De ongunstige voorspellingen, dat het Fran- sche Kabinet-Loubet door de wijziging in de wet op de Drukpers zou vallen, nebben zich niet verwezenlijkt. Er is integendeel reden te verwachten, dat de voorgestelde wyziging zal worden aangenomen. Merk waardig was de welsprekende rede van graaf De Mun, die drie kwartier lang aan het woord was en opgewassen bleek tegen de heftige interrupties van linkerzijde en cen trum. De rechterzijde kon met recht haar afgevaardigde toejuichen, daar zijn rede ge heel gekant was tegen den modernen Staat. Een bittere repliek volgde van den graaf de Douville-Maaillefeu, een wilde republikein, die met zijn aanval tegen het koningschap de leden der rechterzijde van hun zetels deed opspringen en ten slotte door den voorzitter verhinderd werd om met zijn scherpen en heftigen uitval, vergezeld van vuistslagen op de tribune, voort te gaan. De procureur-generaal bij het hof van appèl te Parijs heeft besloten een vervolging in te stellen tegen de directeuren der Panama- kanaal-maatschappij namelijk Ferdinand de Lessops, voorzitter van den raad van be stuur, zijn zoon Charles, Collu en Marias Fonlunes, allen lid van het bestuui-, en Eiffel, ondernemer der kanaalwerken. Hut vergrijp aan de vijf personen te laste gelegd, is misbruik van vertrouwen of op- lichting. Ricard, Minister van Justitie, heeft op die vervolging aangedrongen, in strijd met de meerderheid van het Kabinet, onder welke de Minister-president Loubet, die er vooral tegen was. Deze oneenigheid in het Kabinet, dat toch al zwak staat, is weinig geschikt om hot duurzaamheid te verzekeren. De Duitsche sociaal-democratische partij dag heelt met slechts vijf stemmen tegen 235, het voorstel tot geheele en algemeene werkstaking op den eersten Mei afgestemd. Daarna werd besloten alleen een feest op dien dag te houden. liet bezoek van den Russisclien Groot vorst-troon- ip volger te Weenen, baart in enkele Russiscligeziiule kringen bezorgheid, omdat zij vreezen. -lat liet resultaat (Ier toenadering van Rusland tot Frankrijk zal worden ver traagd. De bladen, die met de Russische ambas sade in bet rekking staan, pogen de algemeene opinie gerust te stellen. Zoo verzekert de Matin dat liet bezoek geen politieke hetee- kenis beeft,; de tegenstrijdigheid der Russi sche en Oostenrijksche belangen in bet Oosten maakt een samengaan onmogelijk. Daarentegen beeft de deelneming van Groot vorst Wladimir aan een jachtpartij van presi dent Carnot bewezen, hoe voortreffelijk de verhouding van bet Russische Hol'tot Frank rijk is. Eindelijk wordt aangeduid, dat de troonopvolger weldra ook Parijs zal bezoeken. Koningin Elizabeth heeft met de geheele koninklijke familie van Rumenië gebroken. Zij weigert beslist naar Rumenië terug te koeren. Ondanks alles is zij weder in brief wisseling getreden met mejuffrouw Vacaresco, de gewezen beminde van vorst Ferdinand, dien zij verzocht heeft over te komen. BINNENLAND. De h vr mr. B. van Royen lid van de Eerste Kamer, heeft bedankt voor het hem aange boden ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Vo)g"-is het Nieuws worden thans ander maal pogingen aangewend om mr. S. A. Veiling Meinesz, burgemeester van Amster dam. het genoemde ambt te doen aannemen. Aan het verslag over de posterijen in 1891 ontk enen wij het volgende: Aan het einde van 1894 waren er 248 postkantoren. 