Brandstoffen iMiiiif a na Grossierderij in BIEREN1. Advertentiên. EEN WINKELHUIS L. van Achterbergh, DE TERREINEN voor AFBRAAK HEDEN ONTVANGEN; uit ie Brauerei ier Merpeiniete Neuwied-Niedermentlig. Munt uit door volheid en aangenamen smaak. Prijs per fiesch fO,ü. J. VAN BAKUSVBUt de commissie uit de Yereeniging van den H. Vincentius a Paulo zich aan tot het in ontvangst nemen van prijzen en het plaatsen van loten voor de verloting welke zij ten behoeve van haar armen in Februari zal houden. Een aanbevelend woord is wel overbodig het is voldoende de aandacht te vestigen op de advertentie zelve. Bij de jl. Zaterdag gehouden aanbesteding van vleesch, ten behoeve van de Spijscommis- sie alhier, waren laagste inschrijvers de heeren Gebrs. Van Gelder alhier, a ƒ0.59 per kilo, wien de levering gegund is. In den gisteren, op het terrein aan den Leusderweg gehouden wedstrijd, tusschen de Amersfoortsche footballclub en Hercules, uit Utrecht, behaalde eerstgenoemde de overwin ning met. 2 tegen 1 goal. Het was een interessante match en vele toeschouwers waren ook op 't veld te zien. Aanstaanden Zondag zal hier ter stede weder een wedstrijd plaatshebben, tusschen de Amers foortsche footballclub en »Go ahead" uit Wageningen. Deze wedstrijd is een return- match. Voor het front van het daartoe aangetreden bataljon werd Zaterdag te Utrecht, met een kernachtige toespraak, door den luitenant-ko lonel Huber de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant- onderofficier J. Honke, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie. Gemengd Nieuws. Een in vele kringen geachte, talentvolle landgenoote, mevrouw Elise Van Calcar, geb. Schiotling, vierde Zaterdag haar 70sten ver jaardag. Geboren te Amsterdam 19 November'1822 werd zij 24 Juli 4854 geadmitteerd als scliool- houderessc, huwde in 1853 den heer H. C. van Calcar, die in 1859 Burgemeester werd van Soinmelsdijk, in '1803 van Wassenaar, in welke gemeente zij een opvoedingshuis voor meisjes in den geest van Fröbel stichtte en zoo de Fröbel- methode in ons-land ingang deed vinden, welke zij door woord en daad, in tal van geschriften en voordrachten, hier populair heeft gemaakt. Met een open oog en een warm hart streed zij voor de ontwikkeling van de vrouwmeer malen werd zij voor haar zedekundige en philanthropisehe geschriften met goud be kroond, o. a. voor »Onze dienstboden" en »De dubbele roeping der vrouw." De krasse vrouw, wier grijze lokken een contrast vormen met haar jeugdigen ijver (ze werkt op dit oogenblik aan haar lÓOste boek) heeft in de latere jaren haars levens (sinds 1873 woont zij in Den Haag) een kring van vrienden en vereerders om zich gevormd, die het zg. spiritus beoefenen. Sinds 10 jaren geeft zij een tijdschrift uit: »Op de grenzen van twee werelden," gewijd aan liet spiritisme en wat daarmede in ver band staat. Men zegt, dat zij tot een »geloovige" werd bekeerd door den bekenden spiritist Roorda van Eijsinga. Hoe dit zij, voornamelijk van den kring harer «broeders en zusters in den spiritistischen geloove" ging liet huldebetoon uit. Men bood haar een fraaie boekenkast aan, een album mot calligrapbische opdracht, waarin Helènc Swarth een gedicht schreef, en een cadeau in portefeuille. Voor de arrondissements-rechtbank te Zutphen, is Donderdag vonnis gewezen in zake de weduwe Bulkley-Becking en de directrice van het kinderhuis Mar;/ te Apel doorn. De eisch door de wed. B. ingesteld tot teruggave der goederen is haar ontzegd. Goed voor de kinderen en doodeerlijk Aan een perceel bij de 'Wagenaarstraat