In het kiesdistrict Amerongen is Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort verkozen tot lid der provinciale Staten van Utrecht, met 778 van de 011 uitgebrachte stemmen. De heer van Nunen. afgetreden afgevaar digde voor Zevenbergen, neeft vóór zijn ver trek naar Indië afscheid genomen van de ambtenaren en beambten van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer van Nunen is naar de koloniën vertrokken, met het voornemen er een drie tal jaren te verblijven. De Generaal-maioor H. F. C. Hardenberg, inspecteur der infanterie, is op non-activi teit gesteld. Dr. P. J. F. Vermeulen, directeur van »De Tijd" is door den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Betreffende oproeping in werkelijken dienst met spoed van ingelijfde manschappen bij de militie zijn nieuwe voorschriften aan de Bui-gemeesters bekend gemaakt, te weten: «Wanneer de militie, hetzij in haar geheel, hetzij voor een gedeelte, met spoed onder de wapenen moet komen, worden de bur gemeester in de onderscheidene gemeenten van het Rijk rechtstreek door het Depar tement van Oorlog per telegram («Militie- telegram") uitgenoodigd, onverwijld de ver lofgangers van de aangewezen lichtingen in werkelijken dienst op te roepen. Gelijktijdig met cle uitnoodiging tot op roeping aan de burgemeester worden de Commissarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën, alsmede de plaatselijke en garnizoens-commandanten door het De- Sartement van Oorlog op dezelfde wijze van ie oproeping onderricht. De plaatselijke en garnizoens-comman danten dragen zorg, (lat onmiddellijk na ont vangst van liet bericht der oproeping al de militaire autoriteiten in hunne standplaats daarmede in kennis worden gesteld. Voornoemde commandanten treffen daar toe de vereischte voorbereidende maatrege len. Oj) hun bureel is eene lijst voorhanden, vermeldende aan welke autoriteiten de me- dedeeling moet worden gedaan, alsmede door hoeveel ordonnansen dit moet geschieden, terwijl de kennisgevingen reeds van te voren zooveel mogelijk gereed moeten worden gemaakt. De oproeping geschiedt volgens het register der verlofgangers, model no. 26, in de ge meenten voorbanden, althans indien zij niet bij algemeene aanwijzing van de op te roe pen lichtingen wordt bewerkstelligd. Voor de oproeping is afkondiging bij open bare kennisgeving rechtens voldoende. Ofschoon derhalve de openbare kennisge ving den verlofganger bij niet-opkomst in verzuim stelt eii deze kennisgeving dient als uitsluitend rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied wordt den burgemeesters niettemin dringend aanbevo len, alle zoodanige maatregelen te nemen, Waardoor de oproeping op de snelste en zekerste wijze ter kennis komt van den op- geroepene. bij voorbeeld a. door het alarmeeren van de bevolking door het doen luiden der klokken van alle torens; b. door omroeping in de kom der ge meente; c. door waarschuwing van de op te roe pen verlofgangers door boden, die te voet gaan. te paard zijn gezeten of wel gebruik maken van rijtuigen of andere middelen van versneld vervoer. Het verdient daarbij aan beveling. het uur van oproeping schriftelijk aan de boden op te geven, ten einde ver gissing te voorkomen. Blijkens eene meusdeeling aan De Tijd heeft het Katli. Onderwijzersgenootschap te Rotterdam in zijn laatste vergadering een motie aangenomen en eene commissie be noemd tot het doen van de noodige stappen voor de oprichting van een Bond van Katho lieke Onderwijzers in het bisdom Haarlem, bij uitbreiding in ons geheele land. Deze Bond, opgericht onder goedkeuring van de hooge geestelijkheid in het bisdom Haarlem, zal de belangen van het Katholiek onderwijs en den Katholieken onderwijzer kunnen behartigen. Hij zal dit pogen te doen door: 1e. te traenten bet gevaar af te wenden, dat het Katholiek onderwijs dreigt, nl. gebrek aan onderwijskrachten. 2e. hefboom te wezen tegen het meer en meer voortwoekerend socialistisch streven der openbare onderwijzers, onder welke ook Katholieke ambtsbroeders zijn. Hierbij rekent de Boud vooral op den steun der Katholieke pers; 3e. Katholieke dorpsonderwijzers, die min de]- dan hunne collega's in de steden in de gelegenheid zijn hunne studiën voort te zet ten, hierin te steunen door het oprichten van bibliotheken en het houden van corres- pondeerende cursussen door meer begaafde ambtsbroeders; •ie. daar waar 't kan verbetering te brengen in de financieele positie van den onderwijzer; 5e. zijne toekomst eenigszins te verzekeren door het stichten van weduwen- en pensioen fondsen, waarbij de Bond vooral rekent op de hulp van meergegoede Katholieken, die het wel meenen met Katholiek onderwijs en den Katholieken onderwijzer. K E N NIS G E V ING. