pr OPRUIMING van alle soorten DAMES- en KINDERWINTERMANTELS. ongekend LAGE PRIJZEN. tot der zaak uiteengezet, herinnerd aan het af breken der betrekkingen met Rumenië en een beroep gedaan op de tusschenkomst der Mogendheden. Uit Washington wordt gemelddat de Koningin der Sandwich-eilanden het be- BChermheersckap der Vereenigde Staten ge- vraagd, en de Regeering der Unie daarin toegestemd heelt. Het blijkt thans dat de Senaat der Ver. Staten zal bestaan uit 14 democraten, 40 f: republikeinen en 4 ledeir der volkspartij. Nog nimmer misschien heeft de verkiezing van een president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, daar te lande zoowel als in Europa, zoozeer de aandacht getrokken als ditmaalnooit tc voren boezemde de vraag wie voor de eerste vier jaren zijn zetel zou opslaan in hot Witte Huis te Washing ton, zooveel belangstelling in als thans. De verkiezing was dan ook belangrijk ge noeg. De republikeinen wilden hun president Benj. Harrison herkozen zien, de democraten wilden hun caudidaat, die in 1888 voor Har rison zijn plaats op het Amerikaansche Ka- pitool moest ruimen, daar weder voor de volgende vier jaren terughebben. Republikeinen en democraten hebben in de -Vereenigde Stoten feitelijk alles met elkaar gemeen, op alle punten van politiek en re- geeringsvorrnalleen op het punt van handel zijn zij het oneens, maar juist de handel is het, die voor eiken Yankee het punt is, waarom alles draait. Amerika en Europa hebben bemerkt welk een lel protection nist in Harrison werd ge kozen onder zijn bestuur werd de Mc. Kinley-wet ingevoerd, zware inkomende rech ten werden op Europeesche koopmansgoe deren gelegd. Wanneer de Republikeinen gemeend hebben dat zij er met de Mc. Kin ley-wet voor goed boven op waren en de protectionnistische geest steeds over Amerika zou blijven heersehen, hebben zij zich deer lijk bedrogen gezien. Dat de Europeesche handel over de hooge tarieven mopperde, liet de Amerikanen natuurlijk koud, doch t ernstiger was het, dat het verzet tegen het protectiounisme in eigen kring allengs beden kelijker vorm begon aan te nemenwij hebben liet reeds medegedeeld dat de boeren, die macht in Amerika, de eenigen die niet beschermd waren, omdat zij hun waren juist moesten afzetten buiten Amerika, al spoedig genoeg van die bescherming hadden, omdat zij de lijdende partij waren. Aan hun zwenking naar den kant der Democraten, d. i. naar de voorstanders van het vrijhandelstelsel, heeft de nieuwe presi dent ongetwijfeld voor een groot deel zijne verkiezing te danken. Andermaal is Stephan Grover Cleve land thans president, en de Europeesche handel herademt. 01' hij al dadelijk de wet van Mc. Kinley zal doen intrekken, valt te betwijfelen; zóo radicaal zal# hij niet gemakkelijk kunnen wezen, doch* als zeker wordt reeds gemeld, dat de beschermende rechten al heel spoe dig belangrijk zullen verlaagd of gewijzigd worden. Met Cleveland's herkiezing bestaat de kans, dat de Vereenigde Stoten den eersten tijd voor hot wijhandebtelsel zullen gewonnen blijven. BINNENLAND. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede kamer van liet Wetsontwer nopens de bedrijfs- en boroepsbelasting. heeft de meerderheid der leden, hoezeer in be ginsel voor een bedrijfs- en beroepsbelasting, een ongunstig oordeel over de voordracht I uitgebracht. Het Ontwerp, aldus was de bij nu eenparige meenming is blijkbaar saanigesteld door mannen, die vermeenden, dat het vol- doende was, de oude Patentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorko men. Zooals het daar ligt, is het de oude A talrijke kenniBsen. Je moet wel half gek zijn - om mjj zelfs in soherta tot zoo iet9 in Btaat te k' achten." By na had dc viaacher zich bij deze