt in de nabijheid van besmette streken, op het belang dat er ge logen is in eene spoedige opstalling van hun vee, aangezien de smetstof van genoemde vee ziekte zich blijkens de ervaring zeer wel van de ecne weide naar de andere kan verspreiden. Amersfoortden 25 Oetober 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien hot bericht van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van den '20. Oetober 1892, No. 9 Az. (Provinciaalblad No. 115), betreffende wijziging in te nemen voor zorgsmaatregelen tegen de Aziatische Cholera. Brengt ter openbare kennis, dat art. 8 van het Koninklijk besluit van den 4. September 1892 (Staatsblad No. 215)krachtens hetwelk eenieder die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Hftvrc, in zijne woning huisvest, verplicht is onmiddellijk na aankomst van dien persoon of van die personen daarvan kennis te geven aan den Burgemeester van (ilk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan STADSNIEUWS. In (1e gistermiddag gehouden vergadering Gemeenteraad werd goedgekeurd het eerste lumvul- lingskohicr van den Hoofdelijkeu omslag, dienst 1892. tot een bedrag van f2574.07 Een reclame van den lieer C. Van 't Sant tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken omslag, dienst 1892, werd gegrond verklaard. Aangenomen werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging met f50 van de toe lage aan het hoofd der meisjesschool voorliet onder wijs in gymnastiek, dat door den heer F. Rnuli wordt gegeven. Mede op voorstel van Burgemeester en Wet houders werd besloten tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan de meisjes school, met aantcekeniug voor drie talen, tevens tlaaisvcrvangend hoofd, op f 1200, en voor de betrek- ing van onderwijzeres met aanteekening voor twee talen, op f700 jaarwedde. De Raad besloot verder, naar aanleiding van de onlangs gewijzigde verorde ning, de jaarwedden van de onderwijzers II. van Gelder en R. van 't Wel en de onderwijzeres J. M. de Brujjn elk met f50van den onderwijzer G.J. Boodc met 100, en van den onderwijzeres J. van Goor met f25 tc verhoogen, alles met ingang van 1 Juli 1892. Aan de onderwijzers J. J. Blok, L. van Dom melen en A. van der Linden, werd de toelage van f 75 'sjaars toegekend, wegens het behalen der lioofd- \ajfte en zulks met ingang van den dag op welken zij die verwierven. Aan eeuigo bevoegde onder wijzeressen in nuttige handwerken, niet aan de lagere scholen verbonden, werd nog eene verhooging van toelage met f25 'sjaars toegekend, terwijl nog twee zulke onderwijzeressen aan de school in de Koning straat zullen worden aangewezen. Vastgesteld werd de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1893 op WJ401.75, en die van het Burgerlijk armbestuur op f7425, zoo aan inkomsten als uitgaven. Dc Begrooting van het Burger-wees huis werd vastgesteld op een bedrag van f 19143.28. Alsnu was aan de orde de Gemeeiitebegroooting voor 1893. Bij de algemeene discussicn werd er op gewezen, dut de stiuit der financiën verre van rooskleurig is. Vim de f3500 voor onvoorziene uitgaven toch, was staande deze vergadering reeds beschikt over een fbedrug van ruim f 1100 ten behoeve van onderwijzend i personeel, terwijl bestrating en riiylleering hier en daar reed» lang wachtten op verbetering. Daarna kwaaien de Uitgaven aan de orde. Bij het hoofdstuk Politie ontspon zich eenige dis cussie over de verordering omtrent de mest,verzame lingen. Toegegeven werd, dat hier bedoeld zijn monschclijke faeealiën en dat ook door de