34 bijkantoren en 989 hulp kantoren, waarvan respectievelijk 461, 21 en 26 vereenig' I varen met den telegraafdienst. Er waren 3617 brievenbussen in gebruik. Het. personeel bestond uit 59 ambtenaren bij bet hoofdbestuur en 5583 ambtenaren voor den aetioven dienst, waaronder: 248 .directeuren, 330 commiezen, 271 adsistenten, 989 brievengaarders, 213 conducteurs der brievenmalen, 1329 postboden, 1832 brieven en telegrambestellers. Onder dit personeel bevonden zich 130 vrouwelijke ambtenaren. Het gezamenlijk aantal der met de post verzonden stukken, datin4890 207 millioen be droeg. was in 1801 214 millioen en bestond uit 68 millioen gewone brieven, 33 millioen briefkaarten, 52 millioen expressebrieven, 4 millioen aanguteekende brieven zonder-, en 34 4 000 met aangeven waarde, 10 000 berich ten van ontvang en betaling, 95 millioen nieuwsbladen en verdere gedrukte stukken, 94000 papieren en bescheiden, 3 milli oen monsters, 6 millioen dienstbrieven, 2'/i millioen postwissels en postbewijzen, ruim 800 000 kwitautiëii on 4 millioen pakketten. i De gezamenlijke waarde der brieven met i i aangegeven waarde, der postwissels en post bewijzen, der kwitantiën, alsmede der pak- 1 ketteu met aangegeven waarde en verreke- i c I ning, in 1890 ('200 millioen bedragende, was in 1894 f202 millioen. In 1894 werden 144 aangiften ingediend wegens beweerde vermissing van aangetee- kende brieven, waarvan 13o bij onderzoek bleken ongegrond te zijn. Van de over blijvende 9 komen 7 ten laste van de Duitsche administratie, ging er 1 verloren op Zwitsersch grondgebied (bij het spoorwegongeluk te Mönchenstein) en geraakte er 4 in het on- gereede, tengevolge van een onachtzaamheid van een postambtenaar. Wegens het vervoer van postpakketten werd aan de velschillende spoorwegmaat schappijen uitbetaald f420000. Aan het Ministerie van Oorlog worden belangrijke voorbereidende maatregelen ge troffen om, te beginnen met 4 Januari a.s., bij enkele korpsen de zoogenaamde Rijks voeding in te voeren. Het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht is Zaterdag in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal geëindigd en heelt in alle sec tiën ernstige bedenkingen uitgelokt. De meeste leden hebben tot Dinsdag de Residentie verlaten wanneer; zoo men weet, de openbare beraadslaging over de Indische Begrooting een aanvang neemt. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot re geling van de wijze van beheer en verant woording van de geldmiddelen der koloniën Suriname en Curasao en tot wijziging van de reglementen op het beleid der Regeering in die koloniën. De nieuw benoemde inspecteur der infanterie generaal-majoor Hennus heeft zijn function aanvaard. Naar gemeld wordt zijn door de Regeering onderhandelingen aan<- 'knoopt, tot aankoop van 13 hectaren bouwland tusschen Halfweg en Sloterdijk, om daarin gemetselde drink- waterbakken aan te brengen, ter voorziening van Amsterdam van drinkwater in tijd van oorlog. De commissie uit de burgerij te Rotter dam in zake uitbreiding der gemeente heeft een commissie benoemd van 7 leden, om de wetsontwerpen aan een nauwgezet onder zoek te onderwerpen en daarna te dienen van praeaclvies. De commissie met hetzelfde doel te Charlois benoemd beeft haar rapport vastgesteld, 't welk gunstig luidt voor het wetsontwerp dat vereeniging met Rotterdam ten doel heeft Aan het slot van het rapport is nog bijge voegd het verzoek om die vereeniging spoedig tot stand te brengen, op grond van den linancieelen toestand waarin Charlois verkeert. Het geneeskundig toezicht aan de grenstations, uitgeoefend op ae personen en goederen, per