Maandag 31 Oct. 1892. No. 4191. 37e Jaargang. De Bedrijfsbelasting. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels fiO Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-olïicieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 In Nederland, Staatkundig- en Staat huishoudkundig Weekblad, geeft rar. J. P. Sprenger van Eyk een Cathechismus der voorgestelde beroeps- en bedrijfsbe lasting en deze, hoogst lezenswaardige, uiteenzetting van elk vraagpunt dat zich mocht opdoen bij iedereen die betrokken is bij de „nieuwe belasting" en dat zijn er zeer velen, zoo niet allen in den lande is wel de meest afdoende en meest onbevooroordeelde studie welke er tot dusver over geschreven werd. De verschillende dag- en weekbladen vullen, reeds dagen achtereen, gansche kolommen met besprekingen van het Ontwerp, dat, eenmaal tot Wet verheven, een gansche ommekeer zal brengen zoo wel in de financiën van den Staat als in de middelen van den meest gewonen burger. Als overal waar het een Ontwerp van wet geldt., vindt ook dit ontwerp zoo wel voorstanders als tegenkanting; maar het is opmerkelijk, dat de organen dei- publieke opinie, „die eeuwige couranten" ditmaal niet blindelings meegaan met of zich geheel en al kanten tegen den voor steller. De partijgenooten van Minister Pierson spreken soms even sterk hun af keuring over sommige artikelen uit als zijn meest besliste tegenstanders en deze laatsten hebben meermalen een woord van lof voor den hoogst kundigeu Schat bewaarder. En hoe kan dit ook anders? Nu de Minister zulke krasse maatrege len voorstelt en iedereen en nog enkelen belastingplichtig maakt, nu hij zelfs extra- opcenten wil heffen, opdat de ontvangst niet te zeer tegenvalle, nu bedenken allen dat men aan hun liefste goed, hun beurs, wil tornen, en dat dit groote ougerustheid baart is niet slechts zeer verklaarbaar, maar ook hoogst natuurlijk. Al is iedereen er volkomen van over tuigd, dat er belastingen betaald moeten worden om het huishouden van den Staat de noodige gelden te doen toevloeien, toch is er niemand, die gaarne ziju aandeel Feuilleton. Naar liet Duitsch 10) door S.... Vroeger had hij duorover nooit nagedacht men had hem er nooit op gewezen, doch op het stille eiland kon ook hij zich niet onttrekken aan den invloed, welken eene schoone natuur en een kalme leefwijze onwillekeurig uitoefenen. Zij had thans alle belangrijkheid voor hem verloren. Zijn vooroordeelcn, zijn hoogmoed waren verdwenen de liefde triomfeerde. Car- mela was ook zoo schoon, zoo lieftallig zijne wensch waren haar wet. Zijne kostbare ge schenken nam zij onverschillig aan, want slechts zijn lachen, zijne woorden hadden waarde voor haar. Hij was de fchepper zij zijn werk. O, leven en bezieling gevende Liefde, gij verleent glans aan het leven gij brengt poëzie, waar alles op de wereld vat. zooveel proza spreekt. Armen worden door u rijk ongelukkigen troost gij wunhopigen schenkt gij vrede! De liefde draagt alles, ze gelooft alles ze hoopt alles! O, waarom neemt de incnsch het ware wezen der liefde vaak zoo verkeerd op waarom pleegt hij zoo dikwijls zonde met haar naam op de lippen! Alfonso en Carmola brachten heerlijke dagen, bij den ontvanger stort. De Bedrijfsbelasting vervangt het Patent, heet het, doch „elke verandering is geen verbetering." Menig koopman, menig in dustrieel, om van de duizenden anderen niet te gewagen, volgt met de grootste belangstelliug de Kamerverslagen. En zooals een ieder individueel denkt en wikt en weegt, volgen ook de couranten het geen door de Volksvertegenwoordiging gesproken wordt. De bekende Haagsche correspondent van de Zutphensche