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Geiet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door ANTONIUS HOKSBERGEN ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene rundslachterij in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk G, No. 4, bij het kadaster bekend onder Sectie B, No. 1405, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 21. November aan staande, des voormiddags te elf uren, gelegen heid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 7 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. Bij koninklijk besluit van den 7 November 1892, no. 17, is aan J. R. van de Gumster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als le luitenant bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort en J. Pekelharing als zooda nig benoemd. Bij Kon. besl. van Nov. 8 zijn benoemd bij het 5e. Reg. Infanterie alhier tot le luit., de 2e luit. L. W. J. K. Thomson, J. H. Crena Uiter- wijk, G. T. M. Ongerboer en U. C. J. ter Beek. In de Maandag gehouden vergadering ran de afdecling Amersfoort der maatschappij van Weldadigheid zijn de heeren H. W. A. Van den Wall Bake en M. L. Celosse benoemd tot leden van het Bestuur, welke be trekking de heeren Mr. F. H. van Persijn, W. A. Croockewit en P. Methorst hun man daat hebben nedergelegd. Aan de op 3 en 4 November te Amers foort gehouden loting voor de nationale mi litie is deelgenomen door 150 ingeschrevenen, van welke er recht op vrijstelling verlangen: 41 wegens broedordienst, 14 als eenige wet tige zoon, 3 bij gemis van de gevorderde lengtemaat, 14 uithoofde van lichaamsgebre ken en 12 door eigen militairen dienst. Bij aldien al de tijdens de loting ingebrachte redenen van vrijstelling door den Militieraad of in hooger beroep door Gedeputeerde Sta ten geldig bevonden worden, vermoedt men dat ruim een derde gedeelte vari de overige 66 lotelingen buiten oproeping zal blijven, te rekenen van af No. 92. \an drie lotelingen heeft in ditzelfde jaar (Februari 1892) een broeder geloot, zonder dat echter opdien grond een hunner in de termen valt niét tot den dienst te worden aangewezen. Bij de Reraonstrantsche gemeente zal aan staanden Zondag optreden, Ds. G. Buismau, predikant te Delft. Voor de in October begonnen examensin de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek slaagden tot dusver de heeren: Van den Hengel te Diermen; Bomhof te Doornspijk, I.indenhovius, Sluiter, Zeeman, en Van der Hurk, te Amersfoort, en mejuff. Koekebakker te Scherpenzeel. Allen waren leerlingen van den heer F. Rauh alhier. De Footballmatcb tusschen de Amersfoort- sche club en Go-Ahead ving den 6. Novem ber, nam. 2 uur bij ongunstig weêr aan te Wageningen. Aanhoudende regen maakte het vela zóó modderig dat het den spelers moei lijk viel op de been te blijven. Go-Ahead maakte vóór half-time 2, nó half-time 8 goals en overwon met glans, alhoewel spe lers van de A. F. C. meermalen geruimen tijd op het terrein van Go-Ahead bleven en alzoo moet getuigd worden dat van weers zijden de strijd funk gevoerd werd. De A. F. C. verdient een volgenden keer gelukkiger uitslag. Maandagavond werd door het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Grand Theatre van Amsterdam, onder directie van A. van Lier, eene buitengewone voorstelling alhier gegeven in de onlangs vergrootte en van fraaie nieuwe zetels voorziene zaal van het societeits-gebouw Amicitia, welke niettegen staande hare meerdere uitgebreidheid nauwe lijks voldoende plaatsruimte opleverde om de in grooten getale opgekomen toeschouwers te kunnen bevatten. Zoowel de opvoc.ing van het blijspel «Pension Scholier als het daaraan voorafgegane »In het voorvertrek van Zijne Exellentie" beantwoordde groute- lijksaan de verwachting welke men er van koes teren mocht. De ondernemer t 1 zich hoogst waarschijnlijk wel aangemoedigd gevoelen tot eene spoedige wederkomst hier ter stede. De uitvoering gisteren avond in de schouw burgzaal der sociëteit »Amicitia", ten voor- deele der algemeene armen dezer stad, door de vereeniging «Harmonie", bestaande uit stafmuzikanten van het 5e Reg. Infanterie, gegeven, heeft in alle opzichten ten zeerste voldaan. De verschillende orchestmimmers werden zeer goed uitgevoerd en vooral komt welverdiende lof toe aan de beide solo's voor fluit en clarinet die uitstekend werden voor gedragen. De heer van Hedel had veel succes met zijn beide coinisclie voordrachten, en de operette was in een