verne derende woorden verraden met bovenmensche- lijke inspanning gelukte het hem zich te bedwingen, „Met welk doel zyt u dan hier gekomen JU*;'onderzee lit hij op doffen toon. Kj „Och, ik meen 't toch goed met het meisje. Ik wil haar geld geven, opdat zij haar aanstaanden eohtgonoot een bruidsschat meebrengen kun. Jammer is het. toch dat haar bruidegom vor- t.' dronken is, thans kan hij haar voor mijn part l' tot vrouw krijgen. Ik gun haar aan hem." Thans was het gedaan mot Vincenzo's zelf- [i beheersohing geen wonder was 'tdan ook. Hij haalde de riemen tot zich en rukte zich den hoed van het hoofd. Met fonkelende oogen staarde hy zijn doodsvijand aan. S» „Herken je mij niet, meineedige schurk, niets- Is waardige verrader?" riep hij woedend uit. „Ik bon Vincenzo, dien gij verdronken en dood waant, wiens bruid gij vermoord hebt met uwe schijn- woorden en beloften. Zij is uit liefde voor ujü tuin oen gebroken hart gestorven. Uw verraad heeft zijne uitwerking niet gemist. Vloek over u, vloek en vernietiging." G'. Met doodsbleek gelaat hoorde de aristocraat Patentbelasting in een nieuw kleed. Men had, evenals zulks indertijd met de vermo gensbelasting is geschied, een geheel nieuw Wetsontwerp gewenseht, in overeenstemming met de tegenwoordige denkbeelden der maat schappij. Hoe ingenomen ook de meerder heid der kamerleden is met een belasting op de bedrijven en beroepen, konden de leden hun stern niet aan- dit Ontwerp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en in plaats van een gewijzigde Patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in een belasting op bedrijven en beroepen. In alle afdeelingen der Tweede Kamer is de wensch te kennen, gegeven, dat bij de invoering van de peraequatie der grondbe lasting op de ongebouwde eigendommen, deze voor het Rijk van 7 pet. zou worden ver laagd tot 5 pet. en niet slechts tot 6 pet. gelijk de Regeering heeft voorgasteld. Daardoor zou het Rijk nogmaals f060 000 opofferen. Bij een verlaging tot 5 pet. bestaat er gelegenheid ook eenigmate aan de gemeen- ,en te hulp te komen, wijl men dan aan de gemeenten kan vergunnen meer opcenten van het ongebouwd te heffen dan de 10, welke de wet thans toelaat. De vorige Minister van Financien wilde de jeineenten reeds vergunnen 60 opcenten te ieffen en dan de rijksbelasting op 5 pet. te brengen. .Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op de grondbelasting bij den Raaa van State ingekomen. Aan het tot majoor bevorderde Kamerlid R. F. van Vlijmen is tot nader order binnenlandsch verlof verleend. Mocht de heer Van Vlijmen, na zijn verplicht altreden als volksvertegenwoordiger, niet herkozen worden, dan zal hem zijn werkkring nader worden aangewezen. Een voor handelsreizigers belangrijke be slissing heeft de Minister van Financiën ge nomen. Daarbij is bepaald dat de monster koffers van de naar Nederland komende reizigers, terstond na aankomst der treinen door de douanen, nadat het onderzoek van andere bagage is algeloopen, moeten onder zocht worden. Tegen betaling der betaalde gelden, moeten ook de monsterkoffers van reizigers bij nachttijd en op Zondag onder zocht worden, wat vroeger niet het geval was. De Minister van Oorlog heeft de bepalingen omtrent de detacheering voor 2 jaren van miliciens bii het O.