te Amsterdam was een geducht opstootje. Waarom Omdat de meid was weggejaagd Dat deze gedienstige weggezonden was, dat was volgens haar moeder «Godserbarmelijk onverdiend." Het inensch stond, hijgende van vermoeienis door te praten, niettegenstaande ze door de vrouw (ies huizes erg kalm werd tegengesproken. »ls ze niet altijd eerlijk en braaf geweest?" schreeuwde de verontwaardigde mama, en met een vervolgt zij «Nou ja, nou ja, dat onnoozele stel hemden en broeken, dat weg was, dat was dan ook heel wat. en (hierop verzocht mama sterk te letten), dat had ze net precies de volgende week terug willen geven, als liet. uit haar eigen waseh kwam." »Wat. blieft uwec, in de lommerd gezet; nou, Stel dat dat, waar is, dan slijt hel. toch niet; maar ze was goed voor 'Ie kinderen, ol' niet?" Fr klinkt weer iets van boven. «Zoo, wat zeg je, die huzaar, dat was voor de gezelligheid, omdat Trees haar koortsdag had en dat belabberde glanssie pons en twee ol' drie segaren, uit niebeers kissie, 't mocht wat. En dal ie, omdat hij in politiek wou loopen, op een bruiloft, meheers jassieen broek het aangehad, nou daar zèl meheer ook geen koors van krijgen. Hein is een net manspersoon, en dat is allemaal nog geen reden om een fat soenlijke meid als Trees, zoo maar perdoes op straat te zettenAls meheer thuis was zou het bepaald niet gebeurenmeheer mocht Tsees wel. Een ietwat warmer opmerking uit den mond van de vrouw des huizes bracht mama geheel buiten westen en ze riep: «Da's ook niks, jij het zooveel kanten rokken, dat die eene, die ze voor. haar op der uitgaans dag gebruikte, wel niks zal uitmaken, en boven dien, Hein zag der graag meê, as ie in groot tenue met der liep. Zou je denken, dat ze van 1'ou loontje soms kanten rokken kon dragen, :ale mevrouw?" Zoo ging de moeder, de «onschuld" van haar kind verdedigend, voort, tot eindelijk twee po litiemannen met de aanmaning «doorloopen", de menigte uiteen deden gaan. Met de verontwaardigde inama ging liet ech ter niet zoo gemakkelijknog huizen ver klonk het gedragslijstje van haar dochter, «goed voor de kinderen en dood eerlijk." leder heeft zoo zijn overtuiging! Bijna is te 's Gravenhage weder een ongeluk gebeurd met gasontsilapping. Een in de Bil- aerdijkstraat op kamers wonend heer was Vrijdag den geheelen dag niet voor den dag gekomen. Tegen den avond bleek, dat hij Bewusteloos te bed lag. Het gaskraantje stond hall' open en de kamerbewoner had een ge deelte van den nacht en den geheelen dag in deze door gas bezwangerde atmosfeer doorge bracht. Men wist hem nog tijdig tot bewust zijn terug te brengen. Een heer uit Rotterdam heeft onlangs een niet alledaagsche ontmoeting gehad op zijn reis van Bergen-op-Zoom naar Rozen- daal. Hij bevond zich alleen in een compar timent met oen jongmensch dat, na allerlei- verhaal, eti geladen revolver uit den zak haalde. Zijn reisgenoot dacht aanvankelijk een krankzinnige voor zich te hebben, doch bemerkte spoedig, dat hij met iemand te doen had, die door wanhoop gedreven, zelfmoord wilde plegen. In zenuwachtige spanning wist hij hem te bewegen van zijn plan af te zien, tot de trein het station Rozendaal binnenliep, waar nu spoedig een revolver met zes patronen door de rijkspolitie werd ontnomen, cn tevens proces-verbaal opgemaakt werd. Geeft toch niet aan bedelaars Dezer dagen kwam een bedelaar bij den heer B. te Baarn een aalmoes vragen, daar hij reeds zeven weken zonder werk was en een vrouw met 5 kinderen bad. De onge lukkige ontving eenig handgeld, natuurlijk onder groote dankbetuiging. Een paar uur later is de ongelukkige bedelaar op liet Gemeentehuis en hangt daar een hart verscheurend tafereel op van zijn ellendigen toestand; met een kaartje naar Amsterdam zou hij geholpen zijn. Toevallig komt de reeds genoemde heer B. binnen, die hem herkent en lluks wordt de bedrieger wegens landlooperij in den toren gezet. Hier onder zocht men hem, en in een zijner zakken vond meneen volle tlesch jenever Bij het leggen van een vloer in een in aanbouw zijnde woning te Wouw (N.