prnetyk gebleken is, dat bedoelde verordening spoedige her ziening behoeft. Aan den Inspecteur van politie werd, wegens vier jarigen dienst, een verhooging van traktement van flOO toegestaan. f< Do post Brandweer werd met ƒ434 verhoogd, na dat was gediscussieerd over de wcnschelijkheid om de gesalarieerde spuitgasten meer te oefenen, waar bij gewezen werd op de weinige resultaten welke de zoogenaamde droge-, en de groote onkosten welke de natte oefeningen meebrengen. Het crediet voor straatverlichting gaf aanleiding tot velerlei opmerkingen, zoowel klachten over groote duisternis bij zoogenaamde heldere maan nis bewijzen van instemming over het grooter aan tal nachtlautnarns. Ton opzichte der klacht werd opgemerkt, dat in dien nlle lantaarns zouden branden, óok nl was dc hemel niet bewolkt, die 2-50 vlammen een meerdere uitgave van ruim ƒ1500 zouden vorderen, terwijl het zeer moeilijk valt te beslissen of, bij heldere maan doch twijfelachtig weder, dc lantaarns al dan niet moeten ontstoken worden. Zonder verdere belangrijke discussion werden achtereenvolgens alle artikelen der Uitgaven goed gekeurd, waarna de Inkomsten in behandeling ge nomen werden. Bij het 3e Hoofdstuk ontstond eenige discussie over een voorstel om de meststoffen en andere, voorwerpen tot de gemeentereiniging betrckkelijl' voortaan publiek te verkoopen, waartegen werd anu. gevoerd dat de thans gevolgde afzet van die produc ten meer financieel voordeel voordeGemeenteoplevert. Zonder verdere discussie werden ook jille hoofd stukken der Inkomsten en daarna de gelieele Be grooting aangenomen zooals zjj door het Dagelykscli bestuur werd ontworpen in zijn vergadering van '23 Augustus, en wel tot een bedrag van f233 767.48s. Nadat voorlezing was gedaan van het Besluit tot goedkeuring dezer Begrooting door den Rond, en mcdcdeoling van ingekomen stukken, zijnde het proces-verbaal der Kasopneming en de door Gede puteerde Staten goedgekeurde Rekening der Schut terij, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Ter tegemoetkoming aan liet ongerief dat de bewonere van Leusden c.a. sedert de in voering van den Winterdienst op de Spoor wegen ondervonden, door/dien de treinen n°. 205 en n®. 249 der Iloll. Spoorwegm. alleen dan te Lensden stopten, wanneer er reizigers waren, maar in het tegenoverge stelde geval niet voor de afgifte van de post stilhielden, is door de postadministratie be sloten tot, instelling van een nieuwen bode loon, uitgaande bij het postkantoor alhier 6.30 's avonds. lichtingen voor Leusden c.a. alhier plaats, nl. om 6.—, 9.45 'sm. en 0.45 'sav. Wij ontvingen dc November- uitgave van den offieieelen reisgids der Mij tot Expl. der Staatsspoorwegen, bevattende de veran deringen welke sedert 4 Oetober in den loop dei- treinen gemaakt zijn. In de verbindingen van Amersfoort met Amsterdam, Utrecht en Nijmegen zijn geen wijzigingen gekomen, terwijl ook die met Zwolle en Zutphen onveranderd bleven. De bij het 5e reg. inf. benoemde 2e lui tenant-kwartiermeester W. J. Van der Hurk heeft overplaatsing aangevraagd bij het O.-I. leger. Met 4 November worden aan de Rijschool alhier de volgende officieren gedetacheerd: 4e Lt. jhr. W. II. J. van de Poll, van het 4eRegt. 