spoortrein ol'tram, Nederland binnenkomende, alsmede liet toezicht, tot wering der besmet ting van Aziatische Cholera, gehouden op schepen, (lie het land binnenvaren, is opge heven. De afd. Utrecht der Ned. Ver. van Postze gelverzamelaars zal in het begin van Mei 4893, ter gelegenheid van haar Sjarig bestaan, te Utrecht een nationale tentoonstelling van postzegels houden. De Gooische Stoomtrammaatschappij zal de lijn HuizenLaren bij gebrek aan ver voer opheffen. Te Bnarn maakt men zich eenigszins be zorgd over het bosch, de groote aantrekke lijkheid dier gemeente. Wat toch is het geval? De Baarnsche Bouwterrein-Maatschappij heeft indertijd van nu wijlen prins Hendrik uitgestrekte bouwterreinen aangekocht, op voorwaarde, dat het bosch steeds voor het publiek zou toegankelijk blijven. De Maat schappij wenscht thans tot ontbinding over te gaan, waarover 46 December a.s. m een vergadering van aandeelhouders beraadslaagd zal worden. Te hopen is het, dat daarbij dezelfde voor waarde zal gesteld worden die prins Hendrik indertijd Heeft bedongen. De commissie Welke zich voor eenige ja ren gevormd had, teneinde tot de oprichting van een centraal Israëlietisoh krankzinnigen gesticht in ons vaderland te geraken, heelt laar taak neergelegd, daar zij wegens de hooge kosten geen kans ziet, 450 066) laar doel te bereiken. Aan de Atjehsche Ct. van 45 Oct. Is het olgende ontleend Volgens ingekomen berichten, heeft de ijand bij het gevecht te Kaloet 40 dooden n 13 gewonden gehad. Ook een voornaam ool'd, Toekoe Saleh Lamkrak, de comman- ant van Kaloet, behoort tot de gesneuvelden. Gezeten in een hoogen boom binnen de ersterking gaf hij zijn orders, toen hij door nze troepen daaruit geschoten werd. Het lijk van den hoofdman is met den meesten luister ter aarde besteld. De vijand heeft Kaloet in meer verdedig baren toestand gebracht. Zondagmiddag stonden wij zoo meldt hetzelfde blad wederom aan de geopende groeve van een der dapperen van het Ned.- Indische leger, den 4e luitenant der infanterie P. C. M. A. Hoolboom, die zijn leven liet op het veld van eer. Een vijandelijk schot in het hoofd deed hem sneven, ontrukte hem aan het leger, dat trotsch was op den moe digen officier, en aan zijn vrienden en be kenden, die hem nog zoo gaarne in hun mid den gehouden hadden. De trein had het met bloemkransen be laden stoffelijk overschot te Petjoet aange bracht; daar werd het op de lijkbaar gelegd en, onder bet spelen-van een treurmarsen, gevolgd door den civielen en militairen Gouverneur en nagenoeg alle officieren en ambtenaren, benevens vele minderendie hun officier de laatste eer bewezen, grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den luitenant-kolonel Sievers en Ds. Van Oosterzee. Nieuws viel na den 4en, de mislukte be storming van Kaloet, hier weinig voor. Alleen zijn er enkele belangrijke overplaatsingen op til. Te Edi is het vrij rustig. Van de onlangs 'laar aangekomen drie compagnieën logeeren de manschappen in barakken, de officieren in bamboehutten. Naar uit Batavia bericht wordt, zal de le gercommandant, de luit-generaal Van Zij 11 de Jong, het volgend jaar Mei aftreden. STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders hebben aan Antonius Hoksbergen vergunning verleend tot het oprichten van een rundslachterij in liet perceel Leusder weg G 4. Het verzoekschrift van J. van Vollenhoven tot het plaatsen van een petroleum-mot.or van zes paan lek rachten in liet. perceel buiten de Groote Koppelpoort H 46 ligt ter visie op de Secretarie der Gemeente. Bezwaren tegen die plaatsing kunnen worden ingebracht ten Raadhuize op Maandag 5 De cember, des voormiddags te 44 uren. Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort zijn heden tot schatters der huurwaarde van perceelen voor den hoof- delijken omslag over het dienstjaar 4893 be noemd J. van Bottenburg, J. Fortuin, J. A. Hoksbergen en C. van der Zoo de Jong, alsmede tot schatters der huurwaarde van lokaliteiten bestemd tot den verkoop van sterke drank in het klein over 4893C. van der Zoo de Jong en J. A. Hoksbergen, en tot herschatters J. Fortuin. De wintervergadering van het classikaal bestuur van Amersfoort zal gehouden wor den op Woensdag den 30 November, des voormiddags ten 40 ure, in de St. Joriskerk alhier. Den 18en November overleed hier ter stede, in den ouderdom van 82 jaar, de heer Aal- bertus Schimmel, tot voor weinige jaren eige naar en bestuurder van het Hotel de Zwaan alhier. In den tijd toen Amersfoort nog niet de voordeelen genoot van de versnelde middelen van vervoer, was hij de man tot wien alle reizigers zich wendden en wiens diligence- dienst zeer wijd bekend was. In de op Dinsdag 15 November in »de Vergulde Zwaan" gehouden en zeer druk bezochte Vergadering der Afdeeling Amers foort van de Vereeniging Volksonderwijs was het Ie punt der agenda: Zal de Afdeeling met St. Nicolaas een kinderfeest geven? Wel was deze vraag in de Meivergadering toestemmend beantwoord, maar aangezien ei- op 31 Augustus een algemeen kinderfeest gegeven werd, meende het bestuur verplicht te zijn, de Afdeeling te raadplegen, eer het overging tot uitvoering van het genomen besluit en het geven van een leest aan 700 kinderen. Een levendige discussie ontspon zich hier over; enkelen waren van oordeel, dat het feest in elk geval moest doorgaansommigen achtten het wensehelijk den armen kinderen een genoeglijken St. Nicolaas te bezorgen weder anderen meenden, dat het beter ware den meest behoeftigen mettertijd van eenige kleedingstuklceh te voorzien. Nadat al die denkbeelden ruim en breed besproken waren, word met meerderheid van stemmen besloten het genomen besluit uit te voeren on zeer eenvoudige schaal en daar aan te verbinden een uitreiking van klee- (lingstukken. Voor dit alk-s rekent het Be stuur een bedrag van 350 noodig te hebben. Aangezien de kas niet toereikend is, zal een beroep gedaan worden op de weldcnken- den. Wie zelf een genoeglijken St. Nicolaas verwacht, zal zeker wel iets over hebben om j een 700 kinderen met een kleinigheid te verblijden en een mindertal met goede klee- dingstukken te bedenken. Het 2e punt der agenda«Beantwoording der vragenlijst van de gemengde commissie voor onderwijsbelangen" werd opgedragen aan den Secretaris in overleg met dien van 't Nut voor 't algemeen. De verloting jl. Vrijdag van wege de Af deeling Amersfoort van liet Utrechtsch Ge nootschap van Landbouw en Kruidkunde in het koffiehuis De Arend gehouden, heeft er ook dit jaar wederom toe bij gedragen, dat een groot aantal leden der Afdeeling bijeen waren. De hoofdprijs bestond uit een kettingegge, terwijl bovendien 56 kleinere prijzen beschik baar waren gesteld. Na afloop der Verloting had de Algemeene Vergadering plaats. Aan de orde was(le verkiezing van twee Bestuursleden. Herkozen werden de aftredende Bestuursleden deheeren G. Vei-Loren van Themaat, met op een na algemeene stemmen, en J. van den Hen gel Mz. met 33 stemmen, terwijl nog stem men werden uitgebracht