iukwensch overhandigd bij gelegenheid van bun zilveren bruilolt. De Kroonprins van Denemarken en prins Christiaan zijn te Athene aangekomen. Men schrijft uit Antwerpen De heer Jan van Rijswijk, schepen van onderwijs, zal tot burgemeester benoemd worden en zich ook deze benoeming laten welgevallen. Men heeft er anders wel mede gesukkeld, wien men dezen post, dieper jaar 20000 francs opbrengt, gevoeglijk zou kun nen toevertrouwen. 'De schepenen Gits en Vander Nest hebben voor de eer bedankt. Men twijfelt of de nu gedane benoeming gelukkig mag heeten. Van Rijswijk is door velen niet bemind wel beet hij een vurig flamingant, nooit zal hij een redevoering, waarmede hij nogal kwistig is, in het Fransch houden, ook is Dij uiterst liberaal, maar toch zullen velen zijner partijgenooten bij de aanstaande ver kiezing hun stem onthouden. Het is dus te voorzien, dat hij niet evenals zijne voor ganger «Ie heer De Wael, het roer 20 jaar ui handen zal hebben. BINNENLAND. Rij Kon. Besluit van 21 October is mr. J. H. L. Ihill'mans (het Kamerlid voorVenloo) gepensionneerd als kantonrechter te Venloo. Bij Kon. besl. van 22 dezer zijn de heeren N. 1\ van den Berg, president der Ned. Bank, en G. M. Boissevain, lid van den Raad van bijstand van het Statistisch Instituut te Am sterdam, aangewezen als gedelegeerden van Nederland bij de door de Vereen. Staten van Amerika te Brussel belegde internationale muntconferentie, waarvan de opening op 22 November is bepaald. Zaterdag is te "s-Gravenhago overleden mr. J. Snijder, oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland, oud-Burgemeester van Veoro. Toen er sprake van was den beroemden Veersclion beker te verknopen, was het mr. Snijder die dit historisch gedenkstuk voor de stad wist te behouden. Hiervoor werd hem het ridderkruis van den Ncdcrlanschcn Leeuw geschonken. Volgens den Haagse hen kroniekschrijver der N. Gron. Ct., beweert men in politieke kringen, dat de heer Van Nunen, de afge vaardigde voor Zevenbergen in de Tweede Kamer, die begin November het vaderland verlaat om zich naar Indië terug te begeven, daar tot lid van de Rekenkamer zal worden benoemd. De heer A. van Cooten te Leersum heeft bedankt voor de candidatuur van de Prov. Staten in bet hoofdkiesdistrict Amerongen. De Eerste Kamer Is Zaterdag op reces ge- g;ian, na aanneming van eenige Wetsont werpen, waaronder dat tot voorloopige rege ling der vicarie-goederen. Menschrijft uit Den Haagaande ZwolscheCt «Het jongste nieuws op liet gebied van politiek is, dat uit den boezem der Tweede Kamer een voorstel kan worden verwacht om de invoering der onlangs algekondigde belastingwetten té verdagen. Daarvan wordt nu reeds oen halletje opgeworpen in liet voorlonpig verslag over de Wet op te midde len. «Sommige" leden, die het ondenkbaar achten dat de bedrijfsbelasting met 1 Mei 1803 in werking zal kunnen treden, vragen of de minister van Financiën bereid is liet initiatief te nemen tot uitstel van de ver mogensbelasting, enz. Zoo niet, dan vertrou wen zij dat daartoe var. de zijde der Kamer een voorstel zal worden gedaan." Bij invoering der Bedrijfsbelasting (die het Patent moet vervangen) zal van personen, die hun bedrijf maken van liet verhuren van woningen aan tien of meer gezinnen, een vierde gedeelte van de ontvangen huurpen ningen als belastbare bate worden aangemerkt. De groothertogin van Saksen-Weimar heelt beslist, dat de geiden, die haar bij haar gou den bruiloft werden aangeboden, zullen wor den aangewend voor het Goethe-archiel. Tot voorzitter van het oud studenten korps te Utrecht is benoemd de heer mr. W. II. de Beaufort te Leusden. Aan den onverschrokken Cornel is van Pijeenen is Vrijdag ook de zilveren medaille der Maatsch. tot nut van 'I Algemeen uit— Sereikt, voor den moed en do zelfopoffering oor hem aan den dag gelegd hij de gelukkig volbrachte redding van A. Tilburgs. In de vergadering van het Nutsdepurtement Hil versum. werd ze hem door den president den heer 1.. P. Vinanderen, met eene harte lijke toespraak overhandigd. Van Rheenen aanvaardde, onder dankbe tuiging, de hem toegedachte onderscheiding. Hij hoopte, dat een dergelijk ongeval niet weder te Hilversum zou voorkomen. Mocht dit onverhoopt