woord alleraardigst. Het daverend applaus ten slotte bewees dat het talrijk opgekomen publiek zich zeer ingeno men betoonde met hetgeen zoo uitstekend was ten uitvier gebracht. Een woord van dank moge hier plaats vinden voor allen die medewerkten om voor een goed doel zulk een avond daartestellen. MtwnUig 7 November is door den Gemeente raad van Amersfoort, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester Mr. F. D. graaf Schim- melpenninck, eene vergadering gehouden, bijge woond door 15 leden, (afwezig waren de heeren de Koningh en Van der Want). Die vergadering was bestemd tot behandeling van de voorstellen, door B. en W. ingediend om uitvoering te geven aan de besluiten van den raad betreffende den schoolbouw. Door B. en W. werd voorgesteld, goed te keuren het door den districts-scnoolop- ziener voorloopig goedgekeurde bouwplan voor de school, die op het daartoe aangekocht terrein aan de Beekstraat zal verrijzen en ruimte zal bevatten voor 600 kinderen, en eveneens het plan tot uitbreiding van de school aan de Koning straat met een schoollokaal en een gymnastiek lokaal, benevens eene kamer voor het hoofd der school. Met de voorgedragen plannen heeft ook de commissie van fabricage zich vereenigd, voor zoover zij betrekking hebben op de voor het ge ven van onderwijs bestemde localiteiten. De commissie van fabricage geeft echter in overwe ging, voorloopig geeue onderwijzerswoning te stichten bij de nieuwe school aan de Beekstraat; in verband daarmede adviseert zij, met den bouw van de school aan te vangen op een afstand van twee meters uit de grenslijn tusschen het door de gemeente aangekocht terrein en den aan den heer Rutgers van Rozenburg toebehoorenden grond. Er blijft dan aan de zijde van den Arn- hemschen straatweg een stuk grond over, dat als bouwterrein weder kan worden verkocht. B. en W. kunnen zich met dit denkbeeld niet ver eenigen in het algemeen achten zij 't van groot belang, dat daar, waar zulks kan geschieden, de hoofden der scholen in de onmiddellijke nabij heid van hunne school wonen, ter verzekering van een behoorlijk toezicht; in het bijzonder is hier het bouwen van eene onderwij zerswoning gewenscht, omdat, in de onzekerheid welke be stemming aan de schoollokalen in de Koestraat zal worden gegeven, het wensehelijk is de vrije beschikking over de onderwijzerswoning aldaar te verkrijgen. Bij aanneming van het plan van B. en W. zal de onder wij zerswoning gesticht worden aan den Arnhemschen straatweg; de kosten daarvan worden op 6250 geraamd. De school wordt dan gebouwd op een afstand van 16 meter uit de grenslijn tusschen het aange kocht terrein en den aan den heer Rutgers van Rozenburg toebehoorenden gronder blijft dan een terrein van ongeveer 542 M1 ter bsscnikking van de gemeente om weder als bouwterrein te verkoopen. Op voorstel van den heer v. d. Wall Bake wera besloten deze voorstellen ter overweging naar de afdeelingen te verzendendat zal eenige vertraging brengen in de te nemen beslissing maar daartegen bestaat geen bezwaar, omdat het jaargetijde toch te ver gevorderd is om, al werd nu de aanbesteding gehouden, nog vóór den winter met het leggen der fundeeringen gereed te komen. Tot uitvoering van reeds genomen besluiten, werd besloten tot vaststelling der jaarwedde van mej. M. van Lessen, hoofd der openbare school le soort voor meisjes, op ƒ1500, met ingang van 23 Augustus 1892, en van de jaarwedden van de hh. G. F. Nijland op 850, ingegaan 1 Juli, en O. Tissing op ƒ575, ingegaan 18 Augustus 1892. De jaarwedden van de beide Laatstgenoemden zijn reap, met 50 en 75 verhoogd. Van B. en W. is, ter voldoening aan deinde vorige vergadering gedane toezegging, een rap port ingekomen over de kosten van 't laten bran den van lantaarns bij zoogenaamde lichte maan. Voor de 256 lantaarns die, in tegenstelling met de 120 lantaarns welke den geheelen nacht door branden, om 12 uur 's nachts worden gcbluscht, zon die maatregel eene vermeerdering van 582 uren brandens in het jaar per lantaarn geven, wat, berekend naar 'Act. per uur, neerkomt op eene vermeerdering van uitgaven ad ƒ1117.44. Dit rapport is ter secretarie nedergelegd ter inzage van de leden. Gemengd Nieuws. Het voornemen bestaat, om in het begin van liet volgend jaar voor de cerate maal een Nederlandsch Katholiek werkliedencon gres te houden. De datum zou samenvallen met den lsten Meidag der socialisten, ten einde als eene contra-demonstratie te die nen. I)e beweging gaat waarschijnlijk van den «Ned. Roomseh- Katholieken Volksbond" uit en zou te danken zyn aan het initiatief van den