-Br.) was een jonge kat ongemerkt daaronder ge slopen, met liet gevolg, dat zij geheel inge sloten werd. Toen de eigenaar nu een paar dagen geleden zijn woning betrok, hoorde hij van onder den vloer een voortdurend ge- miauw. Een deurdorpel moest worden uit gebroken; om poes uit hare gevangenis te verlossen. Het bleek toen, dat zij negentien dagen zonder eten of drinken daarin had doorgebracht. Hoewel zij in den beginne eenigsins bedremmeld was, liep zij spoedig weer dartelend rond, blijkbaar verheugd met haar herkregen vrijheid. Als een staaltje der afschuwwekkende huismiddeltjes, die men te Oelïelt (Noord- Brabant) nog in eere houdt, diene liet vol gende Een vader, wiens zoontje aan besmettte- lijke keelziekte leed, liep het halve dorp af om een levende padde te vinden. Men had hem aangeraden zoo'n beest in den mond van den zieken knaap te zetten, dan zou «de pad de ziekte in de keel wegvreten!" Gelukkig voor den jeugdigen kranke word er geen pad gevonden. Maandagmiddag heeft te Ouderkerk aan den Amstel een moordaanslag op den open baren weg plaats gehad. De hoer 11. G. de K. opzichter der gemeentewerken, die met zijn neef S. J. de K. met de boot van Am sterdam was gekomen wenl door dien neol om geld gevraagd, wolk verzoek editor door den lieer De K. werd afgeslagen. S. J. de K.. door In t gebruik van sterken drank roods in opgewonden toestand verkcerende, ontstak over die weigering zoodanig in drilt, nat hij zijn mes trok en trachtte daarmedeijineef den hals af te snijden. Hot mes stootte ge lukkig op den halsboord af, zoodat de toe gebrachte verwonding niet van ornstigen aard was. Door omstanders gegrepen, werd De K. aan den gemeenteveldwachter over geleverd, die hem in arrest bracht. By het eerste verhoor Dinsdagmiddag door den burgemeester, als hulp-officier van justitie, afgenomen, bekende S. J. de K. zijn daad, onder bijvoeging, dat bet zijn voornemen geweest was zijn neef van het leven te be- rooven. Later ontkende bij echter niet alleen dat voornemen te hebben gehad, doch deed het bovendien voorkomen als wist hij zich niets van het voorgevallene te herin neren. Hij is geboeid naar Amsterdam over gebracht. Een werkman, die Vrijdagochtend eenigen arbeid verrichtte in den kelder van een per ceel in de Kalveratraat te Amsterdam, dat in staat van verbouwing verkeert, had het het ongeluk in aanraking te komen met den hoofdkabel voor de electrische verlichting van het gebouw. De kleederen van den man vatten vuur, terwijl hij op deu rug viel en luide om hulp riep. De nauwe toegang tot den kelder maakte het verleenen van hulp niet gemakkelijk. Immers de andere werk lieden, die zich in het huis bevonden, zagen slechts vlammen en rook, die door liet bran den der caoutchouk van den kabel vermeer derd werd. Een hunner dook niettemin in den kelder en doofde de brandende kleedoren, Toen men ilen man boven bracht, bleek dat hij ernstige brandwonden aan zijn linkerarm, schouder en hand had bekomen. Per rader- baar wenl hij eenige oogenblik ken later naar het gasthuis gebracht. De getroffene is geen werkman