zoo zijn, en Dij er de kracht toe bezitten, dan zou Dij niet aarzelen, ander maal eene poging tot. redding te wagen. Door liet bestuur der Oud-katholieke aal moezenierskamer is een perceel, groot ruim 250 centiaren, aangekocht in de Spoorstraat te Utrecht, teneinde aldaar een nieuw oude mannen- en vrouwenhuis te bouwen. De kansen voor do totstandkoming dei- Wielerbaan te Utrecht staan vrij gunstig. Het dagelijksch Bestuur der Gemeente schijnt de plannen zooveel mogelijk te willen be vorderen en niet ongenegen te zijn, de noodige gronden kosteloos van wege de gemeente af te staan. De commissie voor een standbeeld ter eere van Thomas a Kempis te Deventer besloot, hoewel de bijdragen nog geenszins voldoende zijn, toch eene prijsvraag uit te schrijven en een vijftal kunstkenners uit tenoodigen, de jury te vormen. Ten stelligste kan de Nieuwe Rotterdam mer Ct. bet bericht tegenspreken, dat er voornemens bestaan om, met het oog op liet talrijk personeel dat dienst doet bij de be waking van de hoeven en weiden waar be smettelijke ziekte onder liet. vee heerscht, een nieuwe lichting onder de wapens te roepen. Wel zou het mogelijk kunnen zijn. dat er met 1 December een minder aantal miüiciens der lichting van 1802 met lang durig winterverlof huiswaarts keert. Voor liet Schoolfonds voor schipperskin deren in Friesland is thans ruim ƒ4200 bijgedragen. 72 kinderen worden in dit jaar uitbesteed; ruim 800 zijn nog van onderwijs verstoken. K F. X X I S G E V I X G. De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat. op Maan dag, den 7 November aanstaande, 's voormiddags te elf uren, ten raadhui/.e de uitloting z.al plaats hebben van zes aandeelen in de goldleening van 30 Augustus 1889, aflosbaar op 31 December 1892, ten Kantore van den gemeente-ontvanger te Amersfoort en van de firma Jan Kol te Amsterdam. Amersfoort, den 31 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMËLPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. Generaal-maioor W. K. L. van Helden, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin, Inspecteur der cavalerie, vergezeld van zijn adjudant, den ritmeester M. R. Ham mink, arriveerde Vrijdag hier ter stede en nam zijn intrek in het hotel Schimmel. Na de hier in garnizoen liggende huzaren en de cavalerie-etablissementen te hebben ge ïnspecteerd, vertrok Z.Exc. Zondagavond weder naar 's-Gravenhage. De hij het 5e Regiment'Infanterie nieuw benoemde 2e Luitenants Overshiijs, Wcsthoff, Keeman en Van der Hegge Zijnen en de 2e Luitenants-Kwartiermeester Van der Hurk en Meijlink, zijn allen bestemd voor de Batal jons alhier in garnizoen. De nieuwbenoemden werden hier heden middag te 11 uren beëedigd en in functie gesteld. De le Luit.. J. C. A, Bos Sulpke, van het 5e Reg. Inf., wordt den 15 Nov. gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft, terwijl de 2e Luitenant J. P. M- Soer, van dat "korps, is overgeplaatst naar Nijmegen. De Kermisweek heeft zich dit jaar hier ter stede gekenmerkt door bijzondere rust. Geen vechtpartijen, geen ergerlijke tooneeien hebben plaats gehadnoch de politie, noch de bezetting der Hoofdwacht heeft arresta- tiën behoeven te doen. Een woord van lof aan de Amersfoortsche burgerij, die ten voorbeeld gesteld mag wor den aan de bewoners van Apeldoorn, Den Bosch en vele andere plaatsen. De Amersfoorters hebben door hun gedrag getoond, dat zij de maatregelen tot schorsing der kermis in hun belang genomen, niet al leen gebillijkt bobben, maar ook op prijs stellen. Onze stadgenoot, de ingenieur A. J. Krie gel-, heeft de waterpassing en verdere opne ming van bet tracé voor den Dventsck- I'Tïeschen locaalspoorweg (MejipelBuiten post) ten einde gebracht, en noopt niet de verdere werkzaamheden 18 Juli a. s.. den termijn, door het uitvoerend comité gesteld, gereed te zijn. Velen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aangeteekende brieven dikwerf niet oordeelkundig geschiedt; waneer men namelijk eenige postzegels aaneengesloten op liet couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig eene opening in den briefomslag te maken en papier van waarde te ontvreemden, zonder dat het tijdig ontdekt wordt. Daarom moet men tusschon de postzegels onderling