Courant schrijft bijv De belasting zal, zooals zij is voorgesteld, vrij drukkend zijn voor kleine inkomsten uit arbeid. Een burger met een traktement of bedrijfsin- komen van fl'200 zal flU moeten betalen iemand met een salaris van f2000 reeds f32. Heeft iemand, die in de Bedrijfsbelasting valt, ook nog zooveel vermogen dat hij tevens in de Vermogensbelasting valt, dan moet hij uit dien hoofde ook naar een hooger percentage in de Be drijfsbelasting bijdragen. Zoo moet iemand, die f2000 inkomsten uit arbeid bezit, benevens f13000 vermogen, van die f2000 niet f32 maar f40 beta len, behalve natuurlijk nog zijn bijdrage in de Vermogensbelasting. In de thans voorgestelde belasting is eigenlijk tweëerlei progressie opge nomen, één die verband houdt met het totaal bedrag der Beroeps- en Bedrijfsinkomsten, en één die verband houdt met het kapitaal, dat iemand bovendien bezit. Wie b. v. een vermogen heeft van meer dan twee ton, betaalt altijd voor al zijn beroeps- en bedrijfsinkomsten f3.20 van elke f100. „Is die belasting vooral voor de kleine burgers, de kleine ambtenaren en de kleine neringdoen den reeds vrij hoog, de Minister stelt bovendien voor om, voor het eerste jaar, behalve de hoofd som, nog 28 opeenten te heffen. Dat is noodig, zoo redeneert Zijne Excellentie, omdat het nog onzeker is wat deze belasting zal opbrengen, en het wel eens zou kunnen tegenvallen. Om nu tegen alle ongunstige kansen gewaarborgd te zijn, wil de Minister maar beginnen met 28 opcenten extra te heffen! Dat is zeker zeer gemakkelijk voor den Minister van Financiën, maar minder aangenaam voor de belastingschuldigen. Van den beginne af is de bedoeling geweest om de inkomsten uit arbeid lager te belasten dan die uit vermogen, en op de nu voorgestelde wijze zou het omgekeerde het geval worden. „Of do Kamer bereid zal wezen den Minister op dien weg te volgen?" BUITENLAND. Voor ons, rustige toeschouwers, is liet dra ma, dat de grooten op het wereldtooneel genotvolle uren met elkander door; aan de toe komst dachten zij niet. Plotseling ontving Alfonso een brief, welken hem uit zijne heerlijke droom wakker schudde de inhoud wees hem zijne houding voor het vervolg aan. Dokter Sehön- wald schreef hem, dat hij met do gravin en Bianca naar Capri dacht te komen om hem te bezoeken. „Niemand begrijpt uw lang toeven op het eiland men vreest, dat gij ziek zijt. Uwe moe der maakt zich ongerust Bianca verlangt naar uwe terugkomst. Wij komen u halen, zoo gij niet spoedig weerkeert." Zoo eindigde dit schrijven. Het scheidingsuur was gekomen Alfonso begreep dat slechts al te wel. Hoe zou hij Car- mela echter op dat afscheid voorbereiden hoe haar troosten, bemoedigen, geruststellen? Het beste was om te zwijgen. Hem restten nog acht volle dagen, dagen van genot waarom zou hij haar en zichzelven dien tijd verbitteren het meisje zou de droeve tijding vroeg genoeg vernemen En dan eens toch moest die verhouding een einde nemen. Verandering kruidt het leven! Had hij zich zelf niet reeds op het verlangen betrapt naar zijne vroegere omgeving? De marchess seinde, dat hij spoedig te Rome wilde terugkoeren. De laatste week bracht hij in verdubbelde zaligheid met het meisje door hij haatte alle tooneelen van opwinding en zenuwachtigheid daarom besloot hij om haar heimelijk te verlaten. De boot, welke den edelman naar Napels terug voerde, doorkliefde op een vroegen ochtend pijl- spelen, dikwijls zeer leerrijk en somtijds vermakelijk bovendien want zij dreigen niet alleen elkander met het gekletter van vele wapens, zij zijn ook sterk in kleine kunst grepen ojn diplomatieke schijnbewegingen. Rusland