4e Lt. H. G. J. Maas Geesteranus, en 2de. Lt. II. A. Zegers, van het 2de Regt. 4e Lts. J. M. Benteyn en F. A. Broers, van het 3de Regt. Huzaren, benevens 4e Lts. D. C. Graswinckel v.h. 4e Regt, A. F, Singels v.h. '2e. Regt, S. C. Gooszen v.h. 3e. Regt. Veldartillerie, en de 4 e Lt. jhr. R.J.Rutgers van Rozenburg van de Rijdende Artillerie. Met dien datum keeren de thans bij die inrichting gedetacheerde officieren naar hun korpsen terug en wel: de 4e Luitenants C. E. M. de Bruijn naar Zutfen; G. J. A. baron Van Hardenbroek van Ammerstol naar liet Depót-escadron alhier; J, M. II. van Lelijveld naar 's Hertogenboschjhr K. H.Meijer naar Veiüoo; jhr. A. C. Druyvesteyn naar Am sterdam; H. C. Taunay naar het escadron ordonnansen alhier. De 4e luitenants J. C. V. W. A. Steen- kamp v.h. 4e. Regt. jhr. E. J. M. Wittertvan Hoogland v.h. 2de Regt., en W. C. Momma v.h. 3de Regt. veldartillerie zullen te Breda een cursus volgen tot africhting van artil lerie-paarden. De Amersfoortsehe IJsclub «Voorwaarts" hield jl. Dinsdag eene algemeene vergadering, waarbij besloten werd tot wijziging der Sta tuten, onder meer tot verhooging der jaar lij ksche contributie tot ƒ250 met bepaling dat ieder nieuw aangenomen lid voor eens bovendien oen gulden als entree betaalt. De bepaling in de Statuten volgens welke ook tegen betaling door niet-loilen op de banen der Vereeniging kan worden gereden, is ver- vervallen, voorzoovei' het ingezetenen van Amersfoort betreft, leder inwoner dezer ge meente dus, die de baan wil bezoeken, zal lid van de club moeten worden, omdat bij niet meer tegen een dag-entrée kan worden toegelaten. Verder werd aan het bestuur opgedragen onderhandelingen te openen tot verkrijging in huur van een ongeveer 5 hectaren groot terrein, gelegen even '.uiten Bloemendaal, aan de grens van Hoogland, van den Hoog- landsehen weg tot „de Schans" en begrensd door den Liniedijk en de Oude Eem. Door den Secretaris werd verelag uitge bracht nopens den toestand der Vereeniging over het jaar 4894.92, terwijl de Penning meester een overzicht gaf van den finan cieren toestand waaruit bleek, dat er een 1 nadeelig saldo is van ruim 55. Ten slotte werd overgegaan tot de ver kiezing van een nieuw bestuur, waarin wer den herkozen de heerenG. F. Nijland, A. Van Santbrink, S.-J. Van Duinen, A. Schim mel, J. A. Schoterman en S. Hamming, en gekozen de heer C. J. F. de Graaf. Dinsdag 25 dezer, hield de Amersf. Weer- baarheids-vereeniging «Eendracht maakt Macht", een huishoudelijken Schietwedstrijd, op de Vlasakkers. Er werd in twee categorieën, namelijk voor 4e en '2e klasse schuttere, ge schoten op 450 meter, staande vrije hand; elk der deelnemers verschoot 40 patronen. Prijswinnaars der 4e klasse waren ae heeren: G. Muijs, 4e pr. met 95 p.W. van Reenen, 2e pr. met 84 p.G. v. Eue, 3e pr. met 79 p.T. ponk, 4e pr. met 74 p.H. van Haselen, 5e pr. «net 74 p. Van ae 2e kl. verwierven de heeren: C. Bauer, 4e pr.G. Bikkers, 2e pr.D. Zwep, 3e pr.G. W. Gijsbertse, 4e pr.J. P. Thien, 5e pr.; G. Dekker, 6e pr. 's Avonds te 8 uur werden, in het café De Arend door den Beschermheer der Ver eeniging, Majoor A. M. Tromp van Holst, onder hartelijke toespraak de prijzen uit gereikt. In de vacatures, ontstaan door het bedan ken, wegens vertrek, van twee bestuursleden, werd voorzien door de benoeming van de heeren W. Stork en J. P. A. Thien. Gemengd Nieuws. In het gasthuis St. /Jean te Brussel is een Nederlander overleden, die een vermogen van meer dan '200000 fre. nalaat, zonder dat daardoor een bestemming is aangewezen. Sedert verscheidene jaren leefde bedoelde persoon in onmin met zijn eenige zuster. In den laatsten tijd wilde ïiij zich met haar Drie maal per dag hebben alzoo de bus_ j verzoenen, doch alle nasporingen in Neder-

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2