eene open ruimte, minstens ter halve breedte daarvan, laten. Dit is noodig gebleken en de postadministratie verlangt het terecht. Aanstaanden Zaterdag zal het Hollandsch tooneelgezelschap van Van Lier's Grand Theater te Amsterdam in Amicitiaalhier een toonoelvoorsteliing geven. Bernstein's bekende klucht ill een bedrijf »ln liet voorvertrek van Zijne Excellentie^ zal gevolgd worden door «Pension Scholier," een blijspel in drie bedrijven dat in liet Wallner-tlieater te Berlijn zooveel succes mocht ondervinden en ook hier te lande zoo gaarne gezien wordt. Als wij hier bijvoegen, dat de hoofdrollen bezet worden door de dames André, Kloy en Hens en de hoeren Bigot. Frits Bouw meester, en ('krispijn Jurgens, dan meenen we een goede opkomst te kuunen voorspellen. In de jl. Zateidag, in Amicitiu alhier, ge houden buitengewone algemeene vergadering van de Amersfoortseho IJsclub «Voorwaarts zijn, op voorstel van het Bestuur, tot eereleden dier vereenigiug benoemd de hoeren mr. F. D. Schimmelpenninck, Burgemeester, enH. J. G. Benschop, garniz.-command. van Amersfoort, die zich de gedane benoeming hebben laten welgevallen. Een zeer gevaarlijk product van den vin dingrijken sti-aationgensgeest is «het brandend streepje." De heeren nemen tegenwoordig heel gewoon den mond vol petroleum en laten deze met een dun straaltje over de lippen loopen, dat dan met een lucifer in brand wordt gestoken. Hoe wenschelijk ware het, dat dit gevaarlijk kunstje den jongens kon worden afgeleerd Gemengd Nieuws. Men schrijft ons: «Tegenwoordig vindt men bacteriën op verschillende plaatsen, waar men die vroeger nooit vermoedde. Zoo maakte o.a. de beëdigde chemist dr. Jeserieh, te Berlijn, bekend, dat zij zich snel ontwik kolen aan de patent- ol'beugelsluitingen, die tegen woordig veel voor de bierflesschen gebruikt worden. Bij liet openen dezer sluitingen gaat dikwijls een weinig bier uit de opening der flescli, blijft aan den rand van den bals vast zitten en droogt, daaruit. Juist deze aanslag van bier, vormt, volgons gedane microsco pische onderzoekingen, een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling van bacteriën en dat dit niet zonder gevaar is, zal ieder moeten toestemmen." De erfgenamen van inr. A. Looxma Ypey, den onlangs te Rijperkerk overleden millio- nair, hebben diens nalatenschap aanvaard ouder ln-t voorrecht van boedelbeschrijving. De overledene hoeft zijn talrijke bedienden en werklieden zulke belangrijke uitkeeringon vermaakt, dat erfgenamen vreezen niet «uit" te komen Als enne bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij de woning van A. De Bruijn te Hoornaar een paarse zomer seringeboom, voor de tweede maal in bloei staat. Als een bewijs voorliet, «indrukwekkende" van Mounet-Sully's spel in »Oedipe-Roi" ver telt het Nieuwsdat toen bij de eerste voor stelling een der figuranten den acteur in liet laatste bedrijf zag en de jammerklachten hoorde, de man zóó ontstelde, dat hij liet tooneel afliep en, bij liet aandrijven van den tooneelraeester om weder op te gaan, stot terde dien jammer niet Ie kunnen zien en hooren. Jl. Vrijdag werd te Haarlem weder onder zoek gedaan in zake den op den Raainsingel aldaar gepleogderi moord. Eenig vermoeden zou rusten op een thans (wegens een ander feit) in arrest zittend persoon. Te Allen a'il Rijn moet een gehuwde moe der haar kind, terwijl het aan de borst lag, geworgd hebben. Men zegt, dat de vrouw reeds eenige dagen in eentoestand van krankzinnigheid verkeerde. De arrend. Rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Zaterdag A. W. Oekeloen, die in den kennisnacht van 20 Augustus te Rotter dam'den agent van politie R. v. <1. Berg ver moordde, tot tien jaar gevangenisstraf. Hot 10-jarig meisje te Leeuwarden op wie 8 Oct. jl. een moordaanslag werd gepleegd, heelt, van hare verwondingen nagenoeg ge heel genezen, hel Diacoilessenliuis verlaten en is in de ouderlijke woning teruggekeerd. De beide revolvei-kogels zijn niet verwijderd éen er van zit aelilei- het rechteroor, en de andere in eender wervelliclisunen. Zij gevoelt geen pijn, terwijl liet gehoor van het rech teroor teruggekeerd en weder normaal is. We gaan vooruit! In het arrondissement lfeerenyeen