-I. leger alleen in zooverre gewijzigd, aat voortaan miliciens reeds dade lijk hij de indeeling door de provinciale adjudanten op koloniaal werfdepot zullen worden gedirigeerd. De Regeering heeft afgezien van den voor genomen aankoop der spoorlijn Batavia Buitenzorg door aen Staat. Bij den Raad van State is aanhangig een Wetsontwerp tot aanleg van den spoorweg van Probolinggo door het binnenland der residentiën Probolinggo en Bezoeki naar Panaroekan. De betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen is aangeboden aan de neer mr. B. van Roijen, lid der Eerste Kamer voor Groningen. Bij Kon. besluit is de Iuit-kolonel, provin ciaal adjudant in Utrecht F. C. P. Donnadieu op zijn verzoek gepensioneerd. Naar men uit Den Haag bericht, zal de directeur der Landsdrukkerij, de heer C. W. Mieling, 's Rijks dienst met pensioen verlaten en vervangen worden door den heer G. W. van Kempen, thans referendaris, hoofd der afdeeling «algemeene zaken en comptabili teit" aan het departement van Binnenlandsche zaken. De indertijd aangekondigde overneming der factorijen Van Gend Loos door de Exploitatie-maatschappij zal voorloopig niet doorgaan. De aartsbisschop van Utrecht heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den pater J. F. Koch als kapelaan te Lichtenvoorde en aan den pater W. J. Schweitz, als professor aan liet Seminarie te Culemborg, en benoemd tot kapelaan te Lichtenvoorde den pater P. B. Sas, tot professor aan het seminarie te Culemborg, aen pater H. J. Biegelaar, tot assistent te St. Nicolaasga, den heer G. Wijf- ker, tot assistent te Hoonhorst, den lieer J. J. Van der Maat, tot assistent aan de parochie van den H. Dominicus te Utrecht, den pater A. Weijers, tot assistenten aan de parochie van den H. Augustinus te Utrecht, de patere L. Rouma en P. Van Rijn; tot rector van het gesticht «Larenstein" bij Arnhem, den heer H. A. Van Spanje; tot kapelaan te Loenersloot, den heer B. A. De Wit en tot assistent te Baak, den heer H. W. Wezenburg. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk zal in de volgende week te 's Gravenhage samenkomen tot het houden van hare gewone najaarevergadering. Zij is samengesteld uit de heeren: M. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, president; G. W. van Eerde, predikant te Iluizinge, vice-president: L. Overman te'sGravenhage, secretaris en adviseerend lid, en voorts uit de leden: J. C. Verhoeff. dr. H. G. Hagen en R. J. Jungius, predikanten onderschei denlijk te Utrecht, Leiden en Delden, en uit de oud-ouderlingen di. P. Lijndrajer te Arnhem, mr. W. B. S. Boeles te Leeuwarden en mr. H. Ph. de Kanter te Haarlem. deze woorden aan. De boot dobberde eenzaam op het uitgestrekte meer. Hij was reddeloos verloren, indien in zichzelven niet hielp. Reeds zag hij de dolk hii Vincenzo's handen blinken het blanke staal schitterde in het zonlicht. Er was geen ontko men mogelijk. Welaan danleven voor leven Met eene snelle beweging haalde hij een geladen pistool, dat hij altijd bij zich droeg, te voorschijn. Plotseling voelde hij zich door eene ruwe hand aangegrepen het wapen ging af - de kogel floot langs beider hoofd. Vincenzo wierp den raarchese op den grond, zette hem de knie op de borst en stak hem de dolk door het hart. Het bloed spoot omhoog een kort rochelen en Alfonso Cito di Lazise was dood. Eenige dagen later spoelden de golven het lijk van den artistocraat aan. Diep treurend be groeven zijne moeder en zijne bruid hem te NapelB. Van Vincenzo hoorde niemand meer. Sommigen beweerden, dat men hem, eenige jaren later als soldaat aan de westkustvan Airika gezien heeft. K E N N I SGEVIN GEN. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het eerste aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijke omslag) over het dienstjaar 1892, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 16 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens proces-verbaal van stemopneming nopens de ver kiezing van drie leden voor ae Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, d.d. 17 Novem ber 1892, als zoodanig zijn verkozen de heeren H. C. van Dam, M. W. F. J. de Jong en C. F. van Beek en dat voorzegd proces-verbaal ge durende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie de- gemeente voor eenieder ter inzage ligt. Amersfoort, den 17 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. Aanstaanden Zondag hoopt Ds. H. L. Oort, van Dokkum, voort te gaan oij de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Door het kantongerecht zijn veroordeeld J. v. E., A. K. en H. G. P. ieder tot betaling eener geldboete van fl, A. de W. en G. S. ieder tot een geldboete van f2 en A. L. tot eene boete van f3 wegens het binnen de bebouwde kom dezer gemeente hebben van eene verzameling van mest, zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders, be nevens J. S. G. C. d. B. tot eene van f3 en J. H. tot twee boeten van fl, wegens het in de bebouwde kom dezer gemeente bij een veestal verzamelen van den mest der dieren, andere dan in een gemetselde waterdichte put of bak, voorzien van luiken of deksels, laatstgenoemde bovendien wegens het tege lijkertijd bezigen van dien mestbak tot ber ging van ander vuilnis. Heden had alhier de verkiezing plaats van drie leden voor de Kamer van koophan del en fabrieken, ter aanvulling van de plaat sen der heeren C. T. v. Beek, H. C. v. Dam en M. W. F. J. de Jong, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. Van de 179 kiesgerechtigden kwamen slechts 9 kiezers op. Herkozen zijn ae heeren: H. C. v. Dam met 7-, M. W. F. J. de Jong met 6- en C. T. v. Beek met 5 stemmen. Generaal-majoor A. Kool, commandant der 2e divisie, die sedert Maandagavond hier ter stede vertoefde tot het houden van krijgsspeloefeningen met de hoofdofficieren van het hier in garnizoen liggende regement infanterie, verliet lieden namiddag weder deze stad. De le luitenant M. van Kuyk van het le regiment huzaren is benoemd tot ritmeester bij het 2e regiment. Ritmeester W. A. P. F. L. van Eöj/ter, van het 3e regiment huzaren, is op het door hem daartoe gedaan verzoek gepensioneerd. Dinsdag overleed hier ter stede de ge- pensionneerde luitenant-kolonel der infan terie W. J. H. G. Keetell. Zijn stoffelijk hulsel zal morgen in het familiegraf te Utrecht worden bijgezet. De soiree welke 9 November in Amicitia alhier gegeven werd door de werkende leden van Harmonie heeft een bate van ruim/220 afgeworpen. Dit saldo is afgestaan ten behoeve van de algemeene armen van Amersfoort. Aanstaanden Dinsdag, 22 November, zal het gezelschap van den Salon des Variétés te Amsterdam, in Amicitia alhier eene tooneel- vooretelling geven, welke ongetwijfeld veel kunstgenot zal opleveren. Het goed vertaalde tooneelspel Blanchette wordt gevolgd door Verliefden twist, Molière's Dépit amoureus, .omgewerkt door Fiore della Neve. Le dépit amoureux is niet het eerste stuk van Molière, waaraan de heeren Kreukniet en Poolman zich wagen; wij hebben Henri Poolman den Mascarille uit de Présieuses ridicules, dien hij bij de voorstellingen der Tooneelvereeniging had gegeven, ook in den Salon des Variétés zien spelen, en de Vrek, met Bigot in de hoofdrol, is een der zes Amsteraamsche abonnementsvoorstellingen geweest. Of echter le dépit amoureux in net Nederlandsch en in onzen tijd nog zou slagen, was quaestieus. Het is een der eerete stukken van Molière en draagt daarvan dui delijk de sporen. Waar l' Avare, Tarluffe, le Misanthrope door karakterteekening, door het vertoonen en hekelen van algemeen menschelijke ondeugden der personen nog kunnen behagen, waar Belachelijke Hoofsche Juffere door ae vermakelijke charge der ge maniëreerdheid nog kan doen lachen, daar heeft de ingewikkelde liefdesgeschiedenis van drie paren, die het nu eens wél, dan weer niet eens zijn, veel kans van niet te slagen,

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2