centraal-president Passtoora. Het con gres zal geschoeid zijn op het model van het Belgische Katholiek werkliedencongres, dat onlangs te Brussel gehouden en door den heer Passtoors bijgewoond werd. De plaats, waar het congres zal gehouden worden is vermoedelijk Rotterdam. Volgens een telegram uit New-York is de verkiezing van Cleveland tot President dor Vereenigde Staten thans verzekerd. Te Nispen (Noord Brabant) zijn Zaterdag zes zoutsmokkelaara betrapt, die bij het zien dei* komiezen ijlings het hazenpad kozen, met. achterlating van 400 KG. zout. Als men de smokkelaars hoort, dan zijn zij niet geneigd na de verlaging van den zoutaccijns, te blijven smokkelen. De kleine verdiensten, het risico en het gebrek aan afnemers verplicht hen hiertoe. (HM.) In de kunst van buitengewoon klein schrij ven (micograpbie) heeft de heer René Mitton, horlogemaker te Utrecht, onlangs een proeve geleverd, welke hem een diploma der eerste klasse deed verwerven in een door het Pu- rijzer dagblad I'Eclair geopenden wedstrijd. Hij schreef namelijk een telegram van 36 woorden op een blaadje papier dat hij in een couvert sloot en welk couvert hij opborg in een >wart vogelzaad-korreltje. De belasting op de velocipedes is door den provincieraad van Brabant goedgekeurd. Van oelasting zijn vrijgesteld de rijwielen benut tigd voor den openbaren dienst en die van de verkoopers. Verleden week is in de nabijheid van het station Steenwijk eeae koe, die van de stads- meent op de lijn was gekomen, door den avondtrein uit Friesland overreden, waardoor de trein ongeveer een half uur werd opge houden. Ofschoon de schok zoo hevig is geweest, dat de trein bij aankomst alhier den dienst weigerde, zijn de reizigers en het peraoneel allen met den schrik vrij gekomen. De schade aan de machine is nogal be langrijk. Omstreeks 6 uren Gisteren namiddag is door den goederentrein, komende van de richting van lJselmonde, op het station Beurs overreden eene 57-jarige gehuwde vrouw uit Breda. Die vrouw was door hare familie, welke zij te Rotterdam bezocht had, naar den trein gebracht, en liep, nadat er «passa giers voor Breda" geroepen was, hoewel van verschillende zijden gewaarschuwd, bij aan komst van dien trein over de rails om den aan de overzijde staanden trein voor Breda te bereiken. Zij werd door de machine van den goederentrein gegrepen en te pletter gereden, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De verschillende lichaamsdeelen zijn bijeen gezocht en per drenkelingenwagen naar de begraafplaats te Crooswyk overgebracht. Gisteren werd te Eemnes een 15-jarige jongen onverhoeds door een zijner kameraden aangevallen en door een messteek zeer ge vaarlijk gewond. Zijn toestand is hopeloos. Het vette rundvee is in Friesland tegen woordig zeer goedkoopde slagera aldaar houden hei vleesch evenwel op den prijs en vragen per pond van 45 tot 5n c. Tal van burgera gaan nu zelf slachtenmet hun vieren koopen zij een vet beest op de markt en krijgen dan het vleesch gemiddeld voor 27 a 30 c. oer pond. Daar de aftrek van schapenvleesch aan de Londensche markt ook stil, is dit vleesch in Friesland nok zeer goed koop; bij groote hoeveelheden koopt men het tegen 16 en 17 c. het pond. Daar de varkens duur blijven, is de prijs van varken- vleesch hoog, 37$ a 40 c. liet pond. Veel rund- en schapenvleesch wordt thans door de Friesche slagers naar de Holland- sche steden verzonden, omdat Londen zoo weinig trekt. Onlangs wordt vanwege de Amsterdamsche politie melding gemaakt van de vergissing van Abraham Santcroos, oud 16 jaren, en diens opsporing verzocht. Twaalf dagen werden door de oudera van dien knaap m hoop en vreeze doorgebracht, toen een toeval tot de ontdekking van den jongeling leidde. Van een ongeluk was geen sprakeintegendeelin het oog der ouders was de jongeling wat ai te goed verzorgd geworden. Er schijnt te Amsterdam door zeker kerk genootschap bijzonder geijverd te worden, om andera of in 't geheel niet denkenden over te halen tot dat genootschap toe te treden, en zoo was ook op dien knaap gewerkt. Door bemiddeling van den leeraar of herder van dat genootschap v. O., vond de jongen on derkomen bij de wed. K. op den Overtoom, en daar trof men hem dan ook aan, geheel in een nieuw pak gestoken, en zelfs was hem door die tusscnenkomst werk verschaft op eene diamantwerkplaats in de nieuwe Lelie straat. Toen de vader aan de weduwe ver wijtend vroeg hoe zij cr toe kon komen, de ouders zoo lang in de grootste ongerustheid te laten, werd door die vrouw gezegd: we

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2