op de heeren A. M. Tromp van Holst, A. lfilhorst I). Lam, G. E. Wolfswinkel en N. J. Erzey De be noeming werd onder dankbetuiging aan de leden voor het in hen gesteld vertrouwen, aanvaard Met de gebruikelijke plichtplegingen werd vervolgens deze vergadering gesloten. Morgenavond te 74 uur zal, ter gelegenheid van haar 23e jaarvergadering, de Christelijke Jongelingsvereeniging een openbare samen komst houden in "de Luthersche kerk.' De zangvereeniging Looft den Heer zal de plechtigheid opluisteren, waarin als sprekers zullen optreden Prof. dr. J. J. P. Valetoil, Eere-Voorzitter, Ds. Rascli, Ds. ter Haar Ro- menij, Ds. G. van der Gieson, predikant te Leusden, en de heer Th. W. Bulderdijk, Voorzitter der vereeniging. Programma's. U-gons bewys van toegang, zijn ;'i 40 cent verkrijgbaar bij den Voor zitter'der vereeniging. Zuid-singel li. 234, en des avonds aan den ingang van het Kerk gebouw. Begunstigers hebben vrijen toegang tot (le voor hen gereserveerde plaatsen. Mejuffrouw G. J. Leinweber legde in de vorige week te 's-Hertogenbosch mot gunstig gevolg het examen voor apothekers-bediende af, terwijl de heer J. 0. van Eijbergen Jr. te Amsterdam slaag ie bij het examen voor 3e stuurman groote zeilvaart. Zaterdagavond vertrok van hier, op tele- graphisch bericht, een detachement van 40 korporaals en manschappen van het 5e Re- gement Infanterie naar Zoeterwoude, Voor schoten en Voorburg, ter versterking van liet detachement hulpmarécbaussée, aldaar voor het waken tegen verspreiding der veeziekte gestationneerd. Het bestuur van de Amersfoortsche ijsclub «Voorwaarts" heeft met loffelijken ijver en groote kennis van zaken het nieuwe terrein voor den schaatsenbaan in orde doen brengen. Den leden der IJsclub wij herinneren er nogmaals aan, dat, na de statu ten-wijzi ging, stadgenooten niet meer tegen betaiing tot de banen worden toegelaten wacbt hier zeker menig gezellig uurtje. De wintervermakelijkheden volgen elkan der op den voet. Kunnen de liefhebbers van goede tooneelvoorstdlingen morgen avond genieten van Blanehetle en Verliefden twist, thans wordt aangekondigd een reeks van vier harmonie-concerten, onder leiding van den heer Van Aken. De concertgevel- stelde zich reeds in ver binding met bekende solisten, zoodat heel wat kunstgenot in 't verschiet ligt. Door II. II. officieren van verschillen de wapens alhier, is opgericht de Veree niging O. G. A. (Oefening en Genoegen door Afwisseling) welke waarschijnlijk reeds Donderdag, 22 December haar eerste uitvoe ring zal geven. Het bestuur bestaat uit de heeren J. de Waal, Voorzitter, C. J. F. de Graaf, Secretaris, H. A. Mos, penningmeester, O. G. II. Heldring, A. W. S. Schut, J. D A. Drabbo dn J. L. Var. der Moer, Commissarissen, Een huzaar, gedetacheerd aan de Hoefsmid- school, en een veld-artillerist hier in garnizoen, vervoegden zich in de vorige week bij een hor logemaker all liet hij wien zij, voorgevende door een officier gezonden te zijn, horloges op zicht vroegen. Drie zilveren horloges, tor waarde van nog geen vijf en twintig gulden, werden hun mee gegeven. Hot tweetal ging toen naar Woerden, verkocht do horloges en maakte goeden sier. Spoedig echter worden zij als deserteurs aan gehouden on naar hier teruggeleid, waar zij in net Militair Hospitaal in quarantine werden opgenomen. Zij zullen wegens desertie en diefstal voor den Krijgsraad te recht staan. Blijkens advertentie in dit nummer beveelt

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2