schijnen de mensclien in den laatsten tijd bijster op passend te zijn. De rechtbank behoefde ten minste Zaterdag hare gewone strafzitting niet te houden, bij volslagen gebrek aan zaken. Wegens diefstal in de gevangenis, is een persoon door de rechtbank te Maastricht tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beklaagde had een maand gevangenisstraf ondergaan en gedurende zijn straftijd koffie bonnen uitgezocht,, waarvan hij zich een ge deelte had toegeëigend, dat bij zijn vertrek uit de gevangenis op hem werd bevonden. Daar een tweede oproeping van sollici tanten voor de betrekking van onderwijzer aan de le openbare school te Strijen, op een salaris van. f500, geen gewensclit resultaat heelt opgeleverd, heeft de gemeenteraad er twee kwartjes per week opgelegd. Op de Oudegracht te Utrecht had Vrijdag een man het ongeluk, bij het dragen van een zak steenkolen van de werf naar boven, achterover te vallen, waardoor hij aan het hoofd verwond geraakte en zich deerlijk aan armen en beenen bezeerde. Toen Zaterdag namiddag te hall'vier eeni ge koopers van staven ijzer te Rotterdam bezig waren deze weg te halen, werd een der vele omstanders door een zware staaf, die van den zolder viel. aan het hoofd ge troffen en ernstig verwond. Een 70-jarige loodgietersknecht viel Zater dag van het 'dak der Landsdrukkerij te 's- Gravenhage door een lantaarn en kwam in de zetterij terecht. De ongelukkige was kort 'daarna een lijk. Vrijdag worden te Rotterdam 80 manden schelvisch, als in staat van bederf verkeer en- de, door een keurmeester voor de consumptie afgekeurd. Toch werd deze viscli gekocht door een exporteur, die zo zouten deed en naar Brussel verzond. Eet smakelijk Terwijl een mosselen venter Zaterdag eeni- gen tijd in een bierhuis aan de Veemarkt te Rotterdam toefde, stal een concurrent van den koopman voor eon paar gulden schaal dieren van zijn wagon. Dat is oneerlijke concurrentie in plano Sedert Zaterdag, 20 dezer is, wegens de lage veeprijzen, in de Stads-vlecschlial te Rotterdam eerste kwaliteit rtindvleesch voor 25 cents de vijf' ons te bekomen. Op den Oostzeedijk te Rotterdam verkocht een groentenverkooper jl. Donderdag een kilo aardappelenpardon, éen aardappel van een kilo! Eigenlijk was liet gewicht van deze wellicht minder smakelijke dan zeldzame aardvrucht nog eon half üectogrammetjo grootcr. Dat do aardappels dit jaar zeer groot van stuk zijn, kan ook uit het volgende blijken. In ile Veenkoloniën van Groningen gingen dezer dagen een koopman en een landbou wer de volgende weddenschap aande koop man zou l'.'iO voor 50 kilo aardappelen be talen, mits deze niet meer dan 100 stuks in getal waren en binnen 8 dagen geleverd werden. Voldeed de boer hieraan niet, dan zou (le koopman 100 ontvangen. Reeds den volgenden dag verscheen de boer met 100 aardappelen, kolossaal groot van stuk, welke samen 55'/ï kilo wogen en stak lachend de i'30 op Nooit zijn de fabrieksaardappelen zóó duur verkocht Een boerenarbeider te Nisse, geplaagd door muizen, had muizentarwe gestrooid in een lade van zijn kabinet. Ongelukkig waren en kele korrels in handen gekomen van zijn drie jarig oudste dochtertje, dat er ook eenige van opat en daardoor ernstig ongesteld werd. Door de onmiddellijke hulp van den geneesheer is het kind echter van den dood gered. In- tusschen een waarschuwing. Een merkwaardig stuk wordt aangekondigd onder de «gevonden voorwerpen," die aan 't politiebureau in Den Haag werden gedepo neerd, nl. eenverhuisboedel Dat er nog geld beschikbaar is voor een eerebaantje, kan de Groninger Ct. met zeker heid mededeolen, daar in oen onzer grootste steden een som van f 1400 is gebruikt bij de verki zing van een kerkeraadslid. Over de gcheele wereld zijn thans 11109 officieren van liet Leger des Heils; en niet een van deze drinkt bedwelmende dranken of rookt tabak. Het «Handelsblad van Antwerpen" deelt mede, dat de zuster van den to Brussel over leden Janssens, die een fortuin nalaat van 200.000 i'r. is gevonden, nadat er bij den lieer Gegeniau, bij wien hij inwoonde, meer dan 200 brieven waren aangekomen, van personen, die beweerden met hem in fami liebetrekking te staan.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2