vooral is van zekere kracht en zijn nota's aan de Porte, om te klagen overeen Bulgaarsche regeering die de heiligste trao taten schendt, zijn recht stichtelijk. Op 't oogenblik heeft de Russische diplomatie weer een meesterstuk verricht. Zij is er in ge slaagd in de Duitsche pers post te vatten. Sedert eenige weken verschijnt te Berlijn een weekblad, »de Toekomst" genaamd, dat volgens zijn programma de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid, over liet belasterde Rusland zou zeggen. Het maakte aanvankelijk opgang, wrnt zoo slecht is de mensch en ook de Duitscher niet, of hij wil, bij gelegenheid, nog wel eens de waarheid hooren. Ook gaven Duitsche geleerden zich aan als medewerkers van het blad. Maar nu, trotsch op het behaalde succes, werd De Toekomst onvoorzichtig. Het blad zeide dingen, die geen Duitscher ooit in de pen zou nemen. Als een Rus in Duitschland zich verheugen mag in een gegronde antipathie, dan is liet Pobedonoszef, de voorzitter der Grieksch- Russische synode, de groot-inquisiteur van de Oostzeeprovinciën. Welnu, het blad zeide, dat Pobedonoszef zoo onschuldig was als een pasgeboren kind aan alles, waarvan men hem betichtte. Hij hield zich slechts bezig met de kerk en nooit met de politiek. En wan neer de Duitsche bladen toch het tegendeel durfden beweren, dan was het, omdat zij waren omgekocht dooi- Rothschild. Daarbij kwam, dat opstellen als deze in de Russische pers uitbundig geprezen werden. De Nowoja Wremjadie zeer anti-Duitsch is, prees bij voorbeeld den uitgever als een apostel der waarheid, die Heine's geest vereenigde met den klassieken vorm van Goethe en Schiller. Dat alles begreep de Duitsche pers niet. Een taal als hier werd gevoerd in, en zooveel lof van de Wremja voor een Duitsch blad Zij begon het geval te wantrouwen en ging aan 't onderzoeken. Weldra bleek, dat men met een Russische onderneming te doen had. De verdienstelijke uitgever, die zich Harden noemt, heet Litofsky. De Zukunft wordt grootendeels geredigeerd in de bureaux van de Nowoja Wremja. De Duitsche geleerde medewerkers zijn er, wat men noemt inge- 'oopen; maar deze poging van de Russische ■egeering om Duitschland in Duitschland te snel de golven, terwijl Carmela op haar kamertje Alfonso's ring aan den vinger stak en zijn af scheidsbrief las. „Vertrouw mij, mijn geliefde vrouw, ik keer tot je terug en.dan scheidt ons niets meer! Ik kom dan om je met mij te nemen voor eeuwig en de wereld openbaren wc dan ons heimelijke vereenig ing." Het schoone meisje kuste, bitter weenend, die troostende woorden, waarna zij moedig het hoofd ophief. „Ik vertrouw en geloof je, lieve man. Ik zal op je wachten," fluisterde zij beslist. ACHTSTE HOOFDSTUK. Do tijd verliep en de winter als r i het zqo noemen mag in dat zuidelijk klimaat was aangebroken. Zware regens drenkten de aarde en hevige stormen teisterden de zee. In Pasquale's huisje ging het leven zijn ge wonen gang. Hoezeer het plotselinge vertrek van den marchese de oude lieden in verwarring gebracht, ja, zelfs eens verschrikt had, werden zij spoedig gerustgesteld door Carmela's ver trouwen, haar geloof aan zijne terugkomst. Aan hem te twijfelen, was in hare oogen eene dood zonde. Hij had haar tot zich verheven haar tot do zijne gemaakt en de zijne bleef zij voor eeuwig. Hij was het middelpunt harer gedach ten met zijn naam op dc lippen stond zij op met de herinnering aan hem legde zij liet hoofd op de kussens zijn beeld stond haar in den droom voor oogen. Dagelijks staarde zij naar de postschuit, welke haar een brief van hem brengen moest; uren- bestrijden, is mislukt. Het neemt niet weg, dat