der maatschappij «Electra." Zekere De G. Leiden had het geluk een bankbiljet te vinden van f25. Toen hij hoorde van wien het was, gal' hij liet bereidwillig weder terug, tot belooning ontvangende 25 sigarenDaarop te kennen gevende, dat hij niet rookte, kreeg hijniets. Dinsdagavond is. vermoedelijk door «Ion laatstou trein der Loeaalspoor, tussi-1 kmi Didam en /evenaar een jongen man uit Didain het. hoofd afgereden. Seqiiah behoeft waarlijk niet te klagen, dat hij le Rotterdam geen populair mali is ge bleven. Nadat men eerst aan Seipiali om diens hooge toestemming had verzocht, is er een liofhebberij-tooneelgczelschap opgericht, dat zich tot, titel heelt gekozen Sequah's doel is ons streven. In ile volgende maand zal dit tooneelge- zelschap een groote uitvoering geven, 'tot welker bijwon ig Sequah is uitgenoodigd, die de uitnoo'diging ft aangenomen. Tafelzilver of zilveren voorwerpen, die door langjarig liggen aangeslagen zijn, begiete men met kokend aardappelwater, laat ze tien minuten daarin liggen en wrijft ze met een wollen lapje af. Bevallen van een Zoon, SjJ Vrouwe VAN BOETZELAER VAN OOST EP. HOUT. Amersfoort, 17 November 4892. Verkoopiug van Taste Goederen. Vrijdag 48 November, in het koffiehuis «liet Yalkje, alhier. NotarisG. A. VAN BLAR1CUM. Zes Woningen en Bouwlaud, te Hoogland voorƒ2000. Gevonden op don Openbaren weg: Een Roornsch C. Kerkboekje. Rechthebbenden vervoegen zich aan bet politiebureau. TE HUUR gevraagd voor een SIGARENZAAK, op den besten stand. Adres lett. 1'. H. aan den Boekh. W, 0. WANSI.KVEN tc Zutphen. Magazijn Koestraat. Laat uwe BRANDSTOFFEN bestellen bü ZUID-SINGEL. Den lsten December hopen onze '•it geliefde ouders JAN BLOMBERGEN 4 en i- JAKOBA BLOMBERGENBrits hunne veertigjarige Echtver- Qr eeniging te herdenken, y Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. !-& Amersfoort, Nov. '92. De COMMISSIE voor de Verloting van Handwerken en andere Voorwerpen, ten behoe ve van de Armen, bezocht door de VER- EENIG1NG VAN DEN II. VINCENTIUS VAN PA ULO alhier heeft het genoegen, kenbaar te maken, dat onder goedkeuring van H.M. de Koningin, eene verloting zal gehouden worden in do maand Februari aanstaande. De ruime deelneming hij vorige loterijen ondervonden, schenkt liet, vertrouwen, dat. ook thans weder die welwillende, samenwerking niet zal ontbreken, welke zoo noodig is tot verzameling van prijzen waarender de dnmcsliimdwerkeii een eerste plaats innemen - en tut de plaatsing van loten. Van lieden af is de Commissie volgaarne bereid al datgene in ontvangst te nomen, wat men voor gemeld doei zal gelieven te doen bezorgen bij de hieronder genoemde leden, of hij den concierge der It. K. jongens school. In de eerstvolgende dagen zullen eenige leden van gemelde Yereeniging zich bij de goedgezinde ingezetenen vervoegen om Loten aantebieden. De Commissie voornoenid A. J. DUCHATEAU. A. II. VAN KALKEN. J. G. II. THIES. J. A. HAMERS. M. H. PEL. Amersfoort, November 1892. De Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort, zal op Zaterdag den mnrmf November 1802, des avonds 7 uur, in het koffiehuis «HET VALKJE" te Amersfoort in het openbaar VJERiiOOPEIÏ': bij opbod en af.vtng met daarop staand GEBOUW ran de voormalige Steenfabriek in liquidatie buiten de KLEINE KOPPEL te Amersfoort in 19 perceelen en 40 com binatiën, en de daarnaast gelegen STEEN PLAATS. thans in huur bij deu Heer A. MATERS, ten zuiden van de Steen fabriek. Breeder bij biljetten. JÜK2E" Handel in Mineraal-Water enz.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 3