de poging de aandacht verdient. Het gevaar voor een ministerieële crisis in Hongarije schijnt te verminderen. Volgens den correspondent van de Times te Weenen, beschikt het kabinet altijd nog over een meerderheid, en volgens het gebruik in par lementaire landen, kan het dus aan het be wind blijven. Toch bestaat er, zelfs bij de getrouwste aanhangers van het ministerie, eenige weife ling, en daarom gelooft men, evenmin in' Oostenrijk als in Hongarije, dat het kabinet- Szaparv zich lang zal kunnen staande houden. In de hofkringen is men zeer verbitterd op graaf Apponvi en diens partij, en het is niet te verwachten, dat in het volgende ministerie graaf Apponyi met een portefeuille belast zal worden. De Times betwijfelt echter, of het mogelijk zal wezen, graaf Apponvi, den leider-der gematigde oppositie, steeds uit het bewind te houden. Het ontwerp ter overbrenging van het stoffelijk overschot van Michelet, Quinet en Renan naar het Phantheon is Vrijdag inge diend. Middelerwijl heeft de heer De Choi- seul voorgesteld, gelijke eer te doen weer varen aan Frangois Arrago, Claude Bernard, Lamartine, Meissonier e. a. Daarentegen heeft mej. Dosne den heer Lóón Say een brief geschreven, hem ver zoekende af te zien van het denkbeeld het stoffelijk overschot van haar zwager, den heer Thiers, naar liet Pantheon te doen overbrengen. Verscheidene Iereche nationalisten, waar onder O'Kelly, stellen een proces van laster in tegen den gewezen Engelschen regeerings- spion Le Caron en tegen diens uitgever, naar aanleiding van lasterlijke aantijgingen in Caron's dezer dagen uitgegeven gedenk schriften. Volgens loopende geruchten zou er in het Engelsche ministerie een ernstig verschil van meening bestaan ten opzichte van Oeganda. Eenige ministère zouden zich verzetten tegen de ontruiming van dat gewest en met ontslag dreigen, indien zij niet wordt uitgesteld. Ook zou Gladstone aan de andere ministers gezegd hebben, dat hij niet dan bij uitzon dering, met het oog op zijne gezondheid, in het Lagerhuis kan optreden. De meeste gezanten hebben het Koninklijk echtpaar van Griekenland brieven van ge lang zat zij te wachten aan het rotsachtige strand, liet zij bare voeten door de golven nat worden. Elke golf fluisterde haar zijn naam toe. „Alfonso" klonk het in het ruischen der boomen en stierf als een echo tusschen de rotsen weg. Noch Bettina's bidden en smeeken, noch Pas- quals's bedreigingen vermochten haar uit hare apathie te wekken of haar te doen besluiten wegens den hevigen regen thuis te bleven. „Vandaag zal ik wel wat van hem vernemen o, hij zal mii heden zeker schrijven, wanneer hij komt," zeide zij eiken ochtend om eiken avond teleurgesteld weer te hopen op den vol genden dag. Misschien was hij ziek, of wellicht had hjj zooveel te bezorgen en in orde te brengen, dat hij geen tijd had om Carmela bericht te zenden. Misschien kwam hij spoedig zelf de lente was immers ophanden o, hoe heerlijk, als zq hem weerzag, als hij haar jubelend in dc armen sloot, als zij hem vertellen zou, hoezeer zjj den geheelen winter geleden had. Zij gevoelde zich nu dikwijls zwak, lichamelijk vermoeid. De borst deed haar pijn een droge hoest matte haar af. Als hij terugkwam, dan zou alles goed worden dan zou niets hen meer scheiden dan deed het herkregen geluk abc smart spoedig vergeten. De visschers keken elkander, als zij Carmela ontmoetten, altijd veelbeteekenend aan. Dea laatsten Zondag had Ruffaëla haar spottend ge vraagd, wanneer zij met den graaf trouv^J Och, het was alleen nijd, die haar zoo preken deed. (Wordt vervolgd.) 1

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1